Elon Musk představil prototyp vesmírné lodi Starship, se kterou chce doletět na Měsíc i Mars

Jan Horčík - 30 Září 2019

V den 11. výročí dosažení orbity společností SpaceX představil její majitel Elon Musk vesmírnou loď Starship Mk1. Chce s ní kolonizovat Sluneční soustavu.vesmírná loď SpaceX Starship

Vesmírná loď Starship má být schopna vynést do vesmíru až 100 pasažérů, případně až 100 tun nákladu na povrch Marsu nebo Měsíce.
foto:

V malé vesničce Boca Chica na samotném jihu amerického státu Texas byl v náš svátek Sv. Václava představen první prototyp vesmírné lodi Starship společnosti SpaceX. Druhý, označovaný jako Mk2, se staví na Floridě.

Obě vycházejí z prototypu Starhopper, jehož konstrukce začala začátkem prosince 2018 a byla dokončena 10. ledna 2019. Válec s výškou 39 metrů a průměrem devět metrů s přistávacíma nohama se začal úspěšně testovat letos v březnu.

Starship Mk1 má taktéž průměr 9 metrů, výška je ale 55 metrů. Prázdná loď váží 200 tun, celková hmotnost včetně paliva bude 1400 tun. O pohon se starají tři raketové motory Raptor.

Nyní mají podle Elon Muska rychle následovat prototypy číslo tři, čtyři a pět. S posledními dvěma jmenovanými už by měly probíhat orbitální testy, a to dokonce snad už v polovině příštího roku.

Vesmírná loď Starship a v pozadí měsíční základna.

Vesmírná loď Starship a v pozadí měsíční základna.
foto: SpaceX

Starship je nicméně až druhý stupeň nově plánované generace nosičů společnosti SpaceX. První stupeň neboli "booster" s názvem Super Heavy má být vysoký až 68 metrů. Dokáže odstartovat až s celkovou hmotností 3300 tun.

K pohonu využívá, stejně jako Starship, tekutý metan a tekutý kyslík. Pohánět jej bude až 36 motorů Raptor. Stejně jako Starship, bude i Super Heavy umět přistát zpět na zemi (nebo na jiném tělěsu).

SpaceX
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

https://www.spacex.com/starship

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Kuk

Super technickej rozhovor s Elonem vedle jeho plechovky o způsobu myšlení při vývoji rakety a o rakovetovém palivu. Tohle není žádný nudný tlachání nějaký žáby z televize, když dělá rozhovor o letu Marsu. Informovanej jůtuber je 1000x lepší reporter.
https://youtu.be/cIQ36Kt7UVg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Dokaze 100 tun pripadne 100 pasazeru...
Naklad az na Mars si dovedu predstavit. Ale 100 lidi uz ne, leda hybernovanych. Mozna Elon pocita s novou technologii a na Mars s lidmi jednou dorazi za tyden..dva..tri?

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Obrázek uživatele runner42

A je na elektriku? Spalovací motor je přece minulost.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Nevšim jsem si, že by s tím chtěl vozit děti do školky.

Obrázek uživatele Kuk

Fantasmagorie, které se stanou skutečností. Amíky úplně vodvařil tím jak mu přistaváli ty boční motory najednou. To byl zlom, kdy zase začali cejtit ten americkej drajv jak z programu Apollo. Tím si je získal.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Snad to mají odladěný a nebafne jak ten modul pro posádku. To bylo hustý.

A proto se dělají testy, aby se to v ostrém provozu nestalo.

Mě to teda odvařilo taky...

Obrázek uživatele Kuk

Pro mě je každá to přistání stále naprostý sci-fi.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Mě to vodvařilo motor v autē.

Upřímně moc nevěřím že se na ten Mars v nejbližší době dostane.

To samé se tvrdilo o přistávání prvního stupně Falconu a jeho opakované použitelnosti.

Stovky lidí na Mars? To tam budou lítat sebevrazi? Vždyť se tam za chvíli zcvoknou. Při vší úctě k panu Muskovit mi tyhle jeho lety na Mars připadají megalomanské. Ale vím že tady je pro většinu Musk superman který dokáže co si zamane. Jak říkám, přeji hodně štěstí, bude ho potřebovat.

Ľudia nie sú problém.
Ak bude riziko úmrtia pod 1%, čo je myslím úplne akceptovateľné, vzhľadom na fakt, že letíš na kontrolovanej explózii, tak tých dobrovoľníkov budú doslova milióny.

Nie, problém je chýbajúce zázemie. Na to, aby na Marse ľudia prežili, treba vcelku dosť veľa equipmentu.
Ja neviem, či NASA niečo podobné vyvíja, alebo sa sústreďuje čisto len na G-FLOP a návrat na Mesiac.
Ale SpX potrebné zariadenia zrejme nevyvíja, už by sme o nich počuli.

A úplne najväčší problém sú financie.
Misia na Mars určite bude stáť 50-100 mld.

Ak neprispeje NASA (a to vôbec nie je isté, keďže NASA stavia konkurenčný systém), tak bude len veľmi ťažké zohnať potrebné financie.

Přesně tak. Jen to riziko bude daleko vyšší, řekl bych.

To je možné.
Dopredu sa to odhaduje ťažko. V podstate jediné dva indikátory, sú tieto:
- death-rate bol ku koncu 2018 podľa wikipedie 3.2%. Čiže 3.2% všetkych astronautov, ktorí doteraz leteli, to neprežili.
- smrteľná nehoda sa nestala od 2003tieho.

Riziko asi bude vyššie prvých pár rokov, kým bude Raptor a celý Starship ešte relatívne nová technológia.
Ale v prvých rokoch tým beztak bude lietať hlavne materiál, a nejakí astronauti.

Turisti prídu až v neskoršej fáze, ak sa jej vôbec dočkáme.

Obrázek uživatele Kuk

No se můžeš klidně zcvoknout tady na Zemi a už tam letět nemusiš. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

A za ceho se zcvoknou?

Treba z toho ze se nebudou moci jit volne projit travou kam se jim zachce. Najdete si nekde na internetu informace o tomhle. Neni to tak jednoduchy jak se zda. A to pisu jako clovek ktery povazuje pristani na Mesicu za nejvetsi uspech lidstva. A o letech do vesmiru toho vim celkem dost.

A kosmonauti v ISS se nescvoknou proč? Ty se taky klidně rok nemůžou projít trávou a nevím o žádném zcvoknutí se kosmonauta.

Vymýšlíš si problémy, tam kde nejsou. Daleko větší problém je to co psali ostatní.

A jak asi tak myslíš, že budou vybírat potencionální kolonizátory? Že je do rakety natahají z nejbližšího baru a odpálí je do oblak dříve než stačí vystřízlivět?

Spíše bych očekával, že to budou pečlivě vybíraní jedinci. Nejlepší ve svých oborech, kteří za sebou budou mít mnohaletý výcvik, včetně náročných psychotestů. Astronauty pro roční pobyt na ISS taky nevybírají na pracáku.

:D
1*

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Obrázek uživatele Kuk

Von moc nemyslí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Málem jsem poprskal monitor 1*****

To je my jasny ze to budou provereni lide ale i tak.

Aha. Tak to sem nevedel ze kdyz se clovek nemuze projit travou kam se mu zachce tak zcvokne. Tim ovsem cely projekt pada. Musk musi prvni na Marsu udelat parky plne travy,stromu a zviratek, aby bylo kam chodit na prochazky :)

Nějak podobně se asi vyjadřovali o lidech co se snažili létat.

Nicméně mě je to jedno. Jde to ze soukromých peněz, tak ať si Musk a jeho kamarádi hrají :)

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Není lepší být připraven, než překvapen? https://www.extra.cz/hawking-mel-pravdu-na-zemi-se-riti-smrtici-asteroid-a-nejde-zastavit

A jak nas prosim zachrani par lidi na Marsu. Za nekolik desitek ci stovek let mozna....ale i tak. Navic Hawking taky rikal ze musime na Mars protoze hrozi vyhynuti diky treba epidemiim nebo valkam. No to jako chtel rict ze na Marsu az tam bude lidi dost valky ani epidemie nebudou?

Jednoho dne příjde katastrofa, která lidstvo na zemi vyhubí. To není strašení. To je statistický fakt. Může to být za 100 let, za 1000 let nebo 100.000 let. Ale jednou to přijde. Je dobré mít alternativu. A teraformace Marsu je jasnou volbou. Teraformace je dlouhá cesta - na celá staletí. Ale někde a někdy se na té cestě musí udělat první krok.

Desitek ci stovek? No to je super ale přece ne? Co je par desitek ci stovek let v 13milardach? Az budou lidi na marsu tak epidemie a valky sice budou, nicmene sance ze se vyhubi lide na Marsu i Zemi zaroven je mensi nez ze se vyhubi jen ma Zemi. A vo tom to je.

A kdo to bude platit? Tesla má velkej dluh a že by si vynášením družic vydělal tak šílené peníze se mi nechce věřit. Navíc jak na letech na Mars chce vydělávat? Víte co byl MarsOne?

Tesla s tím nemá nic společného. SpaceX vynáší satelity, připravuje komunikační satelitní síť Starlink, vynáší náklad na ISS a bude vynášet i lidi od přístího roku. Bude tady Deep Space Gateway a vesmírný turismus viz. Yusaku Maezawa.

Navíc ty náklady nejsou zase tak šílené. Vývojové náklady 2-3 miliardy dolarů. A pokud se to povede a SpaceX bude mít prostředky pro vynášení lidí na Mars, tak se NASA tuze ráda připojí k projektu a všechno mu to zafinancují.

To sem na to zvedavej.

Jako daňový poplatník raději zaplatím tohle, než aby si kluci po sobě mohli střílet prskavkama!

+1

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Přeji SpaceX hodně štěstí.

Obrázek uživatele Magy

Pozeral som tu prezentaciu v priamom prenose. Za mna super, aj ked samozrejme niektore Muskove vyroky ohladom terminov beriem s veeelkou rezervou. Aj napriek tomu je vsak jediny, ktory ma za sebou vysledky, o ktorych sa mnohym moze len snivat.

---

Nissan e-nv200

Musk je velký optimista. Asi by nikdy nezaložil SpaceX a Teslu, kdyby nebyl :)

Ale co se týče Starshipu, tak jsou dokonce v předstihu před původním termínem. V roce 2019 měli provádět jenom krátké skoky a v roce 2020 letět do větších výšek a nejdříve 2021 zkusit cestu na orbitu. Přitom ještě letos chcou letět do 20km a příští rok se pokusí dostat na orbitu.

Tak hodně štěstí.

Obrázek uživatele Magy

Mne sa najme paci jeho kompletne prevratena filozofia alebo pristup na mnoho veci, ktore dodnes mnohi povazuju za standard alebo "tak to ma byt". Nema. Nemusi.
Musk pride, kompletne prevrati vsetky zauzivane sposoby a ejhla, ono to funguje!

"the best part is no part, the best process is no process, it weights nothing, it cost nothing, can't go wrong"
"The thing I am most impressed when I have design meetings at SpaceX is what did you undesigned. Undesigning is the best thing"

Trochu mi to pripomina minimalisticky vizonarsky pristup S. Jobsa. Ten tiez z dizajnu a funkcii produktov nekompromisne vyhadzoval vsetko co nebolo bezpodmienecne nutne a aj to malo co ostavalo, zjednodusoval na minimum.

---

Nissan e-nv200


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.