Ekologičtí aktivisté: Bez jaderné energetiky oteplování Země nezpomalíme

Globální snížení emisí skleníkových plynů, které je podle drtivé většiny vědců nezbytné, chceme-li zpomalit oteplování Země, je v současnosti bez dalšího využívání jaderné energetiky utopií.

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ. Je první provozovanou jadernou elektrárnou na území Česka. S výkonem 2 GW vyrobí asi pětinu elektřiny vyprodukované celkem na našem území.
foto: ČEZ

Po odbornících z energetiky, ke kterým se postupně připojují politici, začínají k tomuto závěru docházet už i někteří lidé v Německu, které se rozhodlo jaderných elektráren zbavit. A stejné hlasy zaznívají dokonce z řad ekologických aktivistů, pro něž byl ještě nedávno boj proti jádru tématem číslo jedna.

Podzimní zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), na které se podílelo šest tisíc vědců z celého světa, zvažovala 85 různých způsobů, jak zpomalit klimatickou změnu. Ve většině z nich hrají důležitou roli jaderné elektrárny, které jsou stále jediným velkým a přitom stabilním a spolehlivým bezemisním zdrojem elektřiny.

V celé Evropě vyvolalo minulý týden diskusi vyjádření švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové, která se v podobném duchu jako IPCC vyjádřila k jaderné energetice na svém facebookovém profilu.

Poté, co se na šestnáctiletou dívku, která inspirovala i nedávné české studentské manifestace za lepší ochranu klimatu, snesla od některých jiných ekologických aktivistů kritika, Greta svůj status upravila. Zdůraznila, že osobně je sice proti jádru, ale některým zemím jiná možnost v boji proti klimatickým změnám nezbývá.

Názor, že jaderná energetika je důležitá pro ochranu životního prostředí před emisemi, není ale mezi stoupenci ekologických hnutí ojedinělý. Jeho známým průkopníkem je Patrick Moore, jeden z prvních členů a představitelů Greenpeace.

V osmdesátých letech se zúčastnil dramatické plavby lodi Rainbow Warior, která byla potopena při protestu proti francouzským jaderným testům v Tichomoří a jadernou energetiku označoval za „synonymum jaderného holocaustu“. Později se ale s Greenpeace rozešel, mimo jiné i proto, že jakýkoliv reálný plán na snížení závislosti lidstva na fosilních palivech se podle něj neobejde bez jaderné energetiky.

Stejným vývojem prošel spoluautor Manifestu ekomodernismu Michael Schellenberger, který podle vlastních slov také začínal jako protijaderný aktivista, ale dnes pokládá jadernou energetiku za ekologický zdroj elektřiny.

Podobné názory jako Moore a Schellenberger šíří mezinárodní koalice aktivistických organizací, která pod názvem Nuclear Pride Fest pořádá demonstrace proti uzavírání jaderných elektráren a na podporu rozšíření jaderné energetiky.

Zatím poslední se konala loni v říjnu v německém Mnichově a další proběhne 28. dubna v Bruselu. Řada ekologických aktivistů z celého světa se angažuje i v Union of concerned scientists (Svaz znepokojených vědců) prosazujícím vědecká řešení ochrany životního prostředí.

A finská Zelená liga se loni v létě stala vůbec první „zelenou“ politickou stranou na světě, která deklarovala, že jaderná energetika je nízkouhlíkový zdroj elektřiny, který šetří životní prostředí. Předseda strany Touko Alto prohlásil, že lidé se často brání jaderné energii jen z ideologických důvodů.

Skutečnost, že jaderné elektrárny jsou v současném energetickém mixu nezastupitelné, potvrzuje i vývoj v zemích, které uvažují o jejich postupném odstavování. Švédsko, které plánovalo ukončení provozu jaderných elektráren už v roce 2010, v nich dosud vyrábí třetinu své elektřiny.

Belgický premiér Charles Michel po nedávných problémech, které nastaly při vynucené odstávce některých tamních jaderných elektráren, varuje před „uspěchaným a improvizovaným opuštěním jaderné energetiky“.

Emmanuel Macron, který ve volební kampani sliboval snížení podílu jádra v energetice Francie z dnešních tří čtvrtin na jednu třetinu, od tohoto plánu couvá pod dojmem problémů, které nejen v Německu působí rozhodnutí odstavit všechny tamní jaderné elektrárny.

Německý postoj zajímavě vyjádřil minulý týden komentátor deníku Die Presse, který napsal: „Kdo považuje změny klimatu za nebezpečí, nemůže být zároveň proti jaderným reaktorům, pokud tedy není v Německu nebo Rakousku“.

A v podobném duchu vyzněla i diskuse, zda bylo správné rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové o odchodu země od jaderné energetiky, kterou také minulý týden zveřejnily noviny Süddeutsche Zeitung.

tisková zpráva

216 Comments on “Ekologičtí aktivisté: Bez jaderné energetiky oteplování Země nezpomalíme”

  1. Jak by jádro mohlo vyřešit klimatický problém, když
    Jak by jádro mohlo vyřešit klimatický problém, když současná celosvětová jaderná výroba se svými asi 440 reaktory pokrývá 10% elektrické výroby a 2% celkové energie? Vodní elektrárny a OZE pokrývají 25% světové výroby elektřiny. Kdybychom chtěli zvýšit podíl jaderně generované elektřiny na 35 %, museli bychom nejpozději do roku 2050 postavit přibližně 1000 nových reaktorů a 200 jako náhradu starých reaktorů, které bude nutno uzavřít. V roce 2020 bylo připojeno k síti 5 nových reaktorů a 6 jich bylo odstaveno.
    A pak by nám ještě zbývalo dalších 40%. A to se bavíme jen o elektřině.
    Jádro se staví v tržní ekonomice nejméně 10 let s přípravou ještě déle, finské Olkiluoto a francouzský Flamanville mají zatím skluz 12 let a jejich cena vzrostla trojnásobně.

    1. Diky za vecnou info. Fanousci jadra nam zde porad tvrdi, ze
      Diky za vecnou info. Fanousci jadra nam zde porad tvrdi, ze jadro zachranuje lidstvo pred bidou, tmou a zimou. A pritom se jedna o okrajovou technologii. V absolutnich cislech bez kontextu s celkovou vyrobou se muze jadro jevit jako zaklad civilizace, avsak pri hlubsim pohledu je jadro jako spina pod nehtem.

  2. Jak se někde objeví článek o jaderné energetice, hned je
    Jak se někde objeví článek o jaderné energetice, hned je z toho hádka přívrženců a odpůrců jádra. Obě strany se navzájem obviňují z nepoctivých argumentů, nereálných předpokladů, zamlčování faktů atd.
    … a obyčejný člověk nemá šanci zjistit, jaká je skutečná pravda.

    1. On základní problém jaderné technologie je už v tom, že
      On základní problém jaderné technologie je už v tom, že to není nic pro obyčejné lidi. Pro ty je topení dřevem nebo uhlím a pak případně z toho výroba elektřiny. Jádro už je vyšší dívčí. Takže porozumět všemu kolem něj není nic jednoduchého. Už jenom primární a sekundární okruh, zanořování uranových tyčí, výroba paliva, to vše je hrozně složité a náročné vymyslet i vyrobit, o provozu a rozebrání nemluvě. Ani Rakušáci nerozebrali svoji atomku, přestože nikdy nejela. Němci teď přemýšlí, jak to udělat, když je odstavují. Ještě to bude zajímavé.

  3. Až někdo racionálně vyargumentuje v diskuzi pana Wagnera a
    Až někdo racionálně vyargumentuje v diskuzi pana Wagnera a to prosím fakty a čísly a ne dojmologiemi, pak uvěřím, že JE nepotřebujeme. Do té doby jsou to všechno filozofické debaty lidí, kteří v OZE věří jako v náboženství a je jim jedno, že to bude pro koncové spotřebitele dražší a pro životní prostředí horší, však to jejich náboženství jim za to stojí. ¨

    Fanatici všech ideologií, vybijte se navzájem, děkuji.

    Za mě je třeba postavit jednu novou jaderku o 2 až 4 GW jako náhradu Dukovan a uvažovat o co nejdelším prodloužení životnosti Dukovan a Temelína, klidně 100 a více let, pokud to bude dávat ekonomický smysl.

    K tomu FVE s bateriovými úložišti a případně přečerpávačkami a dalšími možnými technologiemi na ukládání energie (E2G apod., stlačování vzduchu do podzemí, přečerpávání vody v dolech…). VtE je dost vyčerpaná a naráží na odpor obyvatelstva, tam pšenka moc nepokvete, biomasa už teď přesahuje ekologické možnosti ČR a odčerpává zdroje, které lze využít účelněji. Voda je mimo, tam jsou možnosti prakticky vyčerpány, navíc hrozí extrémní sucho (což je i argument proti biomase, která vyžaduje značné obdělávané plochy, které by byly lepší zalesněné). Fakticky u nás máme jenom FVE. Takže na komponenty a panely zrušit DPH a cla. V tu chvíli si trh sám poradí i bez dalších podpor a dotací.

    1. Můžeme šetřit, můžeme se chovat racionálně, můžeme
      Můžeme šetřit, můžeme se chovat racionálně, můžeme pokrývat spotřebu v místě výroby, můžeme zejména domácnosti v domech (a úřady, školy, obchody atd. atd.) napájet co nejvíce OZE, budovaných na nich samých. Pak tady máme bumbrlíky typu ocelárna nebo montovna čehokoliv, a to jsou ti, co spotřebovávají Temelíny. Ať je spotřebovávají dále, ale ať mají taky OZE a hospodaří se zdroji racionálně.
      A pak bumbrlíka dopravu. Ta elektrická je OK už dnes, ta spalovací je špatně. Přeměnou na elektrickou se může také napájet z OZE.

      1. Obecné kecy, prostě to matematicky nevyjde. Proto je třeba
        Obecné kecy, prostě to matematicky nevyjde. Proto je třeba přiznat iracionálním šílenců jako vy přesně jedno hlasovací právo. Takže za mě, jeden z 10M lidí nechce. A co jako? Když podpora kolisá mezi 80 – 55 procenty.

        1. Vy obecný kece, iracionalita je snaha státu zajišťovat
          Vy obecný kece, iracionalita je snaha státu zajišťovat zdroje na úkor lidí a nutit jim je.
          Dnes si na 1/6 své střechy FVE bez akumulace vyrobím skoro polovinu své celoroční spotřeby. Polovinu ji spotřebuji já, zbytek jde nejbližším sousedům. Zatím přes distribuční síť, kdyby mne stát nebuzeroval, tak jim ji prodám přímo svým drátem. Takže mi nevykládejte o matematice.
          Pokud zařadím akumulaci, spotřebuji si přes 70% s přehledem, většinou daleko více. Pokud pokryju jen část ze zbylých 5/6, dostanu se skoro na 100% pokrytí plus přebytky zužitkuji v létě na sušení a mražení potravin ze zahrady. Díky další akumulační nádobě ušetřím plyn na ohřev vody, byť už teď mi solární ohřev dělá velkou službu. Fotovoltaika udělá větší. A mohu s ní buď topit přímo nebo jen předehřívat vodu na vratce okruhu topení, takže opět úspora plynu.
          Elektřinu samozřejmě spotřebovávám už dnes na svou mobilitu. A to jen z půlku, protože druhé auto nabíjím mimo domov. I kdyby to nešlo, stále mám pro něj elektřiny dost.
          Ale to je Vám škoda vysvětlovat, Vy víte, že to nejde……..

          1. Všechno je na ukor lidí… Za co myslíš, že máš
            Všechno je na ukor lidí… Za co myslíš, že máš baterky? že na ukor lidí bude někde vykopaná jáma, třeba na tom cinovci a lidi okolo budou mit zivotni prostredi v prdeli, ale ty se budes být v prsa, ze si ekolog, pritom diky tobe je priroda v prdeli, jako kdyz s ekope uhli na mostecku…

            Ale je pravda, vy nechcete vysvetlovat, protoze vy pisete stylem „je to tak a kdyz nesouhlasis tak si blbec coi tomu nerozumi“ 😀

            co se naucit matiku a uvedomit si ze napr,. strecha panelaku je tak mala, ze FVE tim neuzivis, ale to bys musel pouzit rozum, ne ten tvuj styl, ze mas ty a pouze ty osobne velkej barak z velkou strechou a muzes treba uzivit domacnost, kdyz se omezis, ALE uz nedokážeš zařídit, že ten tvuj elektromobil každej den nabiješ, protože to v současnosti nejde, přilizeš jk zasuvce a nabijíš to pomocí jaderné elektrárny, ale tomu se říká farizejství, v hospodě, že jsi fanatik co dělá z ostatních blby, tedy kážeš vodu ale piješ víno…

              1. Anonym je obyčejný troll. Tady nám bude psát o jámách po
                Anonym je obyčejný troll. Tady nám bude psát o jámách po vykopání surovin, jež se dají recyklovat a slouží desítky let, aniž by jakkoli poškozovaly životní prostředí. Samozřejmě se nezmíní o uhlí ani uranu ani ropě, že se vykope/vyčerpá, upraví, spálí a vše co po tom zbude je jen po nás potopa, ostatně každý se na to dnes může na vlastní oči podívat.

                Zajímavé je, jak pořád každému nadává, nyní už stejné nadávky vkládá do úst ostatním a hned na to reaguje.

                Opět používá oblíbené a stokrát vyvrácené nesmysly jako že bohatí mají baráky a mohou si dovolit fotovoltaiku, zatímco chudáčci v paneláku jsou odsouzeni k energetickému živoření, což dokládá plochou střechy paneláku. Má ty prostoto! Ty plochy na střeše a na zdech, co má panelák k dispozici, jsou obrovská elektrárna. Ty domy mohou fungovat blízko ostrovnímu režimu, dá se s nimi dělat spoustu věcí. Jen chtít. Denně kolem jednoho takového se zasklenými pavlačovými balkony, fotovoltaikou na střeše v zástupu a tepelnými čerpadly jezdím. A elektromobil? Ten si mohu nabít sám. Už ze stávajících přebytků.

            1. Střecha je sice malá ale ten panelák je vysoký a fasáda
              Střecha je sice malá ale ten panelák je vysoký a fasáda může být od 3m výše celá z FV panelů. Tak si tu plochu spočítej mudrlante. Také si uvědom že lidí v panelácích není polovina národa. A to že někdo bydlí v paneláku má zase jiné výhody (úspory tepla ….). Nikdo nemůže mít vše. Aspoň se ukáže zda paneláky nejsou socialistický přežitek. Mimochodem i na paneláku existují FVE. Netvrdím že to je ideál, ale možnosti jsou.
              forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1316

          2. Teď řešíte svou osobní spotřebu. Pokud na ty své
            Teď řešíte svou osobní spotřebu. Pokud na ty své soláry dostáváte dotace, jste parazit a zloděj, který krade nám ostatním.

            A krom toho neřešíte kde se vezme energie pro továrný. To myslíte, že v Nošovicích budou vyrábět jen, když bude svítit slunce?

            Tak berete ty dotace nebo ne?

            1. A tak by to mělo být. Každý by měl řešit svou
              A tak by to mělo být. Každý by měl řešit svou spotřebu, ne že si někdo postaví za daně nás všech zdroj a pak jim bude nutit jeho výrobu, posílanou po rozvodech opět postavených z daní nás všech a k tomu provozní náklady navrch.

              Takže sorry jako, Nošovice mne nezajímají. Kde vezmou elektřinu je jejich problém. Ne občanů tohoto státu a jejich peněženek.

              Fotovoltaiku jsem si postavil za svoje, dokonce jsem se kvůli toho přechodně zadlužil. Ano, před 10 lety, kdy to bylo drahé a jen díky přislíbené podpoře výkupní ceny jsem si do toho mohl dovolit jít. Zelený bonus se to jmenovalo a zhruba letos by měla být původní investice splacená. I když nebýt pokřivené ceny elektřiny tím, že jsou ostatní zdroje bohatě dotovány a neplatí externality, mohl jsem si to třeba už tehdy dovolit bez příslibu. Který jak se ukázalo byl taky jen falešný, ale nelituji. Díky mně a mnoha dalším je dnes fotovoltaika násobně levnější a už 10 let si užíváte i Vy čistého vzduchu a ticha bez kouře, s nímž elektřinu vyrábím. Protože jinak by ji musela vyrobit uhelka nebo jaderka.

              1. Aha, takže parazit. Normální sprostý zloděj. Fuj.
                Takže

                Aha, takže parazit. Normální sprostý zloděj. Fuj.

                Takže milej pane, mně vaše soláry vůbec nezajímají. Laskavě si plaťte své účty jinak, než z mých penež o které mě okrádáte svou fotovoltaikou. Já je musím platit každý měsíc, tak tím bych začal jako první.

                Co mě zajímá jsou Nošovice, protože bez nich by mnoho mých kamarádů nemělo kde pracovat.

                Čistý vzduch si z jaderky užiji stejně jako z vaší fotovoltaiky. A daleko raději, protože budu mít elektřinu když potřebuji a ne když zrovna svíti.

                1. Musim se Radovana zastat. Zlodej je nekdo jiny. Pokud uz byste
                  Musim se Radovana zastat. Zlodej je nekdo jiny. Pokud uz byste povazoval nekoho ze solarniho byznysu zlodejem, pak spis lidi s FVE na polich a ne na strechach. Bavil jsem se spousty lidma, co nenavidi ekologicky poplatek za vykup elektriny z obnovitelnych zdroju, ale u instalaci na strechach jsou k nemu smirlivi. Neverim, ze pan Radovan loboval v Parlamentu ci Vlade o tento vykupni bonus.
                  Omyl, ucty za elektrinu platiti nemusite. Poridte si vlastni elektrinu.
                  JE sice neprodukuji skodliviny primarne, ale sekundarne docela hodne SOx

                2. Děkuji. Tohle ovšem tomu agresivnímu nadávači těžko
                  Děkuji. Tohle ovšem tomu agresivnímu nadávači těžko vysvětlíte. Když si myslí, že uran roste na stromech nebo padá z nebe a provoz JE je čistý jako lilie, tak to potom je fakt o ničem.
                  Už jenom taková málokdy zmiňovaná maličkost (tedy loni se při vedrech ve Francii objevila, ale jinak je ticho), že JE otepluje vodu v řece kolem ní, protože ji používá na chlazení, a že to zrovna nedělá dobře říčnímu životu. A takových maličkostí je hodně.

                3. Klídek, diskuze s blbcem je možná pouze pokud spadneme na
                  Klídek, diskuze s blbcem je možná pouze pokud spadneme na jejich úroveň což se doufám nestane. Máme totiž méně zkušeností s argumentací na jejich úrovni takže by nás svým jazykem snadno utloukli. Dostat se do takového stavu by nebylo dobré.

                4. Ale zajímají Tě pitomečku. Uvědom si, že nemít on
                  Ale zajímají Tě pitomečku. Uvědom si, že nemít on fotovoltaiku tak platíme pokutu za nesplněný podíl OZE na mixu. Takže to že nadáváš na Radovana, který prodává svou investici když už stát nezajistil to samé levněji, aby peníze zůstaly v ČR, ukazuje pouze tvou (mo)mentální psychickou nedostatečnost. Opravdu mne takovýto materiál nebaví. Už deset let melou pravičáky naučenou mantru místo aby si zjistili fakta. Du blejt.

              2. Tak ono to tak je, každý si řeší svoji spotřebu. Někdo
                Tak ono to tak je, každý si řeší svoji spotřebu. Někdo prostě neřeší externí náklady FVE a radši prostě zaplatí měsíční platbu za elektřinu. Vy se toho ovšem nemusíte účastnit a co já vím, tak ostrovní systém vám nikdo nezakázal a ani nezakáže.

                1. Ano, ale já píšu o tom, že tady stále je dost lidí, co
                  Ano, ale já píšu o tom, že tady stále je dost lidí, co volají po tom, abychom my řešili jejich potřebu. Když šéf fabriky prohlásí, že se mu nelíbí, jak mu stát nezajišťuje dost elektřiny, tak sorry jako, ale tohle je fakt úlet. Proč už mu stát rovnou nezajišťuje všechno ostatní, to mu není divné, že si to objednává komerčně nebo řeší vlastními silami? Stále vyvážíme ročně +-16 TWh našeho zdraví, celou produkci Temelína a doma nám spalují uhelky u nás nakopané uhlí, ač by nemusely. Takže dostavět další Tunelín, aby mohlo pár frajerů vydělávat a my dále kopali a pálili uhlí? Asi cítíte, jaký je to nesmysl….

                2. Zase Jozefe odezdikezdismus? Proč by měl řešit ostrov?
                  Zase Jozefe odezdikezdismus? Proč by měl řešit ostrov? Protože to říkáte? On snížil spotřebu. Takže nepotřebuje nové zdroje, naopak mu nevadí že některé zdroje které již zaplatil a dožily, půjdou do kopru. Ten co však chce zdroje nad svou nynější potřebu, případně nad potřebu toho co bude dožívat tak ať platí. O nic jiného nejde. Každý za své. Socialismus skončil a budeme mít dost starostí se sociálním systémem. Ne ještě nějaké záruky a platby z daní za nové elektrárny. Elektřina není základní životní potřeba.

                3. Odezdikezdismus? Ne, jenom není moc hezké říkat to, co on
                  Odezdikezdismus? Ne, jenom není moc hezké říkat to, co on říká, a pak využívat distribuční síť. Očekával bych, že pokud řekne každý za své, tak že nebude využívat něco, co zaplatili i jiní. Jenže ono to není tak jednoduché, že?

        2. Ano, po mediální masírce, všem tom strašení, a
          Ano, po mediální masírce, všem tom strašení, a shazování čehokoliv jiného než socialistické energetiky je podpora někde kolem 60-70 %. Úspěch.

          Co tu nevyjde jsou hlavně JE s vysokým rizikem pro investora, jakéhokoliv a pak i pro zákazníky. Potřeboval byste postavit tak 10 bloků, to je při velmi příznivé situaci 1.5 bilionu korun, při průměrné biliony a při mizerné 3-4 biliony, HDP ČR se pohybuje kolem 4-4.5 bilionu. Vzhledem k vysoce omezenému množství možných investorů a vysoké pravděpodobnosti nutnosti to hradit státem se tu bavíte, Anonyme, o vážném riziku zadlužení státu na úrovni kolem 20-100 % HDP ČR. A co to znamená nemusím říkat.

          Taky tu riskujete závislost ekonomiky na drahém zdroji a její zhroucení, pokud v SRN budete mít 70€ za proud ze syngasu, ale spíš 50-60€, horní limit s možností se dostat na 40 a méně, když trefíte dobrý kontrakt, a tady skrz nutnost provozu JE trvale budeme začínat na 60-70€, tak se stavte na halvu, ale ekonomiku zakonzervujete v pozici montovny s nízkou přidanou hodnotou a levnou prací, pokud tu někdo bude něco vůbec vyrábět, protože cenou energií nebudete s to konkurovat a v některých případech ani levná práce nebude stačit. Navíc PR a to všechno…

          1. No a díky „socialistické“ energetice nema nemeckjo blackout
            No a díky „socialistické“ energetice nema nemeckjo blackout a když nefouka a nesvití tak od nas, polaku a frantiku maji elektriku 😀

            Miluju, kdyz ctu a objeví se slovo „socialistké/komunistické“, tak je jasné,. že to píše diletant co znalosti nahradil politickou ideologii, jako bolševickej svazak z let, v hlave prazdno, ale keců jak změní svět na rozdávání.
            A jak to skončí, po pár letech, kdy se všechno posere, protože lkidi jako vi umi jenom kecat, ale pořadnou věc nepostaví, tak zase přilezou za těma co byli označeni „nepřítel režimu= dnes rusovil nebo vaše ten co obdiovuje socialistickou energetiku“, ab ynapravil to co lidi jako vy poserou…

                1. Pak je to v pořádku, protože v obrazném protisměru nás
                  Pak je to v pořádku, protože v obrazném protisměru nás jezdí stále více. Navzdory stádu jedoucímu ve „správném“ směru. V tomto jsem velmi rád mimo a pracuji na ještě větším mimoňovství….

                2. aha, 10M lidí z ČR jede proti kolika lidem z DE? Kdo je v
                  aha, 10M lidí z ČR jede proti kolika lidem z DE? Kdo je v protisměru? Toho zbývajícího půl mega našich kteří jedou stejně jako ti z DE? Zase ego na pískovišti zvítězilo nad realitou. Na jak dlouho? A co budeme dělat ve spěchu po tom co se jasně ukáže že v protisměru jede 10M lidí?

                3. Podle Vás tedy půl milionu lidí v ČR pracuje na své
                  Podle Vás tedy půl milionu lidí v ČR pracuje na své energetické nezávislosti a to je špatně? Nejste náhodou politik nebo byrokrad, kterým by chtěl rozhodovat, co je pro ně správné? Můžete si tady v ČR vykřikovat svoje nesmysly jak chcete. Jinde to funguje a není důvod, proč by tady nemělo taky.

            1. Radovanovi, který postavil nejen dům ale i tu fotovoltaiku
              Radovanovi, který postavil nejen dům ale i tu fotovoltaiku vyčítat že není v realitě – to chce od vás slušnou dávku ega a nafoukanosti. Prohlédni si anonyme o pár příspěvků nahoře publikované odkazy na realitu s FVE a více než 85% úsporu energie z distribuční sítě v běžném rodinném domě a potom mluv o potřebách lidí v této republice. Do té doby budeš za plácala který nemá jediný argument mimo svého názoru. Nazdar názore.

      2. Nejen ať si spotřebovávají svůj Tunelín, ale ať si ty
        Nejen ať si spotřebovávají svůj Tunelín, ale ať si ty ocelárny ten Tunelín taky platí – proč máme Mitalovi platit jeho zisky? Zvlášť když už uhlí nerubeme, vodu nemáme, vápno neděláme, rudu nemáme. Tak proč tu máme mít železárny když si Hnůjdaj vozí plechy přes půl světa? Ani zaměstnanců už tam nepracuje tolik jako v dobách socialismu takže jediné plus co z železáren máme je prach a bordel ve vzduchu. Pryč s nimi.

        1. To nás ve fabrice Hyundai na exkurzi trochu zaskočilo, když
          To nás ve fabrice Hyundai na exkurzi trochu zaskočilo, když nám řekli, že ty mraky plechů ve svitcích, vykládaných z vagonů, nejsou z Mittalu Ostrava, ale z téhož někde ve Francii, protože ostravský jimi požadovanou sortu nedělá…. 🙁

          1. Info od fotografa oceláren.
            Ve Francii je jen jedna jediná

            Info od fotografa oceláren.
            Ve Francii je jen jedna jediná válcovna kolejnic. Patří anglické British Steel, která jí dodává sochory až z dalekého Scunthorpu, protože železárny Hayange, které byly doslova za rohem, vyhasly v roce 2012.

            Čínská ocel v Turecku ničí evropské ceny
            https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/jan-czudek-cinska-ocel-v-turecku-nici-evropske-ceny-1307976

            „Čínské ocelárny vozí ve velkém do světa nejen hotové výrobky, ale také polotovary. Ty jsou často levnější než vsázka pro výrobu ze železné rudy nebo šrot. Ten se kvůli tomu přestal kupovat a jeho cena padá.“

            Uhlí do Třineckejch železáren se vozí z Austrálie!!!

          2. Šéf Třince Czudek:
            Kdo potřebuje zrovna tu vaši

            Šéf Třince Czudek:
            Kdo potřebuje zrovna tu vaši ocel?
            „Ti, kdo potřebují vysokou čistotu. Hlavně odvětví výroby automobilů směřuje k integrovaným hutím, nebo výrobci svařovacích drátů.“

            Tak ti nevim čóveče, komu to teda dodává…?

    2. Hele Josefe, Wagnera vyargumentuju kdykoliv budu chtít, už
      Hele Josefe, Wagnera vyargumentuju kdykoliv budu chtít, už jsem to mockrát udělal, to není vůbec těžké, dělá hrubé chyby ve výpočtech, logice a ekonomika mu taky vůbec nejde. Ten pán žije v kognitivní disonanci, tak strašně chce, aby to pro JE vycházelo dobře, že to (podvědomě?) výrazně ovlivňuje jeho práci s fakty. Jeho slabá místa taky poznáte lehce, objeví se v tom okamžiku, kdy přestane omračovat čísly a začne používat vzletné fráze.
      Vy byste si měl v prvé řadě rozmyslet jestli jste centrální plánovač, který ví všechno nejlíp a budoucí podíly zdrojů předepíše, nebo jestli chcete, aby si trh poradil, v tom případě nepředepisujte budoucí podíly zdrojů nebo nezávislost na importu a nechte trh, ať si to rozhodne sám, investoři ať si staví, ale za svoje.
      P.S.: Takhle si státní energetickou politiku představuju já.

      1. Problém pana Wagnera je stejný, jako mnohých jiných a
        Problém pana Wagnera je stejný, jako mnohých jiných a spočívá ve fascinaci jadernou fyzikou. Je to asi tak podobné, jako se dívat do očí tygru, lvu nebo třeba kobře. Skočí, neskočí? Někdo se moudře spakuje, někoho taková hra na boha fascinuje.
        Jeden můj kamarád, velmi dobrý programátor, odešel ze studií z JF ČVUT poté, co v praktiku spálil odporovou dekádu. Došlo mu, že udělat chybu v jaderné fyzice může (ale nutně nemusí) mít daleko horší následky než spálení několika odporů. Je to trochu i otázka štěstí nebo smůly. 🙂

          1. Jadernou energetiku úplně nezavrhuji. Mám k ní ale velké
            Jadernou energetiku úplně nezavrhuji. Mám k ní ale velké výhrady. Ze všech možností, které jako lidstvo v energetice máme, jí řadím skoro až nakonec. Před uhelné elektrárny. Čili, nejdřív bych se snažil vyčerpat všechny možnosti s vyšší bezpečností a menší ekologickou stopou. JE mají ekologickou stopu velkou a hrozivou. I když jsou bezemisní. Mají ji jinde.

              1. No víte, sami jaderní fyzikové moc dobře vědí, že chyba
                No víte, sami jaderní fyzikové moc dobře vědí, že chyba se neodpouští. Přečtěte si o několika takových jaderných „pokusech“, které nedopadly dobře. Právě proto si myslím, že jistá forma hysterie a možná i fatalismu kolem jádra bude vždycky. Taháme draka za ocas a snažíme se zatáhlout tak akorát silně aby trochu dštil síru a oheň a současně se snažíme, aby nás to nespálilo.

          1. Na jednu stranu je jaderná fyzika krásný obor, na druhou
            Na jednu stranu je jaderná fyzika krásný obor, na druhou staví před lidstvo tak těžké úkoly, že jsme je nedokázali ani po 70-letech vyřešit. Nejde jen o dekontaminaci, která je pořád na úrovni středověku, ale i o fúzi. Hýbe se to, ale moc se to za víc jak půl století nepohnulo.

            1. Jo, krásný obor to byl dokud mi nezačalo připadat, že na
              Jo, krásný obor to byl dokud mi nezačalo připadat, že na tu tabuli píšou v klingonštině :-D. Jsem si nějak bláhově myslel, že to bude podrobnější výklad toho v populárně-naučné literatuře, ale okolo 3. ročníku se ty integrály začaly nějak moc vymykat kontrole :-D. Ale je fakt, že mi ten mozkový zápřah teď dost začíná chybět, ale už je to oříšek se do něčeho podobného znovu vrátit.
              Jinak fúze teď podle mě půjde relativně dost rychle. Rok 2019 je přelomový, ne kvůli nějakému revolučnímu objevu nebo pokroku, ale že se do toho začínají hrnout soukromí investoři a také jiné přístupy mají úspěchy (Wendelstein 7-X třeba). Co to sleduju, tak ITER bych snad i rovnou zrušil (asi stejně jako SLS).

              1. Byl jsem na jiné škole a vzdal jsem to mnohem dřív,
                Byl jsem na jiné škole a vzdal jsem to mnohem dřív, protože to nebylo to, co jsem hledal. Respektive nenacházel jsem tam odpovědi na otázky, které mě zajímaly.
                Jinak, jak sám víte, chce to hodně cvičit, pak se to dostane do hlavy a dá se to číst jako noty. Slyšíte rovnou hudbu. Jenomže někteří profesoři jsou dost (a nejspíš schválně) bezohlední. Oni sami ví, co jim to dalo úsilí, než se k tomu umění dopracovali.
                Poříád to ale nic nemění na skutečnosti, že přes všechno úsilí jsou výsledky dost minimalistické, když se podíváte, co se děje a stalo za to samé období v jiných oborech.
                Fyzika pevných látek, biologie, biofyzika, robotika. Jenom v IT je to naprosto nepředstavitelný pokrok. Příspěvek píšu na HW, který se mi vejde do ruky a stojí tolik, jako levnější smartphone. Přitom, když to srovnám se sálovým počítačem v roce 1980, tak má asi 40000x větší paměť a s procesorem to bude podobné.

                1. No, je klidne mozne, ze to je jinak. Tohle je obor, ktery
                  No, je klidne mozne, ze to je jinak. Tohle je obor, ktery nemuze studovat „normalni“ clovek. Pokud chcete byt uspesny, musite byt genialni cvok. Myslet v matematice a videt v rovnicich reprezentaci realneho sveta. Ja to neumim a tak delam IT, coz je pomerne prizemni vec. Oni to umi a delaji fyziku.

                  Tak celkem chapu, ze vas to stve a snazite se tvrdit, vdyt oni nikam nepokrocili. Ale pokrocili, hodne pokrocili, jen uz je to za vasim obzorem.

                2. Vůbec nechápete o čem píšu. Ano, každý to dělat
                  Vůbec nechápete o čem píšu. Ano, každý to dělat nemůže. Chce to i hodně obětovat a to se mi nechtělo. Odpovědi na skutečně zásadní otázky však ani v matematice a ani ve fyzice prvoplánově nenaleznete. Je to hezké, je to zajímavé, ale je to asi tak stejné, jako když je někdo virtuóz. Ostatně, ty poslouchám trochu raději. Ale například hodně inspirativní byl – a je Petr Vopěnka, který dokáže najít podstatné spojitosti mezi spiritualitou a matematikou. Podobný přístup měl například i C.G. Jung. Některé jeho teze byly natolik kontroverzní, že byly publikované až teď nedávno. Z vědy ho jeho současníci vytěsňovali už za jeho života. Považovali jeho snahy vrátit Boha do vědeckého poznání za nepřípustné rouhání.

                3. No v principu asi nejsme v zasadnim rozporu. Fyzika prodelava
                  No v principu asi nejsme v zasadnim rozporu. Fyzika prodelava bourlivy vyvoj, z deterministickeho sveta se v oblasti kvantove mechaniky presouvame do zcela novych oblasti, pripoustime dalsi dimenze, objevujeme temnou hmotu a energii, i kdyz zatim nemame moc jasnou predstavu co to vubec je, kdyz tak malo interaguje s nasim svetem (zatim vime jen gravitacne). Co fyzika prilis neresi jsou informace a interakce informaci s hmotnym svetem.

                  Ale obdobne jako v oblasti teorie strun se dostavame na velmi tenky led. Uspechy fyziky jsou takove, protoze se mnohokrat mylila a dokazala z toho poucit. A dela to experimentem. Co nejde overit experimentalne neni fyzika, ale filosofie.

        1. To je hluboké neporozumění. (obvykle se tento termín
          To je hluboké neporozumění. (obvykle se tento termín překládá jako děsná kravina). Není to žádná fascinace, je to prostá logická úvaha opřená o propočty namísto náboženských keců ekoblbečků, kteří neumí dokázat, že mají pravdu a tak jen tupě dokola omílají svou mantru.

          1. Už vaše samo vaše vyjádření vás usvědčuje z omylu. V
            Už vaše samo vaše vyjádření vás usvědčuje z omylu. V JE je mnoho emocí na straně zastánců i odpůrců. Racionálního uvažování je tam pomálu. To samo o sobě je hodně nebezpečná kombinace při plánování tak rizikových provozů, jakými JE bezpochyby jsou.

          2. Co víc chceš dokázat než snížení potřeby EE z
            Co víc chceš dokázat než snížení potřeby EE z distribuční sítě o 40% a její přesun do nízkého tarifu tedy k pomoci stabilním zdrojům jet stabilně. To již v roce 2015 a od té doby samozřejmě další posun v soběstačnosti je. Včetně bezproblémového období větrů kdy elektřina byla bez výpadku v jako jediném domě v dědině. Holt ti jimž vytekly mražáky by Ti to mohli vylíčit.
            forum.mypower.cz/download/file.php?id=5906&mode=view

            Takže žádná mantra, tvrdá fakta.

            1. Sorry, i já jsem se v úspoře seknul. Nikoli 40% ale více
              Sorry, i já jsem se v úspoře seknul. Nikoli 40% ale více než 85% úspora EE z distribuční sítě v rozsahu tří let.
              viz. forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&hilit=%C5%A0luknovsko#p41616
              A proč ausgerechtnet u jiných by to nešlo? Nejde? Tak ať platí! Ale za svý, ZA SVÝ!

      2. Problém je, že vaše představy nejsou zase na tom
        Problém je, že vaše představy nejsou zase na tom ohromování čísly založeny vůbec. Vy jste idealista, který má docela dobré znalosti v oboru obnovitelných zdrojů a také jste liberál až anarchokapitalista. Kombinace obého vás ovšem sráží k zemi, protože ty dva proudy kombinujete a stavíte si z nich teoretické konstrukce, které ovšem nemáte z praxe nijak podložené.

        Já jsem také přesvědčením liberál až anarchokapitalista, ale jsem také realista (a teď nemyslím toho vola, co tady pod tímto nickem píše). Mám rád nové technologie, proto mi elektromobilita i OZE imponují. Ale zároveň nejsem ochoten obětovat na piedestal svého nadšení fakta, ať už ta týkající se cen nebo skutečných možností daných technologií. A také je třeba k energetice přistupovat nikoliv s optimistickým nadšením (a podle toho budovat své modely), ale s opatrnou skepsí. Nejedná se o malou FVE na mém baráku ani auto v garáži, jedná se o celou zemi, kde by chybný krok měl následky pro celou populaci, ať už následky v podobě vysoké ceny energií, nebo nedostatku energií v kritických okamžicích nebo dalších problémů, které mne zrovna nenapadají.

        1. Josefe, já nejsem anarchokapitalista ani náhodou, s těmi
          Josefe, já nejsem anarchokapitalista ani náhodou, s těmi blby nechci mít nic společného. Já jsem na rozdíl od nich pro velmi přísnou státní regulaci a státní zásahy, jen se musí dělat správně, tak aby to přinášelo žádané efekty, pro mě je „trh“ nástroj, ne modla.
          Jestli chcete prakticky demonstrovat rozdíly mezi výstavbou FVE a JE, klidně se stačí podívat na ČR.
          V letech 2009-2010 nastala situace, kdy se finančně vyplatilo stavět FVE, za ty dva roky byl mobilizován kapitál na úrovni cca 200 miliard Kč, který byl investován a na konci roku 2010 už vše vyrábělo.
          V té době se už plánovala dostavba JETE, plánuje se doteď, všichni „pánové nahoře“ jí hrozně chtějí, všichni hlásají jak strašně je potřebná, ale skutek utek, a dnes už se ví, že před rokem cca 2035 nic nového nebude.
          Vy mluvíte o chybných krocích, ale výstavba JE není krok, to je, že se necháte vystřelit z konónu a doufáte, že za 10-15 let dobře dopadnete. Kroky se dělají postupně, jeden za druhým. Každý rok udělat něco, učit se z chyb i úspěchů.

          1. Je to jeden z obrovských plusů FVE, ta rychlost výstavby a
            Je to jeden z obrovských plusů FVE, ta rychlost výstavby a možnost využití ploch bezprostředně na nemovitostech, kde se vyrobená elektřina spotřebuje nebo uloží. A tyto rezervy musíme vyčerpat dříve, než si zaděláme na průšvih 30 let dostavby JE.
            To není nic proti JE, to je znalost a zkušenost s korupčními politiky a manažery státních firem. Vidíme tempo výstavby a kvality dálnic, silnic, mostů, železnice….. To by tady snad museli přistát Paroubkovi Marťani neblahé paměti, aby to snad s dostavbou a kvalitou JE bylo jinak.
            Brzy to bude 10 let, co komici politici a byrokrati podělali dálnici kolem Ostravy. Dodnes je podělaná a stále více je jasné, že se bude muset zbourat na základy a postavit znovu, jako ty mosty na ní. A to je jen trocha asfaltu na valu z hlíny, sem tam mostek. Takže pouštět tuhle bandu na JE? Děkuji, nechci, mám se rád.

            1. Jenže ta výstavba FVE má i své mínusy. Elektrikáři ba
              Jenže ta výstavba FVE má i své mínusy. Elektrikáři ba dokonce i poučení amatéři to zvládnou u sebe sami. Není zapotřebí státních záruk a co se týká jednotlivců mnohde ani úvěrů. Není zapotřebí stavět další sloupy vedení a tím uvalovat věcná břemena na soukromý majetek, není třeba nových transformátorů…….. Nedá se získat všimné do stranických sekretariátů….. Lidé pak můžou Kalouskům ukazovat jaká je jednička…. Samé mínusy. Nebo jsem něco přehlédl?

              1. Ještě pár plusů má EV:
                1. Nesvítí slunce,

                Ještě pár plusů má EV:
                1. Nesvítí slunce, nevyrábí.
                2. Dá se suprovně krást na dotacích, takže Kalousek chrochtá blahem.
                3. Velikost produkce je předvídatelná na jednotky dnů, stejně jako počasí.
                4. Stabilita sítě se strašně zvětší zapojením spousty zdrojů u kterých je obtížné garantovat parametry. Kmitočet pak bude maximálně stabilní.
                5. Je nutné je dotovat, jinak se nevypltí. Čoz znamená, je to dražší.

                A asi jsem zapoměl na spoustu dalších výhod.

                1. Vsadím se, že Kalousek určítě může i za tvý smradlavý
                  Vsadím se, že Kalousek určítě může i za tvý smradlavý haxny ty tupoune

                2. Kalousek je dle meho nazoru jen jeden ze spousty zlodeju. Nic
                  Kalousek je dle meho nazoru jen jeden ze spousty zlodeju. Nic zvlastniho, proste jen krade. A tak i jeho ukazovani na Babise, ktery take krade, je mi k smichu. Standardni situace, zlodej krici chytte zlodeje. To ze se Kalousek dostal do situace, kdy je bran jako vzorovy vladni zlodej, je spise dano tim, ze moc krici, nez ze by nezvykle moc kradl.

                  PS: Repka mi nici motor a stve me, ale jeste nikoho, krom zvere, nezabila na rozdil od Kalouskovych padaku. To jen tak na okraj.

    3. Pan Wagner není taková autorita, aby ho musel někdo
      Pan Wagner není taková autorita, aby ho musel někdo vyargumentovávat. Skutečnost je taková, že JE se vyargumentovávají samy smými neustálými a velmi zásadními problémy. 1) Trvalá úložiště nikdo v sousedství nechce. 2) Velmi vysoká režie v oblasti bezpečnosti, jak té jaderné, tak i vojenské. 3) Nemožnost (neexistuje technologie) účinné a finančně únosné deaktivace v přírodě rozptýlených aktivních izotopů. 4) V případě vážné havárie, nastává katastrofa. Černobyl, Fukušima. Podle zákona pravděpodobnosti malých/velkých čísel, další podobná katastrofa se dá očekávat v řádu desítek let.
      Bod 4 je velmi závažný a ostatní body jsou proti tomu nicotné. V případě ČR by znamenala havárie podobného rozsahu byť jen jediného reaktoru, pravděpodobně jak ekologický, tak i hospodářský kolaps. Argumenty typu: nemáme reaktory typu RBMK, nemáme moře, a tudíž ani tsunami, jsou hloupé. Ďábel se skrývá v nečekaných detailech, které nikdo nepředpokládal nebo nepředvídal. V každém odvětví se počítá i s totální destrukcí a jsou známé postupy, jak takovou havárii řešit. V jaderné energetice jsou takové scénáře zapovězené tabu, protože případné dopady jsou nesrovnatelné s čímkoli, co zatím lidstvo, kromě atomové pumy, dokázalo technologicky vytvořit.
      Abych byl objektivní, doplním, že možná nějaká havárie chemické továrny, může mít dost devastující a dlouhodobé dopady, ale u havárie jaderného zařízení, je to vždycky na hodně dlouho, hodně se toho musí obětovat a stojí to velmi mnoho.

      1. Už jenom „uložiště nikdo neche“, když se staví první
        Už jenom „uložiště nikdo neche“, když se staví první elektrárna z uzavřeným cyklem, tedy uložiště se stává zdrojem paliva 😀

        Chlape, tvoje argumenty platili před 30-40 lety, je jiná doba, jenom ukazuješ, že ho vyargumentovat nedokážeš, když nemáš znalosti, jenom kecy argumnety „fukušima“ 😀

      2. Pan Wagner je rozhodně větší autorita, než vy. A tudíž
        Pan Wagner je rozhodně větší autorita, než vy. A tudíž kecy jednoho hlupáka, jsou jen kecy jednoho bezvýznamného hlupáka, kterých mezi námi chodí spousta. Není třeba se jimi trápit.

        Máme za sebou dvě vážné jaderné havárie, život na planetě se nezastavil, nedošlo k vymírání druhů, bylo zasaženo jen enormně malé území vzhledem k ploše planety. Tedy paradoxně, prd se stalo i když se v případě obou stalo to nejhorší možné.

        1. Kdo jiné hlupákem tituluje, sám jím je. To jen na okraj.
          Kdo jiné hlupákem tituluje, sám jím je. To jen na okraj. Máme za sebou mnoho havárií jaderných elektráren vzhledem k jejich počtu. Jen o pár jsme se dozvěděli a jen minimum se nedalo ututlat, protože to byl průšvih minimálně kontinentálního rozsahu.

          1. Ano a američané nebyli na měsíci, kolem nás jsou miliony
            Ano a američané nebyli na měsíci, kolem nás jsou miliony mimozemšťanů a země je placka. A za všechno mohou ještírci, kteří nás zotročují. A proto zatajili všechny ostatní havárie.

            Tak v tom případě to je ještě lepší než jsem čekal, tolik závažných jaderných havárií o kterých nevíme a nikde žádné následky. Prostě jádro je cool. V době Internetu, kdy cenzůra je enormně obtížná (nikoliv nemožná)

            Pokud někoho nazvu hlupákem, pak to neznamená, že jsem hlupák. Existuje několik možností:
            1. dotyčný je hlupák
            2. oba jsme hlupáci
            3. nikdo není hlupák
            4. já jsem hlupák

            Timto výčtem lze snadno dokázat, že nemáte pravdu.

            1. Vidím, že se orientujete i v letech do vesmíru a stycích s
              Vidím, že se orientujete i v letech do vesmíru a stycích s jinými planetami. Tak si sedněte k webu, který vzýváte, a zkuste si dohledat kolik těch různých havárií bylo. Těch o kterých víme. A jak málo stačilo, aby třeba Slovensko už nebylo.

              Ve výčtu hlupáku Vám chybí už jen „všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo“ 🙂

              1. Ale no tak, Slovensko by nebylo, dobry muzi, to je opravdu
                Ale no tak, Slovensko by nebylo, dobry muzi, to je opravdu hloupost do nebe volajici. Havarie, ktera byla, zapricinila jen kontaminaci v ramci elektrarny. Slovensko by bylo, stejne jako existuje Ukrajina i v pripade havarie rozsahu Cernobyl, kde uz nic horsiho se stat nemuze.

                Slovensko by bylo i kdyby na jaho uzemi explodovala vodikova bomba. A to je sakra o jinych energiich a jinak obohacenem uranu – resp. vodikova bomba je to o termonuklearni synteze a jaderna naloz je v orincipu jen roznetka.

                1. Nerozporuji Slovensko jako oblast na mapě, ale Slovensko jako
                  Nerozporuji Slovensko jako oblast na mapě, ale Slovensko jako stát obývaný Slováky. Že existuje ještě Ukrajina jako stát obývaný Ukrajinci je jen shoda šťastných náhod. Mohla to být zakázaná zóna Ukrajina.
                  Vodíček není čajíček, to je jiná liga. 🙂

                2. Stastnych nahod, clovece v Cernobylu se po*ralo, snad uplne
                  Stastnych nahod, clovece v Cernobylu se po*ralo, snad uplne vsechno co se podelat mohlo. Nevzdelani lempli a diletanti na veline, politicky tlak na vyrobu, konstrukcne nebezpecny reaktor. A taky se stalo to nejhorsi, co se stat mohlo. Proste to bouchlo. Obsah se dostal ven.

                  O moc hur uz to dopadnout nemohlo. Jaderny vybuch necekejte, na to je palivo prilis malo obohaceno.

                3. Jaderný výbuch by už opravdu byl vrchol. Bohatě stačí
                  Jaderný výbuch by už opravdu byl vrchol. Bohatě stačí ten spad a jaderný oblak, fakticky je to neřízená špinavá bomba, tedy běžná puma naplněná radioaktivním odpadem, putující světem podle aktuálního směru větru :-(.

          1. Fakt, tak tu diagnozu bych si rad poslechl. Vyvojove poruchy
            Fakt, tak tu diagnozu bych si rad poslechl. Vyvojove poruchy byly pred Cernobylem a vzhledem k pravdepodobnostnimu carakteru teto veliciny je nemozne dokazat, ze byla v souvislosti s vybuchem. Krom toho, urcite preji vasemu doteti zdravi, ale z pohledu lidstva je jeho zivot, stejne jako muj zcela bezvyznamny.

            1. Myslím, že diagnozy neříká cizím ani doktor.
              Nejde o

              Myslím, že diagnozy neříká cizím ani doktor.

              Nejde o „poruchou vadu“ ale následek spadu z Černobylu, kdyby jsme to věděli dřív a včas, možná se tomu dalo z naší strany trochu předejít.
              Je už velká, tedy přes 30 let a zatím to jde.

              Vážně nezlehčujte následky o kterých si myslíte, že jsou bezvýznamné.

    4. Argumentace pana Wagnera, když to zjednoduším, stojí
      Argumentace pana Wagnera, když to zjednoduším, stojí zejména na „energetické nezávislosti“, pochybném a nedefinovaném termínu v podání jeho a mnohých v podobě vhodné tak pro nekonečnou totální opotřebovávací válku, a redukci emisí na 0. Při tom ale ignoruje ekonomickou stránku věci. Ano můžete namítnout že OZE byly drahé, jenže byly, dnes jsou ceny jinde.Zatímco cena, obecná, OZE jde dolů, cena JE jde nahoru minimálně s inflací. A pokud si trvá na jedné z obou ekonomicky nesmyslných věcí, tak se přesvědčit moc argumenty nedá.

      Dále si neuvědomuje co znamená systém s 10 reaktory a co s 100 bloky a co s 1000 bloků a co s 10 000 bloky a plně decentralizovaný. Tam je brutální rozdíl ve zranitelnosti, což je při každém konfliktu násobně důležitější než cokoliv jiného. 10 reaktorů, to je zjednodušeně 10 střel a stát je paralyzovaný, bez proudu. 1000 bloků znamená už nutnost pozemního útoku a plně decentalizovaná energetika znamená že nebudete s to stát takto zničit. Ano, omezíte schopnost fungovat, ale je už rozdíl mezi 10 dny zcela bez elektřiny a 10 dny s dvěma hodinami elektřiny denně, a to může být sakra velký rozdíl i co do udržení pořádku.

      Jestli si vezmete na triko případnou havárii v jedné z elektráren po výrazně prodloužené životnosti, prosím, vemte si ji, nebráním Vám.

      Samotná spotřeba biomasy v ČR nepřesahuje moc místní zdroje. Že se to exportuje je věc druhá.

      Extrémní suchu napáchalo tak bolševické zemědělství a jeho pokračování po revoluci, ztracená zádržná kapacita krajiny odpovídá řece konstantního průtoku 100m3/s po dobu jednoho roku. Dále zanikly rybníky, byla narovnána koryta, tam začněte.

      Pro PVE je stále dostupný plný potenciál a popravdě je obrovský.

      Potenciál vodních zdrojů je využitý asi z poloviny a pak je také třeba se ptát o jaké koncepce hydroelektráren nám jde, jestli to mají být průtočné, špičkové klasické, nebo jestli mají využívat baterie, jestli má mít každá nádrž k sobě přečerpávačku atd. atd. Jestliže se běžně špičkové elektrárny staví na šestinásobek průtoku a průtočných elektráren je asi 300MW, tak se bavíme o asi 1.8GW pokud do akumulace zapojíme i baterie. To je dost. Máme tu od C.K. mocnářství nedokončené projekty, od 1. republiky nedokončené projekty… MVE na mnoha místech nejsou navržené zdaleka optimálně, jestliže na místě s potenciálem 500kW je elektrárna 50kW, je to nedobré, Morava má potenciál na dalších asi 10MW, nevyužívá se, některé elektrárny se dají přestavět na přečerpávačky, neděje se… Takže tady je pořád celkem značný potenciál.

      1. Nepřesahuje? A nějaké fakta, místo „já to
        Nepřesahuje? A nějaké fakta, místo „já to říkám“?

        Prosil bych stabilní zdorj energie, co bude dodávat to množství co jaderné a uhelné by ybli, kromě náboženských keců „existují bateriová uložiště a obnovitelné zdroje“?

        Je to samé, existuje, máme zdroje atd., ale jaksi vše ve stylu, že vodní nemáme, větrnou nemáme, fve nemáme, baterie nejsou továrny a zdroje kde vzít mnateriál na baterie…

        Reálně je vše v populárně naučných časopisech, v laboratoříchj, ale jaksi v továrnách nic není co by mohlo tu jadernou a uhelnou nahradit…

        Máš něco jiného kromě náboženskcýh keců?

        1. Vy máte jakou továrnu na 3 směny 24/7, že požadujete
          Vy máte jakou továrnu na 3 směny 24/7, že požadujete stabilní atomový zdroj? Pokud máte, tak si do ní elektřinu za svoje zajistěte a atomovku postavte. Ne za daně nás všech. My ji v domácnostech a firmách nepotřebujeme.

          1. TVL, to nemá smysl. On je prostě úplně blbý. To je jak ta
            TVL, to nemá smysl. On je prostě úplně blbý. To je jak ta slovenská ministryně, co nepotřebuje elektřinu, protože se na televizi podívá při svíčkách. (výroba svíček a distribude spotřebuje víz zdrojů, než ta elektřina, to jen tak mimochodem).

              1. Já nutně potřebuji továrny, abych žil ve společností,
                Já nutně potřebuji továrny, abych žil ve společností, která díky masové produkcio věcí žije v materiálním dostatku. A k tomu továrny nutně potřebujeme. A mimochodem, kde se berou ty soláry, co máte na střeše a na které berete dotace (a tedy nás všechny okrádáte). To vyrábíte na koleně? Nakopáte křemík, …

                1. Jenže nejsou Vaše. Vznikly jen díky společenskému pokroku
                  Jenže nejsou Vaše. Vznikly jen díky společenskému pokroku a svobodnému podnikání, kterému opět zvoní hrana. Opět zopakuji, že si rád koupím věci, které vyrobili podnikatelé, kterým platím jen za ony věci a ne navrch ještě za energii na jejich výrobu.

                2. Pokud podnikatele nebudou mit elektrinu, nebudou moci podnikat
                  Pokud podnikatele nebudou mit elektrinu, nebudou moci podnikat a vy nebudete nic kupovat, protoze ekonomika pujde k sipku. Je to strasne jednoduche. Ta cena elektrarny je promitnuta v cene toho zbozi, neni zrovna pavdepodobne, ze pokud by se energie vyrabela jinak, tak by to bylo levnejsi.

                3. Ano, máte pravdu. Jen s poslední větou budu polemizovat,
                  Ano, máte pravdu. Jen s poslední větou budu polemizovat, protože to nemáme moc kde ověřit. Právě díky té centralizaci a dominantám na trhu s energiemi ČEZem počínaje a triopolem v rozvodech.

                1. Nechápu, na co se ptáte a jak to souvisí s tématem.
                  Nechápu, na co se ptáte a jak to souvisí s tématem.

                2. Mohl by jste vysvetlit, co mate na mysli touto vetou:
                  Ne

                  Mohl by jste vysvetlit, co mate na mysli touto vetou:

                  Ne systém postavím si fabriku a státe starej se. Neříkám nepotřebné továrny, říkám továrnu za své, ne za moje.

                3. Když se podíváte do historie, tak vždy existovaly
                  Když se podíváte do historie, tak vždy existovaly decentralizované zdroje energie. Většinou voda nebo vítr, případně lidská či živá zvířecí síla. Pak se to stejně dělalo s dřevem, dřevěným uhlím a uhlím. Každá fabrika si zajišťovala energii sama nebo po domluvě se sousedy. Pak přišlo znárodňování a centralizace po vzoru Sovětského Ruska a budování ohromných elektráren spalovacích a vodních. A protože většinově nestály v místě spotřeby, následovaly rozvody elektřiny a jsme tam, kde jsme dnes. Jenže dnes průmysl a investor namísto – postavím provoz minimálně energeticky náročný a vybavím jej lokální výrobnou elektřiny z OZE nebo kogenerací – křičí státe starej se, dosluhují ti elektrárny, já potřebuji odněkud sosat! Domácnosti u nás opravdu další atomku nepotřebují. Ale průmyslníci lobbují prostřednictvím státu, aby se se stáními zárukami, tedy z daní nás všech, postavila. Nejlépe aby ji stavěl rovnou státní podnik a ručil tak daněmi nás všech.

                4. Ne v tom nemate pravdu. Decentralizovane zdroje souvisely s
                  Ne v tom nemate pravdu. Decentralizovane zdroje souvisely s technologickou urovni. Jaderne/uhelne elektrarny jsou i v mistech, kde se nikdy neznarodnovalo, treba USA a zapadni Evropa.

                  Centralizace souvisi s vyssi potrebou a vetsi efektivitou centralizovanych zdroju. Je levnejsi postavit centralizovany zdroj a rozvest energii, nez stave elektrarnu na kazdem rohu. Krom toho u uhelnych je zavislost na geografickem umisteni zdroje energie, tedy lomu, zjevna. Natolik zjevna, ze se stavi elektrarny tam, kde je uhli, aby slo dopravovat dopravnikem. Proc? Protoze od urcitych vykonu je jiny zpusob dopravy neekonomicky, az technicky nemozny.

                  Pracujete na VSB, tak vam to kolegove z HGF urcite vysvetli. 🙂

                5. Souvisely i nesouvisely, protože tam kde stály továrny už
                  Souvisely i nesouvisely, protože tam kde stály továrny už dříve závislé na vodní síle, tak buď šlo postavit elektrárnu nebo se musela elektřina dovést dráty nebo se továrna zavřela.
                  V USA a západní Evropě je hezky vidět, že se staví nedaleko zdroje nebo nedaleko spotřebitele.
                  Kolegové mi zřejmě nic nevysvětlí, protože je to opravdu individuální. Namátkou Baťovy lignitové doly a doprava v kombinaci vlak loď. Totéž dovozy lodí uhlí třeba po Labi nebo po železnici. Rozvody se začaly dělat až po vzoru Ruska, takže jsme na tom dnes relativně velmi dobře, na druhé straně to ovšem stojí velké peníze udržovat v chodu.

            1. ÁÁÁ pán je v jádru bolševik, socializovat ztráty a
              ÁÁÁ pán je v jádru bolševik, socializovat ztráty a kapitalizovat zisky. No ale za toto jsme v plyšáku necinkali milej zlatej. Za svý. Už 30 let za svý! A pokud jsi doteď nemusel, tak šup z hruštičky zpátky dolů a to na hlavičku aby se Ti rozsvítilo. Já jako zaměstnanec rozhodně nebudu odebírat 20% z výroby EE v ČR ale dotovat ze svých daní podnikavce žeroucí 60% výroby EE v ČR a okolní státy které z našich daní tyjí svým odběrem také 20% výroby EE v ČR. Nene soudruhu, už 30 let za svý! Doby kdy dělnická třída ústy svých vyvolených (dnes podnikavci) žrala plody své práce je dávno pryč. Nech se vzbudit v 5:30 a šup do kolbenky k soustruhu!

              1. Nějak nevím, co na tenhle nesmysl říct. Pokud jsem
                Nějak nevím, co na tenhle nesmysl říct. Pokud jsem bolševik tím, že podporuji veřejné školství zdarma (ale jsem rád i za soukromé školství, které těm veřejným ukazuje laťku), podporuji poskytování základních služeb státu, tedy dostupnost energetických sítí většině obyvatel, policii, hasiče apod. a nechci prudký přechod k anarchokapitalismu, tak jo, jsem bolševik. Ale myslím, že takto bolševici definovaní nebyli. Za vaši frustraci životem fakt nemůžu.

                1. Nic, pán je pomatený, to se někdy stává.
                  Nic, pán je pomatený, to se někdy stává.

      1. Ono to s fůzí je paráda již dnes. Až ji začneš užívat
        Ono to s fůzí je paráda již dnes. Až ji začneš užívat taky, dáš mi za pravdu. Peněz na výzkum chytání energie z ní již bylo vyplaceno a slíbeno vyplatit dost. Teď už stačí na plně tržním principu týt z poklesu cen a instalovat, instalovat, instalovat. Máme hodně co dělat a málo ruček šikovných. Zatím to zde zachraňují velkohubá prohlášení, že nic nemá cenu atakdále. Čas postoje prověří. Mnohým pak věkem zvadne. To je ale jejich máčka.

          1. Souhlas, teď jsem ve stavu, kdy můžeme počítat s ím co
            Souhlas, teď jsem ve stavu, kdy můžeme počítat s ím co máme. Jsou to jaderné reaktory, možnost přímé přeměny vody v nových reaktorech na vodík a kyslík atd. Tu musíme využít, protože stejně jinou volbu nemáme. A pak investice do fůze.

                1. Nejen, i velké požáry jsou takovým reaktorem, kdy
                  Nejen, i velké požáry jsou takovým reaktorem, kdy exploduje voda pro hašení požáru.

                1. Ten clanek jsme uz drive cetl. Priznam se, ze jsem v nem
                  Ten clanek jsme uz drive cetl. Priznam se, ze jsem v nem nenase odpovedi na me otazky.
                  Tak tedy znovu. Kde bezi reaktor ctvrte generace, ktery umoznuje levnou vyrobu vdiku? Je takovy zamysleny v Dukovanech?

                2. No vidite, nikde. Jak by take mohly, kdyz koncept byl
                  No vidite, nikde. Jak by take mohly, kdyz koncept byl predstaven v roce 2003. Tak honem, je treba stavet, vime co chceme a ted prestat kecat a makat.

                3. A je takovy typ reaktoru zamyslen pro Dukovany?
                  A je takovy typ reaktoru zamyslen pro Dukovany?

                4. Tak to je snadne reseni, nevyhazovat penize na dotace FVE a
                  Tak to je snadne reseni, nevyhazovat penize na dotace FVE a stavet poradne jaderky do majetku statu a zakazat privatizovat .

                5. Tak mi povezte, kolik nas stat staly dotace do FVE. A kolik
                  Tak mi povezte, kolik nas stat staly dotace do FVE. A kolik stoji reaktor 3. generace. Akolk stoji reaktor 4., ktery umi mj. lacine vyrabet vodik.
                  Mimochodem, vite ze statni podniky hospodari hure nez soukrome? Vzpomente si, jak na tom byly tuzemske banky pred privatizaci. Byly ve ztrate a nektere se musely sanovat. Ted jsou to dojne kravy.

          2. V čerstvém rozhovoru pro HK ČR tvrdí rektor ČVUT, sám
            V čerstvém rozhovoru pro HK ČR tvrdí rektor ČVUT, sám částicový fyzik, že fuze je otázkou 40-50 let, než bude použitelný v praxi. Takže v podstatě moje děti v důchodu se snad mrknou na první stavěné elektrárny. Moji vnuci si snad tu elektřinu i koupí.

                1. Vzhledem k tomu, ze OZE jsou omezene pouzitelne, tak to z toho
                  Vzhledem k tomu, ze OZE jsou omezene pouzitelne, tak to z toho vyplyva. To je prece jasne, ne?

                2. Jinými slovy nebo to tam. Ale na to jsme si U Vás
                  Jinými slovy nebo to tam. Ale na to jsme si U Vás zvykli.
                  Čemu říkáte omezeně použitelné OZE? Mezi OZE patří kromě FVE, které logicky nejdou v noci, třeba i vodní elektrárny, větrné, geotermální, přílivové…. A tady už omezení moc není. Například geotermály a přílivovky jsou v podstatě stabilní a předvídatelný zdroj a ještě navíc řiditelný.

                3. Hmm, v CR?? Teda tady je priliv fakt casto. A geotermalnich
                  Hmm, v CR?? Teda tady je priliv fakt casto. A geotermalnich tady postavime taky spoustu.

                  Vodni, v principu ano, ale v CR jiz majoritu vodnich toku vyuzivame a postavit dalsi prehrady je diky zabickarum enormne obtizne.

                  Tak, a jak to teda chceme vyrabet tady?

    5. To není o fanatismu. Huhlí se dotovalo minimálně od po 2.
      To není o fanatismu. Huhlí se dotovalo minimálně od po 2. světové válce. Jádro dostalo státní pobídku od šedesátých let minulého století. FVE dostala pobídku v roce 2005 do roku 2013 a nyní pár peněz v NZÚ. Do roku 2033 bude taky bez dotací. Byl bych pro uvalit na huhlí a plyn uhlíkovou daň, zrušit jakékoli dotace pro nové jaderné a FVE zdroje. Ono totiž dnes se již lidem s nejběžnějším tarifem D02d a D25d bateriové úložiště vyplatí. Je to 1,8Kč oproti ceně distribuce 2,5Kč. Nezapočítávám účinnost LiFe a měničů což může být k těm 1,8Kč dakších 20% navíc. Furt je akumulace v plusu.
      K těm dotacím předesílám platí i jakékoli státní záruky. Odmítnout! Jen ať si to bezmozci podnikatelští platí ze svého. Tak jak nám celých 30 let tlačí do kebule. Takže tak soudruzi podnikatelé či jak se vám podnikavcům za cizí které považujete za vlastní říká. Konec dotací na vás! Obyčejní lidi si pomůžou sami.

        1. Nebyl byste tak hodny a nepodelil se se zkusenostni se stavbou
          Nebyl byste tak hodny a nepodelil se se zkusenostni se stavbou a rizenim takove baterky, pripadne i kde jste ji poridil a kolik Vas ta „sranda“ stala? Idealne to shrnout nekam na web.
          Zajimalo by me, co vse je k tomu potreba, az bych si ji chtel sam poridit.

    1. Bloombergové předpovídají, že cena ropy začne kolabovat
      Bloombergové předpovídají, že cena ropy začne kolabovat až si EV uhryznou dostatečně velký kus poptávky po ropě, což bude dle nich okolo 2023-2025.
      Tony Seba na období po nástupu elektromobility, tj. 2025-2030 odhaduje tržní cenu ropy na 25 USD/barel (cena nutná pro vytvoření rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou). Za této situace je sice Aramco jeden z těch mála producentů ropy, který bude schopný prodávat se ziskem, ale ten zisk rozhodně nebude stačit k naplnění rozpočtu Saudské Arábie a k exportu wahábismu.

  4. Dánská firma Vestas vyrábějící větrné elektrárny
    Dánská firma Vestas vyrábějící větrné elektrárny dodává na trh více „náhrady fosilních paliv“ než celý globální jaderný průmysl. Trina Solar se to podaří asi letos taky.
    A celý byznys jim utěšeně roste.

    1. A pak čtu o německém výrobci co pomalu krachuje 😀
      Ale

      A pak čtu o německém výrobci co pomalu krachuje 😀

      Ale nikde jsi nenapsal, o kapacitach a zeme co to kupuji, jak jsou na tom bilancne, tedy z nakupem elektriny ze zajhranici, neco jako nemecko, co tech vetrnych nakoupilo , ale zaroven se dostalo do zavislosti na vyrobe z okonich statu…

      1. Jo, krachuje, protože ho likvidují Vestas, Siemens-Gamesa a
        Jo, krachuje, protože ho likvidují Vestas, Siemens-Gamesa a Enercon, kteří jsou prostě lepší.
        A mimochodem, „odborníku“, Německo loni mělo exportní bilanci +50 TWh, exporty vrcholily v únoru během špičky spotřeby během velkých mrazů, kdy to bylo až k 10 GW. Na čem že jsou závislí?

  5. Aha, miliony keců, ale nakonec se ukáže, že to je zase jen
    Aha, miliony keců, ale nakonec se ukáže, že to je zase jen PR od Michaela Schellenbergera. Doufám, že v tom dubnu se těch projaderných aktivistů sejde více než tehdy v Mnichově (~100 lidí, týden po bavorských státních volbách, kdy Die Grüne dostali 3 miliony hlasů).
    Jinak naprosto souhlasím s Carlosem, smysl má držet v provozu jak jen to půjde současné JE, ale výstavba nových je ztráta času a peněz.

    1. Mám jenom trochu strach aby se ta partička nesčuchla s
      Mám jenom trochu strach aby se ta partička nesčuchla s nějakým „Cukrkopcem“ a nezačalo se dít něco nehezkého i zde. Zajímavé je že ti lidé vykazují podobné rysi jako technokraticky-totalitní pubertální „hyperracionálové“, velmi nepěkná a nenávistná stvoření. Přijde mi ale že některé obory tento typ lidí přitahují více než jiné.

      Eventuálně aby se an ně nepřilepili finančníci, kterým by se zase náramně hodily pevné výdělky bez nutnosti konkurence. To by bylo hodně blbé.

    2. Takze se postavi plynovky? To bude prdel, az se bude
      Takze se postavi plynovky? To bude prdel, az se bude projednavat eja a prijdou pak do jednani ekologove 😀

      Chapes, ze jaderna neni na vecnost, ale musi se obcas postavit nova jako nahrada? Chapers ze porad nesviti a nefouka a jaksi prumysl potrrebuje vic nez pouze jednou za tyden zapnout pracku a v zime leden unor, kdy pomalu nevyperes, protoze nesviti*-nefouka, musi prumysl stale jet…
      Chapes, ze napr. takovou malickost, ze vodarny a i kanalizace bez elektriky jsou v podstate mrtve 😀

      Boze, a toto se taky naziva clovek, oni proste zijou v domeni, ze si daj na strechu FVE a svet bude krasny a vesely, vschni se budou drzet za ruce a tancovat za zpevu „cerveny satetcku“ 😀 Takovy novodobi bolsevici, kdo nejde snami jde proti nam co ekologove…:D

      1. Milý anonyme, ty plynovky už dávno stojí. V situaci, kdy
        Milý anonyme, ty plynovky už dávno stojí. V situaci, kdy maximum a minimum spotřeby je v poměru 3-4:1, je potřeba mít pružnou výrobu ať je základem produkce jaderně-uhelný baseload nebo proměnlivá produkce z FVE+VtE, chápeš?
        O vodních elektrárnách, elektrárnách na biomasu/bioplyn, akumulaci elektřiny a opatřeních na straně spotřeby jsi slyšel?
        V podmínkách střední Evropy dostanu za stejné prachy 2x více elektřiny z větru/Slunce s 5x kratší dobou výstavby a bez rizika technické či finanční katastrofy pro investora/majitele, chápeš?
        Takže, lemoune, než začneš příště urážet ostatní, nejdříve si o věci něco nastuduj. V druhé řadě se přestaň chovat jako některé „krávy“, které se mi taky snaží vysvětlovat co si myslím. A v třetí řadě se přestaň schovávat za anonymitu a vylez na světlo se svým jménem a příjmením.

        1. Plynovka se odtavila v Čr, další se přestali stavět,
          Plynovka se odtavila v Čr, další se přestali stavět, takže milí pane Veselý, co si zhjistit fakta, než začnete psát bludy?

          Dělám v oboru a co píšeš jsou pouze kecy z televize, v reálu ve firmě se pak dělá co říkaj „blbý odborníci“, protože je potřeba aby to fungovalo…
          Ano i tam slyším kecy “ o zelenosti“, končí to stylem, že se za drahý peníze udělá tu baterie v oblasti EONu, tu v poblasti ČEZu, navíší se tím náklady pro ERU co se dají do faktury, ale zíroven se nerekne B, ze se stejnak se musí baterie nabít z jaderné/uhelné, protože není kapacita FVE a vítr…

          Jasně, kdy ž na každém kopci postavíš veětrník, tak dostaneš hoooodě elektřiny, ale pak věšude bou jenom větrníky…
          Když postavíš všude FVE, tak jasně budeš mít kapacitu papírově, ale nebudeš mít kde to ukládat, nebudeš mít dráty po kterých to přeneseš, protože já blbec z oboru totiž vím, že postavit ty dráty je otázka 40-50 let, zatímco ty víš, že vyrobíme a za 20 let bude všechno v cajku, ale pouze za předpokladu, že se nezmění spotřebna, tedy, že to co dnes dostaneš z ropy nebudeš požadovat z elektrárny…

          Takže ynteligente, můžeš vysvětlit lemounovy, proč když seš tak geniální zamlčuješ tolik věcí a o dalších nic nevíš a ty co uvádíš ani nechápeš, protože víš prd o výrobě a distribuci, pouze umíš naučené kecy z prezentací ekonomů, na které ale skuteční odborníci ve firmě serou a manažeři to tolerujou, protože ví pord o tom co řídí…

          A jasně tím, že se nepodepíšu píšu lež a ty podpisem dokazuejš, že je to pravda 😀
          Chlape, internet je o tom, že umožnuje anonymitu, když tě to sere, tak sem nelez 😀
          Ale posledníém jsi ukázal o co jde, prostě musím přijmout tvoje nábožeství i když s toho co píšeš je vidět, že víš z reálu prd, pouze tlkacháš oibnecné kecy, o kterých víš prd…

      2. Jadro ma stale opodstatnenie, ale aj jeho cas pride. Okrem
        Jadro ma stale opodstatnenie, ale aj jeho cas pride. Okrem toho, ze su za posledny rok velke pokroky vo fuznych reaktoroch, zabudol si, ze su aj vodne elektrarne, zrovna som cital clanok, ze vedci z Austrálie identifikovali vyse 500tis miest na svete pre precerpacacie elektrarne co by stacilo na pokrytie celosvetovej spotreby https://www.sciencealert.com/scientists-spot-530-000-potential-pumped-hydro-sites-to-meet-all-our-renewable-energy-needs/amp

      3. Nejvice fouka na podzim a v zime. Existuji solarni elektrarny,
        Nejvice fouka na podzim a v zime. Existuji solarni elektrarny, ktere funguji i v noci. mame velky potencial v uspore energie a rozvoji obnovitelnych zdroju.
        Postavit jaderku je beh na dlouhou trat a uz dnes se silne tusi, ze se nevyplati, technologie ukladani elektriny a obnovitelnych zdroju bude za 25 let uplne nekde jinde. Najdete mi, prosim, pripad stavby JE, kde se nenavysil planovany rozpocet. Navic od chvile, kdy jsem absovoval tento predmet (slajd 71, 73), tak jsem proti JE. Nesmite pocitat jen provoz (bez tezby, upravy, prepravy, likvidaci paliva), ale i samostnou stavbu a likvidaci elektrarny.
        Dle meho nazoru nemusime byt ve vyrobe elektriny samostatni, stejne jako dnes nejsme samostatni ve zdrojich energie (pocitam k elektrine ropu a plyn), meli bychom se stat zemi, ktera bude ukladat levnou elektrinu z doby, kdy je ji prebytek a pouzivat ji, kdy bude nedostatek.
        Nastudujte nejnovejsi technologie a uvedomte si, ze behem vystavby JE prijdou nove lepsi.
        Nekdo jeste argumentuje nastupem elektromobility, ze bude potreba vice elektriny. At mi ten nekdo rekne, kdy se bude nejcasteji nabijet a jaka je v te chvili spotreba elektriny vuci spicce a kolik, takze kolik km se za tu dobu da ziskat. O snizeni spotreby utlumeme rafinace ropy se tu uz mnohokrat zminovalo.

        1. Učebnice ekonomie hovoří jasně, pro hospodářství je
          Učebnice ekonomie hovoří jasně, pro hospodářství je škodlivé, když se trvá na samostatnosti, v tomto případě ve výrobě elektřiny. Buď vznikne sama od sebe, protože prostě budeme mít super zdroje, nebo je levnější import, pak je ovšem samostatnost ekonomicky škodlivá. To už věděl koncem 18. století Adam Smith.
          Smysl má schopnost (alespoň limitované) samostatnosti během krizí (válka, teroristický útok, přírodní pohroma, …), ale to je úplně jiná úloha s jinými postupy a řešeními.

            1. I v dnešní atmosféře brexitů a czexitů si můžete
              I v dnešní atmosféře brexitů a czexitů si můžete všimnout, že i ti nejzapřísáhlejší „vystupovači“ chtějí zůstat v Evropském hospodářském prostoru, tj. mít zaručený volný pohyb zboží, včetně elektřiny. Nehledě na to, že v případě ČR je to naprostá hloupost.
              A pozor na to, já nedoporučuju nesamostatnost, já doporučuju neřešit to, ono se to ustálí samo přesně podle ekonomických zákonitostí.

                1. Právě proto je to celé s těmi -exity nesmysl. Britové
                  Právě proto je to celé s těmi -exity nesmysl. Britové jsou teď za idioty, chtějí zůstat v EHP, protože vše ostatní jim přinese velké ekonomické ztráty, ale zároveň s tím svým slavným
                  protože pokud budou chtít zůstat v EHP, budou muset za přístup na trhy EU platit jak mourovatí a nebudou mít žádný vliv na rozhodování.

                2. Zase kecy ježka v kleci, rusko krachlo, když něměl
                  Zase kecy ježka v kleci, rusko krachlo, když něměl přístup na trh EU nebo naopak?
                  USA nebo Čína má přístup, krachují nebo válcují EU výrobce?
                  Jižní amerika cukr, hovězí, ale i kuřecí, není členem, tak jaktože „m,usí platit“ za přístup na trh, jedinej kdo prská je zemědělec z EU, kterej není schopen konkurovat 😀

                  Seš fakt ekonom co se učil, nebo pouze studoval ALA Plzen…

                3. Tady si zase nějaký agresivní Anonym plete pojmy a dojmy.
                  Tady si zase nějaký agresivní Anonym plete pojmy a dojmy.

              1. Myslenka EHS, tedy obchodovani bez barier je urcite prospesna.
                Myslenka EHS, tedy obchodovani bez barier je urcite prospesna. Co urcite prospesne neni, je snaha Bruselu vladnout. (rikat, jak prerozdeli migranty, snaha prosadit dane a nedej boze jednotna mena.) A jeste k tomu vladnou spatne, hodne spatne. Jak by taky ne, kdy to jsou v jadru komuniste a ty jsme tady uz meli a vime jak to dopadlo.

                Pak si clovek muze vybrat mezi vlkem a psem. Ja volim vlka, nechci mit odreny krk od retezu i za cenu, ze miska nekdy bude plna, nekdy holt prazdna.

                Pro me idealni, odstoupeni od Lisabonske smlouvy, zachovani EU jako volneho obchodniho prostoru narodnich statu.

              1. Když byla v roce 2009 plynová krize, bylo ČR vysmáté,
                Když byla v roce 2009 plynová krize, bylo ČR vysmáté, protože má zásobníky plynu na celou zimu. Slováci přežili, protože mají dobré sousedy, kteří jim půjčili ze svého, Rakušáci byli v pohodě, protože mohou kupovat z LNG terminálu na Jadranu.

                1. A v lete se plyn nepouziva? Takze vysmate rozhodne
                  A v lete se plyn nepouziva? Takze vysmate rozhodne nebylo.

                  Tedy potvrzeni toho co jsem rikal, jde o to, kde ten zdroj energie je. A plky o tom, ze CR bude dovazet elektrinu, jsou ekonomicke nesmysly studenta prvniho rocniku bez znalosti problematiky optikou primitivniho ekonomickeho modelu neodpovidajiciho realite.

                2. V létě se plyn používá podstatně méně než v zimě,
                  V létě se plyn používá podstatně méně než v zimě, už tehdy by na letní poptávky a na alespoň částečné plnění zásobníků stačil plynovod z Německa. Dnes je navíc k dispozici spojka Baumgarten-Malacky a plyn může do české a slovenské soustavy téct i od jihu.
                  To je potvrzení mého, že je sakra rozdíl mezi „být trvale nezávislý“ a mezi „být připraven na situace, kdy bude nezávislost potřeba“.
                  A co je špatného na dovozu elektřiny? Je to komodita vyráběná ve velkém a s malými maržemi. Je důležitá pro výrobu mnohem hodnotnějších věcí, proto by se měla získávat co nejlevněji, bez ohledu na strašení a fangličkaření.
                  V EU jsou minimálně 3 středně velké ekonomiky (Nizozemí, Dánsko, Rakousko), které mají dlouhodobě zápornou bilanci exportu/importu elektřiny (ale jsou schopny samostatné výroby elektřiny, kdyby to bylo potřeba). To jim ovšem vůbec nebrání v tom být extrémně ekonomicky úspěšnými.

            2. A my jsme dnes v energiich samostatni? Co energie pro topeni a
              A my jsme dnes v energiich samostatni? Co energie pro topeni a pohyb? A vsem je uplne jedno, ze zdroje pro tuto energii neodebirame od nejblizsich spojencu. Proc to u elektriny tak vadi? Nemecko bude mi v dobe dostavby nasi JE nadprodukci elektriny z OZE, proc ji od nich neodebirat a u nas neuskladnovat? Za 15 – 20 let budou tecnologie a moznosti uplne nekde jinde. Ja se obavam, ze se JE postavi a pak si ekonomove spocitaji, ze se nevyplati ani spustit. A ne nepatrna cast ekologicke zateze JE vznika vystavbou, takze neutrpime jen ekonomicky. Nebyl bych proti JE, pokud by za jeho stavbou nestal stat ci negarantoval vykupni cenu a provozovatel te JE platil veskere externality. Ale pak bych se obaval o bezpecnost.

              1. Problém je ve vašem optimismu. Možná ty technologie jinde
                Problém je ve vašem optimismu. Možná ty technologie jinde nebudou. Možná dojde k prudkému ochlazení Evropy, možná Rusko přestane dodávat do Evropy plyn. Možná bude válka. Možné je prostě úplně všechno.

                U stavby jaderky stát v režii ČEZu podle poslední informací negarantuje výkupní ceny, ale zaručuje se za externí rizika, aby ČEZ dostal výhodný úvěr srovnatelný s tím, jaký by dostal stát. Největší náklady na jaderku jsou totiž úroky z úvěru.

                1. Ja se obavam, ze optimisti jsou ti, co chteji stavet JE. Jsou
                  Ja se obavam, ze optimisti jsou ti, co chteji stavet JE. Jsou optimiste v tom, ze se dodrzi projektovana cena a ze cena elektriny poroste. Nemyslim si, ze v roce 2040 bude cena vyssi jak dnes. Pokud se totiz cena zvysi, najednou se zacne vsem vyplacet davat FVE, mame volne prumyslove strechy, volna parkoviste. A spousta lidi tu predikuje obrovskou vyrobu baterii za 7 let. Za 20 muze byt zase o rad vyssi a pro stacionarni uloziste muze byt zalozena na dostupnych prvcich.
                  Valu vidim docela realnou az stoupne hladina mori (nebo na velkem uzemi dojde podpovrchova voda) a nastane velke stehovani narodu. Do valky je ale lepsi mit roztristene male zdroje nez velkou JE, nemyslite? Pokud hrozi, ze RUsko prestane dodavat plyn, o to vice musime vyvijet snahu o OZE a E2G, abychom zmensovali zavislost. Vim, ze nejvice fouka na podzim a v zime, nevim, jak by to bylo pri celkovem ochlazeni, zda by pak foukalo vic porad nebo stejne jak doposud.

                2. Já neříkám, že bychom neměli rozvíjet OZE a další
                  Já neříkám, že bychom neměli rozvíjet OZE a další alternativy, já jen říkám, že bychom neměli zatracovat JE, protože cena elektřiny z JE je při horizontu 60 let velmi nízká. A i za cenu toho, že bude o něco vyšší než v budoucnu z FVE si myslím, že to v ČR stojí za to, protože tu prostě moc možností, jak stavět jiné OZE než FVE, nemáme. Navíc může třeba jen dojít k výbuchu nějaké větší sopky a chladnějšímu počasí na rok až dva, po které bude silně zataženo a fotovoltaika třeba nepojede. Přijde mi, že jádro do našeho mixu přináší důležitou stabilitu, přináší nám velké technologické znalosti, možnost budoucího rozvoje jaderné energetiky, do čehož se řadí i fúze a množivé reaktory, je to čistý zdroj a radioaktivního odpadu je ve skutečnosti za celou dobu provozu Temelína a Dukovan u nás velmi málo, všechen se vejde do kostky o délce strany 6 metrů a navíc je to spíš surovina než odpad. Dovedu si představit, že v budoucnu dojde k velkému rozmachu malých jaderných reaktorů pro kosmické lodě, zvláště pokud se podaří vyřešit levné vynášení nákladu na orbitu.

                3. A kdo tu elektrinu bude kupovat, kdyz bude z OZE lacinejsi a
                  A kdo tu elektrinu bude kupovat, kdyz bude z OZE lacinejsi a vyplati se elektrinu nakupovat v zahranici? Kdo pak tu elektrarnu bude platit,kdyz bude rucit stat?
                  Nejsem jaderny fyzik, ale myslim si, ze lidstvo zvladne fuzi i bez toho, z eby prubezne nestavelo JE. Ta technologie a hlavne proevdeni, je hodne odlisne. JE rozhodne neni cisty zdroj (slajd 73), je na tom temer 2x tak hure jako plynove elektrarny.

        2. Já bych byl s tím zatracováním jádra opatrný.
          Já bych byl s tím zatracováním jádra opatrný. Technologie na výstavbu jádra by se nám mohly jednou zatraceně hodit. Když to teď budeme jen udržovat a necháme to postupně umřít, přijdeme o spoustu znalostí, které mohou být nenahraditelné. Nemůžu si pomoct, ale ty optimistické odhady protijaderných aktivistů mi přijdou velmi vtipné, ale jen do chvíle, kdy by kvůli jejich realizaci stála ve škodovce výroba třeba měsíc, protože by nebyla elektřina. V tu chvíli by se ti aktivisté houpali na kandelábrech.

        3. Ano, existuji solarni elektrarny fungujici i noci. Konkretne
          Ano, existuji solarni elektrarny fungujici i noci. Konkretne ve Spanelsku tyto elektrarny vyrabeji spoustu proudu. Ma to jednu vadu na krase, je to proto, ze elektrina je dostovana a vyplati se jim zanout generatiry na naftu.

          Ale jinak clovece, co to je za matros. To je fakt sila.

                1. Celé Kanárské ostrovy používají naftové elektrárny, to
                  Celé Kanárské ostrovy používají naftové elektrárny, to patří do Španělska.

  6. Každý kdo chvilku sleduje různé projaderné, jak se sami
    Každý kdo chvilku sleduje různé projaderné, jak se sami chtějí nazývat, skupiny a jejich aktivitu, zjistí že buď žijí ve světě vymyšlených reaktorů Gen IV či dokonce Gen V a to je běh na dobrých 25 let pro Gen IV a tak 50 na Gen V.

    Nebo se jedná o fanatiky na nepodobné extrémním ekologickým hnutím, kteří by byli s to pro svého jaderného „boha“, zmršit světovou ekonomiku, podřídit mu společnost a vystavit lidstvo výrazně vyššímu riziku havárií plynoucímu už z čité matematiky. Pokud by měla být současná spotřeba kryta, dle jejich snů, ze 100% JE, tak se bavíme o nějakém 50x vyšším výkonu je než je dnes, tím pak odpovídajícím způsobem roste pravděpodobnost závažné havárie, pokud budeme uvažovat budoucí spotřebu, což může být třeba 5x co dnešní, jsme na 250x vyšším výkonu. JE tvoří asi 10% světové produkce elektřiny a elektřina asi 20% dnešní energetické potřeby, k tomu ten růst 5x, tedy to máme 5x5x10 = 250.

    Nebo se jedná o lidi toužící po návratu 50. s jaderným vojensko-průmyslovým komplexem, tedy přesně tím co stálo za tím že se JE staly ze super novinky nenáviděnou bestií. Přes všechny proklamace jak jim jde o svobodu a jak jsou proti energetické chudobě a pro volný trh a kdesi cosi prosazují vysoce centralizované zdroje jež jdou takto přímo proti možnosti lidí a podniků na energetickou nezávislost a svobodu a tedy podporují silnou kontrolu vlády nad společností a ekonomikou. To jsou modré třešně.

    Zastavovat přechod k OZE, pouštět se do výstavby JE je nyní absolutní volovina a naopak by to vedlo jenom ke zdržení a mnohem větším následkům GZK. Mimochodem FVE se v USA ve slunnějších částech dají stavět za 18-19€/MWh, což znamená cenu syntetického paliva někde kolem 35-40€/MWh, to je jen o 10€ více než je dnes cena 1MWh v nerafinované ropě a výrazně méně něž je dnes cena paliv na čerpacích stanicích a velmi pravděpodobně shodně s cenou paliva na výstupu rafinerie, či pod ní. Navíc jsou jednotky na syntetická paliva a celý ekosystém kolem OZE od počátku navržený jako modulární, skládačkový, na rozdíl od JE, které přes proklamace o SMR (které ani nejsou na trhu) jsou stále jen velké propletené svěřence trubek nerozebíratelné dle potřeby.

    1. Ty budeš jeden z tech ynzenyru co pomoci FVER budou napajet
      Ty budeš jeden z tech ynzenyru co pomoci FVER budou napajet ocelarny nebo zeleznicu a v noci pomoci FVE osvitis celou prahu 😀

      Podobny text co jsi napsal jsem cetl vzdy u ekofasistu, je videt, ze nekteri z vas „zradili“ a zbytek musi psat pohadky o navratu do 50 let 😀

      Kdyz pridam, ze lidi jako ty brani v nemecku stavbe prenosove site, ale zaroven masivne nutoi vladu investovat do vetrniku, tedy smrtelna kombinace, parodn pro ekology jako ty kteri vi, ze prenosovka nici stromy a neni potreba se nic nedeje… 😀

      1. Anonyme, na hrubý pytel hrubá záplata, kdybyste se podíval
        Anonyme, na hrubý pytel hrubá záplata, kdybyste se podíval na činnost těch „nukers“, tak uvidíte že to co jsem napsal je pravda, opravdu si jejich posty sjeďte.

        Lidi jako já… Myslíte lidi co říkají „Musíme natáhnout vedení aby se mohla konsolidovat nastalá situace?“ Apropos říkám, konstantně a třeba pan Veselý to potvrdí, že pokud mají Němci problém, tak mají vyčlenit jednu dvojitou linku a konvertovat ji na HVDC čímž získají x vyšší kapacitu a jedno vedení 400kV přenese asi 1GW, máte dvojité, tedy dva, no a x6 to máte 12GW místo dvou.

        1. Ne myslím lidi jako ty co ví o přenosovém systému +
          Ne myslím lidi jako ty co ví o přenosovém systému + distribučním uplný hovno…

          Podívej se jak se staví linka Sokolnice, 20 let se stále jedná zda bude stát…
          Fakt mám věřit, tomu co píšeš „stačší něco postavit/přestavět“ a bude to příští rok 😀

          Ty o tom víš úplný… Prostě jenom kecáš o tom jak bvy bylo skvělé mít ekologické zdroje, ale reálně jak to postavit pomocí něčeho co není pouze v laboratoři nenapíšeš, jenom samé „je to či ono“, ale jaksi, kdyby to bylo a bylo výnosné,t ak to už stavý…

          A ty němci, vyčlenit můžou, kdyby něco stálo, jenomže oni to nezačali ani stavět a tak to jeden přes nás a polsko…
          Jestli nechápeš nebo žiješ v bludu, že nějaká přenossová linka stojí, pak jenom ukazuješ že buď nerozumíš tomu o čedm píšeš nebo nemáš informace, ale obě ukazuej, že to co píšeš jsou nererálné kecy…

          P.S. A jenom dodám, němci nakupujou když nefouká u nás, v polsku a francii, takže samotné postavení řeší pouze blackout…

          1. A nebude to třeba tím, že přenosová soustava a její
            A nebude to třeba tím, že přenosová soustava a její posilování jsou potřeba proto, že se energie nevyrábí logicky v místě spotřeby? A pak až na místech, kde je to výhodné, ale jaksi kapacitně nepřenositelné? Že větrné parky jsou v podstatě tatáž centralizace jako atomky a uhelky, jen to nekouří a nezáří? Co tak přestat zaměňovat příčinu za důsledek?

          2. Na obci jsme pred rokem schvalovali predbezny zamer na
            Na obci jsme pred rokem schvalovali predbezny zamer na posileni 110 kV linky, budou menit soupy za dvojanosbne a daji jeste jednou tolik vodicu. Pred 14ti dny jsme schvalovali vecna prebena, uz maji vytycene nove patky, takze ze sveho okoli vidim, ze posileni vedeni netrva desitky let. Nedavate nahodou za priklad extrem?

    1. Jojo, už by se mělo konečně zajistit posílení vedení v
      Jojo, už by se mělo konečně zajistit posílení vedení v SRN aby se jim ukázalo že si můžou celou jejich jadernou lobby sbalit, strčit někam a jít brečet k Trumpetovi. Jen konverzí jednoho dvojitého vedení by se dala přenosová kapacita navýšit asi 6x. Vyvádí-li jedno vedení 400kV z Temelína 1GW, pak pro dvojité vedení 400kV se bavíme po konverzi o možnosti vést až 6GW, přičemž není třeba dělat nové zábory.

      1. elektroinzenyre, nemecko je v prdeli protoze nemna prenosovku
        elektroinzenyre, nemecko je v prdeli protoze nemna prenosovku a tak ho zachranuje „rozvojove polsko a cesko“ 😀
        A za dalsi, v noci sviti na jadernou od nas a francie, ale to uz nevidis 😀

        A co reknes, na tu zelenou z precerpavacky z rakouska co nemec nakupuje, ale rakusan napousti pomoci elektriny od nas? 😀

        P.S. Pry posileni 😀 V nemecku cekaji na stavbu noveho vedeni a ty bys posiloval 😀 Ale i to „posileni“ je zmena stavby, tedy nova stavba co taky neprojde za mesic 😀 Ty kravo, ty budes jeden s tech co si mysli, dnes navrhnu, zitra kopnu a na vanoce uz svitim 😀

        1. Ano, anonym asi ví jak jsou na tom Němci… Neví a neví
          Ano, anonym asi ví jak jsou na tom Němci… Neví a neví ani jaké jsou možnosti technologií, neviděl mapu entso-e, a skáče na vci hraničící s propagandou.

          Němcům stačí jediná konverze vedení mezi Niederwiesa a Redwitzem a na přenos přes ČR se můžou vykašlat, al proč by to dělali, když je to levnější přes ČR, která navedla dvě přeshraniční vedení do místa kde si nastavěla nejvíce elektráren? Což už je opravdu ale problém ČR, ne Němců. Stejně jako to že proud musí skrz hloupé zapojení při tranzitu trajdat po čtvrtce Čech.

          1. Hele, zajdi si na nemecke net a zagoogluj neco o potrebe
            Hele, zajdi si na nemecke net a zagoogluj neco o potrebe postavit prenosovou sit a ze dnes pretoky na jih jdou pres polsko…

            U nas si vygoogluj neco o potrebeje odelovacich trasformatorech u nás aa polsku, protoze jde pretok prečs nás…

            Když o tom víš prd, tak nepiš bludy, že to je jinak… 100x můžeš psát, že mají němci technologii na postavení přenosové linky, ale dokud nestojí a jenom se dohadujou z ekologama, proč smí/nesmí stát, tak jim ta technologie je k prdu…

            1. A nebude to třeba tím, že přenosová soustava a její
              A nebude to třeba tím, že přenosová soustava a její posilování jsou potřeba proto, že se energie nevyrábí logicky v místě spotřeby? I c tom chytrém Německu? A pak až na místech, kde je to výhodné, ale jaksi kapacitně nepřenositelné? Jako v tom chytrém Německu? Že větrné parky v Německu na severu jsou v podstatě tatáž centralizace výroby energie jako atomky a uhelky, jen to nekouří a nezáří? Co tak přestat zaměňovat příčinu za důsledek?

      1. Jenže už velmi brzy se u nás začne odstavovat masově
        Jenže už velmi brzy se u nás začne odstavovat masově další várka uhelných elektráren, a elektrodoprava i robotizace průmyslu zvedne dále spotřebu elektřiny, takže do 3-4 let Česko i o drtivou většinu toho celkového vývozu a zisky z exportu příjde i kdyby nechtělo.

              1. Jo jo, víte o mě víc než já, asi… Tak těch faktorů
                Jo jo, víte o mě víc než já, asi… Tak těch faktorů je, krom výjimky, která je poslední v řadě víc, například stáří, nezajištěné palivo v lokalitě a podobně, z toho plyne nechuť k rekonstrukci, špatná ekologie a zavírání.

                1. Tak jinak, aby jsi to pochopil i ty nábnoženský
                  Tak jinak, aby jsi to pochopil i ty nábnoženský věrozvěst.

                  Protože výjimka na ekologiu končí, a ostatní problémy jsou tak velké, že se nikomu nechce je upapírovat i když by šlo, prostě se na to vyserou a zavřou to…

                  Víš kolik projektantů už nechce dělat projektanta, protože nárůst papírování a obcházení úřadů je tak velký, že řeknou „seru na to“ a za stejný prachy jdou dělat třeba do ABB „dělníka u počítače=tupého kresliče“…
                  Nepodcenuj sílu byrokracie, ta zahubila tolik dobrých projektů…

                2. A pokračuje v tom i dnes. Takže háže klacky pod nohy
                  A pokračuje v tom i dnes. Takže háže klacky pod nohy decentralizaci výroby energie jak může, protože tím ztrácí svoji moc. U těch starých uhelek je to jen o tom, že se fakticky nerekonstruují, musí se postavit znova. A hlavně – potřebují stálý odběr a jet na nějaký výkon. To je ten druhý limit.

            1. Není pravda, proč neustále píšeš něco co je blud?
              Není pravda, proč neustále píšeš něco co je blud? Nevyplatí se protože ekologie… Nezaměnovat „nevyplatí“ za „EU nastavila limita tak, žýe nejdou splnit“…

              Opakovaně ukazueješ v debatě pod tímto čšlánkem, že o všedm víš pouze něco,a le o všem píšeš jako bys měl profesuru

              1. A ony jsou ta ekologicke limity spatne? To Vam nevadi SOx,
                A ony jsou ta ekologicke limity spatne? To Vam nevadi SOx, NOx, CO a CO2? Toto byste chtel zazivat casteji? Diky tem limitum se zacinaji mirne narovnavat dotace do fosilnich zdroju. A diky tem limitum lide nemrznou na starych technologiich a treba se jeste podari to, ze nam nase deti nebudou za nase ciny plivat na hroby.

        1. Začne se zvyšovat stará bela, naopak se sníží produkce
          Začne se zvyšovat stará bela, naopak se sníží produkce protože jí nebudou žrát rafinérie, když nebudou vyrábět benzín a naftu. A ten export byl za pakatel a devastce startegických zdrojů a krajiny není za pakatel. To se to prodá mnohem dráž do elektroaut u nás.

    1. Jenže Česku nezastavitelně dochází místní levné uhlí,
      Jenže Česku nezastavitelně dochází místní levné uhlí, takže hlavní výběr u nás do budoucna je mezi cca 70% domácím jaderným programem a 99% dovozovým plynem. Větrnou elektřinu je levnější dovážet z Německa, kde ji dotují. A soláry by sice nakonec i u nás mohli být za 20 let na polovině střech, ale problémem je, že u nás klimatizaci skoro nikdo nepoužívá, a naopak naše průmyslové linky jedou i přez noc skoro nejvíc na světě. A cena takové solární energie při nutnosti s ní zároveň používat baterie je znovu 3x dražší.

        1. To není až tak pravda, Polsko s průmyslovým boomem teď
          To není až tak pravda, Polsko s průmyslovým boomem teď už muselo začít před pár roky taky uhlí dovážet z ciziny.
          Hlavní uhelné jádro EU je Německo, Česko, Polsko a všichni počítají s dopálením domácího uhlí v elektárnách zhruba mezi roky 2037-49. Hlavní o co tahle dnešní oblast průmyslového srdce EU hraje je nadcházejících klíčových 10-20 let robotizace, kdy s obřími prasklinami v globálním řádu, nechtějí být vydíratelní přílišnou závislostí na cizím plynu.

          1. nooo nevím, fakta jsou jasný:
            1) Germáni vodstaví uhelky,

            nooo nevím, fakta jsou jasný:

            1) Germáni vodstaví uhelky, nechcou si doma smrdět a potřebujou elektřtinu.
            2) ČEZko nechce těžit a přebytky elektřtiny chce vyvážet za Ojra do Germánije (kámarádkšeft)
            3) Polsko je chudý, elektrárny nevodstaví a spoustu má uhlí 😉

            v polsku žádný průmyslový booj sem nezaznamenal, len to žrádlo, smrad a světelný smog navrch 😉

            pr-asu.chmi.cz:8080/IskoPollutionMapView/faces/viewMapImages.xhtml

            airly.eu/map/pl/

                1. Ja bych si docela pral, abychom na tom byli tak bidne jako
                  Ja bych si docela pral, abychom na tom byli tak bidne jako Nemecko. 🙂

                2. Jooo? Nebo zavislost na sousedech? Ono je závislost něco
                  Jooo? Nebo zavislost na sousedech? Ono je závislost něco jiného, když jsi stát veliksoti německa a nšco jinbého jako zaprdek jako čr…
                  Je to stejné jako půjčka u banky, když si si pjčil milion, máš problém ty, když miliardu má problém banka 😀

                  Takže narozdíl od tebe, bvych to bral, kdybychom měli sílu německa, jinak co navrhuješ ty je to nejhorší co jsem kdy slyšel 😀

                3. A dnes nejsme zavisli? Na Rusku, Saudech, Norsku… Kolika
                  A dnes nejsme zavisli? Na Rusku, Saudech, Norsku… Kolika procent lidi to vadi, kdo s tim co dela?

Napsat komentář