Elektromobily se v USA prodávají lépe než plug-in hybridy; Nissanu docházejí Leafy

Jan Horčík - 18 Červenec 2013

Elektromobily se v USA prodávají čím dál tím lépe. Vezměme si jen prodeje Nissan Leaf za poslední čtyři měsíce: březen 2236, duben 1937, květen 2138, červen 2225. Plug-in hybridy díky tomu zůstávají pozadu. A Nissanu prý docházejí Leafy!auto elektromobil Nissan Leaf test

Elektromobily Nissan Leaf rychle a jistě docházejí. Na koho se nedostane, dostane jen půlku!
foto: Petr Soukup

Poslední dva roky se automobilový trh ve Spojených státech vzmáhá z ekonomické recese. V současné době míří opět k rekordu a letos se má v USA prodat kolem 15 milionů aut. Zatím jen malou část toho tvoří elektrická auta (kolem 3 %).

Zatímco uplynulé dva roky patřily elektrickým autům typu plug-in hybrid (Chevrolet Volt, Toyota Prius plug-in hybrid), v roce 2013 se karta obrací ve prospěch čistých elektromobilů jako je Nissan Leaf a především Tesla Model S.

Podle magazínu Green Car Reports se v za prvních 6 měsíců letošního roku prodalo kolem 21 000 elektromobilů a přibližně 18 300 plug-in hybridů. Odhady jiných organizací (např. Electric Drive Transportation Association) dokonce mluví o 22 000 elektromobilech.

Nabídka plug-in hybridů i elektromobilů v USA je přitom stále bohatší. Své plug-in hybridy tam nabízí Chevrolet (Volt), Toyota (Prius plug-in hybrid), Honda s modelem Honda Accord plug-in hybrid a Ford dokonce se dvěma modely (Ford C-MAX Energi a Ford Fusion Energi).

A domácí Ford nabízí také elektromobil Ford Focus Electric, který doplňuje už tak silné zastoupení čistě elektrických aut ostatních výrobců: Mitsubishi i, Smart ED, Nissan Leaf, Tesla Model S, Toyota RAV4 EV, Honda Fit EV a nově také Chevrolet Spark EV.

V souvislosti s tím je zajímavý úspěch Nissanu Leaf. To je dnes jednoznačně nejprodávanější elektromobil na světě s více než 65 000 prodanými kusy, z toho více než 30 000 se prodalo právě v USA. Růst aktuálních prodejů lze přičíst aktuálnímu rozjezdu výroby přímo na americkém kontinentu (továrna Smyrna, Tennessee) a výraznému zlevnění auta.

Když Nissan továrnu dokončoval, dušoval se, že roční výrobní kapacita bude 150 000 vozů. Podle magazínu Automotive News však Erik Gottfried, šéf prodejů elektrických aut Nissanu, aktuálně řekl, že poptávka po Leafech je v USA příliš vysoká. A že dost možná během léta nastane nedostatek vozů na skladech.

Než dokážeme uspokojit všechny zájemce, bude to trvat do konce podzimu,” řekl údajně Gottfried. Těžko se rozhodnout, zda je to dobrá nebo špatná zpráva. Bezesporu dobrá v tom, že o elektrická auta je zjevně zájem.

Autobloggreen
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

iba v EÚ sa trasú aby neprišli tzv. vývojári super-pohonných jednotiek z 25% účinkom na diessel, plyn, benzín o prácu a rafinérky o odbyt ropných produktov

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi jsem četl jiný článek, protože já četl něco o 1% čístých elektromobilů v USA, takže se fakt třesou. No vzhledem k tvému písemnému projevu asi ani nechápeš psaný text.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station