Hyundai Kona Electric přijíždí s novou výbavou i odvážným designem

Hyundai představuje modernizovaný model Hyundai Kona Electric, úspěšné malé SUV s elektrickým pohonem.

Nový Hyundai Kona Electric přichází s čistším designem, zdůrazňujícím čistotu elektrické mobility
foto: Hyundai

Hyundai Kona Electric překonává od svého uvedení na evropský trh v roce 2018 všechna očekávání díky výkonnému elektrickému pohonu, dlouhému dojezdu a elegantnímu vzhledu SUV. Za pouhé dva roky se na celém světě prodalo více než 120 000 vozů, z toho více než 53 000 v Evropě.

V srpnu stanovily tři vozy ze sériové výroby na německém závodním okruhu Lausitzring nový rekord v dojezdu: 1026 kilometrů na jedno nabití akumulátorů. A v lednu se Kona Electric zapsala do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii „Největší nadmořská výška dosažená v elektromobilu“, protože zdolala tibetský průsmyk Sawula ve výšce 5731 metrů nad mořem.

Elektromobil Hyundai Kona Electric ve verzi pro rok 2021

Elektromobil Hyundai Kona Electric ve verzi pro rok 2021
foto: Hyundai

Kromě uvedených pozoruhodných výkonů získalo malé SUV také mnoho nezávislých ocenění. Jeho pohon byl časopisem WardsAuto zařazen do prestižního seznamu 10 nejlepších motorů pro rok 2019 a v anketě Auto Express New Car Awards obdržel tento model ocenění „Cenově dostupný elektromobil roku“.

V dubnu 2020 jmenoval časopis TopGear elektromobil Kona Electric „Nejlepším malým rodinným vozem“ v prvním ročníku ankety TopGear Electric Awards poté, co absolvoval jízdu o délce 1600 km napříč devíti evropskými zeměmi.

V březnu spustil Hyundai výrobu modelu Kona Electric ve svém českém výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Společnost díky tomu pro své zákazníky výrazně zkrátila čekací lhůty na nové elektromobily.

Nová Kona Electric obdržela odvážná vylepšení designu, která jí propůjčují nový, ryzí vzhled. Modernizace se dotkla také bezpečnostní výbavy a souboru vyspělých technologií.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hyundai

„Když jsme v roce 2018 uváděli na trh model Kona Electric jako první malé SUV na světě s elektrickým pohonem, jednalo se o významný krok k cenově dostupné e-mobilitě,“ říká Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident společnosti Hyundai Motor Europe, odpovědný za marketing a produkt.

„S novým modelem Kona Electric poskytujeme našim zákazníkům mimo jiné rozšířené asistenční a bezpečnostní funkce. Ukazujeme tím, že Hyundai maximálně podporuje jízdu s nulovými emisemi. Nová Kona Electric je díky tomu ještě atraktivnějším vozem.“

Nová Kona Electric doznala řady odvážných vylepšení vnějšího designu. Kombinace čistého a elegantního vzhledu s odvážnou karoserií modelu Kona, SUV segmentu B, která posádce poskytuje skvělou ochranu, vyjadřuje výjimečnou elektrickou technologii a usnadňuje rozpoznatelnost vozidla na silnici.

Přední část s novou uzavřenou maskou chladiče se vyznačuje jednoduchým a čistým designem. Tento moderní vzhled je umocněn novými světly LED pro denní svícení, která vizuálně zvýrazňují šířku vozu. Příď je doplněna asymetrickou nabíjecí zásuvkou. Jedná se o jedinečný prvek modelu Kona Electric, který představuje silný motiv, odkazující na elektrickou jízdu.

Nové, výraznější světlomety jsou protaženy až do bočních stěn vozu. Technicky vyspělá vnitřní konstrukce světlometů zahrnuje nyní technologii víceohniskové optické vložky. Světlomety vizuálně navazují na lakované obložení podběhů kol.

Nová Kona Electric tím získala osobitý a sofistikovaný vzhled. Svislé otvory před obložením blatníků optimalizují aerodynamiku výrazným snižováním turbulencí v oblasti podběhů předních kol. Funkční otvor pro přívod vzduchu ve spodní části nárazníku je vizuálně zvýrazněn horizontálními ozdobnými lištami se saténovou povrchovou úpravou.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hyundai

Zadní nárazník si zachoval ozdobné lišty, které zvyšují celkovou atraktivitu vozu, zatímco nové, horizontálně protažené zadní sdružené svítilny doplňují čistý vzhled přídě.
Stejně jako nová Kona se spalovacími a hybridními motory je i nová Kona Electric o 40 milimetrů delší než předchozí verze. Tím je zajištěn dynamický vzhled v kombinaci se silným vizuálním dojmem.

Nová Kona Electric se dodává s řadou nových barev karoserie včetně dvoubarevného lakování s barevně odlišenou střechou.
Barvy karoserie:

Dive in Jeju [novinka]
Silky Bronze [novinka]
Shimmering Silver [novinka]
Ignite Flame [novinka]
Misty Jungle [novinka]
Surfy Blue [novinka]
Teal [novinka]
Cyber Grey [novinka]
Atlas White [novinka]
Galactic Grey
Phantom Black
Dark Knight
Sunset Red
Engine Red
Pulse Red
Chalk White

Volitelné dvoubarevné lakování s barevně odlišenou střechou v laku Phantom Black
Volitelné dvoubarevné lakování s barevně odlišenou střechou v laku Chalk White

Modernizovaný interiér

Nová Kona Electric je poprvé vybavena 10,25“ digitálním přístrojovým štítem, zatímco na volitelný 10,25“ displej multimediálního a navigačního systému byl převzat z minulé modernizace. Multimediální a navigační systém zahrnuje řadu praktických funkcí včetně systému Bluelink, služeb Hyundai LIVE Services a uživatelských rozhraní Apple CarPlay a Android Auto.

Hyundai tak pokračuje v demokratizaci vyspělé konektivity pro řidiče svých vozů. Zákazníci, kteří si vyberou 8“ systém Display Audio, si mohou bezdrátově propojit svůj chytrý telefon s vozem prostřednictvím rozhraní Apple CarPlay a Android Auto.

Zákazníci si mohou v novém modelu Kona Electric užívat modernizovaný systém Bluelink, který jim umožní ovládat vůz pomocí chytrého telefonu nebo hlasových povelů. Výsledkem je ještě praktičtější a zábavnější jízda.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Huyndai

Aplikace zobrazuje dojezd vozidla a stav nabití akumulátoru, ale i doby nabíjení po připojení k různým veřejným nebo soukromým nabíjecím přípojkám.

Uživatelé mají přístup k vyspělému systému řízení akumulátorů, aby si mohli vybrat dobu nabíjení, která nejlépe odpovídá jejich časovému plánu nebo rozpočtu v případě maximálního využití zvýhodněných tarifů při odběru elektrické energie mimo špičku.

Díky funkci nabíjení se vzdáleným přístupem mohou řidiči nového modelu Kona Electric spustit nebo zastavit nabíjení stisknutím tlačítka v aplikaci Bluelink na chytrém telefonu.

Během chladnějších měsíců umožňuje vzdálené ovládání klimatizace uživatelům plánovat čas spuštění elektrického vyhřívání vozu, který je připojený k vnějšímu zdroji elektrické energie. Kromě většího komfortu pro cestující se tím šetří energie v akumulátorech, která by se jinak za jízdy spotřebovala k vyhřátí interiéru.

Mezi nejnovější vylepšení systému Bluelink patří řada nových a vyspělých funkcí v oblasti konektivity, které zvyšují komfort a praktičnost. Funkce uživatelských profilů nabízejí ještě vyšší míru individualizace. Uživatelé si mohou svá nastavení přenášet i do dalších vozů Hyundai kompatibilních s touto funkcí.

Navigace na posledním úseku cesty pomáhá zákazníkům pokračovat v cestě od zaparkovaného vozu až do konečného cíle prostřednictvím aplikace Bluelink, a to buď pomocí rozšířené reality, nebo Google Maps. Online vedení trasy využívá aktuální i historické informace o rychlosti prostřednictvím GPS, které jsou uloženy na serveru a každý měsíc aktualizovány.

Na jejich základě je možné každých pět minut předpovídat stav dopravy. To zajišťuje preciznější predikce dopravy, přesnější stanovení doby příjezdu a spolehlivější výpočty alternativních tras.

Aktuální informace o parkování poskytují uživatelům v reálném čase údaje o poloze a ceně dostupných parkovacích míst v okolí. Nejnovější systém Bluelink navíc usnadňuje uživatelům zadávání adres nebo zajímavých cílů funkcí vyhledávání s textovou nápovědou.

Nová technologie ambientního osvětlení rozzáří prostor pro nohy na straně řidiče i spolujezdce vpředu, čímž umocní lifestylový charakter vozidla.

Zákazníci si mohou vůz individualizovat také výběrem ze dvou barevných interiérových paketů. Černý paket se dodává s čalouněním tkaninou, kůží nebo kombinací obou materiálů. Alternativou je interiérový paket ve dvou odstínech šedé, který kombinuje tkaninu a kůži nebo používá výhradně kůži.

Nejdelší dojezd v segmentu

Stejně jako předchůdce nabízí nová Kona Electric čistou elektrickou mobilitu se dvěma různými variantami poháněcího ústrojí bez kompromisů v oblasti provozních vlastností.

Verze s prodlouženým dojezdem je vybavena akumulátory s kapacitou 64 kWh a elektromotorem o nejvyšším výkonu 150 kW, který umožňuje modelu Kona Electric zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy.

Základní verze má kapacitu akumulátorů 39,2 kWh a její elektromotor poskytuje nejvyšší výkon 100 kW. Akceleraci na 100 km/h zvládne za 9,9 sekundy. Verze s dlouhým dojezdem dosahuje nejvyšší rychlosti 167 km/h, zatímco verze se standardními akumulátory nabízí nejvyšší rychlost 155 km/h.

Obě verze elektromotoru vytvářejí v okamžiku rozjezdu točivý moment 395 N.m. Řidič modelu Kona Electric si tak může užívat potěšení z jízdy, které pramení z dostupnosti maximální hnací síly od první sekundy.

Kona Electric je od svého uvedení na trh v roce 2018 elektromobilem, který nabízí jeden z nejdelších dojezdů ve svém segmentu. Od modernizace pro modelový rok 2020 se montují vylepšené pneumatiky, s nimiž se dojezd verze s 64kWh akumulátory prodloužil na 484 km (WLTP) na jedno nabití. Model s kapacitou akumulátorů 39,2 kWh nabízí dojezd až 305 kilometrů (WLTP).

Systém elektronického voliče jízdních režimů umožňuje ovládat vůz jednoduchým stisknutím tlačítka. Tímto řešením odpadá potřeba prostoru pro mechanické spojení mezi konvenční řadicí pákou a převodovkou. V přední části interiéru vozu tak vznikl další odkládací prostor.

Chytrý nastavitelný rekuperační systém umožňuje automaticky nastavit u nového modelu Kona Electric úroveň rekuperace, zatímco páčkami na volantu si může řidič upravovat její intenzitu. Systém získává zpět kinetickou energii, kdykoli je to možné. Maximální rekuperace dokáže vůz i zcela zastavit, aniž by řidič musel aktivovat brzdy.

Nabití akumulátorů Li-Pol z 10 % na 80 % kapacity trvá pouhých 47 minut s využitím stejnosměrné rychlonabíječky o výkonu 100 kW. Volitelně může být Kona Electric vybavena 10,5kW třífázovou palubní nabíječkou, která výrazně zkracuje doby nabíjení na veřejných stanicích s třífázovým střídavým proudem nebo ze soukromé nástěnné nabíječky. Řidiči mohou nabíjet svůj vůz také z kompatibilní běžné domácí elektrické zásuvky pomocí kabelu ICCB (In-Cable Control Box).

Další rozšíření nejlepší bezpečnostní výbavy ve své třídě
Maximální pocit jistoty a bezpečí dodává řidiči a cestujícím soubor nejmodernějších bezpečnostních systémů Hyundai ve výbavě nového modelu Kona Electric.

Hyundai SmartSense zahrnuje komplexní nabídku vyspělých funkcí a asistenčních systémů pro aktivní bezpečnost. Nová Kona Electric je nyní vybavena ještě větším počtem funkcí než její předchůdce.

Mezi vylepšené funkce Hyundai SmartSense ve výbavě nového modelu Kona Electric patří asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist) a aktivní asistent pro odvrácení kolize s vozidly v mrtvém úhlu BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist).

Oba systémy řidiče upozorňují na nebezpečnou situaci a navíc také v případě nutnosti aktivují brzdy. RCCA zabraňuje kolizím při vyjíždění z parkovacího místa pozadu. Systém po detekci přijíždějících vozidel z obou stran pomocí senzorů aktivuje brzdy. BCA zabrání kolizi aktivací brzd, pokud systém detekuje jiné vozidlo v blízkosti zádě a řidič se snaží o změnu jízdního pruhu.

Další z nových funkcí pro tento model je upozorňování na rozjezd vozidla vpředu LVDA (Leading Vehicle Departure Alert). Tato funkce upozorní řidiče, který nereaguje na rozjezd vozidla vpředu.

Mezi nové bezpečnostní funkce se řadí rovněž asistent pro bezpečné vystupování SEW (Safe Exit Warning) a upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech RSA (Rear Seat Alert). Systém SEW upozorňuje cestující, kteří chtějí vystoupit z vozidla, na hrozící nebezpečí.

RSA kontroluje dveře a před odjezdem rozpozná, že jsou zadní dveře otevřené. Po zaparkování vozidla a otevření dveří upozorní vůz řidiče na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech.

Nová Kona Electric se nyní navíc dodává se systémem nouzového volání eCall. Tato funkce automaticky přivolá záchranné služby, dojde-li k aktivaci airbagů nebo ke stisknutí tlačítka eCall.

Bezpečnostní systémy Hyundai SmartSense:

[NOVINKA] Aktivní asistent pro odvrácení kolize s vozidly v mrtvém úhlu BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist)
[NOVINKA] Asistent pro odvrácení kolize s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist)
[NOVINKA] Upozorňování na rozjezd vozidla vpředu LVDA (Leading Vehicle Departure Alert)
[NOVINKA] Asistent pro bezpečné vystupování SEW (Safe Exit Warning)
[NOVINKA] Upozorňování na osoby, zvířata nebo věci na zadních sedadlech RSA (Rear Seat Alert)
Systém autonomního nouzovného brzdění FCA-Ped (Forward Collision-Avoidance Assist) s detekcí chodců a cyklistů
Inteligentní adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control) s funkcí Stop & Go
Aktivní asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích LFA (Lane Following Assist)
Asistent pro vedení vozu v jízdním pruhu LKA (Lane Keeping Assist)
Inteligentní upozorňování na omezení rychlosti ISLW (Intelligent Speed Limit Warning)
Asistent pro rozpoznávání únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning)

Více komfortu a praktičnosti

Řada prvků komfortní výbavy přináší ještě příjemnější cestování, a to zejména cestujícím na sedadlech vzadu. Stejně jako u předchůdce jim funkce vyhřívání druhé řady sedadel v novém modelu Kona Electric umožňuje zpříjemnit si zejména začátek jízdy v chladném počasí, ale cestující vzadu si mohou jejím prostřednictvím dopřávat také relaxaci při cestování na delší vzdálenosti.

Nový vstup USB pro druhou řadu sedadel poskytuje funkci nabíjení přenosných zařízení za jízdy. Elektrickou parkovací brzdu lze aktivovat jednoduchým stisknutím tlačítka.

tisková zpráva

84 Comments on “Hyundai Kona Electric přijíždí s novou výbavou i odvážným designem”

  1. No a teď ještě kápnout božskou, jestli tato nová Kona
    No a teď ještě kápnout božskou, jestli tato nová Kona dostala do vínku stejnou kudlu do zad majitelům jako nové E-niro a to nesmyslně drahou výměnu kapaliny teplotního managementu baterie každých 45 000 km (nebo 3 roky). Taková servisní výměna za 25 tisíc moc nepotěší…. Mám starší Konu, poslední servisku jsem v 45tis km měl za 1600,- a to už je docela rozdíl v nákladech v životnímu cyklu auta.

      1. Pokud to byla reakce na můj post, tak právě proto jsem psal
        Pokud to byla reakce na můj post, tak právě proto jsem psal „jestli nedostala do vínku“ Vím, že 2020 Nošovická to zatím nemá. Ale z jiného zdroje jsem zaslechl, že se o něčem podobném uvažovalo. Takže trvám na tom, že doufám, že toto překvapení verze 2021 nedostane. Ano, cena nového vozu letí dolů tak, že 25tis na servisu je skoro nic, ale i tak si myslím, že takovéto pripadné servisní překvápka nejsou dobrou vizitkou pro „bezúdržbový“ elektromobil.
        Co se Kia e-niro týče, tak tam jsou ty info opravdu šíleně znatečné. Potkal jsem v Polsku člověka s e-Nirem 2020+ a sám říkal, že ani v Polsku servisy nejsou za jedno v tom, jak to s tou výměnou je. U nás je to evidentně stejné. Jen pro doplnění si dovolím citovat přehled servisnich nákladů na e-niro který tu posílala uživatel Hynek:
        Interval pravidelné servisní prohlídky 15 000 km / 12 měsíců = 800,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 30 000 km / 24 měsíců = 3.000,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 45 000 km / 36 měsíců = 26.600,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 60 000 km / 48 měsíců = 3.100,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 75 000 km / 60 měsíců = 800,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 90 000 km / 72 měsíců = 28.800,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 105 000 km / 84 měsíců = 800,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 120 000 km / 96 měsíců = 3.100,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 135 000 km /108 měsíců = 26.600,- Kč
        Interval pravidelné servisní prohlídky 150 000 km /120 měsíců = 3.100,- Kč

        1. Hm… to je cca. 63 tisíc KČ na údrždu za prvních 90 tis.
          Hm… to je cca. 63 tisíc KČ na údrždu za prvních 90 tis. km. Koukal jsem na hybridní Toyotu RAV 4 a ta má do 90 tis. km náklady na servis cca. 39 tisíc KČ. Tak kde je ta úspora na servisu? Snad je to jenom nějaká anomálie nebo překlep…

    1. Nejlepší na tom je , že nikdo neví přesně jak to je ,
      Nejlepší na tom je , že nikdo neví přesně jak to je , dokonce se liší i názor jednotlivých autorizovaných opraven co s tím. Dopradne to tak , že se ta výměna neudělá , jen se dá razítko se servisky.
      Navíc servis za 25 tis je pakatel na to , že Vám cena auto za 3 roky klesne na polovinu z 1,2 mil na 600 tis.

      a to se vyplatí

        1. Pozoruji Vaši činnost zde na serveru delší dobu a myslím,
          Pozoruji Vaši činnost zde na serveru delší dobu a myslím, že si ulevujete vy a Vám dalších pár podobných a je jedno jestli kopou za EV ,nebo spalováky.

          Psal jsem snad něco o EV ? To tu řešíte pořád vy.

          Jen jsem se podivoval proč tokovou prkotinu řeší první najitel, který má reálný pokles ceny ve stovkách tis. ročně a je úplně jedno na co mu auto jezdí.

    2. Ne, kudla se nekoná.
      Já se na to po dotazu jiných ptal

      Ne, kudla se nekoná.
      Já se na to po dotazu jiných ptal přímo v servise a bylo mi řečeno, že kapalina na chlazení a ohřev baterií je stejná jako i jiných v Nošovicích vyráběných aut a jen je ji tam asi o 2 litry více. Mění se vždy po 15 tisících km a cena za její výměnu se pohybuje do 1 000 Kč.

      1. Ta fama mohla vzniknout preklepem. Uvadite cenu 1000 kc a
        Ta fama mohla vzniknout preklepem. Uvadite cenu 1000 kc a nekdo mohl napsat 1000 Eur a to je tech zminovanych 26 tisic kc. Zajimave je, ze v zahranici tyto veci vubec neresi. Typicky cesky komar ve velikosti velblouda. Nekomu ta chyba ocividne dela radost.

  2. Tak si říkám, co je vlastně nového, jelikož téměř
    Tak si říkám, co je vlastně nového, jelikož téměř všechny ty NOVINKY už v nošovické Koně Premium mám 😉 Zřejmě to nově bude již v základu.
    Jó ten přední „čumák“ bych bral raději, než ten stávající s lapači hmyzu, který je téměř nemožné zvláště zaschlý odstranit.

                1. Řekl bych NE, ale záleží jak se na to podíváte.
                  Ta

                  Řekl bych NE, ale záleží jak se na to podíváte.
                  Ta ztráta je konstantní. Je jedno zda nabíjíte 2A nebo 32A. Takže obecně platí nabíjet plným výkonem pro nejmenší ztráty. Při nabíjení 2A, jsou ztráty i přes 50%.
                  Pokud budete nabíjet 1f určitou rychlostí a 3f stejnou rychlostí (jedno zda 1f nebo 3f), tak ty ztráty jsou jak jsem uváděl 2x až spíše 3x větší.

                2. Já nevím jak je to u Kony ale moje Zoe má obrovskou
                  Já nevím jak je to u Kony ale moje Zoe má obrovskou jalovinu kolem 5 kVA. Jalovinu neplatíme takže je to jedno. Ta jalovina je konstantní, nezáleží na tom jaký činný výkon nastavím. Asi to dělá velká kapacita v odrušovacím filtru. Příkon je potřeba měřit elektroměrem který jalovinu ignoruje. Když se měří obyčejným ampérmetrem tak ten ukáže vektorový součet činného a jalového proudu a bude ukazovat víc. Potom to vypadá, že ztráta je velká a není to pravda. Není to i váš případ?

                3. S jalovinou to bude u všech stejné. Na Elektroforu.cz jsme
                  S jalovinou to bude u všech stejné. Na Elektroforu.cz jsme to (já Lama, Josef, e-LUKY) diskutovali a kluci měřili i tu jalovinu. Já ztrátu beru jako rozdíl elektroměru a skutečné dodávky do baterie (TorquePro přes OBDLinkLX).

                4. Ano, tak to beru. Účinnost měniče bude klesat při
                  Ano, tak to beru. Účinnost měniče bude klesat při škrcení výkonu. Když mám k dispozici omezený výkon ze solárů tak taky nabíjím radši do jedné fáze velkým výkonem než do třech uškrcených.

                5. Tesla uvadi u modelu 3, ze nejvyssi ucinnost nabijeni je 3f a
                  Tesla uvadi u modelu 3, ze nejvyssi ucinnost nabijeni je 3f a 13A. TM3 umi 3f 16A, ale 13A je optimum. 3f je u TM3 ucinnejsi nez 1f. Udaje primo od Tesly.

                6. Je tomu tak i u ostatních EV, že 3f nabíjení je
                  Je tomu tak i u ostatních EV, že 3f nabíjení je účinnější, než 1f (ztráta je stejná pro 3f i pro 1, takže při 3f je to 3x účinnější).

                7. U toho Zoe je to nějak jinak. Umí to 3x32A (22kW) když dám
                  U toho Zoe je to nějak jinak. Umí to 3x32A (22kW) když dám 3f nebo 1f tak slyším, že tam cvaknou relátka. Když dám 2f tak se rozsvítí červená a vykopne to. Stupnice proudu na wallboxu při 1f souhlasí, při 3f je začátek silně nelineární. Ale zvykl jsem si na to.

                8. Kona umí nabíjet i ze 2 fázi.
                  Kona umí nabíjet i ze 2 fázi.

                9. Nemusi tomu tak byt. Kdyz se vyrobce rozhodne dat do auta 3
                  Nemusi tomu tak byt. Kdyz se vyrobce rozhodne dat do auta 3 samostatne 1f nabijecky, tak je to jine, nez kdyz tam da integrovanou 3f nabijecku.

                10. Ano, to je pravda.
                  Nevíte jak to má Citigo u těch 2f. Má 2

                  Ano, to je pravda.
                  Nevíte jak to má Citigo u těch 2f. Má 2 samostatné? Udajně u něj jde připojit stejnou f do obou L1 i L2 pro nabíjení z 1f FVE.

                11. Kdyz eGolf dostal 2f 7,4kW nabijecku, tak jsem cetl, ze to
                  Kdyz eGolf dostal 2f 7,4kW nabijecku, tak jsem cetl, ze to jsou 2 samostatne nabijecky. U eCitigo nevim, ale asi to bude stejne. Pak by nebyl problem to pichnout na stejnou fazi.

                12. Jenže ta ztráta u 3f nabíječky je konstantní, když
                  Jenže ta ztráta u 3f nabíječky je konstantní, když nabíjíte 3f nebo 1f. Sice je to 3x 16A, ale umí to 1x 32A a v tom to bude.

                13. AC onboard nabijecka se sklada z usmernovace a step-up
                  AC onboard nabijecka se sklada z usmernovace a step-up booster. Ten booster bude asi jen jeden spolecny pro vsechny 3f. Akorat musi byt 3 usmernovace. Ztraty se skladaji z umernovacu, boosteru a beziciho BMS. Kazdy ten prvek ma svou krivku ucinnosti a jen z premysleni nelze rict, kde je bod nejvyssi ucinnosti. BMS bude mit asi konstatni spotrebu a ty zbyle komponenty budou mit nejspis u vyssich vykonu nejlepsi ucinnost. Ale pri max. vykonu uz bude zase klesat. Takze kdyz booster staveny pro 11kW bude dostavat 7,4kW, bude blizko optima. Ale kdyz se upravi 3f na treba 13A, bude to take efektivni.

                14. Ve všech EV jsou tři 1fázové nabíječky.
                  Při nabíjení

                  Ve všech EV jsou tři 1fázové nabíječky.
                  Při nabíjení si EV zjistí kolik má fázi na nabíjení a ty připojí.
                  Pokud jsou 3 fáze nabíjí každá ve své fázi.
                  Pokud jsou 2 fáze nabíjí jen ve dvou nabíječkách.
                  Pokud je 1 fáze nabíjí v jedné nabíječce, nekterá EV ale umí na jednu fázi vnitřně zapnout dvě nabíječky a ty pak nabíjí.
                  To pak ale teče v jedné fázi až 32A a pokud to wallbox neumí tak to auto tak nesepne!

                  Co vím tak to umí I3, Kona, e-golf to neumí!

                15. Jsou tam 3 samostatne step-up boostery? Nebo jen 3 samostatne
                  Jsou tam 3 samostatne step-up boostery? Nebo jen 3 samostatne AC/DC usmernovace a jeden spolecny step-up booster? Za usmernovacem je uz jen DC napeti a tam neni duvod to dal delit na 3 ruzne kanaly. Jeden velky je vzdy levnejsi nez 3 male.

                16. Myslím, že 3 samostatné usměrňovače.
                  Za nimi se ten

                  Myslím, že 3 samostatné usměrňovače.
                  Za nimi se ten proud sečte, nic víc.

                17. Po usmerneni je 320VDC a baterka potrebuje pres 400V. Jak se
                  Po usmerneni je 320VDC a baterka potrebuje pres 400V. Jak se asi dosahne to vyssi napeti? Step-up boosterem.

                18. Tak jistě, ale nejsou asi 3 ale jeden.
                  Tak jistě, ale nejsou asi 3 ale jeden.

                19. Kdyz to pise majitel eGolfa ze to jde, tak mu verim. A jeden
                  Kdyz to pise majitel eGolfa ze to jde, tak mu verim. A jeden uzivatel pise, ze v Irsku maji jen 1f a nabiji 32A. To by pak ve vetsine sveta kde neni 3f rozsirene meli jen 3,7kW. To asi neni pravdepodobne, ze by VW delal takovou blbost.

                20. Já měl na mysli ten první, který byl 1 fázový.
                  Ten

                  Já měl na mysli ten první, který byl 1 fázový.
                  Ten novější co se nabíjí ze 2 fází, by měl umět.
                  Sám to ale vnitřně nepropojí jako I3 nebo Kona,
                  musí se to sám udělat na nabíjecím kabelu.

                21. Majitel eCitigo to tak zamysli, ze by pustil 1f na L1 a L2.
                  Majitel eCitigo to tak zamysli, ze by pustil 1f na L1 a L2. Asi z vlastniho zbastleneho konektoru.

                22. Je otázka jestli ten proud zvládne nulák v autě?
                  Je otázka jestli ten proud zvládne nulák v autě?

                23. V Irsku se tak nabijeji bezne. Vsude kde nemaji 3f to tak
                  V Irsku se tak nabijeji bezne. Vsude kde nemaji 3f to tak budou delat.

                24. To AC nabijeni skryva jeste dalsi moznosti. Nabijecka je
                  To AC nabijeni skryva jeste dalsi moznosti. Nabijecka je stavena na urcity proud, ale napeti muze byt az do 285VAC. Tak kdyz ma nekdo trafo ktere vyda 285V a 16A, tak muze na aute s nabijeckou 3,7kW nabijet 4,5kW.

                25. Ano, je to stejné.
                  Mám za to, že ZOE nemá standartní AC

                  Ano, je to stejné.

                  Mám za to, že ZOE nemá standartní AC nabíječku ale využívá pro nabíjení měnič pro motor, ten je třífázový a proto nejde zapojit jen na 2 fáze, na jednu to mají ale nějak ošetřené, aby to šlo.

                  Možná proto je problém s nabíjením ZOE, pokud tam ta jedna fáze není nebo hapruje. Pokud by jsi měl rezervní kabel jen s jednofázovým zapojením, tak by to nevadilo, že tam wallbox posílá jen 2 fáze. Musí to být ale ta na L1.

                26. Nabijeni s motorovym menicem bylo snad jen u verze s 43kW
                  Nabijeni s motorovym menicem bylo snad jen u verze s 43kW nabijenim a jmenoval se Chameleon menic. Jelikoz mel velke ztraty pri domacim nabijeni, tak ho snad uz nedelaji. Problem s nabijenim na 2 faze bude nejspis s PFC u AC/DC usmerneni. zadny jiny prvek nebrani nabijet z 2 fazi.

                27. Ano dřív to mělo jen 43kW.
                  Jak to mají teď přesně

                  Ano dřív to mělo jen 43kW.
                  Jak to mají teď přesně nevím.

                28. To vím ale jak to udělaly jsem myslel.
                  Protože na dvou

                  To vím ale jak to udělaly jsem myslel.

                  Protože na dvou fázích to dle majitele neumí nabíjet.
                  Takže tam nemají 3 jednofázové nabíječky ale nějakou 3 fázovou, kterou upravily tak aby fungovala na 1 fázi.

                29. Zadrhel bude PFC power factor corrector. Bez toho nemuzete
                  Zadrhel bude PFC power factor corrector. Bez toho nemuzete usmernit velky vykon, protoze diody by vodily jen ve spickach sinusovky, kdy ma napeti vyssi hodnotu nez v kondensatoru. PFC ma za ukol diky induktivite nechat proudit proud i kdyz je napeti zase pod urovni kondensatoru. Aktivni pfc je asi to nejdrazsi na cele AC nabijecce. No a nejakym trikem je symetricke 3f pfc asi jednodussi ale neumi 2f. Tak funguje jen 1f a 3f pfc.

                30. Oni tomu říkají pořád Chameleon ale to bude spíš název
                  Oni tomu říkají pořád Chameleon ale to bude spíš název firmy a ne název principu. Jak to funguje netuším. Třeba se mi časem podaří sehnat service manual. Účinnost nabíjení se mi nezdá špatná ale nijak přesně jsem to zatím neměřil.

                31. Díky, na to se zítra se zájmem podívám.
                  Díky, na to se zítra se zájmem podívám.

                32. Tak jsem se díval na to video, velmi zajímavé, díky.
                  Tak jsem se díval na to video, velmi zajímavé, díky. Používá se motorový invertor jako nabíječka. Cívky motoru slouží jako tlumivky pro step up. To by u jiných aut nešlo použít, motor by se při nabíjení točil. Ale Zoe nemá permanentní magnety, má buzený rotor tak se prostě vypne buzení. Při plném výkonu je ztráta jen 8% ale při 1f 10A byla 30%. Já si myslím, že u nového Zoe kvůli tomu přidali klasickou nabíječku ale jenom 1f. Takže když tam pustím 3f tak jede Chameleon, při 1f to relé přepne na klasickou, 2f použít nejde.

                33. Tak to funguje. Vzdy zalezi na tom, jak daleko se od
                  Tak to funguje. Vzdy zalezi na tom, jak daleko se od projektovaneho vykonu oddalite. Existuje optimum a nalevo i napravo ucinnost klesa.
                  S tim tocenim motoru to nemusi byt. Staci, kdyz se do jednotlivych tlumivek bude poustet proud ktery ve vektorovem souctu vytvori kroutici moment 0.
                  Ja porad rikam, ze by mela existovat moznost nabijet rovnou z fve DC napeti bez ucasti AC nabijecky. Samozrejme by muselo DC napeti z fve byt vyssi nez napeti baterky. Bohuzel diky vynalezavosti ruznych kutilu to nejde.

                34. Tak ono by to šlo. Já mám u FVE baterku zhruba stejného
                  Tak ono by to šlo. Já mám u FVE baterku zhruba stejného napětí jako auto. Takže stačilo by vytáhnout dva dráty a připojit auto místo ní. Fungovalo by to obousměrně. Ale jaksi na to nemám odvahu :-))

                35. Kdyz to date primo na baterku, tak bms nebude o nabijeni vedet
                  Kdyz to date primo na baterku, tak bms nebude o nabijeni vedet a ztrati prehled o SOC. Vsechen proud z a do baterky musi projit proudovym merakem ktery to hlasi bms. Tezko rict, zda bude bms zaznamenavat prutok kdyz sam nabijeni nespustil. Neexistuje moc info jak ktery bms funguje.

                36. Přesně tak, pokud není dost info tak se do toho nemohu
                  Přesně tak, pokud není dost info tak se do toho nemohu pouštět. Ani té FVE by se to nelíbilo protože BMS komunikuje s měničem po LAN kabelu.

                37. Ani tak by to být nemuselo. DC-DC měnič lze udělat s
                  Ani tak by to být nemuselo. DC-DC měnič lze udělat s daleko větší účinností jak to ve VFE měnit z DC na AC a pak zase zpět.

                  Stačil by nějaký DC-DC step up měnič, který by měl komunikaci s CCS.
                  Nejběžnější v domácích solárech je přece jen 48V.

                38. Pokud by existovalo nejake software ktere by na arduinu
                  Pokud by existovalo nejake software ktere by na arduinu simulovalo CCS nabijecku, pak by nabijeni z fve bylo easy. Bohuzel to je uzamcana truhlicka a tak to nejde doma provozovat. Vetsina fve funguje pri napeti >500VDC. Akorat ty male jedou na 48VDC. Seriove zapojeni panelu umozni vytvorit vhodne napeti aby nebyl DC-DC prevod nutny. Idealni jsou jednotlive fotoclanky, ktere davaji 0,5VDC. Tim muzete sestevit vhodne napeti.

          1. Vidíte, to mě nenapadlo. Takže vlastně „hošetřím“
            Vidíte, to mě nenapadlo. Takže vlastně „hošetřím“ ☺️ Faktem je, že s dojezdem Kony jsen zjistil, že doma ani nepotrebuju nabíjet ze 400V protože mi prostě na domácí dobíjení bohatě stačí 230V 12A co dává dodávaná nabíječka. Jen těch 2,6KW už mi přijde na hraně zdraví pro tak velkou baterii, takže s tím časem něco stejně udělám.

                1. Tesla S mam 0,24. Kde jste sebral 0,34?
                  Tesla S mam 0,24. Kde jste sebral 0,34?

                2. Garaz.cz Jen je škoda, že v roce 2016 o ten černý nos
                  Garaz.cz Jen je škoda, že v roce 2016 o ten černý nos Model S přišel, od té doby mu v mých očích zkrátka něco chybí. Vyniká ale skvělým koeficientem odporu vzduchu Cx jen 0,34

                3. Tak to je blbost. Vsude pisou 0,24. Asi preklep. Nebo umysl?
                  Tak to je blbost. Vsude pisou 0,24. Asi preklep. Nebo umysl?

                4. Jo i na wiki je 0,24 – upravuju ve svým příspěvku, to
                  Jo i na wiki je 0,24 – upravuju ve svým příspěvku, to sorry…aha neupravuju, už to nejde 🙂

                5. Černý nos S je ten největší hnus co kdy udělali.
                  Černý nos S je ten největší hnus co kdy udělali.

    1. na druhou stranu, elektromobily rozšíří snížení ceny a
      na druhou stranu, elektromobily rozšíří snížení ceny a technologický sprint vpřed…většina lidí dá přednost robustnosti, ceně a spolehlivosti před hitech. Ráno jsem četl článek, že průměrný věk člověka co si kupuje v Německu nové auto se asi deset nebo dvacet let (čas si přesně nepamatuju) zvedl z 46 na 52 let.

      Ohledně faceliftu – je mi sympatický, že zanechali nějaká tlačítka a nejsou na pure matnej diplay ovládání a nelíbí se mi přední světla, maska je mi nějak fuk

      1. S tim vekem to muze byt take proto, ze novacci maji drahe
        S tim vekem to muze byt take proto, ze novacci maji drahe pojisteni a rodice maji uz vysoky rabatt. Mnoho lidi si pak koupi auto na rodice aby usetrili. V DE si pojisteni muze poridit jen majitel auta. Ne jako v CR majitel a pojistnik muze byt rozdilny.

        1. ale jo, může to být jeden z důvodů, co v článku
          ale jo, může to být jeden z důvodů, co v článku uváděli, tak zmiňovali, životní náklady, že pro řadu lidí, prostě není nové auto na pořadu dne ať už z cenové dostupnosti, nebo to už pro ně není společenský statut mít nové auto. Zase z jiného článku je možno převzít, že i v Německu stoupá zájem o starší ojetiny, protože jsou to prostě lepší a spolehlivější auta, než dnešní a při nájezdu do deseti tis km/rok jejich provoz nikoho nezruinuje ani pro přírodu to není taková zátěž, jako udělat dneska nové auto, co má v reálu jen o málo lepší emise, nebo udělat BEV, ale za 3-6 násobek ceny toho starého auta…tam jsou prostě emise vázané na výdělek příliš vysoké

Napsat komentář