Elektromobil Hyundai Kona Electric má rekord v dojezdu: na jedno nabití ujel 1026 km

Tři elektromobily Hyundai Kona Electric stanovily rekord v dojezdu mezi elektromobily této společnosti. Výzva byla jasná: každý vůz měl ujet na jedno nabití přes 1000 km.

Test tří malých sériově vyráběných SUV proběhl na závodním okruhu Lausitzring. Všechny vozy Kona Electric překonaly hranici 1000 kilometrů.
foto: Hyundai

Jednotlivým vozům došla elektrická energie po ujetí 1018,7 km, 1024,1 km a 1026,0 km. S ohledem na kapacitu sady akumulátorů 64 kWh vyšly u jednotlivých vozů další rekordní hodnoty. Spotřeba elektrické energie totiž byla 6,28, 6,25 a 6,24 kWh/100 km. Tyto výsledky jsou hluboko pod normovanou spotřebou 14,7 kWh/100 km podle metodiky WLTP.

Všechna vozidla Kona Electric, testovaná na Lausitzringu, pocházela ze sériové výroby a byla bez jakýchkoli dodatečných úprav. Podle metodiky WLTP je jejich dojezd 484 kilometrů.

Za volantem tří městských SUV o výkonu 150 kW se navíc během třídenního testu střídali různí řidiči a asistenční systémy vozidel zůstaly nedotčené. Tyto dva aspekty jsou rovněž důležitými faktory, které umocňují význam mise značky Hyundai v oblasti dojezdu.

Rekordman: elektromobil Hyundai Kona Electric

Rekordman: elektromobil Hyundai Kona Electric
foto: Hyundai

Dekra, odborná zkušební společnost provozující Lausitzring od roku 2017, dohlížela na řádný a bezproblémový průběh úspěšného pokusu o rekordní hospodárnost. Inženýři společnosti Dekra monitorovali testovaná vozidla a zdokumentovali všech 36 střídání řidičů.

Hospodárná jízda jako výzva

Vzhledem k tomu, že dosud žádná mainstreamová značka nepodnikla takový praktický test, panovala ohledně předběžných odhadů a očekávání patřičná opatrnost.

Technici značky Hyundai a Thilo Klemm, vedoucí školicího centra poprodejních služeb, vypočetli teoretický dojezd v rozsahu 984 až 1066 kilometrů při simulované jízdě průměrnou rychlostí dosahovanou v městské dopravě. To byla pro týmy výzva, protože hospodárná jízda vyžadovala v letním počasí soustředění a trpělivost.

Elektromobily Hyundai Kona Electric

Elektromobily Hyundai Kona Electric
foto: Hyundai

Na Lausitzringu vzájemně soupeřily tři týmy: tým testovacích jezdců z renomovaného motoristického časopisu Auto Bild, tým techniků z oddělení poprodejních služeb společnosti Hyundai Motor Deutschland a tým tvořený členy jejího tiskového oddělení a oddělení produktového marketingu.

Přestože nebylo používání klimatizace zakázáno, žádný tým nechtěl riskovat, že by klimatizovaná jízda při venkovních teplotách až 29 °C ubrala z dojezdu důležité kilometry. Ze stejného důvodu zůstal po celou dobu vypnutý i multimediální systém elektromobilu Kona Electric.

Zásoba elektrické energie tak byla využívána výhradně k pohonu. Zapnutá byla pouze světla pro denní svícení v souladu s předpisy silničního provozu. Vozy jely na standardních pneumatikách Nexen Nfera SU1 rozměru 215/55 R 17 s nízkým valivým odporem.

Průměrná rychlost týmů na více než tisícikilometrové trase se pohybovala od 29 do 31 km/h. Přestože se to může na první pohled zdát jako pomalá jízda, těchto rychlostí je dosahováno v obvyklých podmínkách městské dopravy včetně dopravních špiček, čekání na semaforech a průjezdů rezidenčními oblastmi se zónovým omezením rychlosti jízdy na 30 km/h.

„Kona Electric v tomto testu předvedla svůj potenciál úsporného a ekologického lifestylového SUV,“ říká Jürgen Keller, generální ředitel společnosti Hyundai Motor Deutschland GmbH. „Tyto výsledky potvrzují vhodnost tohoto elektromobilu pro každodenní provoz a také ukazují, že obavy z krátkého dojezdu elektromobilů by již měly patřit minulosti.“

Extrémně spolehlivý ukazatel stavu nabití

Inženýři společnosti Dekra zkontrolovali v předvečer rekordních jízd technický stav všech tří elektromobilů Kona Electric a zvážili je.

Odborníci navíc porovnali ukazatele ujetých kilometrů a zapečetili rozhraní palubního diagnostického systému, táhlo otevírání kapoty pod přístrojovou deskou a víčko nabíjecí zásuvky na předním nárazníku, aby se vyloučila možnost manipulace s vozidlem, která by mohla ovlivnit výsledky.

Poté byla odstartována téměř pětatřicetihodinová jízda. Flotila elektromobilů Hyundai tiše kroužila po závodním okruhu. Oživení přinášely výměny řidičů, během nichž se diskutovalo nastavení tempomatu, zobrazování aktuální spotřeby elektrické energie palubním počítačem a nejlepší, tzn. nejúspornější vjezd do klopených zatáček na trati ve tvaru trojúhelníku dlouhých 3,2 kilometru.

V brzkém odpoledni třetího dne se na displeji elektromobilů objevila první upozornění. Pokud stav nabití akumulátorů klesne pod 8 %, doporučí palubní počítač modelu Hyundai Kona Electric připojení vozidla k elektrické síti.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hyundai

Jakmile klesne zbývající množství elektrické energie pod 3 % celkové kapacity, přejde elektromobil do nouzového režimu se sníženým výkonem elektromotoru. To však řidiče nijak nepostihlo a vozidla dokázala se zbývajícími třemi procenty původní zásoby elektrické energie překonat během své hospodárné jízdy ještě přibližně 20 kilometrů.

„Pokus o nejdelší dojezd nám ukázal velmi harmonickou spolupráci mezi vysokonapěťovými akumulátory a výkonovou elektronikou modelu Kona Electric,“ říká Juan Carlos Quintana, vedoucí workshopu pro novináře pořádaného společností Hyundai Motor Deutschland.

„Je také významné, že všechny tři testované vozy ujely téměř stejný počet kilometrů. To představuje extrémně malé výrobní odchylky.“

Dalším důležitým zjištěním během testu byla vysoká spolehlivost ukazatele stavu nabití. Ukazatel se navíc přizpůsobuje změnám jízdního stylu řidiče. Při stavu nabití nula procent pokračuje vůz v jízdě ještě několik set metrů, pak pokračuje setrvačností bez pohonu, a nakonec se zastaví s mírným cuknutím, protože se z bezpečnostních důvodů aktivuje parkovací brzda.

„Blahopřeji všem účastníkům tohoto úspěšného pokusu o rekordní dojezd, který potvrdil, že naše Kona Electric je cenově dosažitelná, okamžitě dostupná a velmi hospodárná,“ říká Michael Cole, prezident a CEO společnosti Hyundai Motor Europe.

„Tento lifestylově orientovaný vůz kombinuje atraktivní design kompaktního SUV s výhodami ekologického elektromobilu. To znamená, že všichni zákazníci, kteří se rozhodnou pro model Kona Electric, si pořizují vozidlo s řadou sofistikovaných technologií, jež je současně vhodné pro každodenní provoz.“

Hyundai Kona Electric je nejúspěšnějším modelem značky Hyundai s elektrickým pohonem v Německu

Výsledek je podpořen zavedením výroby modelu Kona Electric i do závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích v České republice. HMMC vyrábí elektrickou verzi lifestylového SUV s akumulátorovým napájením od března 2020.

Hyundai díky tomu výrazně zkrátil dodací lhůty u nových elektromobilů, a i díky tomu je Kona Electric je s téměř 25 000 prodanými vozy v dosavadním průběhu roku 2020 jedním z nejprodávanějších elektromobilů a nejlépe prodávaným SUV s akumulátorovým elektrickým pohonem v Evropě.

tisková zpráva

77 Comments on “Elektromobil Hyundai Kona Electric má rekord v dojezdu: na jedno nabití ujel 1026 km”

  1. Tak asi něco tyto testy mají něco do sebe.
    Na 3 denním

    Tak asi něco tyto testy mají něco do sebe.

    Na 3 denním výletě po Čechách, se mne lidé ptaly zda je to to auto co ujede na jedno nabití víc jak 1000 km.
    Tak jsem jim řekl, že ano ale ten test byl při dosažen při rychlosti 30km/h a jinak vše vypnuté. To už se pousmály ale je vidět, že je to zaujalo. Vždy po kratším popovídáním s reálnými zkušenosti uznaly, že je to už plnohodnotné nahrazení jejich spalovacího auta, až na tu cenu!

  2. Zajímalo by mě jestli měli ve vedru bez klimatizace
    Zajímalo by mě jestli měli ve vedru bez klimatizace otevřené či zavřené okna. Před lety jsem četl rozhovor s mistrem světa v eko jízdě co tvrdil,že na spotřebu je lepší klimatizace a zavřeno než opačně. I když při 30 km/h je ten odpor asi zanedbatelný.

  3. Tak mám ji 2 dny a najeto skoro tisíc km, většinou po
    Tak mám ji 2 dny a najeto skoro tisíc km, většinou po dálnici.
    Ty jejich výpočty moc nekorespondují s realitou, ale asi se chtěli zviditelnit.
    Jinak zkouším různé režimy při stejné rychlost (130-135km/h) a kupodivu skoro nejlíp vychází spotřeba v režimu Sport!
    Kona mne velmi překvapila, je ještě lepší než jsem si myslel.
    Oproti e-golfu 1000 a 1.
    Nabíjí max. 72kW cca 188A ale vejde se do ní víc jak 64kWh, tak snad tam nedali těch kWh víc?

    Musím říct, že je to druhé nejlepší EV po Tesle.

        1. Přesně tak, to chlazení elektroniky a baterií při
          Přesně tak, to chlazení elektroniky a baterií při rychlém nabíjení opravdu je slyšitelné, když jsem nabíjel Niro ve 32°C tak od předního levého kola z foukal horký vzduch z prostoru agregátů a elektroniky. Podle mě to bude mít na DC dost velkou celkovou ztrátu, zatím jsem neměřil. Jeden z kolegů psal že na AC u Kony to je kolem 25% ztráta, u Nira jsem to ověřil a rovněž to odpovídá (Kona i Niro mají prakticky stejné komponenty a základní firmware).

          1. To jo, taky jsem nabíjel za 150kW a byl to fukot až jsem se
            To jo, taky jsem nabíjel za 150kW a byl to fukot až jsem se díval do motorového prostoru co se děje.
            Víc jak na 72kW nabíjení jsem se nedostal ale také bylo venku 32st.C a jízda byla svižná, takže baterie byly určitě teplé.

            Těch 25% u AC nabíjení, si myslím je nesmysl u DC v případě co jsem popisoval bych věřil.

            Samozřejmě e-Kona a e-Niro jsou technicky stejná EV,takže když píšu o e-Koně, tak to platí stejně většinou i pro e-Niro.

            1. Zkuste si to ověřit na AC sám, dejte si přes noc
              Zkuste si to ověřit na AC sám, dejte si přes noc nabíjení ze zásuvky 10A. Já jsem měl výsledek opravdu 25% ztrát, kolega tvrdil, že na Koně má podstatně větší ztráty při 3f nabíjení (11 kWh) než na 1f na Ioniqu, což je ale logické, ta ztráta se násobí těmi třemi měniči.

              1. Je otázka, jak to přesně funguje, zda jsou tam opravdu 3
                Je otázka, jak to přesně funguje, zda jsou tam opravdu 3 samostatné měniče, nebo spíše jeden 3F měnič. Mělo by to umět na 1F nabíjet až 50A. Funguje to asi tak, že když nabíjíte jednou fází více než 16A, tak to co je nad 16A přetíká do další volné nabíječky (rozebírat to nechci).

                1. Bude to nějak spojené v jednom boxu, nicméně ty ztráty se
                  Bude to nějak spojené v jednom boxu, nicméně ty ztráty se tam budou násobit. Accelev WallBox umí taky spojit 2 fáze do jedné (2x16A=32A) ovšem za cenu 25% ztrát.

                2. Ad spojit faze.. to jisze naopak: vstup 1F a 32A pusti do
                  Ad spojit faze.. to jisze naopak: vstup 1F a 32A pusti do menekese na koliky L1&L2 a CP rekne 16A.
                  Spojit na vstupu dve daze NElze! To by ve wbx muselo byt 40kg trafo.

                3. Nene je to jak jsem napsal, dohledejte si to. Připojíte L1 a
                  Nene je to jak jsem napsal, dohledejte si to. Připojíte L1 a L2 16A a výstup je Mennekes L1 32A.

            2. Ztráty 25% jsem naměřil při nabíjení 6kW na jedné fázy
              Ztráty 25% jsem naměřil při nabíjení 6kW na jedné fázy a podobné byly i při nabíjení 6kW na 3F. Můžete si to změřit. Nabíječka je až horká, že na ni těžko udržím ruku.
              Když budete nabíjet plným výkonem, bude to polovina. Při 10A to bude ale ještě více.

        2. Ano bylo to se ztrátami při AC nabíjení. Ztráty 3F
          Ano bylo to se ztrátami při AC nabíjení. Ztráty 3F nabíječky jsou
          dvojnásobné oproti 1F u Ioniqa.

          Při nabíjení na DC po 250km a při 32°C běžela klimatizace pro chlazení baterií, které se přesto ohřály z 27,5°C na konečných 35,2°C (dobito 32kWh).

      1. OFFTOPIC
        Zdravím.
        Omlouvám se za příspěvek zela mimo

        OFFTOPIC

        Zdravím.

        Omlouvám se za příspěvek zela mimo diskuzi.
        Vlastně popravdě jde o prosbu. Chci rodičům koupit ImiEVa, ale chtěl bych jim ho předtím ukázat (respektive, alespoň otci). Aby se tam posadil a zkusil si, že je to zevnitř větší než z venku apod.
        Je možné Vás někde navštívit a prohlédnout si ji?
        Pro odpověď prosím použijte email: Kerosin.EV@email.cz

        Díky.

    1. Pokud jedete podobnou rychlostí a dynamikou je sport logická
      Pokud jedete podobnou rychlostí a dynamikou je sport logická volba. Nastaví se vyšší tuhost tlumičů, auto se posadí o cca 2-3 cm níže a má menší odpor vzduchu a menší ztráty v tlumičích. Dále u tužší řízení tj. méně elektřiny do posilovače.

                1. Eco+ klima či topení jde, musíte si ho zapnout 😉
                  Eco+ klima či topení jde, musíte si ho zapnout 😉

                2. To pak nemusím zapínat Eco+ 🙂
                  To pak nemusím zapínat Eco+ 🙂

                3. Eco+ reaguje více „tupěji“ na padál, než Eco a můžete
                  Eco+ reaguje více „tupěji“ na padál, než Eco a můžete tedy citlivěji dávkovat a více šetřit.

                4. Já jezdím na Eco, ještě vyzkouším jizdu na Normal a
                  Já jezdím na Eco, ještě vyzkouším jizdu na Normal a Sport na stejné trase, ale myslím, že tam nějaké zásadní rozdíly nebudou, v zásadě záleží na stylu jízdy řidiče. Co jsem vypozoroval za ty léta v BEV, tak je ekonomičtější rychlý rozjezd na požadovanou rychlost, než dlouhé postupné zrychlování.

                5. Ko na nemá adaptívne tlmiče, jazdné režimy sú len o
                  Ko na nemá adaptívne tlmiče, jazdné režimy sú len o nastavení pedálu akcelerátora.
                  V Sport je taký viac nadopovaný, aj pri malom stlačení hneď reaguje, je to až nepríjemné pre EV jazdu a pasažieri myslia že vodič nemá cit v nohe.
                  Eco je vágnejší pedál a trocha je utlmená klíma, dlhšie jej trvá schladiť. Pre maximálny výkon pri obiehaní treba kick-down – pedál na podlahu. Bohužiaľ pri tomto režime sa mení nielen farba tachometra ale aj zobrazenie, preto ho ani nepoužívam.
                  Normal je proste normálny.

                  Čo sa týka spotreby, nevidím tam rozdiely, predsa keď na Sport budem stláčať pedál jemne alebo na Eco zasa dosť razantne, urobí to rovnako svoje spálené kWh ako nastavené režimy. Je to len taký akože pocit ale keby to tam nebolo, nič sa nestane.

                6. Adaptivní tlumiče DCC bude mít Enyaq, to pak budou dávat
                  Adaptivní tlumiče DCC bude mít Enyaq, to pak budou dávat jízdní režimy jiný smysl.

                7. Každý jízdní režim (Sport, Normál, EKO, EKO+) mají
                  Každý jízdní režim (Sport, Normál, EKO, EKO+) mají nejenom jiné nastavení pedálu akcelerátoru, ale dávkují rozdílný výkon i krouťák. Spotřeba tedy musí být rozdílná.

                8. Auto pri pohybe spotrebuje určité množstvo kinetickej
                  Auto pri pohybe spotrebuje určité množstvo kinetickej energie. Táto energia je rovnaká pri použití akéhokoľvek módu auta. Keď sa rozbieham pomalšie, je rozbehnutie zasa dlhší čas a naopak. Rozdiel keď prepnem medzi Eco a Normal (pri vypnutom kúrení – ide o pohon) je pri 400 km dojazde 3 až 4 km. To je nejaký rozdiel ? U mňa žiadny ale keď sa chceme hrať na slovíčka, tak áno je to rozdiel ale z praktického hľadiska to nie je rozdiel.

                9. Nejde o to co ukazuje auto (někdy jsou to blbosti).
                  Nejde o to co ukazuje auto (někdy jsou to blbosti).

                10. Jak tady psal jeden kolega s Konou, nejlepší spotřebu měl
                  Jak tady psal jeden kolega s Konou, nejlepší spotřebu měl v režimu sport 😉

                11. Jasně, protože pouze v režimu „Sport“ je dáván plný
                  Jasně, protože pouze v režimu „Sport“ je dáván plný krouťák.

                12. Tak teď náhodou znovu při testování jsem jel 125km
                  Tak teď náhodou znovu při testování jsem jel 125km rychlostí a jednou v režimu EKO a podruhé SPORT.
                  U EKO byla spotřeba 21kWh/100km a u SPORT 18,8kWh/100km.

                13. SPORT dává plný krouťák, proto menší spotřeba.
                  SPORT dává plný krouťák, proto menší spotřeba. Ostatní režimy krouták omezují.

                14. Já jsem dnes jel s e-Niro na režim Sport trasu
                  Já jsem dnes jel s e-Niro na režim Sport trasu Praha-Stodůlky-Český Štemberk a zpět ve 4 lidech, což je víceméně pořád po dálnici nebo pražském okruhu, tedy 80-130 km/h a spotřeba 15.7 kWh/100 km.

                15. Rychlým rozjezdem spotřebujete přeci více, tak nemůže
                  Rychlým rozjezdem spotřebujete přeci více, tak nemůže být ekonomičtější… 😉

    2. Zdravím.
      Mám svou Konu RV 2018 od půli června a mám s ní

      Zdravím.
      Mám svou Konu RV 2018 od půli června a mám s ní najeto 7000km. Teď mě čeká garančka v 45 000 km. Vzhledem k tomu, že bydlím na vesnici a dojíždím do práce po rychlostní silnici se spíš pohybuji spotřebou kolem té normované. Teď v létě s klimou někde mezi 133 – 145 Wh/km. Zrovna jsem se vrátil z Helu v Polsku. Trasa zpět najeta se dvěma zastávkami. Na Polské dálnici je trochu národní sport předjíždět zprava, když si člověk dodržuje bezpečnou vzdálenost před autem před sebou i v levém pruhu. Takže je dost často třeba předjíždět fakt svižně. Jel jsem většinu času na 125 km/h tachometrovych až na tyhle rychlý předjetí, když se něco blížilo zezadu. Celková spotřeba na cestě zpátky najeto 820 Km byla 182 Wh/km.
      Naopak přímo na Helu (kde to teď byl opravdu hell, co se týkalo množství lidí) jsme se dost často pohybovali v zácpách, kde reálná průměrná rychlost nepřesahovala 30km/h a spotřeba se pohybovala kolem 70-80 Wh/km ! (i s klimou a odvětráváním sedaček) aniž bych se nějak snažil.
      Na nabíječkách, co jsou na CS Orlen a jsou zatím zdarma) s výkonem 100 KW CCS) ukazoval systém i těch 75-76 KW, ale měl jsem zaplou klimu v autě a nemám rozchozený OBD, takže nevím, kolik reálně šlo do baterky.
      Musím říct, že i když má z mého pohledu Kona spoustu uživatelských nedostatků, které by v téhle ceně auto nemuselo mít, tak jsem doslova nadšený z jízdy a provozu. A stejně tak byl kámoš, co doposud řídil jen spalováky (já už zkušenosti z EV mám)
      Na nabíječce jsem potkal Poláka s novým Enirem, takže byl čas prohodit pár uživatelských poznatků. Co mě překvapilo, že mi tvrdil, že Kona je v Polsku dražší než eNiro a proto koupil jeho (nemám ověřeno, nekoukal jsem na polské ceny)

      Nedávno jsem se tu ptal na možnosti nabíjení v Rakousku, kde mi běhna a jiní „odborníci“ tvrdili, že takový výlet ani nezvládnu. Osobně to řeknu takhle: Nemám pocit, že bych s eautem jakkoli změnil svůj jízdní styl na dlouhé trase. Ano, neumím ujet 800Km na jeden zátah. Jsem člověk, co už asi 20let má své maximum někde na úrovni 300km a pak potřebuji chvilku oraz. Změnila se pro mě jen jedna věc – ježdění mě zaae po letech začalo bavit a není to pro mě jen nutné zlo.

      PS: Kdybyste někdo měl zkušenosti s Konou a OBD vs CarScanner tak přivítám radu. Zatím mám podezření, že moje laciné BT OBD prostě Konu nevyčítá (na ICe autě nebyl problém)

      1. Diky za velice zajimave postrehy. Uprimnne tech 300 km na
        Diky za velice zajimave postrehy. Uprimnne tech 300 km na jeden zatah je porad slusna davka. Ujel bych to ale vetsinou stavim casteji. Mam Prius PHV takze po dalnici jezdim jako spalovak a stavet bych nemusel hodne dlouho. Presto se obcas rad protahnu.
        Dneska jsem si protah telo na kole v horach a to si vzdycky brutalne uvedomim jak velkou silu ma proti cloveku i to nejslabsi auto.

        1. Tak ono záleží na jaké trase se těch 300 km ujede. V
          Tak ono záleží na jaké trase se těch 300 km ujede. V Německu po dálnici to můžou být 2 h jízdy (když to dobře jde), v Japonsku po dálnici 3h (asi trochu více) a mimo dálnice 5-6h ;-). U nás něco mezi a jet třeba 4h v kuse mají povoleno i profesionální řidiči.

          1. To je pravda. Nezáleží na km, ale spíš ten čas
            To je pravda. Nezáleží na km, ale spíš ten čas rozhoduje. Jednoznačně souhlasím s tím, že 4h jsou tak rozumný maximum, co se dá jet a pak to chce pauzu. Na dálnici A1 v Polsku na benzině Orlen u městečka Ciechocinek je hned u nabíječky venkovní posilovna, takže ideální místo na protažení a pak funkční sprcha v objektu s toaletami (toho se v ČR jen tak nedočkáme) Zpáteční cesta trvala asi o 2 hodiny déle než cesta tam, protože byly kolony u Gdaňsku a Lodži, takže nabíjecí pauzy byly v konečném důsledku minimální zdržení 🙂

              1. Proto jsem napsal rozumný maximum. Já osobně mám strop tak
                Proto jsem napsal rozumný maximum. Já osobně mám strop tak tři, ale chápu, že jsou lidé co vydrží víc. Jen prostě nesouhlasím s tím, že je to bezpečné. Ony ty předpisy pro profesionály vychází z jasných statistik a mají svůj smysl. Spíš mě překvapuje, že nás tu za naše pauzy netrhají na kusy „nadlidé“, kteří jezdí 900km do Chorvatska zásadně na jeden zátah, na jednu nádrž s průměrnou rychlostí 130km/h a po cestě celá rodina chčije do petflašky, aby se už ráno mohli koupat v moři 🙂

                1. Jo a ještě před noc aby riskovali mirospanek. Ale holt
                  Jo a ještě před noc aby riskovali mirospanek. Ale holt každej to má jinak.

                2. Nebojte, určitě se ozve pořádnej chlap, který nám
                  Nebojte, určitě se ozve pořádnej chlap, který nám sdělí jak odváží rodinu na celé prázdniny do Chorvatska na otočku 800 km daleko s jedním zachodem a tankováním 🙂 a dodá, že BEV je úplně k prdu, protože by musel pořád nabíjet.

                3. Už ho tu máš a hned double!
                  Je to PeaK a Anonym.
                  :))))

                  Už ho tu máš a hned double!
                  Je to PeaK a Anonym.
                  :))))

                4. Jo snad se ještě někdo další normální ozve co jezdí 10
                  Jo snad se ještě někdo další normální ozve co jezdí 10 hodin bez přestávky :))))

                5. Tak snad každej normální člověk vydrží 8-10 hodin
                  Tak snad každej normální člověk vydrží 8-10 hodin řídit v kuse, pokud je předtím odpočatej a nejde na cestu na dovču rovnou z fabriky. Stejně tak se záchodem, v noci spim tak přece nevstávam kvůli toaletě. 🙂

                6. Myslím si to celý život a teď to mám i černé na bílém
                  Myslím si to celý život a teď to mám i černé na bílém „nejsem normální“ 😀 Prostatik naštěstí ještě nejsem a přes noc spím zcela běžně bez potřeby vstát a čůrat. Pauzu v řízení nepotřebuju primárně kvůli tělesným potřebám, ale prostě proto, že po těch třech hodinách jednoznačně vnímám, že jsou mé reakce na situaci na silnici jiné = horší. Nevím, jestli si to lidi jen neuvědomují anebo to tak prostě odvážná většina nemá. Ale já prostě vnímám, jak soustředění na jízdu klesá a nechávám se víc rozptylovat okolím, hůř se přizpůsobuju změnám na silnici, celkově začíná být jízda míň plynulá a trhanější, jednoznačně tím, že jsem míň citlivý na plynu, brzdách i na volantu.
                  Navíc už jsem zažil i mikrospánek, který vedl k výletu mimo cestu (naštěstí bez následků na živé síle), takže jsem na tohle prostě fakt citlivý a opatrný.
                  Zastavím si, projdu se, protáhnu se, lehce pocvičím v extrému jsem schopen na 20 minut vypnout a vyspat se (usínám na drc jak medvídek Mr. Beana) a můžu jet. Neříkám, že to někdo nezvládne v kuse, jen bych byl rád, kdyby si každý uvědomoval své možnosti a tu chvílí, kdy už to přestává být bezpečné. 10 minut zpoždění ještě nikoho nezabilo (dobře, přijezd na ARO o 10 min později je jiná situace), ale dojezd na krev a nehody z únavy už docela dost lidí. Rozsekat sebe je mi asi jedno (za tohle konstatování by mě žena asi sežrala) ale nechci si vzít na triko, že jen kvůli únavě bych rozsekal někoho jiného.
                  Jinak jsem rád, že se tu konečně Anonymní nadčlověk objevil, už jsem se lekl, že se tu schází zase jen obyčejní lidě s prapodivnou úchylkou v EV 😀

                7. Dobrý , díky za reakci souhlasím, proto jsem také dal na
                  Dobrý , díky za reakci souhlasím, proto jsem také dal na konci toho smajlíka.

                8. Tak proc to profesionalnim ridicum zakazuji? Ze by nebyli
                  Tak proc to profesionalnim ridicum zakazuji? Ze by nebyli normalni nebo nemeli dost zkusenosti s rizenim?

        2. je to o tréningu, když se dělají okruhové testy, tak jsou
          je to o tréningu, když se dělají okruhové testy, tak jsou tři lidi (aspoň u nás to tak bylo) a jezdilo se 24/7. Když jsem byl před těma patnácti a více lety takhle rozježděnej a vytrénovanej, tak jsem těch 600 – 700 na jeden zátah uměl, ale je to hodně o fyzičce, psychické pohodě atd.. Jen tak pro zajímavost, jaká byla příprava – tak 2x – 3x týdně bazén (naplaváno tak min 5 km/týden), každý den dvacet minut na veslovacím trenažéru a několik tisíc km ročně na kole, do toho nějaké běžky, tůry atd.. jakmile člověk vypadne z fyzičky a trénování koncentrace, tak i schopnost dojezdu jde rychle do kytek. Samozřejmostí je při takových cestách umět pít (co patnáct minut doušek vody a dlouze válet v ústech před polknutím) a vhodně jíst (já to třeba hodně jezdil na kedlubny). A samozřejmě je to o technice jízdy a vybavení – třeba plynový pedál shora unaví pravou nohu mnohem víc než plynový pedál zespoda (shora je levnější řešení), cokoli jen trochu rozptyluje, tak je po pár hodinách problém… rozdíl mezi precizně seřízeným místem řidiče a stavem tak nějak je při dlouhých cestách mezi půl hodinou a hodinou do únavy

          Řidiči kamionů mají povinné pauzy, protože jsou v práci a mají kolečko. Stačí se podívat na realitu dodávek, tam běžně nespí 24 – 30 hodin a většinu času řídí.

            1. Všechno musí být po hmatu na první dobrou zcela
              Všechno musí být po hmatu na první dobrou zcela přirozeně, sedadlo nesmí nijak tlačit, překážet…pedály musí být akorát, zalomení rukou v zápětí v loktech, v kolenou a hlavně v kotnících musí být akorát…pozice páteře sklony a prohnutí opěradla taky musí být tak akorát.. moje zkušenost je taková, že tohle neumí většina řidičů a k jejich smůle se na to v autoškolách kašle…rozdíl je takový, že když to tak je, tak člověk vydrží řídit mnohem déle s menší únavou a rychleji regeneruje…samozřejmě ne každému sedí každé auto a málokdo si podle toho vybírá – já jsem známý tím, že jsem schopen trávit lazení pozice na kole, motorce i v autě hodiny, dokud to není přesně akorát…benefity za to viz výše
              edit: a samozřejmě musí v nastevní být i zrcátka atd…žádný nepřirozený pohyb, nic, co by zbytečně rozptylovalo

                1. Ale jo. Zkus vyměnit matraci a polštář.
                  Ale jo. Zkus vyměnit matraci a polštář. Nešetři.
                  Prospíme třetinu života, stojí to za to !!!

        1. No tak to opravdu bude nejspíš tím, že mám noname mršku
          No tak to opravdu bude nejspíš tím, že mám noname mršku z Alíka asi za 5 USD 🙂 ELM identifier mi u něj hlásí podporu do v 1.4b takže předpokládám, že to bude tím. Podívám se tedy po něčem sofistikovanějším.

  4. „a i díky tomu je Kona Electric je s téměř 25 000
    „a i díky tomu je Kona Electric je s téměř 25 000 prodanými vozy v dosavadním průběhu roku 2020 jedním z nejprodávanějších elektromobilů v Evropě.“
    Lhát se nemá Hynudai. Prodeje Kona EV leden-červen v Evropě 11527 ks a pochybuji, že prodali za červenec dalších 13000 ks. Je letos až 8. nejprodávanějším EV v Evropě (resp. 7. BEV).

                1. To chápu když musíš jezdit srackometem a každý si tady
                  To chápu když musíš jezdit srackometem a každý si tady objednává BEV jako na běžícím pásu 🙂

                2. Teď ses profláknul. Podle sebe soudím tebe. Všichni
                  Teď ses profláknul. Podle sebe soudím tebe. Všichni přemýšlí jako ty. :-))))

Napsat komentář