367 bipod - létající hybridní auto Burta Rutana

Ivo Hradil - 26 Červenec 2011

Zpráva o létajícím automobilu vybaveném navíc může zavánět laciným výstřelem senzacechtivých novinových plátků. To by ale za celým projektem nesměl stát světoznámý vynálezce Burt Rutan.367 bipodfoto: aviationweek.com

Konstruktér, designér, vizionář, snílek, vědec. Všemi těmito a ještě dalšími přízvisky by se dal označit Burt Rutan, který se narodil roku 1943 v Portlandu ve státě Oregon. Člověk, jehož výtvory se staly ozdobami Národního muzea letectví a kosmonautiky ve a který zkonstruoval mimo jiné i letoun , s nímž jeho bratr dokázal obletět zemi bez mezipřistání.

Právě Burt Rutan má na svědomí novou konstruktérskou lahůdku.Dvoumístný hybridní létající 367 bipod.

Hlavním článkem konstrukce hybridního auto-letounu 367 bipod jsou dva trupy, v jejichž nitru jsou umístěny dva o obsahu 450 ccm. V režimu pozemní jízdy slouží tyto motory k pohonu zadních kol, avšak při letu přebírají funkci generátoru a slouží k dobíjení lithiových umístěných v nosech obou trupů.

367 bipod je navíc vybaven čtyřmi vrtulemi, z nichž dvě jsou umístěny na křídlech a dvě vzadu mezi směrovými kormidly obou trupů. O otáčení každé z nich se starají 15kW .

Aby se žádný z obou cestujících nenudil, mají každý své úkoly. Cestující v levém trupu je zároveň i pozemním řidičem, zatímco pasažér v pravém trupu se ve vzduchu mění na pilota . Jediným vzájemně propojeným systémem pro oba je plynový pedál.

367 bipod modelfoto: aviationweek.com

Létající má rozpětí křídel necelých 10 m a po jejich sklopení mezi trupy je výsledná šířka asi 2,4 m. Úctyhodný je jak silniční , který se s plnou nádrží pohybuje okolo 1 300 km plus 60 km na , tak i dolet dosahující 830 km v rychlosti dosahující 320 km/h nebo 1150 km s rychlostí maximálně 160 km/h.

Burt Rutan navrhl svůj ještě dříve než se letos v dubnu rohodl odejít do zasloužené penze. Avšak při odchodu stihl ještě povzbudit všechny své obdivovatele když utrousil, že pracuje na jakémsi novém nápadu.

aviationweek.com
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

co je to zas za blbost, na schematu ma 4 motory, na fotce ani jeden :-D

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Na modelu jsou vidět čtyři vrtule, které na prototypu prozatím nejsou, avšak co nevidět tam budou přidány.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a ako to bez tej vrtule vlastne lieta ?

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Zdroje uvádí, že při prvním testování došlo pouze ke krátkým přeletům. Předpokládám, že k tomu došlo díky jízdní rychlosti, tvaru křídel a vzdušným proudům.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?