Facebook vypustil svůj obří solární dron rozsévající internet

Nedávno se solárnímu letadlu Solar Impulse II poprvé podařilo obletět svět. Facebook nyní úspěšně vypustil svůj obří solární dron Aquila, kterým chce dostat internet i do zatím nepokrytých oblastí světa.

Facebook, Google i další firmy chtějí využít solární energií poháněná letadla/drony k rozšíření internetu v dosud nepokrytých oblastech světa. Dron Aquila společnosti Facebook dokáže létat na energii rovnající se zhruba příkonu příkonu tří vysoušečů vlasů.
foto: Facebook

Facebook odhalil svůj internetový dron na konci července 2015. Že chce firma Marka Zuckerberga šířit internet pomocí solárních letadel už ale víme déle než dva roky.

Cílem firem jako je Facebook, ale i Google a dalších je dostat internetové připojení k 5 miliardám lidí, pro které je stále dostupné obtížně nebo vůbec. Je to logický krok – tyto firmy totiž díky internetu a jeho uživatelům vydělávají.

Solární energií poháněný dron Aquila má rozpětí křídel podobné jako Boeing 737 (42 metrů), ale váží jako průměrné auto, a to především díky konstrukci z uhlíkových vláken ().

Facebook doufá, že jeho internetové drony dokážou zůstat ve vzduchu po dobu několika měsíců a internet budou na zem pod sebou vysílat s pomocí laserů. První let dronu ale trval pouze 96 minut.

16 Comments on “Facebook vypustil svůj obří solární dron rozsévající internet”

  1. Dost zajímavý byl projekt
    Dost zajímavý byl projekt satelitních balonů od Googlů, které by pomocí promyšleného systému řízení cestovali kolem světa za využití vzdušných oroudů v ruzných výškách. Nesmírně zajímavý byl inteligentní systém předávání signálu. Nejdřív mi to připadalo jako blbost, ale musím uznat že na tom pracujou opravdu chytrý lidi a maj neuveřitelný nápady. Hlavním účelem těchto dronových balonů či letounů jsou samozřejmě minimální náklady oproti satelitům, kabelům či pozemním bezdrátům.

    http://www.bbc.com/news/technology-34780127

  2. Tatííí, co jste dělali
    Tatííí, co jste dělali celých 24 hodin denně, když ještě nebyl Facebook? Jak jste mohli takhle žít?
    No, jak… Prostě žili jsme, možná víc než dnes žijete vy.

    U PC a na netu taky strávím dost času, ale být nervózní, že můj mobil nemá 5 minut signál a tedy nejsem on-line a tedy nevím, co všichni z mých 459 přátel na FB zrovna sdíleli… No fakt na mašli. 😉

    Zas jen další pokus vypěstovat závislost na něčem u těch, kdo ještě závislí nejsou. Jak se to liší od cigaret, chlastu, drog, automatů? Principiálně nijak. Závislost jako každá jiná. Dalších 5 miliard bude mít možnost sdílet, jak vypadá jejich chatrč, ve které žijí a kterou opustili, protože si odskočili na dovču na Kapverdy nebo na Monaka a kterou jim mezitím někdo vykrade… tedy jestli má co.

    1. Řekl bych, že jak kde.
      Řekl bych, že jak kde. Navíc nákladnost satelitů postupně klesá… Hlavně díky SpaceX. Je nutné vzít v úvahu, že tohle bude spíš nouzovka než nějaké pořádné pokrytí. Vždyť vysílač bude muset být dost slabý, aby to zvládlo letadlo unést a elektricky utáhnout.

  3. Nejako nechapu smysl tohoto
    Nejako nechapu smysl tohoto projektu. Mozna ma vyuziti v „bohatsich“ castech sveta, ale dle statistik zije obrovske mnozstvi lidi v africe za mene nez 1 dolar na den. Stejne v Cine a Indii. Sice budou mit v oblasti internet, ale jednak na neho nebudou mit a druhak ho nebudou kit na cem pustit.

Napsat komentář