Henrik Fisker: na řadě je SUV plug-in hybrid a možná i lodě!

Jan Horčík - 25 Říjen 2012

List Wall Street Journal měl možnost detailně pohovořit s Henrikem Fiskerem, zakladatelem Fisker Automotive. Redaktoři se dozvěděli, že automobilka dosud prodala přes 1500 plug-in hybridů Fisker Karma a že 49letý automobilový designér chystá SUV plug-in hybrid a hybridní loď!Fisker Karma plug-in hybrid

Fisker Karma plug-in hybrid pomáhají mimo jiné propagovat i celebrity jako Justin Bieber (pokud zrovna nezvrací na pódiu) a Leonardo di Caprio. Ten se nedávno zároveň stal investorem ve Fisker Automotive.
foto: Fisker Automotive

Henrik Fisker v roce 2005 odešel z automobilky Aston Martin, kde mimo jiné pomáhal stvořit Aston Martin V8 Vantage, aby následoval svůj sen. Od investorů sehnal $1,2 mld. a založil automobilku Fisker Automotive, která začala vyrábět auto (jeho) snů.

Fisker úspěšně rozjel prodej v Evropě a USA, teď se skrze Dubaj chystá na střední východ a příští rok do Číny. Věří, že plug-in hybridy jsou ta správná cesta do budoucnosti, spíš než malá “elektrická vajíčka”.

V současné době pracuje automobilka na vývoji nového levnějšího modelu Fisker Atlantic, který se má pohybovat v cenové relaci $50-60 000, narozdíl od současných $100 000 v případě Karmy. Henrik Fisker také WSJ přiznal, že do budoucna by bylo zajímavé mít partnera v podobě větší automobilky či jiného typu OEM výrobce.

“Umožnilo by nám to rychleji expandovat,” dodal Fisker. Odhaduje, že do roku 2020 budou hybridy tvořit 6-8 % globálního trhu s automobily. On sám by rád prodával ročně kolem 50 000 hybridních aut. Zájem o plug-in hybrid má být způsoben zejména rozšiřováním nízkoemisních zón ve velkoměstech jako je Paříž, Londýn či Řím.

Po modelu Atlantic velmi pravděpodobně přijde Fisker Automotive s nějakým typem SUV/CUV, podobně jako konkurenční výrobce elektromobilů Tesla Motors chystá po nový Model X. Fisker to sice výslovně nepotvrdil, ale bylo by to logické pokračování jeho cesty.

Co ale zmínil byly lodě. “Dokážu si představit lodě, které v přístavu pohání pouze elektřina a jakmile jsou na moři, spustí diesel,” řekl reportérům z WSJ. Dočkáme se tedy za pár let i jachty s logem Fisker?

Wired, WSJ
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honYa

...než zkrachoval A123, vyhlásil půl roku předtím, že mají v záloze články EX s vyšším teplotním pracovním rozsahem. Takže, jedná se ze stran Henrika Fiskera též o poslední výstřel a snahu chytit výrobního partnera, ať už na poli aut nebo výrobců lodí?

---

honYa


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station