Elektromobily a pojištění: Majitelé ho mají zatím levnější, pojišťovny se však chystají zakročit

placená inzerce - 02 Duben 2021

Elektromobily vidíme na silnicích stále častěji. Nicméně to se pojišťovnám zatím příliš nezamlouvá. Stanovení ceny povinného ručení u těchto vozů zatím nemají ošetřené, což pro ně znamená velké finanční ztráty. Proč?elektromobily pojištění povinné ručení

Povinné ručení u elektromobilů přináší pojišťovnám ztráty.
foto: Rathaphon Nanthapreech, Pexels

Často tu v souvislosti s hybridy a elektromobily mluvíme o nových technologiích a modelech. Dnes se však na koncept elektromobilů podíváme z trochu jiného úhlu.

Každé auto, které jezdí na silnici, musí mít sjednané povinné ručení, a to i když je poháněné elektřinou.
Taková pravidla určuje zákon a jeho obcházení dříve či později končí pokutou. Bez platného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla doloženého zelenou kartou vám navíc nevyřídí registraci ani přepis vašeho auta.

Pro případ nehody…

Povinným ručením chráníte jak sebe, tak i ostatní účastníky provozu. Když totiž na silnici způsobíte nehodu, bude to právě vaše pojištění, co vás zachrání od toho, že byste museli poškozeným platit astronomické částky.

Ostatní účastníci tak dostanou peníze za škody na zdraví i majetku od vaší pojišťovny, a pokud budete muset něco doplácet, bude se jednat pravidelně jen o zlomek veškerých nákladů na pokrytí škod.

V dnešní době už je možné pojištění auta vyřídit komfortně online, takže nemusíte nikam na pojišťovnu. To platí jak pro klasická osobní auta, tak pro hybridy i elektromobily – formuláře jsou uzpůsobené všem majitelům vozů.

Pokud máte o auto opravdu obavy a chcete mít pokryté i škody, které by mohly postihnout váš vůz, slouží k tomu havarijní pojištění. To je zcela dobrovolné a záleží tedy na každém řidiči, zda si za něj bude chtít připlatit.

A jak je to s cenou?

Prozatím platí, že majitelé elektrických aut mají oproti řidičům konvenčních vozidel výhodu, zejména pak v případě havarijního pojištění. Opravy elektrovozů totiž vyjdou často podstatně dráž, zatímco cena pojistného je podobná nebo dokonce nižší než u vozidel poháněných benzínem či dieselem.

Důvodem vyšších nákladů na opravy je především to, že se na elektromobily běžné autoservisy příliš nezaměřují, a tak musí s opravami do těch značkových.

To však pro pojišťovny znamená velké ztráty. Platby pojistného totiž nepokryjí náklady, které jsou s opravou elektromobilů spojené, a tak jsou pro ně takové události silně prodělečné. Elektromobilisté přitom bourají poměrně často.

Hledání nové strategie

Pojišťovny na tuto problematiku neustále upozorňují, řešení je však zatím v nedohlednu. Nejen české, ale i zahraniční pojišťovací společnosti zatím postrádají údaje, které by jim pomohly přijít s vhodnou strategií, které by posloužila nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu.

Odhaduje se totiž, že by se v rámci deseti let mohlo po silnicích na celém světě pohybovat skoro 100 milionů elektrických aut. Nyní jich je pouze 7 milionů.

Dobíjecí stanice přibývají na stále frekventovanějších místech, a tak je jen otázkou času, než se tento trend přiblíží mainstreamu i u nás. Pokud se tento problém nevyřeší, pojišťovny by se měly připravit na těžké časy.

Jak ale s takovým řešením přijít, to je zatím záhadou.

Pojišťovny totiž musí přijít s unikátním systémem, který bude ceny pojištění vyhodnocovat na základě parametrů férových jak pro elektromobilisty jako takové, tak i v porovnání s řešením pro ostatní řidiče.

Není pochyb o tom, že čas se krátí a vzhledem k odklonu od fosilních paliv zájem o tyto technologie s největší pravděpodobností rychle poroste. Jak však pojišťovny s touto situací poradí? To je zatím ve hvězdách.

placená inzerce
Zpět na HybridPřidat komentář

To je snuska blbosti. Michaji vsechno dohromady aby mohli strasit a pripravit zdrazeni. Kdyz uz tam matlaji 100 milionu EV, tak to mluvi i o zahranici. Pritom treba v DE jsou pojistky EV plne trzni a zohlednuji nehodovost jednotlivych modelu i nakladnost oprav. Na ceskeho pitomce to urcite zabere. Se lhanim se to tady moc neresi.
Zdroj: placena inzerce, jak jinak.

Slyšel jsem že za Teslu zatáhnete za pojištění takovou dardu, že budete jen zírat.

Mene nez za slabsi 6ti valec z Zuffenhausen. Kdyz vas to tak zajima, tak si zadejte do srovnavace Teslu 3 a ji podobne spalovaky a nemusite se ptat.

Obrázek uživatele ozana

Pojišťovny si stěžují na svou vlastní neschopnost.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil