Elektroletadlo skončilo havarované v norském jezeře

Jan Horčík - 19 Srpen 2019

Norský letecký operátor Avinor chtěl s elektroletadlem Pipistrel Alpha Electro ukázat výhody elektrického pohonu v letectví.Elektroletadlo Alpha Electro Pipistrel WATTsUP

Elektrické letadlo Alpha Electro
foto: Pipistrel

Pipistrel je známý slovinský výrobce malých ultralehkých letadel. Mezi prvními se pustil do elektroletadel a už v roce 2007 ukázal elektrifikovaný model Taurus.

Alpha Electro je dvoumístné plně elektrické letadlo s 21kWh baterií (399 V) a doletem 600 km. Hmotnost baterií činí 126 kg, maximální nostnost letadla je 173 kg. Maximální vzletová hmotnost 550 kg.

Ve vzduchu se podle Pipistrelu letadlo udrží až hodinu s 30minutovou rezervou. Prototyp elektroletadla Alpha Electro se jmenoval WATTsUP a Pipistrel jej vyvíjel společně se Siemens AG.

Havarované elektroletadlo s čumákem ponořeným v norském jezeře

Havarované elektroletadlo s čumákem ponořeným v norském jezeře
foto: Reuters

Finální verze Alpha Electro šla do výroby minulý rok. Je vybavena 60kW elektromotorem o hmotnosti 14 kg. Rozpětí křídel je 10,5 metru, délka 6,5 m.

Ale zpět k nejnovější havárii. Letadlo pilotoval Dag Falk-Petersen, šéf aerolinek Avinor. Pilot i spolucestující nehodu přežili bez úhony. Podle všeho za letu začal postupně ubývat výkon motoru, až zcela zmizel.

Falk-Petersen zachoval chladnou hlavu a s letadlem se pokusil nouzově přistát, resp. havarovat. Je si nicméně dobře vědom, že moc dobrá reklama to pro elektrifikované letectví není. Obzvlášť v souvislosti s loňskou smrtelnou nehodou prototypu elektroletadla Siemens v Maďarsku.

Zpět na HybridPřidat komentář

Ve vzduchu se udrzi hodinu a uleti 600 Km? Takze leti prumernou rychlosti 600 Km/h? I s tou 30 min. rezervou by musel letet rychlosti aspon 400 Kmh aby uletel 600 km.

off

Zajímavé.
https://www.stavebni-technika.cz/clanky/ciste-elektricky-dampr-jezdi-ve-svycarsku-uz-rok-bez-dobijeni-se-nakonec-neobejde?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren.
Najeto s EV 100 tisíc km.

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad Lužnicí, Bystřice pod Hostýnem, Karlovice u Bruntálu, Rýmařov, Ramzová, Stračov, Leskovec nad Moravicí, ..

Pohotovostní hmotnost, tedy včetně akumulátoru, je 368kg, dolet 75nm, tedy asi 140km, cestovka kolem 150km/h. Zdroj - web výrobce www.pipistrel.si. Opravte to prosím...

Obrázek uživatele ePavel

21kWh a dolet 600km? Takže spotřeba cca 0,035 kWh/km? Cca 7 haléřů na km? No, začínám uvažovat o letadle :-) Kolik takový stroj stojí?

---

http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html

Obrázek uživatele runner42

Dolet byl do jezera 30 kiláků, takže to máš za proud tak 60 korun, plus asi 6 milionů za letadlo, tak jsi plus mínus na 26 tisicích Kč za kilometr.

---

370Z Black Edition, Mustang V8 Bullitt Black [ PRODÁNO ], Grand Cherokee V6 Overland, MX-5 stripped down [ K PRODEJI ], Superb 206kW L&K, objednán Caterham Seven 420S

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, vykořisťovatel, antiEU evropan, podle Radovana myšlenkový mrzák (ať to znamená cokoliv).

Obrázek uživatele runner42

Nenabiješ, nabiješ si.

---

370Z Black Edition, Mustang V8 Bullitt Black [ PRODÁNO ], Grand Cherokee V6 Overland, MX-5 stripped down [ K PRODEJI ], Superb 206kW L&K, objednán Caterham Seven 420S

Rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, vykořisťovatel, antiEU evropan, podle Radovana myšlenkový mrzák (ať to znamená cokoliv).

Skoda, ze nikdy netestovali parni verze... ^^

---

13G

Jsem zvedavy, jestli zverejni, co se po...

I kdyz ono se to muze stat i v benzinu - u nas pred par lety (vyhlidkove lety nad vesnici) skoncil typek pri pokusu o vzlet ve skarpe, pote co se mu (mam to z druhe ruky, pokud nekdo litate, tak klidne upresnete) udelala bublina v karburatoru a motor chcipnul - letadlo (pujcene) pry nemelo neco, co vzniku tech bublin brani.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Jde o tzv. parní zámek, tvoří se lihovými výpary a v našem řepkolandu, kde se přidává do benzínu alkohol, je to velké nebezpečí.
Jinak článek připomíná ty o požárech aut - je to "zajímavá zpráva", jen když jde o elektriku.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilveletrh e-Salon