Genetický modifikovaný organismus mění CO2 na palivo

Jan Grohmann - 12 Duben 2013

Vědcům z univerzity v Georgii, přesněji řečeno z katedry pro výzkumu bioenergií, se podařil doslova husarský kousek. V laboratorních podmínkách vědci našli způsob, jak získávat z atmosféry plynný CO2 a přeměňovat ho na užitečné průmyslové produkty, včetně paliva.palivo_z_co2

Profesor Michael Adams přišel na způsob jak zpracovávat atmosférický CO2 do užitečných průmyslových látek
foto: University of Georgia

Metoda vědců z Georgie je podobná fotosyntéze, kdy rostliny pomocí slunečního záření přeměňují CO2 a vodu na cukry - zdroj energie pro růst rostlin. Vědci napodobili pochody v rostlině tak, že geneticky upravili mikroorganismus Pyrococcus furiosus, nazývaný také podle svého vzhledu „řítící se ohnivá koule.“

Tento pouze 1,5 mikrometrů v průměru měřicí organismus byl nalezen poprvé v roce 1993 u horkých podvodních pramenů v oceánech. Pozoruhodná je jeho „teplomilnost“. Nejlépe se organismu daří při teplotách kolem 100°C (minimálně 70°), tedy teplotě, jenž je pro většinu organismů smrtelná.

Tým vědců upravil organismus tak, aby mohl fungovat i při nižších teplotách. Vědci pak za použití plynného vodíku vytvořili v organismu reakci, umožňující přeměnu CO2 na 3-hydroxy pionové kyseliny. Ty je možné například použít k produkci akrylátů a jiných průmyslových látek.

"V podstatě jsme objevili způsob, jak vytvořit mikroorganismus, který udělá s oxidem uhličitým totéž, co rostliny. Absorbuje ho a vyprodukuje něco užitečného," řekl Michael Adams, vedoucí výzkumného týmu.

Avšak jde jen o první krok ve využití tohoto podivného mikroorganismu. Vědci věří, že další genetickou manipulaci se jim podaří vyvinout biologický systém, schopný za pomocí plynného vodíku a atmosférického CO2 vyrábět uhlovodíková paliva.

"Díky našemu objevu můžeme odstranit rostliny jako prostředníka," objasňuje podstatu výzkumu Adams a dodává: "Můžeme si vzít oxid uhličitý přímo z atmosféry a přeměnit jej na užitečné produkty, jako jsou pohonné hmoty nebo chemikálie."

palivo_z_co2

foto: University of Georgia

Bohužel objev má dva zásadní problémy. Nejprve se musí přijít na způsob, jak lehce a ekologicky získávat vodík – palivo pro Pyrococcus furiosus. V současné době se vodík získává hlavně z fosilních paliv, hlavně ze zemního plynu.

Spalovat zemní plyn, abychom mohli vyrábět jiné fosilní palivo je tak samozřejmě plýtváním energie. Je proto třeba přijít na jiný, efektivní a levný způsob výroby vodíku.

Druhým problémem je najít způsob jak přenést laboratorní výsledky do průmyslového měřítka. To je nejobtížnější a největší problém, na kterém mnohé slibné laboratorní technologie ztroskotaly.

Zpět na HybridPřidat komentář

Otázka pak je v čem je tato technologie LEPŠÍ než fotosyntéza.

Obrázek uživatele honza.t

Dne 12 Října 2007 byl na Hybrid.cz článek o bio palivech s mořských řas .Tento projekt také nějak jako by vyšuměl ? Přitom světové oceány nabízejí obrovské plochy k využití a při spalování těchto paliv nevzniká tolik škodlivých látek jako při spalování ropných produktů .Jenže ceny fosilních paliv jsou asi nižší než náklady na pěstování mořských řas .Nebo.....?
http://www.hybrid.cz/clanky/biopaliva-z-more
http://www.zelenezpravy.cz/morske-rasy-misto-benzinu/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/139965-misto-dieselu-budeme-v-budoucnu-tankovat-morske-rasy/
Také jsou plány na jiné využití.
http://www.zelenezpravy.cz/palivo-a-jidlo-z-ras/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

S vodíkem bych měl ten nejmenší problém. Dejte na trh bednu do které budu dávat elektřinu, vodu, vzduch (CO2) a bude z toho téct palivo. Za takovou bednu vám například provozovatelé FVE utrhnou ruce. Ale od ropných šejků a uhlojaderné loby asi dostane kulku do hlavy.
Navíc bych si od státu nárokoval peníze za prodej emisních povolenek dle odstraněného CO2 z ovzduší.

Nevidíte ten paradox??...Využívám el. energii, abych mohl vyrábět energii. Pro OZE s nestálou výrobou elektřiny jistě skvělé řešení pro stabilizaci sítě, ale na druhou stranu: a) ta energie není z nejlevnějších(prodávat kWh vyrobenou z OZE distribučním společnostem je pro majitele výhodnější než pomocí ní vyrábět palivo), b) instalovaný výkon bude prostě někde chybět

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jste mimo.
Není to výroba energie, ale její uskladnění ve formě paliva na libovolnou dobu.
V mém okolí je několik FV elektráren vyrábějící energii bez prodeje do sítě a nevědí co s přebytky energie. Některé distributor odmítl připojit a některé o to ani nestály z vícero důvodů. Prodej do sítě se již přestává vyplácet. Někteří se například nechtějí kvůli 10 panelům stát podnikateli a platit absurdní ČEZké poplatky kvůli kterým se prodlužuje návratnost u "legálních" FVE s "dotacemi".

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilProdej pneu 100% onlineBUS2BUSKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů Circontrol