Hybrid.cz - elektromobily, elektrokola, elektrické skútry, auta na plyn LPG CNG, elektromotorky, šetrná doprava

elektromobily, elektrokola, CNG, LPG, alternativní pohony v dopravě

   HLEDAT:

Myslí to automobilky s elektroauty vážně?

Témata věnovaná vozidlům s elektrickým pohonem.

Myslí to automobilky s elektroauty vážně?

Příspěvekod Lkotek » úte 22. črc 2014 12:45:07

Připadá mě, že v současné době žádná z renomovaných automobilek se svými koncepty elektroaut to nemyslí vážně. Každá sice strčí do nějakého svého modelu elektromotor a baterku aby se připojili k módní vlně, že oni taky, ale skutečný vývoj to není. Je to tak na úrovni učňů škodovky, kdy si přestaví Citygo na kabriolet. Tyto modely taky vážně nikdo kupovat nebude a na fórech se jen bude neustále diskutovat, jestli dojezd +- 100 Km málo nebo ne.
První auta taky vypadaly jako kočáry bez oje. Teprve časem se vyvynuly v co nejvíce univerzální přibližovadla. Elekroauto ale ze svého principu nemůže současné auto nahradit. Musí jít svou cestou, kdy nebude univerzální a plně využije své výhody.
Má laická úvaha:
1/ největší výhoda e-auta je v městském a příměstském provozu pro 1-2 lidi při denním dojíždění za prací, ekologický provoz a rozvážka zboží na malé vzdálenosti. K většímu rozšíření by stačilo, pokud by vedení měst povolilo jejich naprosto volný vjezd a parkování. Bohatší lidé a servisní organizace by této výhody rády využily.
2/musí se postavit koncept který plně využije výhod elektropohonu a opustí zbytečnosti v současných autech, hlavně těžké mechanické věci jako spojka, diferenciál, převodovka a pod. Proč by e-auta nemohla mít například motory na poloosách nebo v kolech? (Tesla má dva motory na poloosách vzadu. Je to asi jediná automobilka která to myslí vážně. ) Elektromotor nemusí mít jen tvar válce, ale třeba i disku a čtyři motory na kolech můžou mít ctvrtinový výkon než jeden. Tudíž i čvrtinovou váhu a velikost a do kol se vejdou.
2/Proč všechna soudobá e-auta mají jen jeden výkon baterie (akumulátoru) a neustále všichni diskutují, jestli je to moc nebo málo? To by byl takový problém udělat platformu s bateriemi a čtyřmi koly na které je možné dát jakoukoliv nástavbu a do které jde dát množství baterií podle využití? Představa: chci dvoumístné vozítko do města, koupím vozidlo se dvěma sedadly a k tomu dokoupím baterie podle potřeby na 60,120, 180 Km.
V současnosti elektromobil auta nenahradí a univerzálním nebude. Může je ale dobře doplňovat a zlepšit ovzduší ve městech. Vůle automobilek a politické reprezentace je však nulová.
Lkotek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. črc 2014 11:50:10

Re: Myslí to automobilky s elektroauty vážně?

Příspěvekod ozana » úte 05. srp 2014 15:09:28

Běžné automobilky to příliš vážně nemyslí. Myslí hlavně na to, že vysoká cena = nízký zájem = nízká produkce = nulový zisk při vysokých nákladech na rozjetí výroby.

Elektromotory v kolech => velká neodpružená hmota

V současné době jsou cenově nejpřijatelnější řešení elektromobility 20let staré elektromobily Peugeot 106/Citroen Saxo Elektric a ojeté tovární přestavby (německé bazary např. karoserie Suzuki Splash German E-cars STROMOS).
ozana
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř 09. říj 2013 20:26:38

Re: Myslí to automobilky s elektroauty vážně?

Příspěvekod Stepanmaheu » stř 19. lis 2014 12:28:58

Pokud můžu svou trochu do mlýna - tak vážně to myslí. Skoro všichni - ale mají čas. Zatím se pořád ta výroba nevyplácí a dělají to jen pro image - ať zákazníci vidí, že to umí. Jako mezi náma - pořád se v tom taky dost propírají prachy jako ve všem, třeba to co předvedli BMW s Daimlerem na to, jaké na to dostali prostředky, tak to smrdí tunelem. Na druhou stranu jsou koncepty, které vypadají moc dobře - tady třeba Renault, který by do sériové výroby mohl jít, kdyby se rentoval http://unetvora.blogspot.cz/2014/11/renault-dezir-rwd-brutalni-monstrum-na-elektrinu.html . Ale podle mého - dokud v tom nebude byznys, nebudou to myslet tak vážně, aby z toho něco bylo.
Stepanmaheu
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 19. lis 2014 12:11:14


Zpět na Elektromobily

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron