Condor - elektrický nákladní pick-up pro Ameriku

Jan Grohmann - 21 Listopad 2014

Americká firma EV Fleet se sídlem v Severní Karolíně představila originální elektrický pick-up Condor. Na rozdíl od jiných podobných vozidel nejde o přestavěný sériový model, ale od základu nově navržený lehký elektrický nákladní automobil.Elektrický pick-up Condor

Elektrický nákladní pick-up Condor.
foto: EV Fleet

Condor je v podstatě elektrický valník s aerodynamickou kabinou. Na valník je možné umístit nejrůznější účelové nástavby, od nákladní korby přes uzavřenou nákladní skříň. Variabilitu usnadňuje kompaktní elektrický pohonný systém kompletně a nízko umístěný v podlaze auta.

Aerodynamická kabina má, podle vyjádření firmy EV Fleet, skvělý součinitel aerodynamického odporu. Díky kompaktnímu elektrickému pohonu je pod přední kapotou kabiny navíc dostatek místa pro další náklad.

Elektrický užitkový vůz Condor je již nabízen prvním zákazníkům.
video: YouTube

Prázdná hmotnost vozidla je 1200 kg. Kromě dvou pasažérů uveze Condor také náklad až do doporučené hmotnosti 500 kg.

Firma nabízí vozidlo s baterií o kapacitě 32 nebo 50 kWh. Baterie jsou schopné rychlého dobíjení a navíc každé vozidlo je vybaveno V2G (Vehicle-to-Gird) technologií umožňující obousměrný tok elektrické energie z a do rozvodné sítě. Condor tak de facto funguje jako obrovská pojízdná baterka.

Maximální rychlost je velmi slušných 140 km/h. Dojezd při rychlosti 100 km/h je 160 km a při rychlosti 72 km/h vynikajících 225 km. Samozřejmě jsou zde dva háčky – jsou to papírové udaje (realita bude nižší) a jedná se údaje bez zatížení.

OPEC

K dispozici je i verze s malou solární elektrárnou
foto: EV Fleet

EV Fleet nabízí desetiletou záruku a neomezený počet najetých kilometrů na elektrický pohonný systém. Pokud se něco stane do dvou let s baterií, dostanete novou, pokud do osmi let, dostanete částečnou náhradu podle opotřebení baterie. Výdrž baterie je asi 3000 nabíjecích cyklů.

Základní cena vozidla je ve Spojených státech 49 995 dolarů (1,08 milionu Kč). V jednotlivých státech unie však mohou zákazníci uplatnit nejrůznější slevy a státní pobídky.

EV Fleet nabízí k vozidlu nejrůznější nástavby, včetně chladícího boxu nebo nákladní skříně s výklopnými solárními panely. Pro našince poněkud nepraktické, ale v jižních státech Spojených států, kde svítí Slunce mnoho hodin v roce velkou intenzitou, může být auto se solárními panely velmi zajímavé.

Na konci je dlužno připomenout, že EV Fleet je malou firmou. Produkce nebude větší než desítky aut měsíčně. Velkosériová výroba je však jiný a mnohem delší příběh.

EV Fleet
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to je dobre

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

podle me aspon


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol