Ford chce vyrábět komponenty do aut z agáve

redakce - 26 Červenec 2016

Společnosti Ford a Jose Cuervo zkoumají možnosti využití rostliny agáve k vývoji udržitelného bioplastu, který by šlo upotřebit ve výrobě automobilů.auto Ford polotovar agáve pro výrobu bioplastů

Polotovar z čerstvě sklizené rostliny agáve určený pro výrobu bioplastů
foto: Ford

Ford spojuje síly se společností Jose Cuervo®. Oba partneři budou spolupracovat na vývoji nového bioplastu vhodného k výrobě automobilových součástí.

Vstupní surovinou je přitom vláknina z rostliny agáve, která zůstane poté, co se dužina rostliny využila pro výrobu tequilly.

Ford a Jose Cuervo® prověřují možnosti využití nového bioplastu ve výrobě interiérových i exteriérových dílů, jako jsou kabelové svazky, jednotky ventilace nebo odkládací schránky.

Dle předběžných poznatků se nový materiál jeví velmi slibně díky své trvanlivosti i estetickým vlastnostem. Úspěšný vývoj udržitelného kompozitu by mohl vést ke snížení hmotnosti součástí vozu a následně i spotřeby paliva.

Další výhodou je skutečnost, že nový materiál by nahradil látky vyráběné z ropy, a přinesl tak další snížení dopadů výroby automobilů na životní prostředí.

Růstový cyklus agáve trvá nejméně sedm let. Po sklizni se střed rostliny tepelně upraví, poté následuje mletí a extrahování šťáv pro destilaci.

Jose Cuervo® použije část zbylého vlákna jako kompost na svých farmách. Zbytek uplatní místní řemeslníci při výrobě rukodělných výrobků a agávového papíru.

Podle Ekologického programu OSN se na celém světě ročně vyprodukuje pět miliard tun zemědělské odpadní biomasy. Jedná se tedy o velmi hojnou surovinu, která však většinou nebývá dostatečně zužitkována.

Ford již má se zpracováním agávových vláken zkušenosti. Před několika lety totiž experimentoval s výrobou „plastových“ dílů ze sisalu, což je vlákno z listů agáve sisalové.

„V běžném automobilu je asi 180 kg plastů,“ řekla Debbie Mielewski, technická vedoucí z oddělení výzkumu udržitelného rozvoje Ford Motor Company. „Naším úkolem je hledat vhodné uplatnění pro ekologické kompozity tohoto typu, a pomoci tak snížit náš vliv na planetu. Je to práce, na kterou jsem opravdu pyšná a která by mohla mít široký dopad napříč mnoha průmyslovými obory.“

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Co jim brání již dnes používat PLA (PolyLactic Acid) vyráběný z kukuřice. To je taky bioplast :).

Obrázek uživatele Radovan

Volal právě nějaký Andrej, že tudy tedy cesta rozhodně nevede. Že žádné agáve nebudou, páč to u nás blbě roste. Tady Ford šlápl vedle. Ale že se chystá povinnost přimíchávat 20% kukuřice do každého kila plastu z ropy. :-))))

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Daj radši pár kaček za zelenou propagandu než aby už konečně investovali do výroby a nasazení takovejch plastů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Zase jenom sliby a ozeleňování image. Až to bude nasazený masově tak to bude mít smysl.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Alien5

Mimo tema : http://www.autorevue.cz/jaguar-land-rover-ford-a-bmw-se-chteji-spojit-proti-znacce-tesla

Proc tu neni diskuzni forum?

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Obrázek uživatele Jan Horčík

Ač off-topic, díky za tip. Diskusní fórum tu máme, případně lze diskutovat v diskusích pod články jako je tato.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Alien5

Diky a proc ho nemam v nahledu ani v mobilu ani na pc jen po odkliknuti se obevi nahore na strance? Diky.

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil