Elektrokolo Calamus One: nejpokročilejší elektrické kolo na světě?

Berlín je dnes jedním z hlavních center vývoje nových elektrokol v Evropě. Nový model Calamus One označovaný jako „ultrabike“ je toho další ukázkou.

Elektrokolo Calamus One by se mělo začít prvním zákazníkům dodávat začátkem příštího roku. Jako u mnoha kampaní na crowdfundingovém webu IndieGogo ale není jisté, že se to podaří.
foto: Calamus

Designově velmi povedené elektrokolo Calamus One od berlínské společnosti Calamus nabídne jedny z nejpokročilějších vychytávek na trhu elektrických kol. Cena přitom zůstává pořád v rozumných mezích.

Na crowdfundingovém portálu IndieGogo je dnes možné přispět na vývoj elektrokola Calamus One jeho koupí za cenu začínající na $1997 pro nejlevnější, nejméně výkonnou verzi.

Elektrokolo Calamus One

Elektrokolo Calamus One
foto: Calamus

Elektrokolo Calamus One je přitom vybaveno např. hlídáním mrtvého úhlu. Jakmile ultrazvukové senzory detekují přibližující se vozidlo, rukojeť na správné straně řidítek se rozvibruje.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Srovnávací test s recenzemi nejlepších elektrokol

Velký dotykový ovládací displej elektrokola je vybaven systémem Android. Nemusíte tak připojovat vlastní mobilní telefon, abyste mohli využívat služby typu navigace Google Maps.

Calamus One

Calamus One
foto: Calamus

Konstruktéři mysleli i na bezpečnost. Kolo se odemkne po naskenování otisku prstu. Odemkne se souběžně i alarm, Calamus One obsahuje standardně i tento pokročilý bezpečnostní prvek využívající GPS/4G.

Díky tomu vás dokáže samo upozornit zprávou na telefon, pokud se s ním děje něco nekalého. Co se týká samotných komponent, využívá elektrokolo řemenový systém pohonu Gates, hydraulické brzy a další kvalitní výbavu.

Elektrokolo Calamus One

Elektrokolo Calamus One
foto: Calamus

Na výběr jsou středové motory o výkonu 250 W, 500 W a 700 W. Rychlosti příšlapu jsou nastaveny od 32 km/h do 45 km/h. Vyjímatelná baterie má kapacitu od 504 Wh do 674 Wh. Dojezd tak může být až 100 km.

Calamus One

Calamus One
foto: Calamus

Všechno to z ní možná až moc dobře. Hlavní háček spočívá v tom, že aktuální ceny v rámci kampaně na IndieGogo, jsou zhruba třetinové proti tomu, kolik by elektrokolo Calamus One mělo stát v běžném prodeji.

29 Comments on “Elektrokolo Calamus One: nejpokročilejší elektrické kolo na světě?”

      1. Nejenom, že si komentoval úplně něco jiného, výkon
        Nejenom, že si komentoval úplně něco jiného, výkon určitě není to samé jako rychlost :D,
        ale navíc si i urážel, abys dodal grády svému oponování, protože když si přeci napsal x krát víc příspěvků tak máš praavdu? No, pokud jsi schopen srovnávat rychlsot s výkonem, tak jsi fakt odborník 😉

    1. Jsou EU země, kde mají povolená ekola s vyšší rychlostí
      Jsou EU země, kde mají povolená ekola s vyšší rychlostí (myslím, že vyšším výkonem – dohledejte si). Např. Nizozemsko, Německo a další. Musejí mít RZ, pov. ručení a mohou na silnici i na cyklostezky explicitně určené pro taková kola. (Celkem by mě zajímalo, jestli si takové kolo můžu postavit sám.)

      Doufám, že to u nás bude co nejdřív, protože na dojíždění delší cestou je to nutnost. Zároveň bych ale chtěl, aby tato kola (do nějaké hmotnosti) mohla na všechny cyklostezky (ale byla by určená rozumná max. rychlost, což by pravděpodovně bylo těch 25). Stejně jako Porsche může jezdit po okreskách i obytných zónách přestože má max. rychlost i přes 300 km/h.

      1. Omezena na cyklosteskach a silnicich je jen rychlost asistence
        Omezena na cyklosteskach a silnicich je jen rychlost asistence motoru do 25 km. Jinak se muze pomoci slapani jezdit podle povahy vozovky a provozu. Mimo komunikaci se to da u urcitych kol odemknout. Podle me kdyz na tom kole nebude nikdo prasit tak to nikdo resit nebude, kdyz budete slapat a pojedete 40 tkou . Policajt nepozna jestli funguje asistence.

    2. A co teprve Jet Bike který upaluje az
      A co teprve Jet Bike který upaluje az 80km/h

      https://www.youtube.com/watch?v=kjfFgSZkRcw

      Jinak existuje kategorie nebo jde po úpravě zaregistrovat do
      Pedelec -S- 45km elektrokolo musí být osazeno
      Osvětlenou SPZ_kou (to sebou přináší velký malý technický průkaz – povinné návštěvy STK)
      Dále musí mít plnohodnotné blatníky a předepsané přední / zadní osvětlení ,Brzdové světlo , zvonek .
      Samozřejmě už musíte mít vždy ochrannou přilbu, která by podle mě měla být povinná u všech elektrokol

      https://www.youtube.com/watch?v=IqnownQ9kh0

      1. A u jakých elektrokol to jde? Teď jsem viděl jedno kolo na
        A u jakých elektrokol to jde? Teď jsem viděl jedno kolo na ulici v Praze, takové svítivě žluté, zřejmě z nějaké půjčovny a na něm nápis něco ve stylu, když brzdíš, tam kě nabíjíš, nebo tak nějak. Takže to mělo rekuperaci.

        1. Nektera kola s motorem zapletenym v kole to umi, ale ne
          Nektera kola s motorem zapletenym v kole to umi, ale ne vsechna (nektere motory maji zase tu volnobezku, vetsinou ty s vestavenou planetovou prevodovkou). Zkoumali jsme to, kdyz jsme resili pouzitelnost tehle motoru pro roboticka vozitka (je treba jezdit obema smery).

          1. Aha… Takže ani klasická elektrokola se středovým motorem
            Aha… Takže ani klasická elektrokola se středovým motorem (jedno jestli Bafang nebo Bosch) repuperovat neumí, je to tak? Je to škoda, člověk jede v kopcích, tak při sjezdu by mohl trochu eneregie nacpat zpátky do baterky, jako v EV 🙂

            1. Nemyslim. Dalsi vec, co to bude kazit je pomerne velky
              Nemyslim. Dalsi vec, co to bude kazit je pomerne velky prevodovy pomer tech pohonu na slapacim stredu (i kdyby nekdo dozadu nacpal furtoslapovy baboj).

              Priznam se, ze netusim, nakolik je u tehle malych vykonu rekuperace prinosna. Teda pokud zrovna nesjizdim Dlouhe strane…

              1. U nas na horach by se rekuperace rozhodne hodila. Ja kdyz jedu
                U nas na horach by se rekuperace rozhodne hodila. Ja kdyz jedu na kole tak mam s kolem 10% hmotnosti , nez kdyz jedu v i mievu a ten ma vykon rekuperace 30 kW. Takze takove 2,3 kilowaty rekuperacniho vykonu by se hodily. A ty Dlouhe strane prevysenim po praci jezdim … i kdyz zatim bez elektrokola, protoze do duchodu mam jeste par let casu.

                1. Zas ty 2.3kW rekuperace tezko vymacknout z 250W motoru.
                  Zas ty 2.3kW rekuperace tezko vymacknout z 250W motoru.

                2. Ano proto jsem psal, že ty elektrokola jsou předražený na
                  Ano proto jsem psal, že ty elektrokola jsou předražený na to co umí.

                  Mám koloběžku Xaomi , asi ji znáte má výbornou rekuperaci u nás v kopcích skoro „perpetum mobile“ má motor v přením kolem píšou 250W krátkobobě 800W dá se naflešovat kolem kilowaty a rekuperaci jsem musel stáhnout na minumum, protože jsem myslel že to z kopce urve přední kolo.

                  Když vypnu pohon, tak je ta zadní kotoučovka je jen pro srandu,ale s rekuperací to brzdí prasecky, nevím jak to mají dělané, ty články musejí dostat dost zabrat.

                  Z kopce myslím ,když to pošlu z Ještědu dolů.

      1. Kolo je lehke,ale musite pocitat i hmotnost jezdce. U nas mame
        Kolo je lehke,ale musite pocitat i hmotnost jezdce. U nas mame kopce a ty brzdy na kole jsou dost teple po sjezdu. U elektrokola bez rekuperace to je promarnena energie.

        Myslum ze elektrokola jsou na dnesni dobu technicky zaostala a predrazena oproti elektromobilu to je pravek,ale kdyz to lidi kupuji …

  1. Na akumulátor 400wh dokážu ujet u staré Yamahy-PW rovina /
    Na akumulátor 400wh dokážu ujet u staré Yamahy-PW rovina / kopce přes 80km
    Podle odkazu je tam u nás oblíbená značka motor Bafang ?
    Max. krouták 160Nm u 750W je hodně slušný
    https://calamusbikes.com/

    Navigace na e-kole
    (Za mě raději menší s vyšší mechanickou odolností více chráněný proti poškození )
    https://www.youtube.com/watch?v=tex9rUf_WCs

    https://www.youtube.com/watch?v=DcRuxYh9HjY

Napsat komentář