Elektrický Land Rover Defender Electric – terénní legenda

Land Rover Defender je legenda mezi terénními auty. Avšak doba chvátá kupředu a tradice často musí ustoupit stranou. Britská (resp. indická) automobilka Land Rover proto v duchu moderní doby vyvíjí a testuje první čistokrevné elektrické terénní auto – Defender Electric.

Land Rover Defender Electric
foto: Land Rover

Poprvé jsme mohli Defender Electric vidět na letošním ženevském autosalonu. Stroj zatím slouží je spíše technologická demonstrace než vyloženě prototyp budoucího vozidla. Britské automobilce má jednoduše poskytnou informace o tom, zda je elektrický pohon již připraven na využití v terénních automobilech.

Automobilka se rozhodla otestovat Defender Electric v rámci rozlehlého arboreta Eden Project. Jde o jakousi globální zahradu v hrabství Cornwall, kde pod kupolovými skleníky (i venku) roste 250 000 druhů rostlin z celého světa. Každý rok areál navštíví přes milión návštěvníků.

 Defender Electric

Defender Electric
foto: Land Rover

V arboretu elektrický Land Rover slouží především k dopravě návštěvníků. Vozidlo za sebou táhne čtyři přívěsy, kde najde místo 60 lidí. I přes hmotnost přívěsu 12 tun Defender Electric zvládne až šestistupňové stoupání.

Výborné jízdní výkony má na svědomí jak elektrický motor o výkonu 90 kW (122 koní), tak i trvalý pohon všech kol.

Elektrický Land rover v akci
video: YouTube

Velký výkon je však vykoupen dojezdem – li-ion baterie vydrží pouze na 80 kilometrů jízdy, dalších 20 kilometrů slouží jako rezerva. Přesná kapacita baterií není známa, ale dobití má trvat deset hodin. Podle automobilky při použití „rychlého dobíjení“ se zkrátí doba nabíjení na čtyři hodiny.

Defender Electric není určen pro mnohatýdenní expedice v neznámé krajině. Tiché a výkonné vozidlo však mohou ocenit lidé, kteří se pohybují v lese a berou terénní vozidlo jako nástroj – lesníci, myslivci nebo správci chráněných území.

Automobilka Land Rover se na svých stránkách chlubí také výkonným systémem rekuperace energie. Při jízdě z kopce dokáže rekuperace údajně až 80 % kinetické energie přeměnit na energii elektrickou. Zkušenosti z provozu v areálu Eden Project ukazují, že rekuperace dokáže poskytnout nabíjecí výkon až 30 kW.

Zatím neexistují informace o tom, zda Land Rover chystá skutečně prototyp či dokonce sériové terénní elektrické vozidlo. Je tak nepravděpodobné, že se v brzké době čistě elektrických Land Roveru dočkáme na silnici. Britská automobilka však oznámila, že se zanedlouho můžeme těšit na hybridní SUV Range Rover.

Land Rover

One Comment on “Elektrický Land Rover Defender Electric – terénní legenda”

Napsat komentář