Evropská komise navrhuje zvýšit cíle ve snižování emisí na 55 % do roku 2030

redakce - 16 Září 2020

Dnes předsedkyně Evropské komise zveřejnila očekávaný návrh na zvýšení celoevropského cíle pro snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030 na alespoň 55 %.Rychlejší tempo snižování emisí také urychlí rozvoj obnovitelných zdrojů. Jen v dodávkách elektřiny bude do deseti let zelená složka tvořit až 65 %.

Rychlejší tempo snižování emisí také urychlí rozvoj obnovitelných zdrojů. Jen v dodávkách elektřiny bude do deseti let zelená složka tvořit až 65 %.
foto: bhumann34, licence Pixabay

Pokud by návrh vyšel v platnost, pro Česko to znamená nutnou aktualizaci klimatického plánu, a to zejména v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů. Asociace z oblasti moderní energetiky se shodují, že Česko může zvládnout navýšení podílu obnovitelných zdrojů a efektivně tak snížit emise, pokud správně využije prostředky z Evropské unie, které do Česka míří.

Šéfka Evropské komise, Ursula von der Leyen, dnes před evropskými poslanci přednesla svůj vůbec první projev o stavu unie (“State of the Union”). Na něm nejdůležitější bylo představení nového cíle pro snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030.

Nově to má být alespoň 55 % vzhledem k roku 1990, což je výrazně strmější pokles než dosavadních 40 %. Aktualizace evropských klimatických závazků vychází ze strategie Zelená dohoda pro Evropu, kdy se všechny členské státy mimo Polska koncem roku 2019 shodly na potřebě dosáhnout klimaticky neutrální ekonomiky do roku 2050.

“Cíl 55 % je pro některé příliš mnoho, pro jiné příliš málo. Avšak je to cíl dosažitelný. Zatímco emise skleníkových plynů po roce 2005 klesaly, naše ekonomika rostla. Dopadové analýzy ukazují, že naše hospodářství to zvládne,” řekla předsedkyně Komise ve svém dnešním projevu před zastupiteli evropských voličů.

Komise podle jejích slov zohlednila hlasy firem od těch nejmenších po ty největší, včetně více než 150 vrcholných manažerů společností, jako jsou IKEA, Google nebo Unilever.

Posun emisního cíle z 40 % na alespoň 55 % nezbytně zvýší i současné evropské cíle pro obnovitelné zdroje: aktuální cíl 32 % do 2030 bude navýšen na 40 %. V oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by pak podíl zelené energie tvořil 65 %.

K obdobnému zvýšení dojde také v oblasti energetické účinnosti, kde nyní platí cíl energetické účinnosti 32,5 % do 2030. To si bude vyžadovat investice, které podle předsedkyně Komise přinesou miliony nových pracovních míst, což zajistí o polovinu menší znečištění ovzduší a sníží závislost Evropy na dovozu energií.

“Nové klimatické modely ukazují, že ani uhlíková neutralita v roce 2050 nemusí vést ke splnění závazku EU v Pařížské dohodě (2015), a to v případě, že by Evropa odložila úsporu emisí až na období 2030-2050,” upozorňuje Martin Madej, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Problém se podobá “zplošťování křivek”, které se mnohým vybaví v souvislosti s předcházením nákaze během pandemie koronaviru. “Kdybychom adekvátně reagovali alespoň v roce 2010,” napsala OSN v letošní Zprávě o emisní mezeře, “snížení emisí skleníkových plynů potřebné ke zpomalení zahřívání planety na hranici 1,5 °C by nemuselo přesáhnout průměrných 3,3 % ročně. Nicméně, protože se tak nestalo, čelíme nyní tempu 7,6 % ročně.”

Evropská komise spatřuje v dekarbonizaci obrovskou investici do budoucnosti Evropanů a nebojí se k tomu uvolnit prostředky. “Evropská unie je se svou kombinací nového sedmiletého rozpočtu ve výši 1 800 miliard euro a plánem na zotavení po pandemii koronaviru v ideální pozici k tomu udělat z evropského průmyslu a byznysu světové pionýry na cestě k zelenější a propojenější ekonomice,” stojí v průvodním dokumentu vydaném Evropskou komisí.

K 750 miliardám potřebným k přechodu na udržitelnou ekonomiku mají podle von der Leyenové z 30 % přispět tzv. zelené dluhopisy. Ty fungují obdobně jako klasické dluhopisy, jejich vydavatel (třeba stát nebo velká obchodní společnost) je ale mohou využít jen k financování klimaticky prospěšných projektů.

Komise už dříve rozhodla, že 37 % z nového evropského rozpočtu půjde čistě na opatření související s ochranou klimatu. “Česko může přispět k evropské ochraně klimatu, pokud naše vláda přestane ignorovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Již dnes nabízí výstavba solárních a větrných elektráren ekonomicky nejefektivnější náhradu fosilních paliv. Pro rozvoj zelené energetiky můžeme navíc smysluplně využít stovky miliard, které získá Česko z Evropy v rámci programů na oživení ekonomiky zasažené koronavirem nebo na podporu realizace Zelené dohody pro Evropu,” upřesňuje české souvislosti dnešního rozhodnutí programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

“Investice do nových obnovitelných zdrojů pomohou české ekonomice a vytvoří nová pracovní místa například v regionech, ve kterých dojde postupně k útlumu těžby uhlí. Další řešení z oblasti moderní energetiky pak podpoří nástup inovací do české ekonomiky. Jde zejména o akumulaci energie nebo elektromobilitu,” dodává Martin Sedlák.

S návrhem Evropské komise ještě budou muset souhlasit členské státy a Evropský parlament, který o tom bude hlasovat v říjnu. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu už minulý týden podpořil dokonce ještě vyšší ambice (60% snížení). Do evropské legislativy by se nový cíl promítl až v půlce příštího roku. Drtivá většina členských států se kloní k podpoře 55% emisního cíle.

Víc peněz pro transformaci české energetiky

Česko počítá se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů na 22 % do roku 2030 jako příspěvkem našeho řešení pro snižování emisí v Evropě. Jde přitom o jeden z nejnižších závazků mezi členskými státy EU.

Český energetický plán přitom sází zejména na rozvoj obnovitelných zdrojů v teplárenství a dopravě. Nevyužitý potenciál nabízí výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Právě zde je největší potenciál k navýšení našeho závazku podle očekávané aktualizace celoevropského cíle.

Pomoct mají peníze z evropských fondů: jen z Modernizačního fondu to má být 12 miliard korun ročně, 91 miliard korun je připravených ve Fondu spravedlivé transformace. Další desítky miliard korun na podporu zelených investic získá Česko v rámci evropské podpory na oživení ekonomiky.

Pokud bychom během tohoto desetiletí zvýšili podíl obnovitelných zdrojů zejména investicemi do výroben elektrické energie – tedy solárních a větrných elektráren – přinese to růst HDP ve výši 7 % a vznik více než 30 tisíc pracovních míst.

Ekonomický potenciál obnovitelných zdrojů může vést k výstavbě více než 5 000 MW solárních elektráren na střechách budov (obytných i průmyslových) či na průmyslově znečištěných lokalitách (bývalé skládky, plochy po těžbě, další typy brownfieldů).

Dvě třetiny ekonomických investic do fotovoltaiky zůstávají v ČR v podobě projekčních stavebních prací, výroby konstrukcí nebo vývoje akumulačních systémů. Lze uvažovat také o výstavbě více než 1000 MW větrných turbín.

Výhodou větrné energetiky jsou domácí producenti tubusů a gondol pro větrné elektrárny, ale i převodovek a hřídelí. Ideálním opatřením na podporu nové výstavby nových obnovitelných zdrojů je vhodně nakombinovaný mix investičních podpor a technologicky neutrálních aukcí.

Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost zvýšení evropských cílů vítají. Na pozitivní vliv obnovitelných zdrojů energie nejen na klima, ale i na člověka a jeho ekonomiku dlouhodobě upozorňují.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Já to vítám. Když si nebudeme dávat významné cíle, tak se emise významně nesníží. To za prvé. Za druhé, v OZE a v ukládání elektřiny jsou technologie už dnes dost levné, vyzkoušené a propracované. Ale ČR pořád přešlapuje na místě. To co předvádí naše politická a hospodášská gernitura, je taková pantomima pro hluchoněmé. Nebo možná spíš pro slepé.

---

hariprasad

Presne tak.

Obrázek uživatele PaRi

"...pro Česko to znamená nutnou aktualizaci klimatického plánu..."
Mám neblahé tušení, že to bude asi tak všechno, co pro to Česko udělá :-/

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

To petrolhedi nevydejchaj.

Obrázek uživatele Kuk

Hurá.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Neříkej hop dokud nepreskocis
ČEZ má dlouhé dráty (prsty)

Obrázek uživatele runner42

To je jak s tím kozlem, co ho odnaučovali žrát.
Taky už budeme s průmyslem a dopravou těsně před cílem, až chcípnou.

Jinak musím konstatovat, že ty sračky o přestavbě jak kdyby vypadly z Rudého práva.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Asi mate utrum, vas chlebodarce Zhenhua Data Technology bude odpojen.

Tak tady musím souhlasit. Ty plány jsou politické a ne vědecké. Prostě si z prstu vycucají číslo a pak si zatleskají a vůbec je nezajímá, zda je to číslo reálné.

Zdevastovaná ekonomika nikdy ekologii nepomohla. Právě naopak. Až lidi nebudou mít co žrát tak se na nějaké třídění odpadů vykašlou.

No to jsem zvědav, jak ta zachráněná ekonomika pomůže zdevastované planetě se vzpamatovat?

Planeta tady byla dlouho před lidma a bude tady i dlouho po nich.

Ale abych odpověděl na tvou otázku, tak například investicemi do čističek, třídiček odpadů, recyklačních závodů, obnovitelných zdrojů energie a dalších technologií. Bez fungující ekonomiky nic z toho nebude.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Já bych začal třeba tím, že byste si měl nastudovat třeba něco o odhadu nákladů na snižování emisí CO2. Jen k tomu dodám, že u KcKinsey hrubě podcenili pokles ceny fotovolatických a větrných elektráren. Tam už se vím, že ta cena je taky záporná.

Ale to je úplně jedno jak se snižují náklady. Jakýkoliv ekologický čin bude vyžadovat vícenáklady a extra práci. To není jenom o energii. To může být klidně třídění a zpracování odpadu.

Ano, v některých případech může být fotovoltaika i levnější než uhelná elektrárna, ale obecně to neplatí. Protože u fotovoltaiky potřebuješ zálohy a užitečná utilizace je méně než poloviční než u tepelné elektrárny, takže potřebuješ dvojnásobný peak výkon pro dodání stejného množství energie.

Navíc dnes existují nějaké limity na splodiny u uhelných elektráren. Kdyby bylo jo špatně, tak žádné platit nebudou. Lidi nebudou svítit petrolejkama jenom proto, že elektrárna nesplňuje limity. A zase se v domácnostech začne pálit odpad, šlam, staré pneumatiky jako před pár desítkami let. Prostě cokoliv, když nebude na plyn.

Ekonomika je základ. Tam to všechno začíná.

Princip kazdeho planovani a kalkulace vyroby je, ze se pouziji prednostne stroje s nejnizsimi variabilnimi naklady. Nejnizsi variabilni naklady ma FVE.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Jestli je ekonomika základ, tak si dostudujte i to, že kromě nákladů existují i výnosy. Tříděním odpadu generuje i výnosy. Pořízení úspornější technologie zvyšuje výnosy. A tak dále.
A pro vaši informaci ty "záložní" elektrárny potřebuje každý systém na výrobu elektřiny. Všechny elektrárny se kazí, ve všech zemích kolísá poptávka po elektřině.
Ty elektrárny už dávno postavené jsou.

Úspornost nemá nic společného s tříděním odpadů. Když se zhroutí ekonomika, tak obecně se zhroutí spotřeba. Třídění negeneruje výnosy, které by zaplatily náklady. Zvláště v situaci, kdy ekonomika nefunguje a zhroutí se spotřeba.

Záložní elektrárny existují, ale vzhledem k poloviční utilizaci solárních elektráren, stále potřebujete dvojnásobný instalovaný výkon solárů, takže si cenu za kWh rovnou zdvojnásobte.

V naších geografických podmínkách není a ještě dlouho nebude zelená energie finančně konkurenceschopná. Je to luxus, který si platíme, protože chceme mít čistší vzduch.

Elektrárny se občas kazí, zato slunce zachází každý večer.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Jo, a klesá spotřeba. Možná je to neintuitivní, ale řešení záloh pro případné výpadků velkých tepelných elektráren je několikanásobně draží než řešení záloh pro dobře předvídatelný pokles výroby FVE. Na to první potřebujete mít trvale v provozu, nahřáté a nachystané elektrárny. Na to druhé potřebujete elektrárny, které se večer zapnou.
Je všeobecně známo, že JE Temelín je se svými 2 GW pro českou soustavu (spotřeba 4-10 GW během roku) moc velká. Možnost jejího náhlého výpadku (desítky možných technických příčin, šance cca 1% každý den) by byl pro zálohování v rámci ČR VELMI drahý problém. Proto je taky pro ČR mimořádně cenné propojení do jedné velké evropské sítě, kde její výpadek není tak velká šleha a kde se ty drahé okamžité zálohy sdílejí napříč celým kontinentem.

Žádné elektrárny se večer nezapnou. Zepnout elektrárnu není jako zapnout mixér. Ty jedou furt, zvláště pak ty záložní a jenom se odpojí od generátoru, když nejsou potřeba a veškeré náklady se pak rozpočítávají do spotřebované energie. Čím více bude solárních elektráren, tím více bude zapotřebí záloh. A´t už v podobě elektráren nebo baterií. A tyhle vícenáklady taky do toho musíš počítat.

Neni to spis tak, ze nektere elektrarny bezi treba na 75% a zbytek se pocita jako zaloha. Je to efektivnejsi nez drzet kotel nekolika elektraren pod tlakem a nic neodebirat. Jako dalsi zaloha je plynova elektrarna, ktera je mimo provoz a v pripade potreby je mozne ji rozjet behem 10-30 minut. Nekdy i mene. Takove nejsou koncipovany na trvaly provoz. Precerpavaci dodava behem par minut do site.

Ano, dělá se to tak, jenomže ty výkyvy jsou opravdu velké a dynamika elektráren je omezená.

Ve špice ti jedou továrny a celá země a v noci je to všechno vypnuté. Ty elektrárny mají určitou dynamiku, ale zdaleka to nepokryjou celé. Jsou elektrárny které startují rychleji, třeba naftové, ale to zdaleka nestačí. Polovina elektřiny v ČR se dělá z uhlí a třetina z jádra a to jsou zrovna elektrárny, se kterými nelze provádět psí kusy. Uhelné elektrárny startují celé dny. Jaderné i týdny. U moderních plynových je to třeba 8 hodin. Každopádně ty výkyvy jsou tak velké že vždycky část elekráren prostě jede na prázdno a to i přesto že v noci se spouští dlouhé stráně aby se zvýšila spotřeba.

Prostě se nevyplatí vypínat elektrárnu na několik hodin denně.

A pak jsou tu peak elektrárny, které většinu času jedou na minimum na prázdno, ale jedou, přestože jsou zapotřebí třeba jenom 3 hodiny denně ve špičce.

Co se tyka FVE, tak podle satelitnich fotek se da presne udelat harmonogram, kdy ktera fve kolik bude vyrabet. Zaprve se nezacloni vsechny fve najednou a obracene. A kdyz se to da predpovidat, tak zadne zbytecne rezervy nemusi bezet jen kvuli tomu, ze to je nepredvidatelne. Malujete worst case, ktere neni. To spis muze vypadnout temelin a pak je pruser jak hrom. Ale diky evropske siti je to zase relativni. A tezko se zastini vsechny fve v Evrope najednou. Nekde se zastini a nekde zase osviti a nic se na vyrobe nezmeni.

Jasně, síť postavená z velké části FVE se dá přeci bez větších problémů řídit.:

Jak vypadá nedostatek elektřiny, si v pátek 14. srpna vyzkoušely dva miliony Kaliforňanů. Kvůli obnovitelným zdrojům.
...
Stát totiž chce do roku 2030 mít polovinu elektřiny ze solárních elektráren, do roku 2045 pak má být veškerá elektřina z bezuhlíkových nebo obnovitelných zdrojů. Jenže ani ve slunné Kalifornii nesvítí slunce po tom, co zapadne. A tak, když došlo v pátek 14. srpna večer k očekávatelnému souběhu událostí – vysoké spotřeba elektřiny kvůli vedru největšímu za deset let, výpadku klasické elektrárny a západu slunce, nezbylo provozovatelům, než odpojit dodávku elektřiny dvěma milionům lidí. Energetici přitom viděli hrozící nebezpečí již pozdě odpoledne a kvůli nedostatku rezervních kapacit začali odpojovat velké odběratele. Jenže to nakonec nestačilo.
...
To se teď může stávat. Čím víc OZE, tím víc nejistoty – zhruba tak se dají shrnout reakce, které citoval Bloomberg. „Nyní máme mnohem rizikovější zásobování energií, protože slunce ne vždy svítí, když chceme, a vítr ne vždy fouká, když chceme,“
...
Poptávka po elektřině proto roste v době, kdy slunce zapadá a fotovoltaika přestává vyrábět energii. Elektřina by se pak musela importovat z okolních států, ale ty by jí nemusely mít k dispozici dostatek.

Což je stav, který již dobře znají němečtí provozovatelé přenosových soustav, upozorňuje německý portál Tichyseinblick. Podle něj by bez elektřiny ze sousedních zemí byly v Německu výpadky několikrát denně.
...
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vystřízlivění ze zeleného snu přiznal už v půlce letošního srpna a žádal spoluobčany, aby nepoužívali elektrickou energii především ve večerních hodinách. V tiskové zprávě uvedl: „Obnovitelné zdroje energie nedokázaly poskytnout státu dostatek elektřiny během nejvyšší poptávky a potřebovaly pomoc z jiných zdrojů (především uhlí).“...
„Rodiny si na střídavé vypínání elektřiny budou muset zvyknout, protože „zelená nařízení“ vytváří požadavky, které se nepodřizují potřebě obyvatel ani přírodě.“...

http://www.spvez.cz/pages/aktuality/akt459.htm

V USA jsou blackouty bezne. Tamni site jsou zalostne a 110V je take nic moc. To plati uz hodne dlouho i kdyz o fve nebyla rec. Proto ma Power Wall v USA takovy uspech. Kdo muze, ma vlastni fve a power wall a je vysmaty.

Předvídat se to dá jenom z části a vždy se může stát že prostě nebude nějakou dobu svítit. Třinecké železárny a Škodovka nepřestanou vyrábět jenom proto, že je nad Evropou zamračeno. Fotovoltaika může přinést určitou decentralizaci, ale nelze na ni postavit energetika země. Určitě ne v našich podmínkách.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Fakt mě baví vaše představy, jako že někde někdo drží zapnutou třeba uhelnou elektrárnu (100 MW elektrárna sežere za hodinu plného výkonu 100 tun uhlí) přes noc a teplo pouští pánubohu do oken třeba celou noc, protože druhý den v poledne pro ní bude poptávka.
Ty náklady máte vždy, to jsou náklady provozu systému, který v každý okamžik drží rovnováhu mezi výrobou a spotřebou. Na tom nějaké FVE nic nemění.

Ano, přesně tak to funguje. Někdo drží v provozu uhelnou elektrárnu, pálí uhlí a teplo pouští pánu bohu do oken. Protože spustit uhelnou elektrárnu trvá i několik dní.

Samozřejmě čím více se podaří využít přebytečnou energii v noci, tím to zvyšuje stabilitu sítě a snižuje náklady, protože pak elektrárny nejedou na prázdno, ale jsou využívány. I to je důvod proč není masivní nabíjení elektromobilů přes noc žádný problém, ale naopak by síti pomohlo.

Z tohoto důvodu existuje nízký tarif, aby lidi motivoval mít spotřebu v noci místo ve dne.

Jenom i ten horkovod máš v létě k ničemu a mnohdy jsou elektrárny dost daleko od nějakých větších měst.

.

No ritime se do poradnyho prusvihu a podle vseho se jizda zrychluje. Takze neco by se s tim uz doprcit delat melo. Lidi kteri nemaji radi zasahy statu (ja taky moc ne) do podnikani nejdriv oteplovani popirali. Ted kdyz uz to nejde tak tvrdi ze ho nezpusobuje clovek atd atp. Problem je ze az ti ho uznaji, bude pravdepodobne uz pozde. Jinak ale uznavam ze by to melo bejt realisticky. Jenze zase pokud nebude nikdo tlacit, tak se na to vetsina vykasle. Doted me desi ze lidi nezhasinaji, nevypinaji motor, klimuji s otevrenymi okny atd atd. Jako by se vubec nic nedelo.

Já jsem pro ochranu přírody, ale musí se to dělat s použitím mozku, jinak to je kontraproduktivní. Ekologie je luxus, který si můžou dovolit pouze bohatí lidé (a myslím tím i nás žijící evropském blahobytu). Řezat si pod sebou větev sabotováním ekonomiky neprospěje ekologii. Ať stanovujou limity, ale ať to dělají v souladu s automobilkama a ne na truc jim. Každý takový posun limitů by měl být podložen nějakým výzkumem, zda-li to je možné a ne si vycucat z prstu číslo a pak říct automobilkám, ať si poradí.

Ekologie není luxus to právě dá řešit s minimem financí: Do práce jezdím 7km na kole nebo autobusem, Peru v mýdle, svítím LED žárovkami 2400k, solárem ohřívám boiler,.. = snižující se účty za elektřinu a na benzinku jedu jednou za 1-2 měsíce. Ještě když člověk nekupuje žádný nový hebla a pořádně si rozmyslí jestli to fakt potřebuje nebo jestli to staré nejde opravit, tak zase ušetřím peněženku i ekosystém.. Každý musíme začit u sebe.. Ne čekat na policajta z EU až nám to přikáže.

Bohuzel tak se chova zatim jen minumum lidi. Ja se taky trochu snazim.

Obrázek uživatele Jan Veselý

A jak jste přišel na to, že čistější životní prostředí je luxus? Ochrana naší globální civilizace před divokými následky naší vlastní činnosti je luxus? Je luxus přecházet na zdroje energie, které jsou velmi levné a až šokujícím způsobem zlevňují?

Já myslím že už jsme se o tom bavili, ne? Pyramida potřeb.

Pouze bohatá společnost s přebytkem zdrojů si může dovolit investovat do ekologie. A ne, ekologie není levná a už vůbec ne levnější než neekologické zdroje. Je prostě levnější pálit nekvalitní uhlí než investovat do čistých zdrojů. Je levnější vyhazovat odpadky do řeky nebo skládkovat než třídit a recyklovat.

Jenom se podívejte jak to vypadá v chudých zemích. To že si západ může dovolit chovat se ekologicky s ohledem k okolí a přírodě je dané jenom tím, že se máme dobře a nemusíme řešit co budeme zítra jíst a kde spát.

Když si zkurvíme ekonomiku a bude tady 20% nezaměstnanost, tak se lidé opět upnou k základním potřebám a na životní prostředí nikdo ani nepomyslí. Ekologie je luxus, který si dopřáváme protože se máme dobře.

A není náhodou to, jak to vypadá v chudých zemích, výsledek jejich devastace "vyspělým západem"? Myslím, že většina zdrojů, ze kterých čerpá ten nadbytek například Evropa, se nachází mimo její území. A nebo myslíte, že zapomenuté domorodé kmeny v hlubokých pralesech, co tam byly před Kristem a byly by bez nás i další stovky let stejné, potřebují k udržitelnému chování naši vyspělou ekonomiku? Ty právě nemají ten NADBYTEK a přežije jich vždy jen tolik, kolik mají zdrojů. Oni si totiž neničí (jako my) přírodu, která je živí a hlavně nemají potřebu stále někam růst.

Zapomenuté kmeny neničí svoje okolí, protože toho nejsou schopny, protože tam žijou do 30 let s vysokou úmrtností a omezenou populací. To není náš případ. Podívejte se do Bangladéše, Nigérie nebo třeba i na tu Ukrajinu a mluvte něco o ekologii v chudých zemích.

A je úplně jedno proč jsou ty země chudé. Jakmile jsou lidi chudí, tak na ekologii kašlou. Tedy první krok k ekologii je mít silnou ekonomiku, kde lidi žijí bez strachu o přežití. Tedy pokud si zničíš ekonomiku, tak si zničíš i životní prostředí.

Byli to lidozrouti a mozna ze jeste jsou. Nechcete se tam jet podivat?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Máte dost naivní představy o tom jak se limity dělají. Vždycky je to výstup z jednání mezi mnoha účastníky, včetně automobilek, které se toho velice aktivně účastní. Nesmíte brát příliš vážně jejich mediální fňukání, to je jen pokus vymanit se ze skutečné práce. PR je levné, tak proč to nezkusit?

Automobilky se dost hlasitě vyjadřují k tomu, že limity jsou nereálné, takže asi tolik k těm jednáním. Dalším důkazem absurdity stanovování limitů je, že už jednou schválený plán se lusknutím prstu prostě změnil s příchodem nového vedení. Tedy je jasně vidět, že k tomu nebyly vůbec žádná jednání s automobilkami, ale že se o tom rozhodlo od stolu.

Pri minulem stanoveni automobilky brecely ze to je nemozne splnit. Ted rikaji ze pevne stoji za stanovenym limitem. Takze ramusit patri k jejich strategii. Limity se daji zajistit zvysenim podilu EV asi tak o 5%. Nic nemozneho tam neni, naopak se zohlednil rychly pokrok u EV.

Pouze některé brečely, hlavně VW, např.Kia/Hyundai ty limity splnili s ročním předstihem

No vidite jak se jim da verit. Tvrdili ze to bude skoro nesplnitelne a ze bude miliony nezamestnanych atd. A Korejci to udelali levou zadni. Ty lhari vw, db, bmw atd. udelaji cokoliv aby zustalo vse pri starem. No co, auto mafie.

Kde vidite technicky problem? Zadny neni, pokud se odvazete od spalovaciho motoru, otevrou se vam nove obzory. Kdyz pisete ze si ekologii nemuzem dovolit, tak nam popiste, kam vypoustite vase fekalie a kam vyhazujete vase odpadky. Vyfukove spalinove zplodiny jsou uplne stejny odpad jako ty jmenovane.

Když se odpoutáte od spalovacího motoru teď a tady tak 90% populace si nebude moci dovolit auto. Já jsem taky pro elektromobily, ale nic se nesmí lámat přes koleno přes byrokratické nařízení. Ten vývoj musí být postupný s tím jak zraje technologie.

Přesně o těch fekáliích a odpadcích mluvím. To že si můžeme dovolit s nimi nakládat ekologicky je ten luxus bohatých zemí. Jakmile si zkurvíme ekonomiku, tak se nebude voda čistit a fekálie se zase budou vypouštět do potoka odpadky a vyhazovat do lesa. A přesně to nechci aby se stalo.

Jen se podívejte jak komouši dojebali ekonomiku ve Venezuele, kdysi nejbohatší zemi jižní Ameriky. Myslíte, že teď tam někdo řeší recyklaci odpadu a množství vypouštěného CO2, když lidi přemýšlí co dají dětem jíst?

Porad stejne hloupe argumenty jako pri zavadeni pasu, operek hlavy, bezolovnateho benzinu, katalyzatoru, abs,...
Vzdy jsme byli kratce pred krachem. Jenomze vzdy to automobilkam pomohlo ke zdokonaleni techniky a ziskani prevahy nad konkurenci. Takze jen hloupe kriceni.

Všimněte si že nemluvím o limitech obecně, ale jde mi o to, že přišlo nové vedení a prostě se změnily limity a politici si zatleskali. S automobilkama to nikdo nekonzultoval a prostě se změnil už jednou schválený limit. To je ta nesystémovost a hloupost, která mi tak vadí. Není možné měnit pravidla za běhu.

Je absolutně nepřípustné, aby se vytvářeli pravidla od stolu a bez rozmyslu s tím, že automobilky si nějak poradí. Je to hloupé a krajně nezodpovědné.

Automobilky jsou zapojene do dialogu. To jste teda naivni, ze si myslite ze se nekdo kouknul do koule a vycetl tam 55%? K tomu rozhodnuti jsou nutne nekolikakolove konzultace. Vedecke instituty pracujici v oboru musi dat stanovisko atd. Jen hloupy obcan krici ty tam nahore jsou hloupy.

Vážně si namlouváte, že tohle někdo vůbec nějak technicky/vědecky řešil, když se změní pravidla za chodu se změnou administrativy? S automobilkama to nikdo nekonzultoval. Těm to bylo oznámeno. Rozhodně se nejedná o vzájemnou dohodu, protože by nebyly ostře proti.

Vazne si myslite ze tam vladne anarchie? EU ma jasne dana pravidla a tezko budou postupovat v rozporu. To dela jen cesky stat proti solarnim baronum.

Ne, nemyslím, že tam vládne anarchie. Myslím, že tam vládne aktivismus. Jinak by nebylo možné měnit pravidla za chodu a nová administrativa si nestanovovala vlastní cíle jenom aby vykázali činnost zatímco jejich partner v jednání (automobilky) ostře protestuje.

Kdyz jste tak jisty, tak podejte zalobu na nespravny postup. Automobilky to sami nezvladnou. Pomozte jim.

No však ono se Tomášku skutečně nic neděje a v ři.ti jsou všichni ti vyděšení Tebou počínaje.

Měj krásný den Tomášku v té zadeli.

Dle komunistickych zvastu je zapadni svet uz pres 100 let krucek pred propasti. Asi to budou stejna tajna prani bolseviku jako prani shorteru, ze Tesla krachne. Tak se muzete dalsich 100 let marne tesit.

Neco na hezky vecer.
https://enigmaplus.cz/sporne-prvenstvi-gagarinuv-let-do-vesmiru-je-dodnes-zpochynovan/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=FQQziZ3OodS-202009151342&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Dobry blaboly. O vesmiru mam nacteno hodne a vsichni odbornici se shodujou ze Gagarin skutecne letel. Lhali o tom ze pristal v lodi prestoze se katapultoval. Kvuli rekordu.

Ukazte jedinou fotku z Gagarinova letu. Udajne mu zapomeli dat fotoaparat. Hahaha. Spravne asi bude to tvrzeni, ze kosmonaut s vybavou byli vystaveni podminkam, kde se fotak znehodnotil a kosmonaut zemrel. Z jake vysky ze seskocil padakem a hned rozdaval usmevy? Pozdeji take museli 2 rusky kosmonauti vyskocit a prezili jen diky tomu, ze spadli na strmy svah a ne kolmo na zem. Pritom tak usmevavy jako Gagarin nebyli. V rusku nic neni pravdive a uz tenkrat byly pochybnosti o pravem kosmonautovi. To vsak nemeni nic na prvnim letu cloveka do kosmu. Americane sve mrtve astronauty netaji. rusaci ano.

Zkuste si přečíst místo těch blábolů E.Svobodové, něco od obborníků, kteří se tím dlouhodobě zabývají https://www.idnes.cz/technet/vesmir/prvni-byl-gagarin-unikatni-serial-o-pulstoleti-dobyvani-kosmu.A070911_223921_tec_vesmir_vse

Kde jsou nejake uzitecne info? Jen povidani co rusaci uvolnili. Zadny start ruskych raket nebyl predem znam, az pri zdarnem pokusu se chvastali. Proc neexistuji snimky z jeho letu? Zapomeli mu dat fotak. Smesna vymluva. Ten pravy kosmonaut tam zahynul a Gagarin byl na ukazovani. Proto musel zemrit.

Zkuste lépe číst::: Americké tajné služby CIA (Central Intelligence Agency) a NSA (National Security Agency) obklopily sovětské území řadou sledovacích stanic, které zachycovaly veškeré rádiové vysílání a telemetrické údaje o stavu raket. Jejich specialisté se je naučili dešifrovat, takže američtí politici, generálové a odborníci měli aspoň základní představu o dění na sovětských raketových základnách a atomových střelnicích. Určité informace přinášely rovněž přelety špionážních letadel U-2, jejichž piloti vybraná místa fotografovali. Útržkovité údaje pouštěli zpravodajci i americkým novinářům. Američané vypuštění Rusa do kosmu čekali. CIA to v úterý večer sdělila prezidentu Johnu Kennedymu. Jejich radar v Turecku zaregistroval vypuštění rakety okamžitě. Sledovací stanice na amerických Aleutách zjistila start prvního kosmonauta už ve 13. minutě letu a okamžitě to oznámila do Washingtonu.

Pani Svobodova byla u toho a take je agent CIA, ze to vi naprosto presne. Vy ctete nejake povidani a hned mate dukazy. Spousta indicii rika, ze tam nebyl Gagarin.

Tak ještě jednou pro delfíny:::USA zachycovaly veškeré rádiové vysílání a telemetrické údaje!!!

Jasne, psala to pani Svobodova. To jsou fakt dukazy. A nebyly ty stanice postaveny az po vystreleni ruskyho kosmonauta? Vsude se psalo, ze USA byly v soku z Gagarina. Asi s tim nepocitali.

Jasně a všichni jsme v matrixu, nejste už přepracovaný jako Radovan?

Umite rusky? Pokud ano, prosim o shrnuti info z prilozeneho videa.
https://www.instagram.com/p/CFOnffrHZ0d/?utm_source=ig_embed

Na istagram nejsem přihlášen, pokud stále nechápete,že kdyby měli američani jakoukoliv pochybnost, nebo důkazy, tak by by to za těch šedesát let už dávno použili.Ty vaše spekulace jsou na úrovni fiktivního přistání na měsíci. Neil Armstrong také nebyl na měsící, protože neexistuje žádná fotografie, na které by ho bylo vidět zepředu.

Jsem v dobre kondici a nemam problem vam oponovat. V kazdem ohledu.

Obrázek uživatele runner42

Vy z toho Ruska máte slušnou fóbii.

Jako chápu, že západní země Rusko nesnáší, protože je to skutečná velmoc mimo jejich kontrolu. Ale v osobní rovině je dobrý si držet střízlivou hlavu...

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Kuk

Ty nechápeš vůbec nic. Rusko je v hajzlu a ty taky.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele runner42

Světová velmoc která za posledních dvacet let ztronásobila svůj hrubý domácí produkt, s druhou nejsilnější armádou na světě, obrovskými přírodními i lidskými zdroji a nulovým zahraničním dluhem je v hajzlu?

Tak to jo :D :D :D

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

"Velmoc" jen tim ze za cenu ozebraceni vlastnich lidi udrzuje v hotovosti rakety a atomove bomby. To stoji priserne penize. Ostatni demokraticke zeme venuji ty penize na neco uzitecnejsiho. Kdysi jsem si myslel ze jste petrolhead ale rozumny. Dost tezce jsem se seknul. Mozna sem opravdu prispivate z nejake te Petrohradi troli farmy a Runne42 je ciste fiktivni postava. Rusko mam rad a je mi lito vsech rozumnych lidi tam. Je mi lito ze Putin zlikvidoval demokracii a chce vladnout dozivotne....

Tady máte vypočítané výdaje na ty "užitečné věci" https://www.youtube.com/watch?v=oPnE0Os4TEw "Západní" demokracie v rusku, číně arabských a dalších státech nebude fungovat, každý stát potřebuje čas na vývoj.A nebýt Putina, tak je to rusko už dávno rozebrané těmi západními demokraty.Bez zbraní to taky těžko udržíte,jak skončil např. egypt, který díky megalomanským stavbám zanedbal armádu asi víte.

Obrázek uživatele runner42

Takže USA, Čínu, Indii a další to příšerné peníze nestojí a chudoba byla zcela vymícena, ano?

runner42 nevěří v absolutní dobro a ani v absolutní zlo, nevěří médiím a názory si utváří na základě vlastního výběru a vyhodnocení informačních zdrojů.

Pohádky o ekologické elektromobilitě, zlém Rusku a dobrém Německu, penězích z Evropské Unie, rovnosti pohlaví nebo ras apod. prostě nežeru.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ale prosímtě, Rusko není žádná velmoc. Je to nemocný obr na hlíněných nohou prolezlý korupcí.

Rusko je kriminalni system s obrovskym zbrojnim arsenalem. To je vred ve svetovem spolecenstvi, ktery ohrozuje svetovy poradek.

Rusku hrozí více vnitiřní zhroucení než to že napadne západ.
Připomíná mi starého chlapa s respirátorem který čeká na smrt a vzpomíná na dobu kdy byl v armádě. Ale doma má ještě pár zbraní a ví jak je použít.

Obrázek uživatele runner42

Rusko je dnes nejsilnější, co kdy bylo. Reformované hospodářství, potravinová soběstačnost, reorganizovaná a modernizovaná armáda (až na loďstvo), nulový dluh, chytrá zahraniční politika a vítězství za vítězstvím (Krym, Sýrie..)

Doporučuji vám shlédnout dokumentární sérii Svět podle Putina. Je to velmi zajímavý pohled z druhé strany.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Rusko není nejsilnější co kdy bylo. Rusko je totálně v prdeli. Produktivita práce je tam horší než v Mexiku. Firmy jsou zastaralé a technologický dluh je gigantický a roste a všem je to u zadku.

https://eurozpravy.cz/ekonomika/evropa/181009-produktivita-prace-v-rusku-opilci-v-dilnach-predpotopni-stroje-horsi-jak-za-sssr-rikaji-experti/

Korupce kam se podíváš. Kdysi prestižní kosmický průmysl je tak prožralý korupcí a diletanstvím, že tam stěží něco funguje, což se projevuje na stále větším množství selhání. Platy jsou tak nízké, že to nikdo nechce dělat. Staří odchází do důchodu a mladí nejsou.

Ve stejné prdeli je i po lidské stránce. Inteligentní zdrhají a bohatí utrácí v zahraničí a ten zbytek se utápí ve vodce. Původní obyvatele nahrazují muslimské národy. Do 15 let bude v Rusku třetina obyvatel věřit v Aláha.

Ekonomika závislá na zemědělské prvovýrobě a těžbě surovin. Prakticky nulová přidaná hodnota.

Ruská armáda není modernizovaná ani omylem. Těch pár moderních kusů vybavení co mají je jim k ničemu. Modernizační plán vzal za své v roce 2014, když vyschly penězovody a lepší už to nebude, protože ropu nikdo nechce. Programy Armaty a SU-57 totální fiaska.

Rusko je rakovinou prožralá země, kterou po kupě drží jenom nacionalismus a strach z Putinovy kliky. Až Putin natáhne bačkory, tak se celá země zhroutí jako doměček z karet.

Obrázek uživatele runner42

Nechci se dohadovat o tom jaký je nebo není technologický dluh, jaká je míra korupce nebo stav ruského kosmického průmyslu, protože o tom nic nevím.

Ovšem pokud je potravinově, energeticky, vojensky, finančně nezávislé Rusko vedené ruským důstojníkem KGB v prdeli, kde podle vás je Česká republika závisla na dovozu základních potravin, energií, bez vlastní obranyschopnosti s ročním dluhem rozpočtu půl bilionu korun, vedená slovenským STBáckým oligarchou?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ja ziram, poprve vam davam body za vas vyrok. Babis je StBacky oligarcha. + 1 miliarda bodu na libovolne stupnici.

Já taky nikde netvrdil, že ČR je velmoc, narozdíl od vás a Ruska.

Ale oproti Rusku tu máme mnoho výhod.

Elektřinu znají i v těch nejmenších vesnicích, životní úroveň je mnohem vyšší, korupce tu nedosahuje tak závratných hodnot. Volby jsou svobodné. Hlad tu není. Nezápasíme s alkoholismem a epidemií AIDS a žloutenky a nehrozí nám, že bychom se stali muslimskou zemí.

Bohužel pro nás máte pravdu.

Asi tak. Jen dodam ze z toho nemam vubec radost. Kdyby bylo Rusko demokraticka zeme, bylo by to nejlepsi pro vsechny.

Ten vas serial si rusko objednalo. Uplne stejne jako se nataci reklama na Ariel.

Kolik mate doma ruskych vyrobku?

Já mám asi stejně jako z USA, převládá čína, asie a něco málo evropa.

Je procesor od Intelu čínský výrobek, jenom protože byl vyroben na Thaiwanu nebo je americký, protože byl navržen americkou firmou a je vlastněn americkou firmou?

Když se staví barák, tak je vlastníkem stavebník nebo investor?

Je výrobek, jako žárovka americká, hedvábí čínské a kostka cukru česká? Pro mě je směrodatné to, kde se to vyrábí.

Obrázek uživatele runner42

Asi moc ne, proč?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Z největšího dovozce obilí se stal největší vývozce, paradoxně k tomu přispěly embarga, podobně jako v číně po nepokojích 89, oba národy musely zabrat, čína je dnes na vrcholu, u ruska se dá podle nezaujatých prognostiků také očekávat růst. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/bloomberg-rusko-poprve-za-deset-let-omezuje-vyvoz-psenice/ To jsou paradoxy co?

Stavět hospodářství na zemědělské prvovýrobě a plácat se po zádech jaký to jsi kabrňák, to tak odpovídá Ruské mentalitě.

Kde se plácám po zádech, pouze hodnotím fakta, ta zemědělská prvovýroba je základ nezávislosti, a Rusko na ni rozhodně nestaví, to si pletete s ropou nebo plynem.Pokud musíte dovážet základní potraviny, tak můžete mít při první krizi problém, a pro většinu lidí je levné a dostupné jídlo základ.Zkuste si zjistit jak např. Japonsko masivně dotuje tu prvovýrobu-rýži.

Provýroba potravin nemá nic společného s levným a dostupným jídlem. Od té doby co Rusko samo na sabe uvalilo sankce na dovoz jídla, tak máte pravdu, že se stalo z velké části soběstačné, ale taky se ceny potravin znásobily a životní úroveň klesla. Rusové si stěžují že brambory z Tuly stojí více než pomeranče ze Španělska před sankcema.

Rusko kvůli tomu muselo zrušit dovoz potravin z Číny, které nebyly zakázány z politických důvodů, ale kvůli problémům z kvalitou a zdravotním rizikům.

PS: Já nemluvil o vás, ale o Rusku.

V případě krizí, má vlastní produkce s cenou a tím i dostupností přímou spojitost, protože v při nedostatku na světových trzích vás pochopitelně všichni "natáhnou", pokud vám vůbec něco prodají, viz roušky. U nás jsou také někdy dražší domácí jablka než banány nebo ty pomeranče, ta japoská domácí rýže je také násobně dražší než z dovozu, a co jako? Dovoz těch čínských potravin byl zakázán plošně nebo jenom u určitých dodavatelů, je dobré to rozlišovat.

Ale oni vás v případě krize natáhnou i domácí výrobci a to je přesně to, co se stalo v Rusku. Kvůli Putinovým sankcím potraviny nebyly, tak domácí výrobci zdražili jak o život. To sice pomohlo domácím farmářům, ale zaplatili to Rusové.

Pokud chceš mít poatraviny (nebo obecně cokoliv) co možná nejlevnější, pak potřebuješ co možná nejvíce konkurenční prostředí a né domácí protekcionismus. Protože pak platíš násobek toho co bys mohl. Sice tě hřeje na srdíčku, že platíš svojim, ale pěkně se u toho prohneš.

Sice jsi soběstačný, ale o levném a dostupném jídle nemůže být ani slovo.

Tak to zkuste vysvětlit třeba těm japoncům, že jsou tak hloupí a produkují desetkrát dražší rýži než z dovozu.V případě krizových situací má stát možnost ty ceny domácích výrobců upravovat, u těch zahraničních asi tušíte co může.Znáte to :kdo je připraven nebývá překvapen, a jídlo je to nejdůležitější.

Proč by měli být Japonci hloupí? Prostě jim jde o specifickou domácí kvalitu. Rozhodně to však není o dostupnosti levné rýže, což byl váš argument, ne můj.

Rusko si vyrobilo doma krizovou situaci, kvůli které mají Rusové drahé potraviny.

Japonsku jde hlavně o tradici, soběstačnost a také zaměstnanost-cca.700tisíc pěstitelů.Tomáš by o tom určitě věděl více.Je hezké všechno levně(většinou dotované přebytky) dovážet z ciziny, ale za co, když tady nebudou mít lidi práci.Četl jste kmotra, je tam krásně popsáno jak ovládnout trh, a pak si stanovit ceny.

IMHO Japonsku jde hlavně o krajinu. Půměrná japonská farma má obdělávanou plochu kolem jednoho hektaru. Mnohá pole mají rozměry parkoviště u Lídlu nebo i menší. Viděl jsem tam "kombajn" o rozměrech cca 0,75x1x0,75m. Že s takovou krajinou a velikostí polí nemůžou konkurovat světové produkci rýže jsem pochopil v Thajsku, kde jsem viděl lány polí, kde jsem prakticky neviděl konec.

Děkuji za doplňující a zajímavý příspěvek.Někde jsem četl že rýže je japonci historicky braná jako posvátná.

Ale vždyť to nijak nevylučuju, jenom říkám, že to nemá nic společného s levnýma potravinama a Rusko ta soběstačnost stála snížení životní úrovně obyvatel.

Za tím snížením je podle mě hlavně cena ropy a plynu, a na začátku jsem psal::: ta zemědělská prvovýroba je základ nezávislosti:::A dodávám, a to je priorita pro většinu států.

Obrázek uživatele runner42

Přesně tak. A nebude to poprvé ani naposled.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

No to je zprava jako za bolseviku. 120% nad plan. Je to jedina vec ktera se rusakum povedla? Blahopreju, aspon budou mit vetsi housky. V 50tych letech soudruzi dovezli par tun obili z ruska a vykrikovali ze lidi budou mit diky cccp vetsi housky. Co mate dal? Coze, uz nic? Bida, ruska bida.

Zkuste si přečíst ten odkaz, a zamyslet se, zbytek výše.Já bych byl s tím podceňováním opatrný, číně se taky před "pár lety"smáli a ještě dost lidí si myslí,že tam dělají za hrst rýže.Místo zesměšňování a podceňování druhých států, by jsme se měli v evropě rychle probrat, aby nám neujel vlak.

Takovy magori maji na svedomi nekolik utoku v CR proti obcanum. At to bylo v Ceskem Brode, nebo jinde. Rusky stat je mnohem nebezpecnejsi.

Obrázek uživatele Kuk

A jeho lesejk mu pokáceli Číňani a úředním jazykem u něj ve vsi je čínština a ve stodole má nepojízdnej tank. :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

jj. Sedí za oknem a vyhlíží zákeřného amerikána, zatímco mu jeho čínský soused vykrádá chalupu

Obrázek uživatele Kuk

https://i.pinimg.com/originals/bc/01/a5/bc01a5882c0799dc669f7a4d840a46b5.jpg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Asi tak. THUMBS UP.

Ten deda sedi za oknem a jeho synove jezdi po svete a pachaji zlociny.

Rusko dávno není hrozba. To jen dokáže kopat do sousedů. Čína je opravdová světová hrozba.

Narozdíl od Rusů jsou cílevědomí, sjednocení a inteligentní a dovedli kapitalismus k dokonalosti a díky domu mají fakticky neomezené finanční prostředky. Na nikoho přímo neútočí, ale diplomaticky a finančně si podmaňují svět. Absolutně zničili veškerou opozoci doma, ale sami financují aktivisty v zahraničí. V zahraničí taky vlastní polovinu médií a média ovládají lidi.

Vůbec by mě nepřekvapilo kdyby za BLM stál Peking.

Vy umite rusky, ja ne. Prosim vas o shrnuti toho co ukazujou zabery z hoteloveho pokoje Navalneho v Tomsku.
https://www.instagram.com/navalny/?utm_source=ig_embed
pokud by nefungovalo, tak zde.
https://www.instagram.com/p/CFOnffrHZ0d/?utm_source=ig_embed

Obrázek uživatele Kuk

Si zapni dole pod přispěvkem překlad. V appce na mobilu to jde.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Takze i ta lahev obsahovala Novicok.

Obrázek uživatele Kuk

Něco budou vysílat dnes večer ve 20 hod na YT kanálu Navalnij live.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Hledam na youtube neco aktualniho a vsechno je zaplevelene od RT russia today. Je to ruska prokremelska TV. Plati youtube velke penize aby jejich videa byly vzdy jako prvni uplne nahore. Rusaci si to nechaji stat hodne penez aby se lidi tezko dostali k objektivnim prispevkum. Kreml ho otravil a ted jeste mlzi a obvinuje jine. Klasicky rusky smejdi.

Obrázek uživatele ozana

https://youtu.be/kipjAAzZM6Q

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

To jsem take nasel, ale neco v jazyku kteremu rozumim je vse plevel od rt.

OK. Diky. Doufam ze to bude i jinou reci nez rusky. Tomu nerozumim, i kdyz jsem se to nucene musel ucit.

Z ruska neprislo nikdy nic dobreho. Rusaci vrazdi lidi v GB, DE i v rusku. Podkopavaji nase spolecenstvi a maji agresivni strategii. To same plati pro cinu. Uz jste slysel o spehovani zapadnich politiku, prumyslniku a jejich rodinnych prislusniku cinskou specializovanou firmou. K cemu asi? Stejny zamer je v umisteni 5g zarizeni huawei.

A už jste slyšel o špehování německých průmyslníků a politiků všetně merkelové špionážní službou USA?

Koukam ze tim muzete vsechny cinsko ruske agrese ospravedlnit. Super, tak se nemame z vychodu ceho obavat. Mate porad stejne mysleni. Kdyz v cine pali uhli, tak to budeme delat uplne stejne.

Možná je načase,aby jste pochopil, že to dělali a dělají všichni bez rozdílu, na špici je údajně mosad.

Bohuzel vira v tyhle blaboly se projevuje i u chytrych lidi. U Leodenduly me to uprime receno docela sokovalo.

Jak slyší rusko, tak se mu vypínají mozkové buňky, každý má nějakou úchylku.

Netajili.

Sojuz 1 - Vladimir Komarov - kabina roztristena pri dopadu
Sojuz 11 Dobrovolskij, Volkov, Pacajev - uduseni behem navratu kvuli chybe vyrovnavajiciho ventilu

TASS dokonce oznamil Gagarinuv let jeste asi 30 minut pred pristanim.

Dal to nebudu komentovat, pisete fakt totalni nesmysly.

Tak urcite to nejsou vsichni odbornici. Asi vsichni z ruska. To pak jo.

Odbornici z celeho sveta. O rusku mam nacteno fakt hodne, o historii nekolik objemnych knih, o jejich kosmonautice taky. Kdyby to byl podvod, uz by to davno vyslo najevo. Ten clanek je fakt nesmysl. Ona staci uplne domena ENIGMAPLUS.CZ abych se tomu webu vyhnul obloukem.

Obrázek uživatele ozana

Proč jsi to tu dal? Zcela off-topic a ještě nějaké sračky (paranormal, konspirace, magie, záhady).

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

V roce 1990 se s energii plytvalo jako kdyby rostla z vody. Je dobre ze se spotreba reguluje. Behem 40ti let se da hodne zmenit a rocne to je 1,375%. Spotreba aut na 100km se nejspis o tech 55% snizila. Bohuzel pocet ujetych km strme narost. U vytapeni jsou uspory v CR asi take znacne. Drive se topilo a teplota se regulovala oknem. Ty casy jsou nastesti davno pryc.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol