Elektromobily Tesla půjde ovládat hlasem, skrze virtuální brýle Google Glass

Jan Horčík - 03 Červenec 2013

Svět informačních technologií a automobility se propojuje čím dál tím víc. S nástupem elektromobilů je to zřejmější než kdy předtím. Google nedávno představil virtuální brýle Google Glass. Trvalo jen pár měsíců, než někoho napadlo, že by bylo skvělé je využít při jízdě v elektromobilu Tesla Model S.GlassTesla Google Glass Tesla Model S elektromobil

GlassTesla je de-facto velmi jednoduchá aplikace pro virtuální brýle Google Glass, která přenáší informace z mobilní aplikace pro Model S přímo před oči řidiče
foto: GlassTesla

S nápadem na spojení unikátních možností elektromobilu Tesla Model S a neméně unikátních brýlí Google Glass přišel konkrétně nezávislý softwarový inženýr Sahas Katta ze San Franciska. Ten je zároveň energickým mladým podnikatelem, který neváhá pustit se po hlavě do projektů, kterým věří.

A výsledkem toho je i aplikace GlassTesla, jedna z prvních uživatelských aplikací pro brýle Google Glass. Podmínkou pro její využití je pochopitelně to, že máte tyto brýle k dispozici, a stejně tak máte v garáži zaparkovaný elektromobil Tesla Model S.

Ačkoliv vůz je vybaven obřím 17″ LCD displejem, využití virtuálních brýlí Google Glass přeci jen dodává autu ještě futurističtější ráz. Virtuální brýle vám totiž dokážou zprostředkovat všechny podstatné informace z auta – za jak dlouho bude nabité, kudy máte jet, případně možnost auto zamknout či zapnout klimatizaci.

Pro Forbes Katto přiznal, že z velké části je jeho aplikace pro Google Glass vlastně zpětně, reverzním inženýrstvím, postavená na původní aplikaci přímo od Tesla Motors pro telefony s OS Android. Důvod je nasnadě: Tesla zatím neposkytuje otevřené API. To se má ale brzy změnit.

Do budoucna připravuje integraci hlasových povelů určený přímo pro auto. Svému elektromobilu tak budete moct říct “OK, Google Glass, otevři kufr” – samozřejmě anglicky.

Vzhledem k tomu, že zatím bylo prodáno nějakých 4750 elektromobilů Model S a brýle Google Glass má k dispozici pouhých 2000 lidí (kteří se velmi pravděpodobně jen zřídka překrývají s majiteli Modelu S), je Kattova aplikace skutečně pouhým výstřelkem.

Dobře ale ukazuje jak obrovské jsou možnosti propojování nejmodernějších technologií v produktech, které jsme ještě donedávna považovali za sci-fi.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takhle ty bryle nastesti nefunguji, glass api notifikace balickuje podle priorit a kontextu, takze pozna ze jedete a informace se objevuji jen kdyz je treba, napriklad na odbocce nebo pri prichozim hovoru

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli budo programovatelné třetími stranami, pak je jenom otázka času, než se vyrojí tisíce aplikací ke stažení, které budou do brílí pouštět cokoliv si vzpomenete.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takhle to nefunguje, program nebezi v brylich ale googlim cloudu, google ma tedy plnou kontrolu nad tim co do nich jde, to by je bylo nutne je nejak jailbreaknout a vnitit jim vas vlasni cloud service. V tesle jsem byl prave po navsteve google io :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aha, dík za info. Tak v tomto konkrétním případě lepší. Ale brýle jsou jenom kus celkem běžného hardware a různých služeb je plný internet. Je jenom otázka času, pokud technologii lidi přijmou, aby trh zaplavily různé klony

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Představa řidičů, kteří mají na očích brýle do kterých se jim neustále hrne hromada informací mne trochu děsí. Je to jakoby telefonovali, sledovali navigaci a parametry jízdy současně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevim jestli to otevreny API bude, před cca 3 tydny jsem se byl v Tesle svezt a doslo i na dotazy ohledne API.Pry zatím stále nepadlo rozhodnuti, kvůli obavam o bezpečnost.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?