GasShow 2013 - novinky v oblasti CNG a LPG

redakce - 13 Březen 2013

Minulý týden proběhl prestižní oborový veletrh GasShow 2013. Co přinesl? Největší pozornost si zasloužily především tyto tři oblasti: Diesel Gas, pak aditiva do LPG/CNG a dále pak výrobci LPG systémů. Tato tři silná témata letošního veletrhu naznačují další směřování technologického vývoje a potvrzují rostoucí zájem spotřebitelů.auto GasShow 2013 - novinky v oblasti CNG a LPG

GasShow 2013 - novinky v oblasti CNG a LPG
foto: abcRedakce.cz

Veletrh letos přilákal přes 150 vystavovatelů z celého světa. Zastoupení zde měl prakticky každý, kdo patří mezi skutečné lídry na trhu LPG/CNG v Evropě nebo obecně ve světě.

Během dvou dní program navštívilo rekordních 7.000 návštěvníků z řad profesionálů i laiků z celého světa. Rušné byly oba dva dny, ovšem doslova nabito bylo vždy v dopoledních hodinách.

Diesel Gas

V tuzemsku zatím nepříliš známá vozidla Diesel Gas se postupně stávají trendovou záležitostí. Jedná se o automobily s dieselovým motorem, které přistřikují LPG nebo CNG. Vystavovatelé Diesel Gas vozidel na sebe výrazně poutali pozornost už před vstupem do výstavního pavilonu.

Každý si mohl prohlédnout robustní tahače s tímto duálním pohonem. Mohutná vozidla, rozestavěná všude okolo vstupu do výstaviště, samozřejmě budila náležitou pozornost. Nevšední podívanou byl ale i traktor s pohonem na naftu a LPG a další zemědělská technika.

Diesel Gas přitom není technickou novinkou v pravém slova smyslu. Dieselová vozidla s pohonem přestavěným či rozšířeným o svítiplyn nebo dřevoplyn i u nás jezdila už ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.

K dalšímu vývoji po válce už nedošlo především díky nízkým cenám benzinu a nafty. Oproti zážehovým motorům je navíc přestavba dieselového motoru náročnější. Jak se ale nyní zdá, Diesel Gas dostává s rostoucími cenami nafty a větším zájmem společnosti o ekologii novou příležitost.

Motorová aditiva do LPG a CNG

Velkému zájmu návštěvníků se těšila rovněž aditiva pro LPG/CNG a spolu s nimi i dávkovače aditiv (elektronické nebo podtlakové). Důležitost aditiv dnes už asi není třeba příliš vysvětlovat.

Do vozidel s pohonem na LPG a CNG jsou ze strany spotřebitelů přidávána proto, neboť zemní ani ropný plyn neobsahují dostatečné množství olova. Motor je pak důsledkem nízké mazivosti nadměrně zatěžován, a je náchylnější k různým poškozením.

Flashlube Valve Saver Fluid, který na GasShow 2013 získal ocenění jako nejlepší aditivum do LPG/CNG, minimalizuje opotřebení ventilových sedel.

Jak dokládají měření zkušebny TÜV a jiná nezávislá zjištění, aditiva Flashlube zlepšují výkon motoru, snižují náklady na provoz automobilu a také příznivě ovlivňují životní prostředí.

Motorová aditiva od Flashlube jsou jediná na světě, jejichž účinnost u pohonu na plyn byla certifikovaným spotřebitelským sdružením testována v přímém provozu a s pozitivním výsledkem.

Na významném oborovém veletrhu, jako je GasShow, je zajímavé vidět, jak se trh vyvíjí,“ říká Jaroslav Vomočil z českého zastoupení Flashlube. „Ještě před pěti lety jsme museli neustále vysvětlovat, proč jsou aditiva do LPG/CNG důležitá a v čem pro spotřebitele spočívá jejich ekonomický přínos. Dnes už takovou otázku montážní firmy vůbec neřeší. Přínos kvalitních aditiv je jednoznačný a doložený testováním v praxi i v certifikovaných zkušebnách. Dnes už mezi sebou jen různé značky soupeří o podíl na trhu. Hráčů je několik, ale u spotřebitele samozřejmě vítězí kvalita.“

Prezentace LPG systémů

Přední výrobce LPG systémů Landy Renzo na veletrhu GasShow 2013 prezentoval novou Škodu Octavia s tovární přestavbou na LPG. Na stánku výrobce Stag bylo k vidění sportovní Mitsubishi. Princ lákal na krásné Porsche s pohonem LPG.

Mezi CNG vozidly nejvíce vynikaly vozy značky Mercedes. Velký prostor zaujímaly plnicí CNG stanice, ať už pevné, nebo mobilní a privátní. Bohatá byla i prezentace výrobců příslušenství k LPG/, jako jsou filtry a jiné pomůcky. Každý chtěl nějak zaujmout, takže stále bylo na co se dívat.

Závěrečné dojmy

Tony Backer z Flashlube zhodnotil průběh letošního ročníku GasShow 2013 takto: „Vystavujeme tady už řadu let a každý další veletrh je s každým novým ročníkem lepší a lepší. Každý ročník má taky stále větší pozornost. Ten kdo chce ukázat, že patří na LPG/CNG trh je tady prostě přítomen.

Návštěvníci veletrhu si během středy a čtvrtka odnesli mnoho dojmů a inspirací. Vystavovatelé se sešli i na afterparty. Na ní byla slavnostně předána oborová ocenění, která jednotlivým produktům udělila odborná komise. Vedle už zmíněného aditiva Flashlube byl například oceněn LPG systém Vialle nebo nádrže Stako.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Budúci týždeň je v Brne Amper 2013. Dúfam že Hybrid.cz bude pri tom :)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Hybrid.cz bude přímo tam! :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rušné byly oba dva dny, ovšem doslova nabYto bylo vždy v dopoledních hodinách. Alias najdi si svou chybu.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky, napraveno.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station