Honda bude získávat vzácné suroviny ze starých NiMH baterií

Ivo Hradil - 20 Duben 2012

Není to pouze benzín či nafta, jejichž ceny se vyšplhaly do astronomických výšin. Díky čínskému omezení vývozu tzv. kovů vzácných zemin se i tato komodita stala pro mnohé výrobce velmi drahou surovinou. Japonská Honda se proto rozhodla nepříznivou situaci řešit recyklací svých (NiMH).recyklace baterií NiMH

Schématické znázornění koloběhu existence NiMH baterií Honda
foto: Honda

Pod pojmem „kovy vzácných zemin“ se ukrývá 17 prvků, z nichž např. neodym nebo dysprosium jsou prvky nezbytné pro výrobu permanentních magnetů elektromotorů. obchod s touto žádanou surovinou prakticky ovládá, neboť na jejím území se těží okolo 90 % procent světové produkce.

Nejistota dodávek a stále rostoucí cena kovů vzácných zemin donutily Hondu, aby se zaměřila na opětovné získání této suroviny z již nepotřebných výrobků. Proto se spojila se společností Japan Metals & Chemicals a společně vyvinuly nový hromadný recyklační proces.

Prostřednictvím tohoto procesu bude možné získávat kovy vzácných zemin z již nepotřebných NiMH baterií, které jsou shromažďovány u prodejců Hondy v a ostatních zemích. Takovýchto vyřazených nikl-metal hydridních baterií bude mít Honda dostatek, neboť NiMH baterie jsou používány například v hybridních vozech nebo .

Japonská zdůrazňuje, že nový recyklační proces, který se rozjede ještě tento měsíc, není žádným experimentálním pokusem, ale fungující hromadnou recyklací. Díky ní bude možné získat až 80 % kovů vzácných zemin obsažených v již dosloužilých , přičemž jejich čistota bude naprosto srovnatelná s těmi nově natěženými.

Honda navíc do budoucna plánuje, že nebude tyto vzácné suroviny recyklovat pouze z baterií, ale využije k jejich získávání širokou škálu svých produktů , které kovy vzácných zemin také obsahují. Honda tak úspěšně naplňuje svůj závazek 3R (reduce, recycle, reuse), tedy redukce, a opětovné použití.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dovolím si být detailistou.. to že jsou NiMH baterie využity také v hybridních autech neznamená že jsou hybridní to jen obsahují hydridy. Jinak vše špatné k něčemu dobré. No číňani to maj dobře vymyšlený, to se jim musí nechat.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.