I fotovoltaika má své limity, zjistili vědci v Belgii

Radomír Dohnal - 27 Červenec 2017

Podle informaci belgické Université Libre de Bruxelles může solární energetika pokrýt až 40 % běžné spotřeby tamních domácností.Pokud je cílem obnovitlených zdrojů v Belgii ušetřit lidem peníze za elektřinu, neměli by to se solárními panely a bateriemi přehánět.

Pokud je cílem obnovitlených zdrojů v Belgii ušetřit lidem peníze za elektřinu, neměli by to se solárními panely a bateriemi přehánět.
foto: SunPower

Jít za hranici 40% pokrytí spotřeby ze solárních panelů by ale podle nejnovějšího výzkumu znamenalo víc nákladů, než užitku. Kombinace bateriových systémů a solárních elektráren by byla více než dvakrát dražší, než běžná elektřina ze sítě.

Otázka obnovitelných zdrojů, a zvláště pak solární energetiky, je v Belgii znovuobjevené téma odborných diskuzí. Pro širší aplikace solární energie jednoznačně hovoří rostoucí výkon a snižující se pořizovací cena.

Jak ale zmiňují Guilherme de Oliveira e Silva a Patrick Hendrick z univerzitního výzkumného energetického institutu, i tady má potenciál pro růst svůj limit. Na začátku jejich bádání stála pořádná hromada dat, meteorologických předpovědí, bilancí oblačnosti nad regiony a údaje o spotřebě domácností.

O zbytek se postaraly nejrůznější pokročilé počítačové simulace. A výsledek? Belgické domácnosti mohou pokrýt až 40 % vlastní spotřeby ze solárních panelů. Ale tady už dobré zprávy končí. „Jít za tento limit už není možné, bez ohledu na to, kolik panelů do systému přidáte,“ říká Hendrick. „Lepší podmínky už totiž nebudou.“

Pokud by někdo přeci jen jevil zájem o širší začlenění solárních panelů, musí počítat s „nenávratnými“ náklady. Pokud by například průměrná domácnost (která ročně v Belgii spotřebuje 3500 kWh) chtěla s pomocí střešní elektrárny pokrýt 70 % vlastní spotřeby, musí počítat s výdajem 15 000 eur nad rámec běžného rozpočtu.

„I při vysoké návratnosti investice a předpokládané, poklesu cen baterií by to ale pořád vyšlo více než dvakrát dráž, než odebírat energii z konvenčních zdrojů z běžné sítě,“ dodává de Oliviera e Silva.

Právě snaha zabránit lokálnímu přetížen sítě pak komplikuje širší začlenění solárních panelů. Aby to fungovalo, musely by tyto solární domácnosti masivně investovat do změny celého systému rozvodu energie.

Solární energie by přednostně musela sloužit k ohřevu vody a vytápění, a každý takový dům by musel disponovat až neúměrně velkou zásobní nádrží. To proto, aby bylo možné nenáročně absorbovat a zužitkovat „nadbytečnou“ energii. Svou úlohu by tu jistě získaly i nejrůznější chytré systémy řízení domácí spotřeby.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Celých 40 % no to je naprosto fantastické!

Ovšem že můžete dosáhnou skoro 100 %. Myslím, že nemálo lidí rádo investuje do víc panelů a baterek jenom protože sami chtěj a dává jim smysl odlehčit životnímu prostředí a neplatit už státní a komerční molochy. Ne každej se chce připojovat do sítě. Takže ano možnosti tu jsou, né že ne. Stejně tak si lidi připlatěj za auto nebo šmatlafoun.
V americe se mládež nakrkla na klasickej finanční model a už nechtěj žít se skurvenejma studijníma půjčkama, hypotékama, lízingama za auto, za tv za všechno a šílenejma daněma za nemovitosti na krku a šli do malejch domků na kolečkách, offgridu a soběstačnosti. Je to úplnej boom a je toho plný YT. Lidi se snažej vzít svůj život zpátky do svých rukou po té co jim ho vzal systém, banky a kreditky. Posílaj starej americkej sen do p#dele. Některý magoři žijou jenom v autech :)
I důchodci co celej život makali, maj nemovitosti a pronajímaj je, živořej za pár centů protože jim všechno sežerou šílený daně za nemovitosti. Tak daleko to tam za Regana a za Bušů dopracovali.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

---

Citigoe se nedočkal, taxem koupil ZOE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mám FVE 36 panel 3 fázový systém. 9 kw. Baterie jsem zatím neřešil kvůli vysoké ceně.
Kromě toho mám instalaci 75 solárních trubic k tomu zásobník 800 litr na teplou vodu. Na zimu tepelé čerpadlo vzduch voda příkon 5,5 kw Topný výkon cca 23 kw.
Jak píšou ostatní majzák, lednice a akvárko.
itelé FVE v této diskusi - klasika: ráno a večer spotreba vyšší a výroba nižší. V poledne nikdo doma, slníčko pere na střechu a spotřeba jenom tak mra
Jak se to řeší v Holandsku: Net metering. Holandské království podporuje domácnosti následovně: Všechny přebytky domácnosti z FVE jdou do veřejné sítě. Pak si je zase ze sítě domácnost bezplatně veme zpátky. Nemusí kupovat baterie. Vyúčtovni jednou ročně. Je to podpora domácností a ekologie. Bydlím na Slovensku - Banská Štiavnica. Tady je to jenom sen. Jsme v prdeli soudruzi ....

Nevím jak je to v zemích Českých... táta v Poděbradech fotovoltiku nemá - zkušenosti žádne ale tuším, že net metering ala Nizozemí taky v Čechách nejspíš až v roce 2040 resp. nikdy....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vy jste nepochopil smysl tohoto článku, problém je právě v tom, že neřiditelné zdroje nemohou z principu pokrýt větší podíl spotřeby, protože prostě dodávají el. energii nárazově a ještě v době kdy jí třeba nepotřebujeme. Pokud máme takový zdroj doma, pak pokrýt nějaký rozumný podíl vlastní spotřeby energie je velmi drahé ve státní síti je to lepší. I když pokrytí 10% spotřeby el. energie FV panely znamená, že ve špičkách budou tyto panely dodávat 80% aktuální spotřeby. Pokud by pokrytí mělo být větší už by bylo nutno elektrárny vypínat a tím dramaticky rostou náklady, ale výroba ne a o tom článek je. Pokud se podíváme do budoucna, pak za takových 25 let bude reálná denní akumulace na celostátní úrovni. Tím bude možno zvednout výkon FV panelů a větrných el. na 4 násobek to je asi 40% spotřeby el. energie v zemi. Zbytek 60% musí zajistit jiné než neřiditelné zdroje. - Jádro, uhlí, voda , plyn , protože 7 měsíců v roce u nás svítí slunce slabě. Sezonní akumulace bude nereálná i za 100 let, protože neznáme materiál, který má teoretickou kapacitu takovou, aby při jeho použití šlo vývojem docílit výroby takových baterií a protože by se taková látka musela na zemi vykytovat ve velkém množství troufám si říct, že takový materiál prostě nemáme a neobjevíme. OZE obstojí jen v takových státech světa, kde není nutno akumulovat sezoně. Tj v teplých státech a chladných státech s dobrými větrnými podmínkami neboť vítr fouká celoročně. V evropě jsou to většinou přímořské státy - Švédsko, UK , Německo, Francie a další státy. gie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Haha 100 let - jen blázen dnes dělá jakékoli předpovědi v akumulaci s delším horizontem než 5 let. Co se jí však týká je stanovení maximální ceny nakupované energie zákazníkem ČEZu na cenu elektřiny v nízkém tarifu:
forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&p=62462&hilit=Pavel#p62379
Zde je již druhé vyúčtování za sebou s nulovým odběrem ve VT. Když se podíváte na skladbu regulované ceny za distribuci tak distributor se moc nenapakuje ;-) a vo to de! Doporučuji nevěřícím Tomášům přečíst celé vlákno.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdyz majitel neni pres den doma, tak samozasobovani klesa a obracene. Kdyz se ve dne vari, pere a napr. nabiji EV, tak je efektivita podstatne vyssi. Nic neni cernobile.

Titulek je sice sugestívní, ale vlastní obsah mě moc nepřesvědčil. Je tam příliš málo údajů o tom, z jakých předpokladů při simulaci vycházeli. Pochopil jsem jen tolik, že je to simulace pro Belgii (čili jinde bude slunečního svitu jiné množství), stávající cenu solárních panelů s využitím nějaké baterie (ceny opět pro Belgii, které neznám) s nějakou předpokládanou cenou a prognózou snižování ceny do budoucna pro domácnost s roční spotřebou cca 3,5MWh. Z toho se toho moc vyčíst nedá. :-(

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co na tom není jasné.

Shrnutí: Fotovoltaika je vhodný a efektivní doplňkový zdroj energie, který se neobejde bez primárního zdroje energie.

Primární = zdroj, který je schopen dodávat požadovaný výkon v požadovaném časovém intervalu

Doplňkový = zdroj, který je schopen dodávat výkon v náhodném/predikovatelném časovém intervalu.

Samozřejmě lze zvýšit synergii výroba-spotřeba, takže se bude optimalizovat, ale přes 40% celkového odběru už to není ekonomicky výhodné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Není jasné přesně to na co poukazoval. A hlavně není jasné jaký mix platí za spotřebovanou energii z DS v Belgii. Protože u nás je právě dnes aktuální cena akumulace 1,8Kč/kWh (1,62Kč aku + 10%režie nabíjení) takže už se vyplatí akumulátory nabíjet nočním proudem a užívat jej v době VT. Jde o nákupní ceny akumulátorů včetně DPH.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Můžete dát prosím odkaz na takové akumulátory a s jakou životností počítáte? Děkuji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

16 kousků dá 10kWh (51,2V, 200Ah) ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP200AHA-LiFeYPO4-3-2V-200Ah-WIDE.html?cur=2 Počet cyklů dle specifikace výrobce - 6000. Doplňte si www před ev-power

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo a pro hnidopichy - zatím nevím o nikom komu by klesla kapacita pod jmenovitou jinak než vlastním zaviněním (šponování napětí jakýmkoli směrem ve vidině pár Wh navíc) a to jsou tu Winstony s námi již 10 let. Jediná pozorovatelná změna je mírné zvýšení vnitřního odporu. Což u stacionárních instalací hraje minimální roli - dá se to řešit připojením další paralelní větve ;-)

Obrázek uživatele Radovan

Z vlastní zkušenosti od roku 2009:
FVE - daří se nám bez baterie spotřebovat 48-52% vyrobené elektřiny z 3,6 kWp FVE, čili nijak velké (15 panelů tehdy nejvyšší dostupné kapacity). S baterií o min.10 kWh bychom se mohli dostat na 3/4 a více. Protože pokud ve výrobně silném dni nejsme doma, programovaně nepereme, nemyje s odkladem startu myčka a nedobíjí se žádný elektromobil, tak sice vyrobíme 24 kWh, ale spotřebujeme jen minimum. V obdobích s menším osvitem a zimě to naopak vychází skoro na 100%.
Solární ohřev vody - v letních dnech, přestože je schválně na západní střeše kvůli sladění výroby a spotřeby (pokud se k večeru všichni myjete nebo odpoledne spotřebováváte vodu na mytí rukou či nádobí atp., dopouští se do bojleru studená voda a slunce ji ohřívá díky rozdílu teplot dokud nezapadne), je 250 L vody nahřáto na +75 a více C už kolem 18.hodiny, slunce ale zapadá až po 21.hodině. Protože je vysoko na horizontu, dokáže ohřát panely na západní střeše už ráno kolem 9.hodiny klidně na +45 C, takže se ohřev studené vody s teplotou nad +10 C rozjede už po ránu. Vodu bereme ze studny zhruba +8 C, než doputuje pod zemí do domu a podlahou domu do bojleru, už mívá i kolem +18 C. V zimě fungují soláry jen jako předehřev, i když v -5 C za silného svitu slunce jsou schopny ohřát topné médium přes +30 C a na skoro +30 C předehřát i vodu v bojleru. Horních 50 L z 205 L pak dohřeje plyn na +45 C.
Vyšší využití FVE pak přinese jen investice do dalších panelů na východ a západ střechy = sladění výroby a spotřeby, a k tomu baterie, další bojler pro přebytky a řídící prvek k směrování výroby do domu, baterky, obou elektromobilů a nakonec bojleru. Což samozřejmě nebude zadarmo.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Jsem laik, stále se učím, ale nebylo by výhodnější každé domácnosti jebnout na střechu jeden panel, tím by se trochu stabilizovala rozvodná síť a bylo by?
Nebo stavět nové domy tak, aby na toto byly uzpůsobeny už od začátku?
Proč jsme pořád tak hrr a chceme všeho hned tolik?

Ze jsem tak zvedavy, jak by (alespon teoreticky) mel samotny "panel jebnuty na strechu" pomoci stabilizovat sit?
Takove reseni podle me situaci jen zhorsi - jednak zvysi rozdil zatizeni site (odberu z fuj "stabilnich" elektraren) mezi dnem a noci, druhak zhorsi rozkmit zateze v prubehu dne kdyz budou treba prechazet mraky...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Myslím, že vítr vane ze stejné strany jako zde: http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/domacnosti-se-solary-si-belgii-priplati-poplatcich-se-jedna-i-cr/. Jen houšť, ať se víc lidí (co má tu možnost =pozemek, peníze, vhodnou lokalitu...) naštve a odpojí od sítě! Je snad věcí individuálního názoru, na kolik si cením nezávislost (tedy neplacení výpalného ČEZu...).

Ročně vyhazují domácnosti desetitisíce až statisíce za pokles ceny vozidla, které vlastní. To že je vlastní energie dražší než hromadně vyráběná už věděl pan Křižík no a co má být? Tímhle se zabývají vědci?

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

To prece neni nic prekvapineho, resenim pro ostrovni systemy je menit prebytecnou energii na vodik a pak zase zpet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Doporučuji shlédnou cenu vodíkové infrastruktury pro tyto účely. V současném stavu vodíkových technologií je to finančně extrémně nerentabilní.

Ano, tady je opravdu velky prostor pro zmenu a velka prilezitost pro podnikave firmy. Pokud to nekdo dokaze vyresit a snizit cenu toho zarizeni, bude to zlaty dul

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To plati o vsem, jak baterkach tak vodiku...

No, to je sice pravda, ale baterkam se venuje daleko vice firem, nez vodiku.

Obrázek uživatele ozana

Jak snížit cenu trubek, nádrží a čerpadel, vše na vysoký tlak a všude s extrémní potřebou vše utěsnit?

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Jako ze to je slozitejsi, nez vyrobit akumulator?

Obrázek uživatele ozana

Co na těch obyčejných kusech opracovaných kovů vylepšit? Jak zlevnit jejich výrobu? Strojírenství je tu už 100 let.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

No ono totiz vubec nejde o zlevneni vyroby, uz tak je to levne dost, ale o pouziti tech spravnych materialu. A kovy to asi nebudou, ty jsou na vodik nevhodne. Spise plasty. Spoleham na to, ze nejaky cinan s tim prijde a na ebay se to bude dat koupit za par supu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Výborný nápad. účinnost 30% :-))

No a co? To je jako nejaky duvod, tady prece na zadne ucinnosti vubec nesejde dulezite je uchovani. Mate nejaky lepsi napad, nez mit vlastni precerpavaci elektrarnu?

presne tak. ak je primárna energia nevyčerpateľná - slnko - na účinnosti až tak nezáleží. Tak sa zariadila aj príroda s fotosyntézou, ktorej účinnosť je menej ako 0,5%.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to prehanate, ucinnost elektrolyzy je asi 10% ale na druhej strane si treba uvedomit ze by slo o nadbytky energie, ktore uz nemozte ulozit do baterii. Potom by to teoreticky davalo zmysel ale toho vodiku by bolo malo.

ale ale prosím nešíriť bludy !

https://en.wikipedia.org/wiki/Electrolysis_of_water

dnes pulzná elektrolýza : účinnosť nad 70%.

http://www.eu.fme.vutbr.cz/file/353_1_1

Asi lepší než to přes den pouštět do sítě nebo si vyvařovat vodu v boileru..
Osobně si myslím že nadimenzovat FV na denní spotřebu + něco na noc je správnější směr. Bohužel mraky a zima a degradace... mít tak možnost si tu vlastní baterii docucnout "odněkud", tak to bude snazší. A ne, diesel-agregát a podobné nepočítám jako fajn řešení (ne kvůli palivu).

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vždy treba predimenzovať to, čo je najlacnejšie. Mňa 1kWp vyšiel na 250€, tak mám na streche 11kWp a pokryje mi to všetku energiu v dome aj za zhoršeného osvetlenia. Ak budú baterky od Procházku za 100€/kWh, tak je vymalováno :-))

To by se mu minimálně z počátku ekonomicky nevyplatilo. Pokud dokáže sériově baterie vyrábět tak, aby to se ziskem prodával za 300Eur za kWh bez DPH tak bude mít stejně rychle vyprodáno vše co vyrobí, páč pořád bude lehce pod cenou LFP, která jde stále velmi dobře na odbyt.

Pardón, mělo to být 300USD/kWh tedy cca 260Eur/kWh? a LFP je zkratka používaná pro technologii LiFePO4, analogicky k ostatním zkratkám jako třeba NCA (LiNiCoAlO2)

co je to LFP?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Akumulátory LiFePo alebo LiFeYPo (lithium železo fosfat)

žeby LiFePO4 ?


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?