Elektromotorka Zero MMX pro speciální jednotky

Jan Grohmann - 24 Červen 2013

Speciální jednotky se často potřebují přiblížit k protivníkovi zcela nenápadně, ať už za účelem průzkumu nebo útoku. Vojáci nesmí být nejen vidět, ale ani slyšet. Elitní bojovníci se tak začínají pomalu porozhlížet po „stealth“ elektrických dopravních prostředcích. Elektromotorka vypadá jako ideální řešení.Zero MMX

Vojenská elektromotorka Zero MMX
foto: Zero Motorcycles

Jak může podobný „stealth“ stroj vypadat, nám ukazuje americká společnost Zero Motorcycles. Před pár dny firma představila veřejnosti elektrickou motorku Zero MMX určenou pro speciální vojenské operace.

Zero MMX je militarizovaná verze civilní elektrické motokrosové elektrické motorky Zero MX. Vojenská verze požívá stejný elektrický motor Z-Force (40 kW). Hlavní odlišností je zodolnění a zapouzdření důležitých částí motoru. Elektrický motor tak odolá hrubému zacházení i dešti.

Civilní motorka Zero MX je vybavena 5,7 kWh baterii. Při maximální agresivní jízdě v těžkém terénu (motokros) vydrží baterie na 35 minut provozu. Při „konzervativnějším“ stylu jízdy zůstane motorka v chodu až 140 minut. Při použití rychlého dobíjení (CHAdeMO) lze dobít baterií motorky na 95 % za jednu hodinu.

Zero MMX

Kontrolní přední panel
foto: Zero Motorcycles

Militarizace se dotkla i jiných částí stroje. Kromě efektní černé barvy je stroj vybaven i infračervenými (IR) předními a zadními světlomety. Infračervená světla slouží pro osvětlování krajiny v případě, kdy řidič používá brýle pro noční vidění. Infračervené světlo není lidským okem postřehnutelné, ale v brýlích pro noční vidění je vidět naprosto perfektně.

Motorka Zero MMX má snadno vyměnitelnou baterii a rezervní zdroj elektrické energie. Na předním jednoduchém kontrolním panelu nenajdete klasické zapalování s klíčem - motorka se startuje pouhým stisknutím tlačítka. U speciálních jednotek se jednoduše nepředpokládá, že jim motorky může někdo ukrást…

V současnosti je již několik kusů testováno v americké armádě. Avšak nejsou známé výsledky testů, ani to, zda vojáci mají o stroje Zero MMX zájem.

Elektrické motorky nejsou jen téměř bezhlučné, ale na rozdíl od spalovacích motorů neprodukují skoro žádné teplo. Elektromotorky jsou tak neviditelné i pro infračervené (termální) pozorovací přístroje.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

myslím si že by se jim spíše hodil stealth bomber


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station