Evropská komise počítá i s biometanem

Evropská komise a lídři sektoru spojili síly, aby nahradili maximum fosilního plynu domácím biometanem.

Evropská komise a přední představitelé průmyslu, kteří se zavázali k přechodu na zelenou energii, ve středu 28. září oznámili vznik Biomethane Industrial Partnership (BIP). Toto nové partnerství veřejného a soukromého sektoru bylo součástí plánu REPowerEU, jehož dílčím cílem je zvýšit roční produkci a využití biometanu do roku 2030 na 35 miliard m3. Tím se podstatně sníží závislost Evropy na zemním plynu z Ruska. Zároveň přispěje k zavádění bezemisní energetiky a oběhového hospodářství.

Plán Evropské komise REPowerEU je reakcí na ruskou invazi na Ukrajině a má za cíl zbavit Evropu závislosti na ruských fosilních palivech do roku 2030. Součástí plánu je požadavek na rychlý rozvoj biometanového průmyslu v Evropě. Partnerství BIP chce na tyto ambice navázat a zásadně podpořit realizaci evropského cíle produkovat 35 miliard m3 biometanu ročně do roku 2030 a současně vytvořit podmínky pro další rozvoj potenciálu biometanu do roku 2050. Toho chce docílit úzkým propojením politiků Evropské komise a členských států se zástupci biometanového sektoru a všech zainteresovaných stran. 

Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30-50 % budoucí poptávky po plynu v EU. Biometan vyráběný v Evropě je v současnosti levnější než zemní plyn. Výrazné zvýšení výroby biometanu tak může občanům EU zajistit cenově dostupnou a udržitelnou energii. Využití tuzemského biometanu je základem pro bezpečnost, odolnost, energetickou soběstačnost a nezávislost na dovážených fosilních zdrojích. 

BIP začíná s podporou masivního rozvoje biometanu v EU v rámci 5 pracovních skupin. První skupina má na starosti vytváření národních cílů, strategií a politik pro biometanový sektor. Výstupy z této aktivity budou následně začleněny do návrhů aktualizovaných národních energetických a klimatických plánů (NEKP).

Druhá skupina identifikuje bariéry v navyšování investic, které je potřeba odstranit a současně mapuje nové projekty výroby a využití biometanu. Třetí pracovní skupina má za úkol stanovit potenciál pro inovativní zdroje biomasy v celé EU, aby byl zajištěn dostatek zdrojů pro další nová zařízení na výrobu biometanu. Čtvrtá skupina bude pracovat na snižování nákladů spojených s výrobou a připojením k síti a pátá má pod sebou potřeby výzkumu, vývoje a inovací.

Výkonný viceprezident Evropské komise Timmermans, který má na starosti Green Deal a první evropský klimatický zákon, uvádí: „Evropa má obrovský potenciál pro výrobu biometanu. S biometanem můžeme nahradit fosilní plyn z Ruska domácím, udržitelným a obnovitelným plynem. Biometan také vytváří nové ekonomické příležitosti ve venkovských oblastech. Partnerství BIP, bude nástrojem ke zvýšení produkce a využití biometanu v celé EU.“

Generální ředitel Evropské bioplynové asociace (EBA) Dekker řekl: „Sektor biometanu je připraven splnit cíl 35 miliard m3, který vyžaduje investice ve výši 70 až 80 miliard eur. Partnerství BIP bude v Evropě napomáhat ke společnému úsilí o překonání překážek pro investice, výrobu a použití biometanu.“

„Biometan je obnovitelný zdroj, který můžeme použít a rozvíjet okamžitě. Je nezávislý na počasí a dovozu surovin, protože je vyráběn z lokálních zdrojů bioodpadů a biomasy. V Česku je bioplyn produkován na více než 550 zařízeních s celkovou produkcí energie v bioplynu bezmála 7 TWh, které představují 8 % z české spotřeby zemního plynu, což je čtvrtý nejvyšší podíl v EU a současně tvoří 6,8 % celkové produkce bioplynu v EU. Rozvojem sektoru, a především přestavbou současných bioplynových stanic na čištění plynu na biometan můžeme dosáhnout potenciálu výroby biometanu 20 TWh v roce 2030. To představuje 20 % spotřeby zemního plynu, kterou jsme měli v roce 2021, nebo pokrytí celé spotřeby BioCNG v dopravě. Bioplyn, biometan a syngas (metan vyrobený z koncentrovaného CO2 v bioplynu za pomoci biologických procesů s přídavkem vodíku) mohou tvořit 40 až 50 % spotřeby plynu v ČR v roce 2030. To jsou čísla, pro která má smysl již něco udělat,” uvádí Jan Habart, předseda asociace CZ Biom.“Biometan Česká republika nutně potřebuje pro snižování závislosti na importu zemního plynu a pro dekarbonizaci průmyslu a zemědělství. Jeho potenciál bude chtít plně využít i naše vláda. Předseda vlády Petr Fiala v mimořádném projevu 22. června uvedl, “Chceme zásadně zvýšit objem produkce domácího bioplynu.” CZ Biom je aktivním členem BIP a jsme připraveni s vládou spolupracovat na odstraňování bariér, zvyšování produkce bioplynu a biometanu a předávání “best practices” z Evropy do České republiky.” dodává Martin Schwarz, vedoucí biometanové sekce CZ Biom.

zdroj: tisková zpráva

33 Comments on “Evropská komise počítá i s biometanem”

      1. Hmm, zda sa, ze niekto tu netusi o problemoch v Amazonii. Ale to vysvetlenie je naozaj hodne zeleneho politika, ktoremu je uplne jedno, ze sa nici nieco sa neda nahradit ale hlavne, ze to nemusi riesit on. Jemu staci iba kritizovat inu krajinu, ze s tym nieco nerobi pricom on sam prispieva tomu niceniu.

        Rusi nemaju prales ale ked uz to spominate, tak si nevsimajte ohen ktory znici male kusky lesa ale Cinancov, ktori vytazuju Sibir, aby ste vy mohli mat lacne drevenne vyrobky. Porovnajte si satelitne mapy z aktualneho casu a pred 20 rokmi. Keby to bol ohen, tak sa les sam opravi ale toto sa neopravuje. A nakoniec, co maju Rusi s ohnom? Oni si ho zapaluju sami pretoze s neho maju co? A co s tym ako chcete robit? Lesy horia v Australii, Californii, Spanielsku, Grecku, Chorvatsku,… a robi sa s tym co? Jaj ano treba si kopnut do zlych zlych Rusov.

        Ta posledna veta to uplne zabila. Typicky zeleny blbec. Porovnava soju co ubera podu pralesu a po par rokoch ju nici so prirodzenou biodiverzitou, kotra tam je par milionov rokov. Soja zoberie kolko toho zleho zleho CO2 a kolko strom z pralesa? A uplne najlepsie je to s tou substituciou na fosilne palivo. Takze s pravdou von. V na akom urade pracujete??? Pocitam, ze nieco pre EU a BruSSel.

    1. Klasický Němci. Nejdřív se bratříčkujou s Rusákama a pak pindaj na USA. Chtějí zachraňovat svět, ale z jejich plynovodu akorát stříká ukrajinská krev.

      Jestli jim to náhodou ještě nedocvaklo, tak oni jsou hlavními nepřímými viníky války na Ukrajině.

      A proč? Protože jejich zelená ideologie má větší váhu než životy lidí.

      Tfuj to jsem si teda odplivnul.

    2. V současnosti se plyn nakupuje za spotové ceny LNG. Tj. u plynu je to aktuálně 180 Eur/MWh neboli 4,5 Kč/kWh neboli 47,5 Kč za m3 bez DPH a distribuce.
      Dříve se nakupoval ruský plyn za 6 Kč/m3.
      Strop v ČR je 3Kč/kWh neboli 31,65 Kč za m3. Tzn. rozdíl mezi spotem a stropem zadotuje daňový poplatník – ve skutečnosti si na to stát půjčí za aktuálních více než 7%.
      Němcům se nyní nelíbí, že musí platit 8x tolik a chtějí udělat nátlak na LNG producenty. Takovým nátlakem akorát o LNG přijdou a producenti ho prodají do Asie.
      Kdyby si němci nevypínali JE a uhelky a nebyl green deal, který zvýhodňoval plyn jako přechod k OZE, tak jsou v úplně jiné situaci.
      Kdyby němci už loni spustili NS2 a neuvalili sankce na Rusko, tak jsou ceny plynu a energií stále nízké.
      Němci zvolili strategii, že se od ruských energií odpojí, což ale logicky bude dražší i v dlouhodobém horizontu. Nicméně se to ale nějak vyřeší. Energeticky náročný průmysl se z Evropy stěhuje do zemí, kde je levný plyn – USA, Turecko, … a další firmy se budou stěhovat nebo ukončí činnost. Lidé si za energie připlatí a sníží se jim životní úroveň, státy v Evropě se na dotace stropů zadluží a bude zázrak, pokud nevyhlásí státní bankrot. Nicméně evropani můžou mít dobrý pocit, že to tomu Putinovi nandali.

            1. pro XBlb…O omezení nabíjení nic nevím, ale o problémech s nedostatkem vody pro vodní (a snad i jaderné?) elektrárny ano…O důvod víc posilovat nekonvenční OZE a úložiště což se děje a začíná to být masové…
              Tvůj smích je buď přihlouple neználkovský, nebo trapně hysterický. Podle toho jestli aspoň tušíš, co v Číně probíhá 😉

                1. On má ovšem protiargument, že to zakázali zelenáči 😃

                2. Tak asi je cely svet plny zelenacu a tech par jadernych xblbu jsou jak kul v plote.

      1. A ted nam jeste povezte jak to bude s elektrinou. S plynem jste nam napsal hezkou pohadku o hodnem putinovi s plynem za 6 kc. Ze to byl prave ten moment, kdy putin rekl, ze za tu cenu nebude nic prodavat jste asi zapomel zminit.
        Vy ruzzky trollove lzete jak zjednany. Ale presto jsem zvedav, jake povidky mate o elektrine.

        1. To je jednoduche. Ti co maju zdroje ich pouziju a ti co nemaju budu holt po tme. Rovnako dufam, ze sa k tym tmarom pridate aj vy, lebo JE su zle zle zle a vy ich musite principialne odmietnut. Takze sup sup, cez zimu nesvietit a nekurit. Jedine drevom a plynom s certifikatom, ze nie je z ruska ale z BruSSelu alebo USSA.

                1. pre Drobodebila: daj si google a „greenpeace against fusion“. Tiez by si mal vediet, ze fuzia pouziva radioaktivne tricium. Takze je to zla zla energia.

                2. pro XBlb …nemusíš mě učit j.f. ixblbečku… Mystifikuješ — nikdo není z hlediska ohledu k životnímu prostředí proti fůzní energetice… Možná najdeš vyjádření pacienta z psychiatrického zařízení a víc už nic.

                3. Dr:Tak u jihočeských(rakouských) matek, nebo Kateřiny Jau, bych si nebyl tak jistý.Nemohli by jste už s těma vzájemnýma lichotkama přestat, nebo se přesunout na novinky?

                4. pro kkk… Jsem schopný a ochotný diskutovat kultivovaně… Ovšem moje ochota končí –a to definitivně– při první oponentově hrubé urážce mé osoby… XBlb zde přiznaně provokuje a ,,vysmívá se zelenáčům“. Navíc je to omezenec s děravými argumenty, který podsouvá názory, které oponent nemá a nevyslovil. Nezaslouží ždibec respektu.
                  K věci: pokud vím ,,matky“ jsou skoro výhradně specializovaný na Temelín, takže nic nevymejšlej a dolož jejich (většinově oficiální) odpor k fůzní energetice. Oportunistce Žákové je nějaká příroda u frndy 😉

                5. Dr:Takže tady všichni skončíme “ v žumpě“?A ty dva příklady, to byla ironie, no i když, ne tak úplně, a občas to chce nadhled.Jo, a matky, dle mě byly spíš specializované na příspěvky z rakouska.

                6. Nejsem křesťan a nenastavuju druhou tvář. To radši za jednu vrátím dvě 😃… Vulgarity a urážky v diskusi jsou trapas, ale na hrubý pytle…znáš to… Navíc nejsme u dvora královny Viktorie 😁

                7. Dr:To je pochopitelně Váš „boj“, ale je to cesta do „pekla“.Jsem ateista, ale „zaplať panbůh“, že se v devadesátkách neprosadilo předělání Temelína na plyn dle návrhů rakušáků a i matek.

                8. NIKDY jsem nesouhlasil s předčasným odstavování jaderek, ale jsem rozhodně proti výstavbě nových bloků. Jsme zaplaveni energií ze zhora ze spoda a už disponujeme technologiemi které jsou levnější a nesrovnatelně bezpečnější než štěpení…

                9. Dr:Okolo rovníku to může fungovat už dnes, ale tady zatím není dlouhodobá akumulace, nebo propojení s jihem, a to bude trvat dekády.Dle mě mají SMR budoucnost.Ad plyn :::::ČR a další evropské státy doufají, že jim Katar pomůže nahradit část ruského plynu svými dodávkami LNG. To ale nebude tak jednoduché. Katar má uzavřené až dvacetileté kontrakty s asijskými zeměmi. Evropa si tak zřejmě bude muset počkat na vybudování nových těžebních kapacit a pak se upsat rovněž na dekádu až dvě::::(idnes)Máme štěstí, že Katar je demokratická země, kde se dodržují lidská práva.

                10. Nic velkého nejde přes noc do rána…Na druhou stranu jsme si už zvykli, že vše trvá neskutečně dlouho… Podle mě to chce především zpřevodovat hubu na ruce…

                1. Pravda, ja som myslel, ze hovorite o noci. Ale mozno naozaj cez noc elektricku energiu nepotrebujete. S tym sa neda nic robit.

Napsat komentář