Elon Musk ohlásil solární střechu, nový produkt Tesla a SolarCity

Elon Musk se zúčastnil konferenčního hovoru společnosti SolarCity. Což není velké překvapení poté, co Tesla společnost SolarCity koupila.

Solární střešní tašky či solární šindele by mohly být novým produktem, který SolarCity (už spojení s Teslou) představí koncem roku
foto: electrek.co

Lyndon Rive, CEO společnosti SolarCity, během konferenčního hovoru zmínil představení dvou nových produktů do konce roku. Zhruba v době, kdy se očekává definitivní spojení Tesla a SolarCity.

Elon Musk do hovoru vstoupil a doplnil, že se jedná o „solární střechu, nikoliv moduly na střechu“. Rive to potvrdil a Musk dodal, že je to podle něj důležitá součást toho jak docílit různorodé produktové strategie.

Může jít o solární střešní tašky/šindele, ale také nemusí – zatím není jasné jak bude nový „estetický“ produkt o kterém Elon Musk mluví vypadat. Rive doplnil, že jen v každý rok vznikne 5 milionů nových střech.

25 Comments on “Elon Musk ohlásil solární střechu, nový produkt Tesla a SolarCity”

  1. Tak se mi zdá že se nám z
    Tak se mi zdá že se nám z toho krásného diverzifikovaného OZE mixu má stát čistě solární s trochou vody a větru.

    Rozhodně by ne ale zajímal celý jeho koncept k čemu se chce dopracovat, někde jsem zahlédl možnost integrace 3 nejdůležitejších celků, tedy měniče elektrárny, powewallu a nabíječky do jednoho zařízení, to by bylo asi nejlepší co by mohl udělat.

    Bude zajímavé sledovat, i z pozice v naší podivné kotlině, jak se tento systém bude vyvýjet, případně by z něho mohl vzniknout systém ostrovní, při doplnění o správný záložní zdroj by to nemusel být problém.

    Nedávno se objevil samohyb s alkoholovým článkem, pokud by tyto nebyly drahé a měly slušnou životnost, mohl by to být ideální doplňkový zdroj na zimu.

  2. Dobrý den. Fotovoltaické
    Dobrý den. Fotovoltaické panely mají obecně jednu necnost, že se v létě, když hodně svítí sluníčko přehřívají. Když jsou panely přehřáté, tak se snižuje jejich účinnost. Nevíte někdo, zda neexistuje nějaké řešení, kdy jsou konstrukčně fotovoltaické panely řešeny tak, že zároveň fungují jako fotovoltaické panely, ale navíc mají zespoda funkci fototermických panelů, kdy je tam ještě nějaká jedna spodní vrstva, kdy je do tohoto panelu přiváděná voda, kdy pak tato ohřívaná voda jednak tyto panely chladí a jednak dodává teplo do nějakého zásobního bojleru?

      1. Technicky je to jako
        Technicky je to jako univerzalni pneumatiky. Nefunguji dobre ani v lete ani v zime. Aby fototermika dokazala ohrat vidu na 50 stupnu, musi hyt na panelech cca 60 a tom jde do kytek ucinnost fotovoltaiky. Navic fototermicky panel se nezahriva rovnomerne, coz je dost problem pro fotovolaiku…

    1. Termický systém
      Termický systém „nebrat“…
      … v magazínu Praktik, 6/2015, provedl jistý Karel Murtinger srovnání „nákladů“ na ohřev vody solárním systémem a fotovoltaickým systémem. Pokud vynechal jakékoliv dotace a hlavně náklady na údržbu, tak mu vyšlo 2,86Kč/kWh na systém s kolektory a 2,78Kč/kWh na systém fotovoltaický, t.zn. téměr „fifty fifty“… Když ovšem přidáme náklady na údržbu, a ty jsou u kolektorů enormní (nutnost plnit kapalinu, hlídat v létě, průsaky…..), tak už dnes vychází lépe čistě fotovoltaické řešení…..

          1. Poněvadž už to mám na
            Poněvadž už to mám na střeše 7 let a jsem hrozná držgrešle :-), tak když odhazuji sníh kolem domu, tak současně stáhnu sníh i z FV a solárních panelů. Pak jede fotovoltaika a dodává velmi hezky elektřinu – s klesající teplotou roste výkonnost FVE, respektive křemíku. A taky se nahřívá ze solárů voda. Mám odpozorováno, že v -5 C za slunečného dne na západní střeše ohřeje solár vodu v bojleru 250 L na +30 C. Zbytek na použitelných +45 C pak dohřeje plyn z Ruska. Ale jen horních 50 L a pak průběžně dle spotřeby.

    2. Ano, dělají se FV panely,
      Ano, dělají se FV panely, které jsou chlazené například vodou, ale používá se i plynné médium. Takové hybridní řešení je ale drahé na výrobu i údržbu. Používá se to snad jenom zatím experimentálně. Pracuje se na materiálech, které jsou schopné přeměnit i delší vlnové délky v oblasti infračerveného spektra. Takové panely by se pak částečně (jde hlavně o směr dopadu infračervených fotonů) samy chladily, protože teplo a infračervené spekrum jedno jsou.

  3. či už cez Teslu alebo
    či už cez Teslu alebo niekoho iného, ale škridle čo vyrábajú elektriku je super nápad. Ked si od ceny odpočítate ušetrené peniaze na „normálnu“ strechu a následne si od ceny odpočítate elektriku ktorú to vyrobý za najbližších 20 rokov, tak Vám kludne môže výjsť, že je tá strecha zadarmo.

    A ešte navyše šetríte životné prostredie v Európe.
    Ja zvažujem stavbu domu už 5 rokov a takéto niečo by som si tam dal hned. Neviete či to robia už aj v našich končinách?

      1. ja mel zato ze Bramac ma jen
        ja mel zato ze Bramac ma jen oplechovani okolo fotovoltaiky aby to pasovalo do standardni strechy bez pouziti zavesnych ramu, vzdy ale okolo budou normalni stresni tasky ci jina krytina a jen z tech panelu si strechu moc dotre neposkladas, nebo oni jiz delaj i primo fotovoltaicke tasky?

  4. solarni strecha, nikoliv jen
    solarni strecha, nikoliv jen panely na strese davno existuje, jen holt zatim nebyla nijak zvlast medializovana a zpopularizovana, u Tesly se da ocekavat ze takovej produkt bude razem kvalitne zpopularizovanej

    jedna firma ktera vyrabi fotovoltaicke stresni tasky je i v CR (fotovoltaika Pyramida), a ocekavam ze dnes drahy produkt (drahy proto ze nema konkurenci a takove povedomu verejnosti) diky Tesle cenou klesne, ale nasledne bude spousta firem co to budou vyrabet a prodavat levneji nez Tesla, celkem hodne se ohledne tohoto diskutuje s vyuzivanim fotovoltaickych tkanin, tedy fotovoltaickych folii kteryma se da pokrekt temer kazdej povrch, tedy i strecha, tam je nevyhoda ze se nedaji menit pak jednotlive dily pokud dojde k poskozeni

    1. Bohužel to není jen o tom,
      Bohužel to není jen o tom, jestli je solární střecha dostatečně zpopularizována a jestli má konkurenci.
      Solární „tašky“ jsou proti klasickým modulům mnohem složitější na výrobu a vyrábějí se v malých množstvích, ne na každou střechu je možné je osadit a hlavně: kvůli malým rozměrům a malému výkonu je potřeba je propojit spoustou konektorů a spojů, což snižuje výrazně spolehlivost a výkon.
      V neposlední řadě, až se Vám některý modul poškodí nebo až budete kvůli měniči potřebovat moduly zapojit jinak nebo rozšířit, zjistíte, že to s taškami je problém a výrobce už má jiné, nekompatibilní typy. Nebo že musíte vybourat vnitřní izolaci, abyste se dostal k taškám zespoda.
      Až někdo vyřeší super promyšleným návrhem tyto potíže a začne je vyrábět ve velkém, mohou se střechy z FV tašek prosadit.

      1. no hlaven ja myslim ze male
        no hlaven ja myslim ze male tasky to nebudou mit nikdy snadne, budoucnost bych videl spise ve vetsich blocich podobne velkych jako dnesni solarni panely ci treba polovicni, prave jiz z tebou zmineneho duvodu vymeny, cim mensi, tim hur to pujde menit

        konektorove to tusim vyresene maji dobre, proste pod taskama je klasicka konstrukce na kterou se tasky pokladaji at jsou jakekoliv a soucasti dnae konstrukce je i rozvod, ke kazde tasce tam prislusi konektor a resi se tedy jen jednotny svod nekde v jednom miste cele konstrukce, nebo na 2-3….. proste podle potreby

        take vidim problem v tom jak se stavej strechy v USA a jak u nas v Evrope, Musk coby „Californan“ na to bude pocitam nahlizet tak ze vubec nevezme vpotaz neco jako strechu ktera musi odolat ruznym silnym vlivum pocasi jake jsou treba v Evrope kde strecha slouzi i jako izolant (mel jsem moznost nahlednout na pudu v dome kamose kousek severne za SF, a vpodstate zadnou izolaci tam nemeli, kdyby mu nejakou tasku znicil treba hozeny sutr, tak ma ve strese normalne diru kterou bude z pudy videt ven, holt jine podminky a jine staveni a pocasi)

        1. zrovna u Muska, který je
          zrovna u Muska, který je velmi zcestovalý a ve SpaceX si s rozmary počasí užili pěkně, bych se neobával, že neví, že mimo Kalifornii někde fouká, či dokonce i prší 🙂

          Taky mi dávají větší smysl větší panely, snadno výměnné, ale nechám se překvapit s čím přijdou. Jestli budou střešní panely efektivnější a levnější než současné typy (což se on snaží vždy a u všeho co dělá) a navíc to dost zpopularizuje (v čemž je on expert :)), tak nepochybuji, že uspěje a na trhu prorazí. Mě to smysl dává.

          Teda do té doby, než se vychytají průhledné solární fólie, které pak půjde dát prakticky na cokoliv 😉

          1. ono ciste prakticky, pouzit
            ono ciste prakticky, pouzit jako stresni krytinu i dnesni panely by nemel bejt problem, staci proste misto bezne strechy pouzit ram s nejakou izolaci na ktery se proste pridelaji coby plocha strechy panely po cele vlose, izolace podnima by mela zajistit ze nebude zatejkat, horni hrana se da zakrejt uplne stejne jako jakakoliv strecha Lkovou krytinou a pokud by to melo bejt utesnene i na sparach (cos by nebylo treba pokud pod tim bude ona izolace) tak se to da kdystak zatmelit, vymena panelu by i tak byla snadna, proste by se vyriznul z tmelu, nasadil novej a zase zatmelil

            dnensi panely jsou i dost odolne, teoreticky snesou horsi podminky nez bezne taskove strechy

            1. jj, ale muselo by se
              jj, ale muselo by se vychytat i kabeláž a připojení. Jak se říká – ďábel se skrývá v detailech.
              Určitě to řešení má, nápad to nový není, ale ještě nikdo nepřišel s vychytaným kompletním řešením a nabídkou – „Hej, mám pro vás možnost místo klasické střechy dát naší solární, vše zapojíme, opravy zajistíme a cena je v pohodě. Zabijete 2 mouchy jednou ranou (střecha+sol.elektrárna), a návratnost je rychlá“.
              Kdo s tím přijde, vydělá majland.
              Příležitost? 😉

Napsat komentář