Ford uvádí auta, která vidí za roh

Nepřehledné křižovatky a odbočky mohou být pro řidiče zkouškou nervů. Často v takové situaci nezbývá nic jiného, než popojíždět centimetr po centimetru a v předklonu se snažit získat přehled o situaci.

Kamera umístěná nově v přední masce sleduje prostor před vozem v úhlu 180°; řidič díky ní může dříve spatřit překážky nebo blížící se vozidla, kterých by si jinak nevšiml. Systém usnadňuje vyjíždění z nepřehledných míst.
foto: Ford

Údaje z evropských zemí naznačují, že 19 % řidičů, kteří se stali účastníky nehody v křižovatce, mělo omezený výhled. Přední kamera vybavená speciálním teleskopickým ostřikovačem pro efektivní čistění bude nejprve uvedena v nových modelech S-MAX a Galaxy. Systém usnadňuje vyjíždění z nepřehledných míst.

Společnost Ford Motor Company však představuje novou technologii, která „vidí za roh“. Inovativní přední kamera, nabízená jako výbava na přání pro nový S-MAX a Galaxy, sleduje prostor před vozem v úhlu 180°. Řidič díky tomu včas zahlédne blížící se automobil, cyklistu nebo chodce. Kamera je umístěná v přední masce.

„Všichni jsme to zažili. Nemusí jít jen o nepřehledné křižovatky, někdy může ve výhledu překážet strom nebo křoví,“ popisuje Ronny Hause, konstruktér elektronických asistenčních systémů ve Ford of Europe.

„Pro někoho je problematické už dostat se z vlastní příjezdové cesty na silnici. Podobně jako zadní parkovací kamera je i přední snímání jednou z  technologií, u kterých se lidé budou brzy divit, jak se bez nich mohli dosud obejít.“

auto technologie Ford zabrání nehodám auta která vidí za rok

Přední kamera vybavená speciálním teleskopickým ostřikovačem pro efektivní čistění bude nejprve uvedena v nových modelech S-MAX a Galaxy.
foto: Ford

Kamera se zapíná tlačítkem na palubní desce. Má rozlišení jeden megapixel a její obraz se přenáší na osmipalcovou dotykovou obrazovku. Kameru širokou pouhých 33 mm udržuje v čistotě teleskopický ostřikovač automaticky aktivovaný při zapnutí stěračů.

Údaje z projektu SafetyNet naznačují, že 19 procent řidičů, kteří se stali účastníky nehody v křižovatce, mělo omezený výhled.

Nový S-MAX, Galaxy i další modely značky Ford již nabízejí zadní parkovací kameru nebo systém upozornění na přibližující se vozidla při couvání do silnice, ale také další asistenční systémy:

Inteligentní omezovač rychlosti sledující dopravní značení a regulující rychlost jízdy tak, aby řidič nepřekročil omezení platné v právě projížděném úseku Pre-Collision Assist s ochranou chodců, jenž zmenšuje následky čelních střetů nebo jim může i zcela zabránit

Adaptivní LED světlomety s automatickým přepínáním, které sledují provoz a odstíní oblast, v níž se nachází jiné vozidlo, přičemž stále naplno osvětlují zbylý prostor

Ford přijímá objednávky na nový S-MAX a Galaxy už dnes. Přední kameru bude možné pořídit rovněž do nového SUV Ford Edge, jež přijde na evropský trh v první polovině příštího roku.

tisková zpráva

One Comment on “Ford uvádí auta, která vidí za roh”

  1. ak by sa to premietalo na
    ak by sa to premietalo na sklo, ok ale takto musi clovek sklonit zrak, cize nevidi dve rozne udalosti naraz a povodnu vnemom oslabuje. mozno je lepsie sa nahnut k volantu nez toto.

    podobne zle vnimam ak miesto spatnych zrkadiel je kamera.
    v pripade slepeho uhla ok, ale ako uplna nahrada… ee.

    podla mna je lepsie udrziavat nezavislost na alektronika kde sa to da, maximalne ako doplnok, zabava a pod.

Napsat komentář