Genetický modifikovaný organismus mění CO2 na palivo

Vědcům z univerzity v Georgii, přesněji řečeno z katedry pro výzkumu bioenergií, se podařil doslova husarský kousek. V laboratorních podmínkách vědci našli způsob, jak získávat z atmosféry plynný CO2 a přeměňovat ho na užitečné průmyslové produkty, včetně paliva.

Profesor Michael Adams přišel na způsob jak zpracovávat atmosférický CO2 do užitečných průmyslových látek
foto: University of Georgia

Metoda vědců z Georgie je podobná fotosyntéze, kdy rostliny pomocí slunečního záření přeměňují CO2 a vodu na cukry – zdroj energie pro růst rostlin. Vědci napodobili pochody v rostlině tak, že geneticky upravili mikroorganismus Pyrococcus furiosus, nazývaný také podle svého vzhledu „řítící se ohnivá koule.“

Tento pouze 1,5 mikrometrů v průměru měřicí organismus byl nalezen poprvé v roce 1993 u horkých podvodních pramenů v oceánech. Pozoruhodná je jeho „teplomilnost“. Nejlépe se organismu daří při teplotách kolem 100°C (minimálně 70°), tedy teplotě, jenž je pro většinu organismů smrtelná.

Tým vědců upravil organismus tak, aby mohl fungovat i při nižších teplotách. Vědci pak za použití plynného vodíku vytvořili v organismu reakci, umožňující přeměnu CO2 na 3-hydroxy pionové kyseliny. Ty je možné například použít k produkci akrylátů a jiných průmyslových látek.

„V podstatě jsme objevili způsob, jak vytvořit mikroorganismus, který udělá s oxidem uhličitým totéž, co rostliny. Absorbuje ho a vyprodukuje něco užitečného,“ řekl Michael Adams, vedoucí výzkumného týmu.

Avšak jde jen o první krok ve využití tohoto podivného mikroorganismu. Vědci věří, že další genetickou manipulaci se jim podaří vyvinout biologický systém, schopný za pomocí plynného vodíku a atmosférického CO2 vyrábět uhlovodíková paliva.

„Díky našemu objevu můžeme odstranit rostliny jako prostředníka,“ objasňuje podstatu výzkumu Adams a dodává: „Můžeme si vzít oxid uhličitý přímo z atmosféry a přeměnit jej na užitečné produkty, jako jsou pohonné hmoty nebo chemikálie.“

palivo_z_co2

foto: University of Georgia

Bohužel objev má dva zásadní problémy. Nejprve se musí přijít na způsob, jak lehce a ekologicky získávat vodík – palivo pro Pyrococcus furiosus. V současné době se vodík získává hlavně z fosilních paliv, hlavně ze zemního plynu.

Spalovat zemní plyn, abychom mohli vyrábět jiné fosilní palivo je tak samozřejmě plýtváním energie. Je proto třeba přijít na jiný, efektivní a levný způsob výroby vodíku.

Druhým problémem je najít způsob jak přenést laboratorní výsledky do průmyslového měřítka. To je nejobtížnější a největší problém, na kterém mnohé slibné laboratorní technologie ztroskotaly.

5 Comments on “Genetický modifikovaný organismus mění CO2 na palivo”

  1. Dne 12 Října 2007 byl na
    Dne 12 Října 2007 byl na Hybrid.cz článek o bio palivech s mořských řas .Tento projekt také nějak jako by vyšuměl ? Přitom světové oceány nabízejí obrovské plochy k využití a při spalování těchto paliv nevzniká tolik škodlivých látek jako při spalování ropných produktů .Jenže ceny fosilních paliv jsou asi nižší než náklady na pěstování mořských řas .Nebo…..?
    http://www.hybrid.cz/clanky/biopaliva-z-more
    http://www.zelenezpravy.cz/morske-rasy-misto-benzinu/
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/139965-misto-dieselu-budeme-v-budoucnu-tankovat-morske-rasy/
    Také jsou plány na jiné využití.
    http://www.zelenezpravy.cz/palivo-a-jidlo-z-ras/

  2. S vodíkem bych měl ten
    S vodíkem bych měl ten nejmenší problém. Dejte na trh bednu do které budu dávat elektřinu, vodu, vzduch (CO2) a bude z toho téct palivo. Za takovou bednu vám například provozovatelé FVE utrhnou ruce. Ale od ropných šejků a uhlojaderné loby asi dostane kulku do hlavy.
    Navíc bych si od státu nárokoval peníze za prodej emisních povolenek dle odstraněného CO2 z ovzduší.

    1. Nevidíte ten
      Nevidíte ten paradox??…Využívám el. energii, abych mohl vyrábět energii. Pro OZE s nestálou výrobou elektřiny jistě skvělé řešení pro stabilizaci sítě, ale na druhou stranu: a) ta energie není z nejlevnějších(prodávat kWh vyrobenou z OZE distribučním společnostem je pro majitele výhodnější než pomocí ní vyrábět palivo), b) instalovaný výkon bude prostě někde chybět

      1. Jste mimo.
        Není to výroba

        Jste mimo.
        Není to výroba energie, ale její uskladnění ve formě paliva na libovolnou dobu.
        V mém okolí je několik FV elektráren vyrábějící energii bez prodeje do sítě a nevědí co s přebytky energie. Některé distributor odmítl připojit a některé o to ani nestály z vícero důvodů. Prodej do sítě se již přestává vyplácet. Někteří se například nechtějí kvůli 10 panelům stát podnikateli a platit absurdní ČEZké poplatky kvůli kterým se prodlužuje návratnost u „legálních“ FVE s „dotacemi“.

Napsat komentář