Festival Future Port Prague otevře Pražanům bránu do budoucnosti

Již 7. září se v Pražské tržnici v okolí SaSaZu představí budoucnost v celé své kráse. Blíží se svět, ve kterém budeme mít k dispozici informace o čemkoli a odkudkoli v reálném čase.

Toyota v oblasti vodíkových technologií aktivně figuruje již od roku 1992 a po 20 letech vývoje všech nezbytných technologií uvedla na trh první sériově vyráběný vodíkový model Toyota Mirai.
foto: Toyota

Blíží se svět, který nás svým potenciálem naprosto ohromí. A nahlédnout do něj budete mít možnost prostřednictvím festivalu Future Port Prague už tento čtvrtek.

CO? FUTURE PORT PRAGUE / KDY? 7. ZÁŘÍ 2017 / KDE? PRAŽSKÁ TRŽNICE

Drony, virtuální a rozšířená realita, , hyperloop, živí kyborgové, , 3D tisk na jednom místě a za účasti světoznámých technologických vizionářů a odborníků.

„Chceme dostat Česko znovu mezi evropské technologické lídry,“ přibližuje cíl festivalu a s ním spjaté byznys konference vizionář a zakladatel festivalu Martin Holečko z Etnetery.

„Proto jsme se rozhodli uspořádat mezinárodní setkání, kde nejnovější technologie nejen všem ukážeme, ale spolu se světovými odborníky budeme diskutovat, v čem jsou příležitosti se do tvorby budoucnosti aktivně zapojit.”

Co mohou návštěvníci zažít? Na co si sáhnout? Co vytvořit?

Šaty, které reagují na tlukot lidského srdce budou k vidění v zóně umělé inteligence (AI)
a internetu věcí (IoT). Ve stejné zóně si budou návštěvníci moci vytvořit svého TJBota, robota, kterému na místě díky umělé inteligenci vdechnou život. Před IoT halou bude prezentováno BMW, model i8.

Jako možné dopravní alternativy si budou moci návštěvníci v zóně mobility prohlédnout minibus Navya Arma, který se řídí zcela sám, řadu elektrokol od Ekolo.cz či Rayvolt Bike (hybrid mezi chopperem a elektrokolem) a elektricky poháněný longboard XTND Board s umělou inteligencí. Z osobních aut bude vystaveno elektrické SUV Tesla Model X.

Automobilka Škoda Auto vystaví koncepty Vision S, které doplní expozice Škoda DigiLab, technologické laboratoře značky. Japonská Toyota pak vystaví své produkční auto s pohonem na vodík Toyota Mirai.

Létání na simulátoru nebo s opravdovým závodním dronem. V dronaréně, první svého druhu v ČR, budou mít zájemci možnost naučit se pilotovat minidrony pomocí videobrýlí. V průběhu celého dne v ní budou probíhat také FPV závody rychlých dronů. 21 nejlepších pilotů ČR se utká v kvalifikačních kolech a 9 z nich pak večer ve finále, kdy bude efektivně nasvícená trať i drony. Finále osvětlených dronů bude mimořádný vizuální zážitek.

Nasadit si ty nejlepší VR brýle, které pochází z Prahy, bude možné v zóně virtuální reality. Expozice VRgineers představí brýle nové generace, které se pyšní mnohonásobně lepším obrazem, než cokoliv na trhu.

Může za to jak trojnásobné rozlišení brýlí, tak o 50% větší zorný úhel a patentovaný systém optiky, vyvinutý ve spolupráci s Izraelským partnerem.

“Domnívám se, že v budoucnu se masově uplatní takzvaná mixovaná realita. Předpokládám, že za pět až sedm let budeme nosit celý den brýle, do kterých budou integrovány současné chytré telefony,” říká vizionář a zakladatel Future Port Prague Martin Holečko z Etnetery, který podporuje vývoj VR brýlí, které jsou nejlepší na světě.

Cílem VRgineers je bourat limity, které omezují profesionálům využití virtuální reality. Díky ostrému obrazu tak mohou automobiloví designéři zkrátit dobu vývoje nového prototypu, virtuální kokpit letadla dokáže věrně simulovat reálné situace pilotů a architekti mohou ladit i ty nejmenší detaily budoucí stavby.

Grafen nám změní život. Přichází doba grafenová

Grafen, ultratenký materiál s výškou jediného atomu má unikátní vlastnosti: je tvrdší než ocel, průhledný, ohebný a dokonale vede elektrický proud. Očekává se, že v budoucnu způsobí revoluci v elektronice, strojírenství, letectví, medicíně i dalších odvětvích.

„Zdá se, že tento revoluční materiál obrátí svět průmyslové výroby naruby,“ říká Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Grafen dokáže například přefiltrovat mořskou vodu na pitnou, výrazně zvýší kapacitu a rychlost nabíjení baterií, grafenovým inkoustem se dá vytisknout elektronika podobně jako dokumenty na tiskárně.

V zóně Future of You budou celý den probíhat tematické diskuze, které návštěvníkům pomohou nasměrovat jejich energii a aktivity s ohledem na možnosti budoucího trhu práce a nových technologií. Zóna je inspirovaná japonským konceptem IKIGAI, který může být návodem na uspořádání svého života.

Češi mění svět komiksu, přichází s komiksem nové generace

Český startup Nanits Universe nabízí unikátní balíček nástrojů a služeb, který mění přístup k vytváření, vydávání a čtení digitálních komiksů. Z komiksových děl jsou díky digitalizaci úplně odstraněné stránky, naopak přibyla hudba a prostorové efekty.

Platforma Nanits Universe zároveň slouží i dalším autorům z celého světa, aby mohli zdokonalovat a publikovat vlastní kreslené příběhy. Kromě toho zakladatelé Nanits Universe vytvořili vlastní autorský komiks, který je k dostání na všech zařízeních Android a iOS.

Přímo během festivalu bude vznikat komiks nové generace na nejmodernějších zařízeních. Díky velkoplošným obrazovkám zobrazujícím prostor přímo pod rukou umělce bude možné vidět tvorbu komiksu jako nikdy předtím.

Na stánku Nanits Universe si budou mít také návštěvníci možnost si na čtyřech tabletech jedinečný zážitek ze čtení komiksu vyzkoušet.

Inspirace překračující představy

Pražská tržnice v Holešovicích otevírá brány do budoucnosti již od 9:30 hodin a na hlavní scéně představí například Frédéric Sartou (FR) z Navya Army autobus bez řidiče, Liliana Berezkinová (CZ) z Nanopharmy promluví o budoucnosti nanovláken v medicíně a nano-náplastech.

O renesanci z pohledu kyborga bude přednášet Neil Harbisson (UK), první kyborg na světě oficiálně rozpoznaný vládou, dále budou mít návštěvníci možnost potkat Jana Mittnera (CZ) z Rotoramy, který je mezi světovou špičkou v závodech dronů.

Chytře řízenou evoluci popíše Liviu Babitz (UK), transport ve vysokorychlostní kapsli, tzv. hyperloop, představí Bibop G. Gresta (IT). Z mobility stojí za pozornost přednáška Juraje Vaculíka (SK) z Aeromobil, který vyvíjí první létající auto na světě.

Český designér a inženýr Otto Fabri (CZ) z Faraday Future (dříve Tesla) přiblíží budoucnost mobility a reálnou možnost, že naše děti již nebudou muset řídit automobil.

Technologiemi nabitý den uzavře unikátní audiovizuální představení od společnosti QUIX, na kterém se bude podílet i člen skupiny Kosheen.

tisková zpráva

16 Comments on “Festival Future Port Prague otevře Pražanům bránu do budoucnosti”

  1. off
    Lidé v Británii si začali měřit znečištení

    off

    Lidé v Británii si začali měřit znečištení ovzduší sami protože jim buď chybí oficiální data nebo jim rovnou nevěří. Pochopili, že znečištění je i jejich problém a ne jen enviromentální problém. Někde zjistili, že znečištění už je vyloženě ohrožující a úřady to vůbec nezkoumají.
    Dále se snaží vytvářet aktuální mapy zamoření, což se hodí pro ty kteří plánují vyjít ven, nebo pro astmatiky či mamky s děcky.
    Zdroj: rozhlas

    Takovýdle zařizeníčka by se měli montovat do každýho auta, před každej barák a do kažýho domu a sbírat z toho data onlajn a děalt z toho aktuální mapy. To by hned pohlo s cenama některej nemovitostí či tržeba zahradních restaurací :)))
    https://www.kickstarter.com/projects/741031201/airbeam-share-and-improve-your-air

Napsat komentář