Elektromobily v Paříži demolují vandalové

Jan Horčík - 18 Leden 2012

jakožto největší evropská metropole svádí nekonečný boj o snadnou dopravní dostupnost a kvalitní ovzduší. Tamní radnice na to jde chytře. Zavedla veřejné půjčovny jízdních kol Vélib a koncem minulého roku také půjčovny elektromobilů Autolib. Ty se ale nyní potýkají s problémy.auto elektromobil Autolib Paříž

Stanice pro vypůjčení elektromobilu jsou dnes po celé Paříži. Problém je, že často není co půjčovat.
foto: Autolib'

V prosinci 2011 začalo v Paříži jezdit 250 elektromobilů Bolloré BlueCar. Během pouhých dvou týdnů si službu Autolib předplatilo 6000 zájemců, což je dvakrát více, než její zřizovatelé očekávali.

Problém je jinde: podobně jako v případě Vélib, i Autolib trpí vandalismem. Zatímco v případě Vélib ale demolují relativně levná, snadno opravitelná jízdní kola, v případě služby Autolib podléhají vandalismu malosériová elektrická auta.

Nejčastějším poškozením jsou rozbitá okna nebo poškozené dveře. Vzhledem k tomu, že Bolloré vyrábí tyto elektromobily exkluzivně pro Paříž, není náhradních dílů tolik, a tak opravy trvají poměrně dlouho.

V současné době je z celkem 250 elektromobilů mezi 30-40 kusy v opravě. Pro srovnání, v programu Vélib muselo být minulý rok nahrazeno 16 000 jízdních kol. Polovina z toho byla prostě ukradena, druhá polovina totálně zničena.

Do konce letošního roku má být v Paříži k dispozici celkem 3000 aut a 1100 výpůjčních stanic. Problémem je, že vandalismus službu Autolib (ale samozřejmě i Vélib) výrazně prodražuje. Podle představ společnosti Bolloré by přesto měla být zisková do sedmi let.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak už poznamenal přede mnou, ta vozidla pravděpobně neničí Francouzi ani vlastníci benzínových pump. Prohlédněte si demografii a dojdete k mnohem pravděpodobnějším viníkům :(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Že by taxikáři?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli ono to nebude tím, že většina Francouzů nejsou Francouzi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Me se tyhl eauticka taky libi.
Kdyby stali 250 tisic a stacil by dojezd jen 80km tak jim lidi utrhaji ruce :-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A já už si naivně začínal myslet, že tendence "ze srandy" zničit cokoli, co není moje, je ve "vyspělé" Evropě nejvýraznější právě u nás =/ I když ona možná opravdu je (a podobný projekt by tudíž u nás skončil úplně katastrofálně) - nebo to je tento případ opravdu cílená záškodnická práce někoho, komu se rozvoj elektromobilů nelíbí...

Od několika lidí jsem slyšel, že si ve Francii a při jednání s Francouzi hodně připadali jako u nás za socíku. Něco na tom asi bude. Ta jejich vyspělost oproti nám je daná tím, že nikdy nebyli ruskou gubernií a měli tržní ekonomiku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Škoda, že není víc fotek elektromobilu, to co je na úvodní fotce se mi moooc líbí.
Jinak takovéto masivní vandalství a jen na elektromobilech... to mě příjde velmi divné. Podle mě to musí dělat skupina lidí, kteří tyto elektromobily musí nenávidět, ale proč? Bylo pořízení těchto elektromobilů snad na něčí úkor?

Že jsou to elektromobily vůbec nehraje roli. Problém je v tom, že k tomu má prakticky anonymní přístup kdejaké hovado.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale to přece v půjčovnách taky, a přesto tam problém není.

Jinak jsem si zjišťoval víc. Aby si to člověk mohl půjčit, musí platit "paušál" 12 Euro měsíčně, při půjčení pak průměrně 5 Euro za každou půlhodinu !!! Když si představím větší nákup v hypermarketu + kolony.... tak se pod 3 hodiny nedostanu, pronájem pak k paušálu dělá dalších šílených 30 Euro!!! To jsou ceny naprosto šílené, nemyslím si, že na tuto službu ekonomicky dosáhne kdejaké hovado.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Více fotek je zde: Autolib Galerie

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Moc děkuji za víc fotek, koukám, že nejkrásnější je to vozítko zepředu a pak je hezkej interiér, zbytek žádnej zázrak :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no co k tomu říct...někteří "lidé" jsou prostě neskutečný hovada.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station