Elektrický tahač ze Spojených států

Kalifornská firma TransPower představila nový elektrický tahač návěsů. K představení došlo na půdě Kalifornské univerzity v rámci projektu Iniciativa pro udržitelné integrované sítě SIGI.

Elektrický tahač vznikl přestavbou International ProStar od firmy Navistar
foto: TransPower

Cílem projektu SIGI je vytvořit udržitelnou dopravu založenou na elektrických vozidlech, obnovitelné energii, chytrých sítích a úložištích elektrické energie.

Firma TransPower se zaměřuje na přestavbu silničních vozidel, včetně těžkých nákladních vozů, na elektrický pohon. TransPower rovněž vyvíjí širokou škálu technologií pro výrobu, přenos a ukládaní elektrické energie.

Nejnovějším produktem TransPower je přestavba klasického amerického tahače International ProStar od firmy Navistar. Celkově plánuje TransPower do konce roku 2014 přestavět osm tahačů International ProStar.

Tahač patří do Třídy 8 podle americké klasifikace nákladních vozů (angl. termín „truck“). Prvním jsou pick-upy do 2722 kg (Třída 1) a konči nákladními vozy nad 14 969 kg (Třída 8). V poslední třídě se nalézají většinou tahače přívěsů.

Elektrický tahač

Obří 270 kWh li-ion baterie.
foto: TransPower

O pohon elektrického tahače se stará dvojice elektromotorů o celkovém výkonu 300 kW (400 koní). Energii elektromotorům dodává obří li-ion baterie o kapacitě 270 kWh řízená speciálně vyvinutým softwarem.

Elektrický tahač od firmy TransPower již absolvoval 1600 testovacích kilometrů. Během testování tahač prokázal schopnost tahat návěsy o hmotnosti až 34 000 kilogramů.

Také cesta z domovské továrny ve městě Poway do kampusu Kalifornské univerzity v Riverside využila firma k otestování schopnosti vozidla. Na cestě dlouhé 132 kilometrů elektrický tahač překonával „nejstrmější stoupání“ v Kalifornii a dosáhl maximální rychlosti 105 km/h.

Průměrná spotřeba na trase byla 0,8 kWh na kilometr. Dlužno však dodat, že elektrický tahač se pohyboval bez návěsu.

Říkáte si, kde se podobný tahač může uplatnit? V České republice zatím těžko. TransPower ale cílí na zajímavou oblast „terminálních tahačů“.

Jde o vozy převážející kontejnery a jiný náklad uvnitř nebo v blízkostí obrovských lodních přístavů, nákladních železničních terminálů a velkých distribučních centrech. Zde není nutné překonávat s nákladem stovky kilometrů a navíc „elektrická zástrčka“ není nikdy daleko.

18 Comments on “Elektrický tahač ze Spojených států”

  1. Ďalší príklad toho ako
    Ďalší príklad toho ako je klasický automobil /nákladný osobný dodávka/ zúfalo nevhodný na prestavbu na ev. V takom ťažkom ťahači pri odstránení klasického motora prevodovky spojky výfukového systému vznikne obrovské množstvo voľného priestoru.. Doslova a do písmena sa dá počítať na kubické metre. Pri rozumnom navrhnutí a pri osadení batériam pri rovnakej /alebo mierne menšej/ hustote akú má napr tesla sa dá dostať na obrovské kapacity..
    Tesla má cca 85 /v blźkej budćnosti 110 -120 kWh/ pri váhe cca 600 kg. Do ťahača nie je problém narvať 5 , 6 alebo aj 10 ton batérii. Dojazd by sa dramaticky natiahol. Samozrejme stale je tu problem dobijania ale velke prepravné spoločnosti majú sieť „prśtavov“ v rámci celej eu pre kamiony. A samozrejme logistické centrá. Tam všade by sa dal vytvoriť pomerne ustá sieť výkonných nabíjacích alebo výmenných staníc

    1. Je sice pravdou, že do
      Je sice pravdou, že do takového tahače dáte pěkných pár tun baterii, ale co ta cena? Vyplatí se firmě, která provozuje velký sklad nebo přístav koupit tahač, který je sice úsporný, ale na druhou stranu moc drahý? Ty baterie pořád něco stoji, i když se cena pomalu sune dolů. Ledaže by ten tahač byl opravdu vytížen.

      1. myslel som to ako koncept
        myslel som to ako koncept vnutrozemskej lkw dopravy ako takej.. nie len vyuzitie v pristavnych terminaloch.
        Ak by bol ťahač schopny prejsť cca 700 – 800 km na jeden záťah znamenalo by to že je plne konkurencie schopny aj voči klasickym spalovacim motorom. samozrejme chcelo by to sieť niekolko desiatok /stoviek/ nabijacich stanic urcenych len pre lkw.. Ale ekonomika je jasna. Ak je spotreba naloženeho navesu cca 35 l/100 km /a to musi byt fakt v dobrom stave/ a spotreba naloženeho el lkw cca 120 -150 Kw/h tak by ta ekonomika mohla jasne hovorit v prospech ev lkw.. A to neratam cenu olejov , sviečky , repas turba filtre…………………..

  2. Vynikající počin.
    Vynikající počin. Protože stačí postát u větší křižovatky a zkusit si po průjezdu 3-4 kamionů zadýchat zhluboka. O hluku nemluvě. I pokud by se jednalo jen o vnitřní areály firem, kde tyto kolosy budou pendlovat, pak radost budou mít zaměstnanci i občané z okolí. Kvůli smradu i hluku.

    1. Rozhodně by to byl dobrý
      Rozhodně by to byl dobrý začátek. I když se v článku nehovoří o rentabilitě dojezdu soupravy. Zvláště v Americe, v Evropě se přešlo od železniční ke kamionové právě z duvodu časové ztráty. Kamion dokáže od naložení po vykládku čas zkrátit na nezbitně krátkou dobu. U železnice je to tlačenicí na kolejích ztrátové. Kontejner z Plzně do Hodonína jde týden. Proti kamionum ale železnice dokáže přepravit množstevní jednotku nepomněrně levněji. – Otázka kamionového oderu, je seřízením vstřiku a není to pouze u kamionu ale VŠECH naftových motoru vozidel bez rozdílu. V Evropě bude asi rychlejší cesta přechod na CNG medium.

Napsat komentář