Ford Mustang Mach-E Rally: první Mustang, který žije na asfaltu a hraje si v blátě

Ford Mustang Mach-E Rally se poprvé odhalil bez maskování na autosalonu IAA Mobility v německém Mnichově.

Po globální premiéře na letošním Festivalu rychlosti v Goodwoodu se novinka připojuje k rodině Mustang Mach-E a posouvá elektromobily jiným směrem – vůbec první elektromobil značky Ford inspirovaný světem rallye přenáší svobodomyslnost a zábavnost Mustangu na šotolinové cesty.

„Ještě před rokem to byl pouhý nápad a to, co vidíte dnes, je důkazem nadšení a intenzivní kreativity našeho týmu Model e,“ řekla Donna Dicksonová, šéfkonstruktérka Mustangu Mach-E. „Vždycky jsme zkoumali nové oblasti sportovní jízdy a kombinace rallyově laděného podvozku, pohonu všech kol AWD a výrazného designu dělá z Mustangu Mach E sportovní vůz jiného druhu, který nadchne zákazníky ženoucí se za dalším dobrodružstvím.“

Ford Mustang Mach-E Rally, to je technika elektromobilů aplikovaná na pomyslné bílé místo na trhu. Vůz se pyšní vyladěnou verzí dvoumotorového pohonu Mustangu Mach-E GT s cílovými hodnotami nejvyššího výkonu a točivého momentu nejméně 358 kW a 880 Nm. Lithium-iontový akumulátor Mustangu Mach-E Rally má využitelnou kapacitu 91 kWh.

Specifický podvozek, zvýšený oproti Mustangu Mach-E GT o 20 milimetrů, je osazen speciálně zvolenými pružinami, tlumiči MagneRide a předními brzdovými kotouči o průměru 385 milimetrů s červeně lakovanými třmeny značky Brembo. 

Robustní, leskle bílá 19palcová kola z lehké slitiny v rallyovém stylu jsou inspirovaná dlouhou historií soutěžních vozů Ford. Pneumatiky Michelin CrossClimate2 o rozměru 235/55 R19 poskytují v porovnání s modelem GT větší přilnavost na nezpevněném povrchu.

Ochranu před odletujícím štěrkem a kamením zlepšuje spodní zakrytování předního i zadního elektromotoru, ochranná fólie na dveřích a lemech blatníků, která zamezuje odlupování laku, a popřípadě rovněž lapače nečistot, montované prodejcem jako volitelné příslušenství. V přední části je zabudován bod pro upevnění vyprošťovacího lana, kdyby se dobrodružství na cestách poněkud zvrtlo.

Mustang Mach-E Rally je vůbec první vůz značky Ford s jízdním režimem RallySport, určeným pro jízdu v terénu. Po jeho aktivaci se řídicí elektronika přenastaví tak, aby umožňovala větší úhly smyku, odezva na sešlápnutí akcelerátoru byla lineárnější a tlumiče pérování zajistily lepší ovladatelnost při rychlém projíždění zatáček na nezpevněném povrchu. Jako bonus pak řidiči ocení, jak tento jízdní režim v kombinaci s novými pneumatikami umožňuje Mustangu Mach-E Rally fungovat na sněhu nebo při jiných podmínkách snížené přilnavosti na silnici.

Pro testování Mustangu Mach-E vybudoval Ford na svém michiganském zkušebním polygonu zcela novou rallyovou trať. Veteráni rallycrossu ji speciálně navrhli tak, aby simulovala podmínky, s jakými by se vůz mohl setkat ve skutečném světě. Inženýři a technici pak prototypy Mustangu Mach-E Rally trápili v 800kilometrových testech simulujících zkoušky odolnosti v rallycrossu, aby se ujistili, že model splňuje jejich konstrukční záměr.

Mustang Mach-E Rally signalizuje svoje zaměření dramatickým zadním spoilerem ve stylu modelu Focus RS, jedinečnými kontrastními akcenty včetně horních a spodních bočních lišt, specifickým předním splitterem, černě lakovanou plechovou střechou a výrazně pojatými předními partiemi se zabudovanými mlhovkami, které jsou inspirované soutěžními vozy.

Každý Mustang Mach-E Rally se standardně dodává se dvěma dekoračními pruhy, doplňujícími nepřehlédnutelnou paletu laků karoserie. Vůz bude možné objednávat v modré Grabber, černé Shadow, v nové barvě zelená Eruption a efektní žluté Grabber, přičemž za příplatek bude k dispozici bílá Star nebo nová šedá Glacier.

Uvnitř čeká na posádku kombinace pohodlí, funkčnosti a stylu, který vizuálně navazuje na ikonická bílá kola. Na palubní desce, spodních ramenech volantu a kontrastním prošívání dveřních výplní se objevují leskle bílé akcenty. Řidiči se připoutají do výrazných sportovních sedadel Ford s vyraženým nápisem „Mach-E Rally“ a bílými opěradly.

„V modelu Mustang Mach-E Rally získají naši zákazníci něco z dlouholeté vášně Fordu pro rallye,“ řekl generální ředitel Jim Farley. „Mustang jeho prostřednictvím vstupuje někam, kde ještě nebyl – na šotolinové a polní cesty. Je to nový druh radosti z jízdy, inspirovaný skutečnými řidičskými nadšenci.“

Elektromobil Ford Mustang Mach-E Rally bude možné objednat začátkem roku 2024. Dodávky zákazníkům začnou nedlouho poté.

zdroj: tisková zpráva, foto: Ford

7 Comments on “Ford Mustang Mach-E Rally: první Mustang, který žije na asfaltu a hraje si v blátě”

 1. Jim Farley, šéf Fordu: “We will never build a Mustang that isn’t a Mustang. For instance, there will never be room for a small, two-row Ford SUV with a Mustang badge stuck on it.“

  Tak tady to máte oficiálně. Elektrická Kuga s nálepkou Mustang-E není Mustang. Je to jen ubohá elektrická mrdka a pro Ford prodejní fiasko desetiletí 😀

 2. off
  via @alex_avoigt
  To, co se stalo tabákovému průmyslu, se stane i ropnému a plynárenskému průmyslu.
  Věděli přesně, co dělají, ale rozhodli se utratit miliardy za zdržování, rozptylování, klamání a lhaní. Je to stejná příručka, kterou používal tabákový průmysl.
  „Stát Kalifornie v pátek zažaloval několik největších světových ropných společností a tvrdil, že jejich činy způsobily škody za desítky miliard dolarů a že oklamaly veřejnost tím, že bagatelizovaly rizika, která představují fosilní paliva.“

  California Sues Giant Oil Companies, Citing Decades of Deception
  Launching one of the most prominent climate lawsuits in the nation, the state claims Exxon, Shell, BP and others misled the public and seeks creation of a special fund to pay for recovery.
  https://www.nytimes.com/2023/09/15/business/california-oil-lawsuit-newsom.html?smid=nytcore-ios-share&referringSource=articleShare

 3. V názvu chybí „košér“. Mustang Mach-E Rally Kosher Edition. Protože když už paní progresivistka Dicksonová uráží názvem svého ohyzdného hrocha na kolech komunity fandů Mustangů a milovníků rally sportu, proč nedat přes hubu i Židům, ne? Že to nesouvisí? Ale to ani v těch ostatních případech a bylo by to ještě víc kreativní, ne?

Napsat komentář