Ekologičtí aktivisté: Bez jaderné energetiky oteplování Země nezpomalíme

redakce - 01 Duben 2019

Globální snížení emisí skleníkových plynů, které je podle drtivé většiny vědců nezbytné, chceme-li zpomalit oteplování Země, je v současnosti bez dalšího využívání jaderné energetiky utopií. jaderná elektrárna Dukovany Česká republika ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ. Je první provozovanou jadernou elektrárnou na území Česka. S výkonem 2 GW vyrobí asi pětinu elektřiny vyprodukované celkem na našem území.
foto: ČEZ

Po odbornících z energetiky, ke kterým se postupně připojují politici, začínají k tomuto závěru docházet už i někteří lidé v Německu, které se rozhodlo jaderných elektráren zbavit. A stejné hlasy zaznívají dokonce z řad ekologických aktivistů, pro něž byl ještě nedávno boj proti jádru tématem číslo jedna.

Podzimní zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), na které se podílelo šest tisíc vědců z celého světa, zvažovala 85 různých způsobů, jak zpomalit klimatickou změnu. Ve většině z nich hrají důležitou roli jaderné elektrárny, které jsou stále jediným velkým a přitom stabilním a spolehlivým bezemisním zdrojem elektřiny.

V celé Evropě vyvolalo minulý týden diskusi vyjádření švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové, která se v podobném duchu jako IPCC vyjádřila k jaderné energetice na svém facebookovém profilu.

Poté, co se na šestnáctiletou dívku, která inspirovala i nedávné české studentské manifestace za lepší ochranu klimatu, snesla od některých jiných ekologických aktivistů kritika, Greta svůj status upravila. Zdůraznila, že osobně je sice proti jádru, ale některým zemím jiná možnost v boji proti klimatickým změnám nezbývá.

Názor, že jaderná energetika je důležitá pro ochranu životního prostředí před emisemi, není ale mezi stoupenci ekologických hnutí ojedinělý. Jeho známým průkopníkem je Patrick Moore, jeden z prvních členů a představitelů Greenpeace.

V osmdesátých letech se zúčastnil dramatické plavby lodi Rainbow Warior, která byla potopena při protestu proti francouzským jaderným testům v Tichomoří a jadernou energetiku označoval za „synonymum jaderného holocaustu“. Později se ale s Greenpeace rozešel, mimo jiné i proto, že jakýkoliv reálný plán na snížení závislosti lidstva na fosilních palivech se podle něj neobejde bez jaderné energetiky.

Stejným vývojem prošel spoluautor Manifestu ekomodernismu Michael Schellenberger, který podle vlastních slov také začínal jako protijaderný aktivista, ale dnes pokládá jadernou energetiku za ekologický zdroj elektřiny.

Podobné názory jako Moore a Schellenberger šíří mezinárodní koalice aktivistických organizací, která pod názvem Nuclear Pride Fest pořádá demonstrace proti uzavírání jaderných elektráren a na podporu rozšíření jaderné energetiky.

Zatím poslední se konala loni v říjnu v německém Mnichově a další proběhne 28. dubna v Bruselu. Řada ekologických aktivistů z celého světa se angažuje i v Union of concerned scientists (Svaz znepokojených vědců) prosazujícím vědecká řešení ochrany životního prostředí.

A finská Zelená liga se loni v létě stala vůbec první „zelenou“ politickou stranou na světě, která deklarovala, že jaderná energetika je nízkouhlíkový zdroj elektřiny, který šetří životní prostředí. Předseda strany Touko Alto prohlásil, že lidé se často brání jaderné energii jen z ideologických důvodů.

Skutečnost, že jaderné elektrárny jsou v současném energetickém mixu nezastupitelné, potvrzuje i vývoj v zemích, které uvažují o jejich postupném odstavování. Švédsko, které plánovalo ukončení provozu jaderných elektráren už v roce 2010, v nich dosud vyrábí třetinu své elektřiny.

Belgický premiér Charles Michel po nedávných problémech, které nastaly při vynucené odstávce některých tamních jaderných elektráren, varuje před „uspěchaným a improvizovaným opuštěním jaderné energetiky“.

Emmanuel Macron, který ve volební kampani sliboval snížení podílu jádra v energetice Francie z dnešních tří čtvrtin na jednu třetinu, od tohoto plánu couvá pod dojmem problémů, které nejen v Německu působí rozhodnutí odstavit všechny tamní jaderné elektrárny.

Německý postoj zajímavě vyjádřil minulý týden komentátor deníku Die Presse, který napsal: „Kdo považuje změny klimatu za nebezpečí, nemůže být zároveň proti jaderným reaktorům, pokud tedy není v Německu nebo Rakousku“.

A v podobném duchu vyzněla i diskuse, zda bylo správné rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové o odchodu země od jaderné energetiky, kterou také minulý týden zveřejnily noviny Süddeutsche Zeitung.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Jak by jádro mohlo vyřešit klimatický problém, když současná celosvětová jaderná výroba se svými asi 440 reaktory pokrývá 10% elektrické výroby a 2% celkové energie? Vodní elektrárny a OZE pokrývají 25% světové výroby elektřiny. Kdybychom chtěli zvýšit podíl jaderně generované elektřiny na 35 %, museli bychom nejpozději do roku 2050 postavit přibližně 1000 nových reaktorů a 200 jako náhradu starých reaktorů, které bude nutno uzavřít. V roce 2020 bylo připojeno k síti 5 nových reaktorů a 6 jich bylo odstaveno.
A pak by nám ještě zbývalo dalších 40%. A to se bavíme jen o elektřině.
Jádro se staví v tržní ekonomice nejméně 10 let s přípravou ještě déle, finské Olkiluoto a francouzský Flamanville mají zatím skluz 12 let a jejich cena vzrostla trojnásobně.

---

Milan Smrž

Diky za vecnou info. Fanousci jadra nam zde porad tvrdi, ze jadro zachranuje lidstvo pred bidou, tmou a zimou. A pritom se jedna o okrajovou technologii. V absolutnich cislech bez kontextu s celkovou vyrobou se muze jadro jevit jako zaklad civilizace, avsak pri hlubsim pohledu je jadro jako spina pod nehtem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak se někde objeví článek o jaderné energetice, hned je z toho hádka přívrženců a odpůrců jádra. Obě strany se navzájem obviňují z nepoctivých argumentů, nereálných předpokladů, zamlčování faktů atd.
... a obyčejný člověk nemá šanci zjistit, jaká je skutečná pravda.

Obrázek uživatele Radovan

On základní problém jaderné technologie je už v tom, že to není nic pro obyčejné lidi. Pro ty je topení dřevem nebo uhlím a pak případně z toho výroba elektřiny. Jádro už je vyšší dívčí. Takže porozumět všemu kolem něj není nic jednoduchého. Už jenom primární a sekundární okruh, zanořování uranových tyčí, výroba paliva, to vše je hrozně složité a náročné vymyslet i vyrobit, o provozu a rozebrání nemluvě. Ani Rakušáci nerozebrali svoji atomku, přestože nikdy nejela. Němci teď přemýšlí, jak to udělat, když je odstavují. Ještě to bude zajímavé.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Strčte si to jádro do zadele.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemyslím, že bychom se měli ptát ekomagorů.

Obrázek uživatele Kuk

Tvoje bába je ekomagor. Běž se zeptat ropáků.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zas mam lepsi den, Kuk nezklamal. Proste primitivni idiot jako vzdy. Je to usmevne, on by rad byl jako Radovan, ale nema penizky a hlavne nema na to hlavu, je prilis hloupoucky.

Hlupakum zdar!

Obrázek uživatele Kuk

Tys taky nezklamal rs-ko, zas si hraješ na slušnáčka a morálně uvědomělýho troubu.
Kolik už poslal peněz do ty svý Afriky? Jo a nezapomeň v Kauflandu zase bude levnej hajlpapír :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

Až někdo racionálně vyargumentuje v diskuzi pana Wagnera a to prosím fakty a čísly a ne dojmologiemi, pak uvěřím, že JE nepotřebujeme. Do té doby jsou to všechno filozofické debaty lidí, kteří v OZE věří jako v náboženství a je jim jedno, že to bude pro koncové spotřebitele dražší a pro životní prostředí horší, však to jejich náboženství jim za to stojí. ¨

Fanatici všech ideologií, vybijte se navzájem, děkuji.

Za mě je třeba postavit jednu novou jaderku o 2 až 4 GW jako náhradu Dukovan a uvažovat o co nejdelším prodloužení životnosti Dukovan a Temelína, klidně 100 a více let, pokud to bude dávat ekonomický smysl.

K tomu FVE s bateriovými úložišti a případně přečerpávačkami a dalšími možnými technologiemi na ukládání energie (E2G apod., stlačování vzduchu do podzemí, přečerpávání vody v dolech...). VtE je dost vyčerpaná a naráží na odpor obyvatelstva, tam pšenka moc nepokvete, biomasa už teď přesahuje ekologické možnosti ČR a odčerpává zdroje, které lze využít účelněji. Voda je mimo, tam jsou možnosti prakticky vyčerpány, navíc hrozí extrémní sucho (což je i argument proti biomase, která vyžaduje značné obdělávané plochy, které by byly lepší zalesněné). Fakticky u nás máme jenom FVE. Takže na komponenty a panely zrušit DPH a cla. V tu chvíli si trh sám poradí i bez dalších podpor a dotací.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To není o fanatismu. Huhlí se dotovalo minimálně od po 2. světové válce. Jádro dostalo státní pobídku od šedesátých let minulého století. FVE dostala pobídku v roce 2005 do roku 2013 a nyní pár peněz v NZÚ. Do roku 2033 bude taky bez dotací. Byl bych pro uvalit na huhlí a plyn uhlíkovou daň, zrušit jakékoli dotace pro nové jaderné a FVE zdroje. Ono totiž dnes se již lidem s nejběžnějším tarifem D02d a D25d bateriové úložiště vyplatí. Je to 1,8Kč oproti ceně distribuce 2,5Kč. Nezapočítávám účinnost LiFe a měničů což může být k těm 1,8Kč dakších 20% navíc. Furt je akumulace v plusu.
K těm dotacím předesílám platí i jakékoli státní záruky. Odmítnout! Jen ať si to bezmozci podnikatelští platí ze svého. Tak jak nám celých 30 let tlačí do kebule. Takže tak soudruzi podnikatelé či jak se vám podnikavcům za cizí které považujete za vlastní říká. Konec dotací na vás! Obyčejní lidi si pomůžou sami.

Obrázek uživatele Josef

Nerozporuji, že by se úložiště nevyplatilo. Sám ho mám, 40 kWh z bořených EV. Ale dává smysl jen při větší spotřebě.

Nebyl byste tak hodny a nepodelil se se zkusenostni se stavbou a rizenim takove baterky, pripadne i kde jste ji poridil a kolik Vas ta "sranda" stala? Idealne to shrnout nekam na web.
Zajimalo by me, co vse je k tomu potreba, az bych si ji chtel sam poridit.

Obrázek uživatele Josef

Ještě jsem stále ve výstavbě a řešení nových a nových možností, ale určitě to pak sepíšu a dám k dispozici i na hybridu.

Super, dekuji

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

+1. Obnovitelné zdroje dávají smysl jen někde a za poměrně omezených podmínek. Bez jádra to zatím nejde, ale s fůzí to bude o hodně lepší. Zrušit ekodotace a investovat do výzkumu fůze.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ono to s fůzí je paráda již dnes. Až ji začneš užívat taky, dáš mi za pravdu. Peněz na výzkum chytání energie z ní již bylo vyplaceno a slíbeno vyplatit dost. Teď už stačí na plně tržním principu týt z poklesu cen a instalovat, instalovat, instalovat. Máme hodně co dělat a málo ruček šikovných. Zatím to zde zachraňují velkohubá prohlášení, že nic nemá cenu atakdále. Čas postoje prověří. Mnohým pak věkem zvadne. To je ale jejich máčka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle bypadá jak gogole translatoru, odkud jste?

Obrázek uživatele Josef

Já jsem s fúzí optimista. Zvlášť s ohledem na aktuální vývoj. Ale počítat s tím v energetické koncepci státu nejde.

Obrázek uživatele Radovan

V čerstvém rozhovoru pro HK ČR tvrdí rektor ČVUT, sám částicový fyzik, že fuze je otázkou 40-50 let, než bude použitelný v praxi. Takže v podstatě moje děti v důchodu se snad mrknou na první stavěné elektrárny. Moji vnuci si snad tu elektřinu i koupí.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak potvrzení toho, že řešením pro nás je jádro.

Obrázek uživatele Radovan

To tam nikde není.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhledem k tomu, ze OZE jsou omezene pouzitelne, tak to z toho vyplyva. To je prece jasne, ne?

Obrázek uživatele Radovan

Jinými slovy nebo to tam. Ale na to jsme si U Vás zvykli.
Čemu říkáte omezeně použitelné OZE? Mezi OZE patří kromě FVE, které logicky nejdou v noci, třeba i vodní elektrárny, větrné, geotermální, přílivové.... A tady už omezení moc není. Například geotermály a přílivovky jsou v podstatě stabilní a předvídatelný zdroj a ještě navíc řiditelný.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hmm, v CR?? Teda tady je priliv fakt casto. A geotermalnich tady postavime taky spoustu.

Vodni, v principu ano, ale v CR jiz majoritu vodnich toku vyuzivame a postavit dalsi prehrady je diky zabickarum enormne obtizne.

Tak, a jak to teda chceme vyrabet tady?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas, teď jsem ve stavu, kdy můžeme počítat s ím co máme. Jsou to jaderné reaktory, možnost přímé přeměny vody v nových reaktorech na vodík a kyslík atd. Tu musíme využít, protože stejně jinou volbu nemáme. A pak investice do fůze.

Prosim Vas, kde bezi takovy reaktor, co premenuje paru na H2 + O2? A takovy bude v Dukovanech?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Termochemicky:

www+idnes+cz /technet/technika/jak-se-vyrabi-palivo-budoucnosti-vodik-pro-auta-i-elektroniku.A080127_234744_tec_technika_vse

Ten clanek jsme uz drive cetl. Priznam se, ze jsem v nem nenase odpovedi na me otazky.
Tak tedy znovu. Kde bezi reaktor ctvrte generace, ktery umoznuje levnou vyrobu vdiku? Je takovy zamysleny v Dukovanech?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No vidite, nikde. Jak by take mohly, kdyz koncept byl predstaven v roce 2003. Tak honem, je treba stavet, vime co chceme a ted prestat kecat a makat.

A je takovy typ reaktoru zamyslen pro Dukovany?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A brani nam neco?

Penize? :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to je snadne reseni, nevyhazovat penize na dotace FVE a stavet poradne jaderky do majetku statu a zakazat privatizovat .

Tak mi povezte, kolik nas stat staly dotace do FVE. A kolik stoji reaktor 3. generace. Akolk stoji reaktor 4., ktery umi mj. lacine vyrabet vodik.
Mimochodem, vite ze statni podniky hospodari hure nez soukrome? Vzpomente si, jak na tom byly tuzemske banky pred privatizaci. Byly ve ztrate a nektere se musely sanovat. Ted jsou to dojne kravy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dva takove chvili bezeli ve Fukusime ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejen, i velké požáry jsou takovým reaktorem, kdy exploduje voda pro hašení požáru.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Argumentace pana Wagnera, když to zjednoduším, stojí zejména na "energetické nezávislosti", pochybném a nedefinovaném termínu v podání jeho a mnohých v podobě vhodné tak pro nekonečnou totální opotřebovávací válku, a redukci emisí na 0. Při tom ale ignoruje ekonomickou stránku věci. Ano můžete namítnout že OZE byly drahé, jenže byly, dnes jsou ceny jinde.Zatímco cena, obecná, OZE jde dolů, cena JE jde nahoru minimálně s inflací. A pokud si trvá na jedné z obou ekonomicky nesmyslných věcí, tak se přesvědčit moc argumenty nedá.

Dále si neuvědomuje co znamená systém s 10 reaktory a co s 100 bloky a co s 1000 bloků a co s 10 000 bloky a plně decentralizovaný. Tam je brutální rozdíl ve zranitelnosti, což je při každém konfliktu násobně důležitější než cokoliv jiného. 10 reaktorů, to je zjednodušeně 10 střel a stát je paralyzovaný, bez proudu. 1000 bloků znamená už nutnost pozemního útoku a plně decentalizovaná energetika znamená že nebudete s to stát takto zničit. Ano, omezíte schopnost fungovat, ale je už rozdíl mezi 10 dny zcela bez elektřiny a 10 dny s dvěma hodinami elektřiny denně, a to může být sakra velký rozdíl i co do udržení pořádku.

Jestli si vezmete na triko případnou havárii v jedné z elektráren po výrazně prodloužené životnosti, prosím, vemte si ji, nebráním Vám.

Samotná spotřeba biomasy v ČR nepřesahuje moc místní zdroje. Že se to exportuje je věc druhá.

Extrémní suchu napáchalo tak bolševické zemědělství a jeho pokračování po revoluci, ztracená zádržná kapacita krajiny odpovídá řece konstantního průtoku 100m3/s po dobu jednoho roku. Dále zanikly rybníky, byla narovnána koryta, tam začněte.

Pro PVE je stále dostupný plný potenciál a popravdě je obrovský.

Potenciál vodních zdrojů je využitý asi z poloviny a pak je také třeba se ptát o jaké koncepce hydroelektráren nám jde, jestli to mají být průtočné, špičkové klasické, nebo jestli mají využívat baterie, jestli má mít každá nádrž k sobě přečerpávačku atd. atd. Jestliže se běžně špičkové elektrárny staví na šestinásobek průtoku a průtočných elektráren je asi 300MW, tak se bavíme o asi 1.8GW pokud do akumulace zapojíme i baterie. To je dost. Máme tu od C.K. mocnářství nedokončené projekty, od 1. republiky nedokončené projekty... MVE na mnoha místech nejsou navržené zdaleka optimálně, jestliže na místě s potenciálem 500kW je elektrárna 50kW, je to nedobré, Morava má potenciál na dalších asi 10MW, nevyužívá se, některé elektrárny se dají přestavět na přečerpávačky, neděje se... Takže tady je pořád celkem značný potenciál.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nepřesahuje? A nějaké fakta, místo "já to říkám"?

Prosil bych stabilní zdorj energie, co bude dodávat to množství co jaderné a uhelné by ybli, kromě náboženských keců "existují bateriová uložiště a obnovitelné zdroje"?

Je to samé, existuje, máme zdroje atd., ale jaksi vše ve stylu, že vodní nemáme, větrnou nemáme, fve nemáme, baterie nejsou továrny a zdroje kde vzít mnateriál na baterie...

Reálně je vše v populárně naučných časopisech, v laboratoříchj, ale jaksi v továrnách nic není co by mohlo tu jadernou a uhelnou nahradit...

Máš něco jiného kromě náboženskcýh keců?

Obrázek uživatele Radovan

Vy máte jakou továrnu na 3 směny 24/7, že požadujete stabilní atomový zdroj? Pokud máte, tak si do ní elektřinu za svoje zajistěte a atomovku postavte. Ne za daně nás všech. My ji v domácnostech a firmách nepotřebujeme.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Josef

Tohle je dost vadná argumentace a popírá některé jiné argumenty, které vznášíte. Bez těch pro vás nepotřebných továren se celý náš stát fakticky ekonomicky zhroutí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ÁÁÁ pán je v jádru bolševik, socializovat ztráty a kapitalizovat zisky. No ale za toto jsme v plyšáku necinkali milej zlatej. Za svý. Už 30 let za svý! A pokud jsi doteď nemusel, tak šup z hruštičky zpátky dolů a to na hlavičku aby se Ti rozsvítilo. Já jako zaměstnanec rozhodně nebudu odebírat 20% z výroby EE v ČR ale dotovat ze svých daní podnikavce žeroucí 60% výroby EE v ČR a okolní státy které z našich daní tyjí svým odběrem také 20% výroby EE v ČR. Nene soudruhu, už 30 let za svý! Doby kdy dělnická třída ústy svých vyvolených (dnes podnikavci) žrala plody své práce je dávno pryč. Nech se vzbudit v 5:30 a šup do kolbenky k soustruhu!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže v tom případě nadšeně souhlasíte s ukončením všech dotací? Protože co jíného je dotace než socializace nákladů a privatizace zisku.

Obrázek uživatele Josef

Nějak nevím, co na tenhle nesmysl říct. Pokud jsem bolševik tím, že podporuji veřejné školství zdarma (ale jsem rád i za soukromé školství, které těm veřejným ukazuje laťku), podporuji poskytování základních služeb státu, tedy dostupnost energetických sítí většině obyvatel, policii, hasiče apod. a nechci prudký přechod k anarchokapitalismu, tak jo, jsem bolševik. Ale myslím, že takto bolševici definovaní nebyli. Za vaši frustraci životem fakt nemůžu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nic, pán je pomatený, to se někdy stává.

Obrázek uživatele Radovan

Proč? Já vznáším argument soběstačnosti a maximálního využití zdrojů. Ne systém postavím si fabriku a státe starej se. Neříkám nepotřebné továrny, říkám továrnu za své, ne za moje.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jakou farbiku krom vlastni jste financoval a jak probihaly finance. (o jedne vim, jmenuje se bankovni sektor, ale to je jina story)

Obrázek uživatele Radovan

Nechápu, na co se ptáte a jak to souvisí s tématem.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mohl by jste vysvetlit, co mate na mysli touto vetou:

Ne systém postavím si fabriku a státe starej se. Neříkám nepotřebné továrny, říkám továrnu za své, ne za moje.

Obrázek uživatele Radovan

Když se podíváte do historie, tak vždy existovaly decentralizované zdroje energie. Většinou voda nebo vítr, případně lidská či živá zvířecí síla. Pak se to stejně dělalo s dřevem, dřevěným uhlím a uhlím. Každá fabrika si zajišťovala energii sama nebo po domluvě se sousedy. Pak přišlo znárodňování a centralizace po vzoru Sovětského Ruska a budování ohromných elektráren spalovacích a vodních. A protože většinově nestály v místě spotřeby, následovaly rozvody elektřiny a jsme tam, kde jsme dnes. Jenže dnes průmysl a investor namísto - postavím provoz minimálně energeticky náročný a vybavím jej lokální výrobnou elektřiny z OZE nebo kogenerací - křičí státe starej se, dosluhují ti elektrárny, já potřebuji odněkud sosat! Domácnosti u nás opravdu další atomku nepotřebují. Ale průmyslníci lobbují prostřednictvím státu, aby se se stáními zárukami, tedy z daní nás všech, postavila. Nejlépe aby ji stavěl rovnou státní podnik a ručil tak daněmi nás všech.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ne v tom nemate pravdu. Decentralizovane zdroje souvisely s technologickou urovni. Jaderne/uhelne elektrarny jsou i v mistech, kde se nikdy neznarodnovalo, treba USA a zapadni Evropa.

Centralizace souvisi s vyssi potrebou a vetsi efektivitou centralizovanych zdroju. Je levnejsi postavit centralizovany zdroj a rozvest energii, nez stave elektrarnu na kazdem rohu. Krom toho u uhelnych je zavislost na geografickem umisteni zdroje energie, tedy lomu, zjevna. Natolik zjevna, ze se stavi elektrarny tam, kde je uhli, aby slo dopravovat dopravnikem. Proc? Protoze od urcitych vykonu je jiny zpusob dopravy neekonomicky, az technicky nemozny.

Pracujete na VSB, tak vam to kolegove z HGF urcite vysvetli. :-)

Obrázek uživatele Radovan

Souvisely i nesouvisely, protože tam kde stály továrny už dříve závislé na vodní síle, tak buď šlo postavit elektrárnu nebo se musela elektřina dovést dráty nebo se továrna zavřela.
V USA a západní Evropě je hezky vidět, že se staví nedaleko zdroje nebo nedaleko spotřebitele.
Kolegové mi zřejmě nic nevysvětlí, protože je to opravdu individuální. Namátkou Baťovy lignitové doly a doprava v kombinaci vlak loď. Totéž dovozy lodí uhlí třeba po Labi nebo po železnici. Rozvody se začaly dělat až po vzoru Ruska, takže jsme na tom dnes relativně velmi dobře, na druhé straně to ovšem stojí velké peníze udržovat v chodu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

TVL, to nemá smysl. On je prostě úplně blbý. To je jak ta slovenská ministryně, co nepotřebuje elektřinu, protože se na televizi podívá při svíčkách. (výroba svíček a distribude spotřebuje víz zdrojů, než ta elektřina, to jen tak mimochodem).

Obrázek uživatele Radovan

Tak máte továrnu nebo nemáte, že potřebujete nutně jaderku? Hloupé nadávání není odpověď.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já nutně potřebuji továrny, abych žil ve společností, která díky masové produkcio věcí žije v materiálním dostatku. A k tomu továrny nutně potřebujeme. A mimochodem, kde se berou ty soláry, co máte na střeše a na které berete dotace (a tedy nás všechny okrádáte). To vyrábíte na koleně? Nakopáte křemík, ...

Obrázek uživatele Radovan

Jenže nejsou Vaše. Vznikly jen díky společenskému pokroku a svobodnému podnikání, kterému opět zvoní hrana. Opět zopakuji, že si rád koupím věci, které vyrobili podnikatelé, kterým platím jen za ony věci a ne navrch ještě za energii na jejich výrobu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud podnikatele nebudou mit elektrinu, nebudou moci podnikat a vy nebudete nic kupovat, protoze ekonomika pujde k sipku. Je to strasne jednoduche. Ta cena elektrarny je promitnuta v cene toho zbozi, neni zrovna pavdepodobne, ze pokud by se energie vyrabela jinak, tak by to bylo levnejsi.

Obrázek uživatele Radovan

Ano, máte pravdu. Jen s poslední větou budu polemizovat, protože to nemáme moc kde ověřit. Právě díky té centralizaci a dominantám na trhu s energiemi ČEZem počínaje a triopolem v rozvodech.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemá ale chtěl by mít. Móóóc by chtěl! A proto volí ty co továrny mají.

Pan Wagner není taková autorita, aby ho musel někdo vyargumentovávat. Skutečnost je taková, že JE se vyargumentovávají samy smými neustálými a velmi zásadními problémy. 1) Trvalá úložiště nikdo v sousedství nechce. 2) Velmi vysoká režie v oblasti bezpečnosti, jak té jaderné, tak i vojenské. 3) Nemožnost (neexistuje technologie) účinné a finančně únosné deaktivace v přírodě rozptýlených aktivních izotopů. 4) V případě vážné havárie, nastává katastrofa. Černobyl, Fukušima. Podle zákona pravděpodobnosti malých/velkých čísel, další podobná katastrofa se dá očekávat v řádu desítek let.
Bod 4 je velmi závažný a ostatní body jsou proti tomu nicotné. V případě ČR by znamenala havárie podobného rozsahu byť jen jediného reaktoru, pravděpodobně jak ekologický, tak i hospodářský kolaps. Argumenty typu: nemáme reaktory typu RBMK, nemáme moře, a tudíž ani tsunami, jsou hloupé. Ďábel se skrývá v nečekaných detailech, které nikdo nepředpokládal nebo nepředvídal. V každém odvětví se počítá i s totální destrukcí a jsou známé postupy, jak takovou havárii řešit. V jaderné energetice jsou takové scénáře zapovězené tabu, protože případné dopady jsou nesrovnatelné s čímkoli, co zatím lidstvo, kromě atomové pumy, dokázalo technologicky vytvořit.
Abych byl objektivní, doplním, že možná nějaká havárie chemické továrny, může mít dost devastující a dlouhodobé dopady, ale u havárie jaderného zařízení, je to vždycky na hodně dlouho, hodně se toho musí obětovat a stojí to velmi mnoho.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pan Wagner je rozhodně větší autorita, než vy. A tudíž kecy jednoho hlupáka, jsou jen kecy jednoho bezvýznamného hlupáka, kterých mezi námi chodí spousta. Není třeba se jimi trápit.

Máme za sebou dvě vážné jaderné havárie, život na planetě se nezastavil, nedošlo k vymírání druhů, bylo zasaženo jen enormně malé území vzhledem k ploše planety. Tedy paradoxně, prd se stalo i když se v případě obou stalo to nejhorší možné.

Prý prd se stalo.
I moje dítě se potýká s havárií z Černobylu a takových z té doby je určitě víc.
Ale prd se stalo, nevím co bys chtěl víc.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 25 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fakt, tak tu diagnozu bych si rad poslechl. Vyvojove poruchy byly pred Cernobylem a vzhledem k pravdepodobnostnimu carakteru teto veliciny je nemozne dokazat, ze byla v souvislosti s vybuchem. Krom toho, urcite preji vasemu doteti zdravi, ale z pohledu lidstva je jeho zivot, stejne jako muj zcela bezvyznamny.

Myslím, že diagnozy neříká cizím ani doktor.

Nejde o "poruchou vadu" ale následek spadu z Černobylu, kdyby jsme to věděli dřív a včas, možná se tomu dalo z naší strany trochu předejít.
Je už velká, tedy přes 30 let a zatím to jde.

Vážně nezlehčujte následky o kterých si myslíte, že jsou bezvýznamné.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 25 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Radovan

Nevyplácí se podceňovat jednotlivce. Stalin, Hitler, Einstein, Musk…… Ano bylo by fajn, kdyby se někteří nenarodili, ale bylo by zlé, kdyby se někteří jiní nenarodili.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To zkus prohlásit před Slováky kteří se dodnes potýkají s havarovaným A1 JE Jaslovské Bohunice. Fakt jsem zvědav jak Tě pozvou na večeři z vděčnosti za to že jsme jim ji přenechali.

Obrázek uživatele Radovan

Kdo jiné hlupákem tituluje, sám jím je. To jen na okraj. Máme za sebou mnoho havárií jaderných elektráren vzhledem k jejich počtu. Jen o pár jsme se dozvěděli a jen minimum se nedalo ututlat, protože to byl průšvih minimálně kontinentálního rozsahu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano a američané nebyli na měsíci, kolem nás jsou miliony mimozemšťanů a země je placka. A za všechno mohou ještírci, kteří nás zotročují. A proto zatajili všechny ostatní havárie.

Tak v tom případě to je ještě lepší než jsem čekal, tolik závažných jaderných havárií o kterých nevíme a nikde žádné následky. Prostě jádro je cool. V době Internetu, kdy cenzůra je enormně obtížná (nikoliv nemožná)

Pokud někoho nazvu hlupákem, pak to neznamená, že jsem hlupák. Existuje několik možností:
1. dotyčný je hlupák
2. oba jsme hlupáci
3. nikdo není hlupák
4. já jsem hlupák

Timto výčtem lze snadno dokázat, že nemáte pravdu.

Obrázek uživatele Radovan

Vidím, že se orientujete i v letech do vesmíru a stycích s jinými planetami. Tak si sedněte k webu, který vzýváte, a zkuste si dohledat kolik těch různých havárií bylo. Těch o kterých víme. A jak málo stačilo, aby třeba Slovensko už nebylo.

Ve výčtu hlupáku Vám chybí už jen "všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo" :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale no tak, Slovensko by nebylo, dobry muzi, to je opravdu hloupost do nebe volajici. Havarie, ktera byla, zapricinila jen kontaminaci v ramci elektrarny. Slovensko by bylo, stejne jako existuje Ukrajina i v pripade havarie rozsahu Cernobyl, kde uz nic horsiho se stat nemuze.

Slovensko by bylo i kdyby na jaho uzemi explodovala vodikova bomba. A to je sakra o jinych energiich a jinak obohacenem uranu - resp. vodikova bomba je to o termonuklearni synteze a jaderna naloz je v orincipu jen roznetka.

Obrázek uživatele Radovan

Nerozporuji Slovensko jako oblast na mapě, ale Slovensko jako stát obývaný Slováky. Že existuje ještě Ukrajina jako stát obývaný Ukrajinci je jen shoda šťastných náhod. Mohla to být zakázaná zóna Ukrajina.
Vodíček není čajíček, to je jiná liga. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stastnych nahod, clovece v Cernobylu se po*ralo, snad uplne vsechno co se podelat mohlo. Nevzdelani lempli a diletanti na veline, politicky tlak na vyrobu, konstrukcne nebezpecny reaktor. A taky se stalo to nejhorsi, co se stat mohlo. Proste to bouchlo. Obsah se dostal ven.

O moc hur uz to dopadnout nemohlo. Jaderny vybuch necekejte, na to je palivo prilis malo obohaceno.

Obrázek uživatele Radovan

Jaderný výbuch by už opravdu byl vrchol. Bohatě stačí ten spad a jaderný oblak, fakticky je to neřízená špinavá bomba, tedy běžná puma naplněná radioaktivním odpadem, putující světem podle aktuálního směru větru :-(.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Už jenom "uložiště nikdo neche", když se staví první elektrárna z uzavřeným cyklem, tedy uložiště se stává zdrojem paliva :D

Chlape, tvoje argumenty platili před 30-40 lety, je jiná doba, jenom ukazuješ, že ho vyargumentovat nedokážeš, když nemáš znalosti, jenom kecy argumnety "fukušima" :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Argumentuje realitou na kterou je možno se jet podívat kdežto Ty vzýváš neexistující bůžky a víru. Kdo je blíž realitě je jasné. Sám jsi se zařadil.

Obrázek uživatele Radovan

Kde se konkrétně staví první jadrná elektrárna s uzavřeným cyklem, kolik jich je ve výstavbě, jak dlouho běžel ověřovací provoz a kolik procent vyhořelého paliva se opět povedlo použít?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Hele Josefe, Wagnera vyargumentuju kdykoliv budu chtít, už jsem to mockrát udělal, to není vůbec těžké, dělá hrubé chyby ve výpočtech, logice a ekonomika mu taky vůbec nejde. Ten pán žije v kognitivní disonanci, tak strašně chce, aby to pro JE vycházelo dobře, že to (podvědomě?) výrazně ovlivňuje jeho práci s fakty. Jeho slabá místa taky poznáte lehce, objeví se v tom okamžiku, kdy přestane omračovat čísly a začne používat vzletné fráze.
Vy byste si měl v prvé řadě rozmyslet jestli jste centrální plánovač, který ví všechno nejlíp a budoucí podíly zdrojů předepíše, nebo jestli chcete, aby si trh poradil, v tom případě nepředepisujte budoucí podíly zdrojů nebo nezávislost na importu a nechte trh, ať si to rozhodne sám, investoři ať si staví, ale za svoje.
P.S.: Takhle si státní energetickou politiku představuju já.

Obrázek uživatele Josef

Problém je, že vaše představy nejsou zase na tom ohromování čísly založeny vůbec. Vy jste idealista, který má docela dobré znalosti v oboru obnovitelných zdrojů a také jste liberál až anarchokapitalista. Kombinace obého vás ovšem sráží k zemi, protože ty dva proudy kombinujete a stavíte si z nich teoretické konstrukce, které ovšem nemáte z praxe nijak podložené.

Já jsem také přesvědčením liberál až anarchokapitalista, ale jsem také realista (a teď nemyslím toho vola, co tady pod tímto nickem píše). Mám rád nové technologie, proto mi elektromobilita i OZE imponují. Ale zároveň nejsem ochoten obětovat na piedestal svého nadšení fakta, ať už ta týkající se cen nebo skutečných možností daných technologií. A také je třeba k energetice přistupovat nikoliv s optimistickým nadšením (a podle toho budovat své modely), ale s opatrnou skepsí. Nejedná se o malou FVE na mém baráku ani auto v garáži, jedná se o celou zemi, kde by chybný krok měl následky pro celou populaci, ať už následky v podobě vysoké ceny energií, nebo nedostatku energií v kritických okamžicích nebo dalších problémů, které mne zrovna nenapadají.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Josefe, já nejsem anarchokapitalista ani náhodou, s těmi blby nechci mít nic společného. Já jsem na rozdíl od nich pro velmi přísnou státní regulaci a státní zásahy, jen se musí dělat správně, tak aby to přinášelo žádané efekty, pro mě je "trh" nástroj, ne modla.
Jestli chcete prakticky demonstrovat rozdíly mezi výstavbou FVE a JE, klidně se stačí podívat na ČR.
V letech 2009-2010 nastala situace, kdy se finančně vyplatilo stavět FVE, za ty dva roky byl mobilizován kapitál na úrovni cca 200 miliard Kč, který byl investován a na konci roku 2010 už vše vyrábělo.
V té době se už plánovala dostavba JETE, plánuje se doteď, všichni "pánové nahoře" jí hrozně chtějí, všichni hlásají jak strašně je potřebná, ale skutek utek, a dnes už se ví, že před rokem cca 2035 nic nového nebude.
Vy mluvíte o chybných krocích, ale výstavba JE není krok, to je, že se necháte vystřelit z konónu a doufáte, že za 10-15 let dobře dopadnete. Kroky se dělají postupně, jeden za druhým. Každý rok udělat něco, učit se z chyb i úspěchů.

Obrázek uživatele Radovan

Je to jeden z obrovských plusů FVE, ta rychlost výstavby a možnost využití ploch bezprostředně na nemovitostech, kde se vyrobená elektřina spotřebuje nebo uloží. A tyto rezervy musíme vyčerpat dříve, než si zaděláme na průšvih 30 let dostavby JE.
To není nic proti JE, to je znalost a zkušenost s korupčními politiky a manažery státních firem. Vidíme tempo výstavby a kvality dálnic, silnic, mostů, železnice..... To by tady snad museli přistát Paroubkovi Marťani neblahé paměti, aby to snad s dostavbou a kvalitou JE bylo jinak.
Brzy to bude 10 let, co komici politici a byrokrati podělali dálnici kolem Ostravy. Dodnes je podělaná a stále více je jasné, že se bude muset zbourat na základy a postavit znovu, jako ty mosty na ní. A to je jen trocha asfaltu na valu z hlíny, sem tam mostek. Takže pouštět tuhle bandu na JE? Děkuji, nechci, mám se rád.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže ta výstavba FVE má i své mínusy. Elektrikáři ba dokonce i poučení amatéři to zvládnou u sebe sami. Není zapotřebí státních záruk a co se týká jednotlivců mnohde ani úvěrů. Není zapotřebí stavět další sloupy vedení a tím uvalovat věcná břemena na soukromý majetek, není třeba nových transformátorů........ Nedá se získat všimné do stranických sekretariátů..... Lidé pak můžou Kalouskům ukazovat jaká je jednička.... Samé mínusy. Nebo jsem něco přehlédl?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě pár plusů má EV:
1. Nesvítí slunce, nevyrábí.
2. Dá se suprovně krást na dotacích, takže Kalousek chrochtá blahem.
3. Velikost produkce je předvídatelná na jednotky dnů, stejně jako počasí.
4. Stabilita sítě se strašně zvětší zapojením spousty zdrojů u kterých je obtížné garantovat parametry. Kmitočet pak bude maximálně stabilní.
5. Je nutné je dotovat, jinak se nevypltí. Čoz znamená, je to dražší.

A asi jsem zapoměl na spoustu dalších výhod.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vsadím se, že Kalousek určítě může i za tvý smradlavý haxny ty tupoune

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kalousek je dle meho nazoru jen jeden ze spousty zlodeju. Nic zvlastniho, proste jen krade. A tak i jeho ukazovani na Babise, ktery take krade, je mi k smichu. Standardni situace, zlodej krici chytte zlodeje. To ze se Kalousek dostal do situace, kdy je bran jako vzorovy vladni zlodej, je spise dano tim, ze moc krici, nez ze by nezvykle moc kradl.

PS: Repka mi nici motor a stve me, ale jeste nikoho, krom zvere, nezabila na rozdil od Kalouskovych padaku. To jen tak na okraj.

Obrázek uživatele Radovan

Ano, samé mínusy pro korupční politické zloděje má decentralizace výroby elektřiny. Proto mafie ve vládě a byrokracii kolem sebe tolik kopou.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Problém pana Wagnera je stejný, jako mnohých jiných a spočívá ve fascinaci jadernou fyzikou. Je to asi tak podobné, jako se dívat do očí tygru, lvu nebo třeba kobře. Skočí, neskočí? Někdo se moudře spakuje, někoho taková hra na boha fascinuje.
Jeden můj kamarád, velmi dobrý programátor, odešel ze studií z JF ČVUT poté, co v praktiku spálil odporovou dekádu. Došlo mu, že udělat chybu v jaderné fyzice může (ale nutně nemusí) mít daleko horší následky než spálení několika odporů. Je to trochu i otázka štěstí nebo smůly. :-)

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je hluboké neporozumění. (obvykle se tento termín překládá jako děsná kravina). Není to žádná fascinace, je to prostá logická úvaha opřená o propočty namísto náboženských keců ekoblbečků, kteří neumí dokázat, že mají pravdu a tak jen tupě dokola omílají svou mantru.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co víc chceš dokázat než snížení potřeby EE z distribuční sítě o 40% a její přesun do nízkého tarifu tedy k pomoci stabilním zdrojům jet stabilně. To již v roce 2015 a od té doby samozřejmě další posun v soběstačnosti je. Včetně bezproblémového období větrů kdy elektřina byla bez výpadku v jako jediném domě v dědině. Holt ti jimž vytekly mražáky by Ti to mohli vylíčit.
forum.mypower.cz/download/file.php?id=5906&mode=view

Takže žádná mantra, tvrdá fakta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sorry, i já jsem se v úspoře seknul. Nikoli 40% ale více než 85% úspora EE z distribuční sítě v rozsahu tří let.
viz. forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&hilit=%C5%A0luknovsko#p41616
A proč ausgerechtnet u jiných by to nešlo? Nejde? Tak ať platí! Ale za svý, ZA SVÝ!

Už vaše samo vaše vyjádření vás usvědčuje z omylu. V JE je mnoho emocí na straně zastánců i odpůrců. Racionálního uvažování je tam pomálu. To samo o sobě je hodně nebezpečná kombinace při plánování tak rizikových provozů, jakými JE bezpochyby jsou.

---

hariprasad

Taky jsem to vzdal v 5. ročníku byť z trochu jiného důvodu :-)

Na jednu stranu je jaderná fyzika krásný obor, na druhou staví před lidstvo tak těžké úkoly, že jsme je nedokázali ani po 70-letech vyřešit. Nejde jen o dekontaminaci, která je pořád na úrovni středověku, ale i o fúzi. Hýbe se to, ale moc se to za víc jak půl století nepohnulo.

---

hariprasad

Jo, krásný obor to byl dokud mi nezačalo připadat, že na tu tabuli píšou v klingonštině :-D. Jsem si nějak bláhově myslel, že to bude podrobnější výklad toho v populárně-naučné literatuře, ale okolo 3. ročníku se ty integrály začaly nějak moc vymykat kontrole :-D. Ale je fakt, že mi ten mozkový zápřah teď dost začíná chybět, ale už je to oříšek se do něčeho podobného znovu vrátit.
Jinak fúze teď podle mě půjde relativně dost rychle. Rok 2019 je přelomový, ne kvůli nějakému revolučnímu objevu nebo pokroku, ale že se do toho začínají hrnout soukromí investoři a také jiné přístupy mají úspěchy (Wendelstein 7-X třeba). Co to sleduju, tak ITER bych snad i rovnou zrušil (asi stejně jako SLS).

Byl jsem na jiné škole a vzdal jsem to mnohem dřív, protože to nebylo to, co jsem hledal. Respektive nenacházel jsem tam odpovědi na otázky, které mě zajímaly.
Jinak, jak sám víte, chce to hodně cvičit, pak se to dostane do hlavy a dá se to číst jako noty. Slyšíte rovnou hudbu. Jenomže někteří profesoři jsou dost (a nejspíš schválně) bezohlední. Oni sami ví, co jim to dalo úsilí, než se k tomu umění dopracovali.
Poříád to ale nic nemění na skutečnosti, že přes všechno úsilí jsou výsledky dost minimalistické, když se podíváte, co se děje a stalo za to samé období v jiných oborech.
Fyzika pevných látek, biologie, biofyzika, robotika. Jenom v IT je to naprosto nepředstavitelný pokrok. Příspěvek píšu na HW, který se mi vejde do ruky a stojí tolik, jako levnější smartphone. Přitom, když to srovnám se sálovým počítačem v roce 1980, tak má asi 40000x větší paměť a s procesorem to bude podobné.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, je klidne mozne, ze to je jinak. Tohle je obor, ktery nemuze studovat "normalni" clovek. Pokud chcete byt uspesny, musite byt genialni cvok. Myslet v matematice a videt v rovnicich reprezentaci realneho sveta. Ja to neumim a tak delam IT, coz je pomerne prizemni vec. Oni to umi a delaji fyziku.

Tak celkem chapu, ze vas to stve a snazite se tvrdit, vdyt oni nikam nepokrocili. Ale pokrocili, hodne pokrocili, jen uz je to za vasim obzorem.

Vůbec nechápete o čem píšu. Ano, každý to dělat nemůže. Chce to i hodně obětovat a to se mi nechtělo. Odpovědi na skutečně zásadní otázky však ani v matematice a ani ve fyzice prvoplánově nenaleznete. Je to hezké, je to zajímavé, ale je to asi tak stejné, jako když je někdo virtuóz. Ostatně, ty poslouchám trochu raději. Ale například hodně inspirativní byl - a je Petr Vopěnka, který dokáže najít podstatné spojitosti mezi spiritualitou a matematikou. Podobný přístup měl například i C.G. Jung. Některé jeho teze byly natolik kontroverzní, že byly publikované až teď nedávno. Z vědy ho jeho současníci vytěsňovali už za jeho života. Považovali jeho snahy vrátit Boha do vědeckého poznání za nepřípustné rouhání.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No v principu asi nejsme v zasadnim rozporu. Fyzika prodelava bourlivy vyvoj, z deterministickeho sveta se v oblasti kvantove mechaniky presouvame do zcela novych oblasti, pripoustime dalsi dimenze, objevujeme temnou hmotu a energii, i kdyz zatim nemame moc jasnou predstavu co to vubec je, kdyz tak malo interaguje s nasim svetem (zatim vime jen gravitacne). Co fyzika prilis neresi jsou informace a interakce informaci s hmotnym svetem.

Ale obdobne jako v oblasti teorie strun se dostavame na velmi tenky led. Uspechy fyziky jsou takove, protoze se mnohokrat mylila a dokazala z toho poucit. A dela to experimentem. Co nejde overit experimentalne neni fyzika, ale filosofie.

Takze co kdybychom pro jistotu rezignovali na medicinu, rizeni letoveho provozu, vlakovou dopravu...? Tam vsude muzou chyby zabijet (a mozna/nejspis i vic lidi nez v te JE).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Jadernou energetiku úplně nezavrhuji. Mám k ní ale velké výhrady. Ze všech možností, které jako lidstvo v energetice máme, jí řadím skoro až nakonec. Před uhelné elektrárny. Čili, nejdřív bych se snažil vyčerpat všechny možnosti s vyšší bezpečností a menší ekologickou stopou. JE mají ekologickou stopu velkou a hrozivou. I když jsou bezemisní. Mají ji jinde.

---

hariprasad

To bylo na kamarada a "strach z chyby", ne na jadro samote

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

No víte, sami jaderní fyzikové moc dobře vědí, že chyba se neodpouští. Přečtěte si o několika takových jaderných "pokusech", které nedopadly dobře. Právě proto si myslím, že jistá forma hysterie a možná i fatalismu kolem jádra bude vždycky. Taháme draka za ocas a snažíme se zatáhlout tak akorát silně aby trochu dštil síru a oheň a současně se snažíme, aby nás to nespálilo.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Radovan

Můžeme šetřit, můžeme se chovat racionálně, můžeme pokrývat spotřebu v místě výroby, můžeme zejména domácnosti v domech (a úřady, školy, obchody atd. atd.) napájet co nejvíce OZE, budovaných na nich samých. Pak tady máme bumbrlíky typu ocelárna nebo montovna čehokoliv, a to jsou ti, co spotřebovávají Temelíny. Ať je spotřebovávají dále, ale ať mají taky OZE a hospodaří se zdroji racionálně.
A pak bumbrlíka dopravu. Ta elektrická je OK už dnes, ta spalovací je špatně. Přeměnou na elektrickou se může také napájet z OZE.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejen ať si spotřebovávají svůj Tunelín, ale ať si ty ocelárny ten Tunelín taky platí - proč máme Mitalovi platit jeho zisky? Zvlášť když už uhlí nerubeme, vodu nemáme, vápno neděláme, rudu nemáme. Tak proč tu máme mít železárny když si Hnůjdaj vozí plechy přes půl světa? Ani zaměstnanců už tam nepracuje tolik jako v dobách socialismu takže jediné plus co z železáren máme je prach a bordel ve vzduchu. Pryč s nimi.

Obrázek uživatele Radovan

To nás ve fabrice Hyundai na exkurzi trochu zaskočilo, když nám řekli, že ty mraky plechů ve svitcích, vykládaných z vagonů, nejsou z Mittalu Ostrava, ale z téhož někde ve Francii, protože ostravský jimi požadovanou sortu nedělá.... :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Šéf Třince Czudek:
Kdo potřebuje zrovna tu vaši ocel?
"Ti, kdo potřebují vysokou čistotu. Hlavně odvětví výroby automobilů směřuje k integrovaným hutím, nebo výrobci svařovacích drátů."

Tak ti nevim čóveče, komu to teda dodává...?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Info od fotografa oceláren.
Ve Francii je jen jedna jediná válcovna kolejnic. Patří anglické British Steel, která jí dodává sochory až z dalekého Scunthorpu, protože železárny Hayange, které byly doslova za rohem, vyhasly v roce 2012.

Čínská ocel v Turecku ničí evropské ceny
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/jan-czudek-cinska-ocel-v-turecku-nici-evropske-ceny-1307976

"Čínské ocelárny vozí ve velkém do světa nejen hotové výrobky, ale také polotovary. Ty jsou často levnější než vsázka pro výrobu ze železné rudy nebo šrot. Ten se kvůli tomu přestal kupovat a jeho cena padá."

Uhlí do Třineckejch železáren se vozí z Austrálie!!!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Obecné kecy, prostě to matematicky nevyjde. Proto je třeba přiznat iracionálním šílenců jako vy přesně jedno hlasovací právo. Takže za mě, jeden z 10M lidí nechce. A co jako? Když podpora kolisá mezi 80 - 55 procenty.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, po mediální masírce, všem tom strašení, a shazování čehokoliv jiného než socialistické energetiky je podpora někde kolem 60-70 %. Úspěch.

Co tu nevyjde jsou hlavně JE s vysokým rizikem pro investora, jakéhokoliv a pak i pro zákazníky. Potřeboval byste postavit tak 10 bloků, to je při velmi příznivé situaci 1.5 bilionu korun, při průměrné biliony a při mizerné 3-4 biliony, HDP ČR se pohybuje kolem 4-4.5 bilionu. Vzhledem k vysoce omezenému množství možných investorů a vysoké pravděpodobnosti nutnosti to hradit státem se tu bavíte, Anonyme, o vážném riziku zadlužení státu na úrovni kolem 20-100 % HDP ČR. A co to znamená nemusím říkat.

Taky tu riskujete závislost ekonomiky na drahém zdroji a její zhroucení, pokud v SRN budete mít 70€ za proud ze syngasu, ale spíš 50-60€, horní limit s možností se dostat na 40 a méně, když trefíte dobrý kontrakt, a tady skrz nutnost provozu JE trvale budeme začínat na 60-70€, tak se stavte na halvu, ale ekonomiku zakonzervujete v pozici montovny s nízkou přidanou hodnotou a levnou prací, pokud tu někdo bude něco vůbec vyrábět, protože cenou energií nebudete s to konkurovat a v některých případech ani levná práce nebude stačit. Navíc PR a to všechno...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No a díky "socialistické" energetice nema nemeckjo blackout a když nefouka a nesvití tak od nas, polaku a frantiku maji elektriku :D

Miluju, kdyz ctu a objeví se slovo "socialistké/komunistické", tak je jasné,. že to píše diletant co znalosti nahradil politickou ideologii, jako bolševickej svazak z let, v hlave prazdno, ale keců jak změní svět na rozdávání.
A jak to skončí, po pár letech, kdy se všechno posere, protože lkidi jako vi umi jenom kecat, ale pořadnou věc nepostaví, tak zase přilezou za těma co byli označeni "nepřítel režimu= dnes rusovil nebo vaše ten co obdiovuje socialistickou energetiku", ab ynapravil to co lidi jako vy poserou...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Radovanovi, který postavil nejen dům ale i tu fotovoltaiku vyčítat že není v realitě - to chce od vás slušnou dávku ega a nafoukanosti. Prohlédni si anonyme o pár příspěvků nahoře publikované odkazy na realitu s FVE a více než 85% úsporu energie z distribuční sítě v běžném rodinném domě a potom mluv o potřebách lidí v této republice. Do té doby budeš za plácala který nemá jediný argument mimo svého názoru. Nazdar názore.

Obrázek uživatele Radovan

Jste zjevně úplně mimo.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Soudě podle názoru ostatních, jste mimo vy. Když jedete po dálnici a všichni jedou v protisměru, je velmi pravděpodobné, že v protismeru jste vy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

aha, 10M lidí z ČR jede proti kolika lidem z DE? Kdo je v protisměru? Toho zbývajícího půl mega našich kteří jedou stejně jako ti z DE? Zase ego na pískovišti zvítězilo nad realitou. Na jak dlouho? A co budeme dělat ve spěchu po tom co se jasně ukáže že v protisměru jede 10M lidí?

Obrázek uživatele Radovan

Podle Vás tedy půl milionu lidí v ČR pracuje na své energetické nezávislosti a to je špatně? Nejste náhodou politik nebo byrokrad, kterým by chtěl rozhodovat, co je pro ně správné? Můžete si tady v ČR vykřikovat svoje nesmysly jak chcete. Jinde to funguje a není důvod, proč by tady nemělo taky.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Radovan

Pak je to v pořádku, protože v obrazném protisměru nás jezdí stále více. Navzdory stádu jedoucímu ve "správném" směru. V tomto jsem velmi rád mimo a pracuji na ještě větším mimoňovství….

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

A nevyjde to ani za 25 let, za ktere postavite JE a za finance, ktere za ni utratite?

Obrázek uživatele Radovan

Vy obecný kece, iracionalita je snaha státu zajišťovat zdroje na úkor lidí a nutit jim je.
Dnes si na 1/6 své střechy FVE bez akumulace vyrobím skoro polovinu své celoroční spotřeby. Polovinu ji spotřebuji já, zbytek jde nejbližším sousedům. Zatím přes distribuční síť, kdyby mne stát nebuzeroval, tak jim ji prodám přímo svým drátem. Takže mi nevykládejte o matematice.
Pokud zařadím akumulaci, spotřebuji si přes 70% s přehledem, většinou daleko více. Pokud pokryju jen část ze zbylých 5/6, dostanu se skoro na 100% pokrytí plus přebytky zužitkuji v létě na sušení a mražení potravin ze zahrady. Díky další akumulační nádobě ušetřím plyn na ohřev vody, byť už teď mi solární ohřev dělá velkou službu. Fotovoltaika udělá větší. A mohu s ní buď topit přímo nebo jen předehřívat vodu na vratce okruhu topení, takže opět úspora plynu.
Elektřinu samozřejmě spotřebovávám už dnes na svou mobilitu. A to jen z půlku, protože druhé auto nabíjím mimo domov. I kdyby to nešlo, stále mám pro něj elektřiny dost.
Ale to je Vám škoda vysvětlovat, Vy víte, že to nejde...…..

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teď řešíte svou osobní spotřebu. Pokud na ty své soláry dostáváte dotace, jste parazit a zloděj, který krade nám ostatním.

A krom toho neřešíte kde se vezme energie pro továrný. To myslíte, že v Nošovicích budou vyrábět jen, když bude svítit slunce?

Tak berete ty dotace nebo ne?

Obrázek uživatele Radovan

A tak by to mělo být. Každý by měl řešit svou spotřebu, ne že si někdo postaví za daně nás všech zdroj a pak jim bude nutit jeho výrobu, posílanou po rozvodech opět postavených z daní nás všech a k tomu provozní náklady navrch.

Takže sorry jako, Nošovice mne nezajímají. Kde vezmou elektřinu je jejich problém. Ne občanů tohoto státu a jejich peněženek.

Fotovoltaiku jsem si postavil za svoje, dokonce jsem se kvůli toho přechodně zadlužil. Ano, před 10 lety, kdy to bylo drahé a jen díky přislíbené podpoře výkupní ceny jsem si do toho mohl dovolit jít. Zelený bonus se to jmenovalo a zhruba letos by měla být původní investice splacená. I když nebýt pokřivené ceny elektřiny tím, že jsou ostatní zdroje bohatě dotovány a neplatí externality, mohl jsem si to třeba už tehdy dovolit bez příslibu. Který jak se ukázalo byl taky jen falešný, ale nelituji. Díky mně a mnoha dalším je dnes fotovoltaika násobně levnější a už 10 let si užíváte i Vy čistého vzduchu a ticha bez kouře, s nímž elektřinu vyrábím. Protože jinak by ji musela vyrobit uhelka nebo jaderka.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Josef

Tak ono to tak je, každý si řeší svoji spotřebu. Někdo prostě neřeší externí náklady FVE a radši prostě zaplatí měsíční platbu za elektřinu. Vy se toho ovšem nemusíte účastnit a co já vím, tak ostrovní systém vám nikdo nezakázal a ani nezakáže.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zase Jozefe odezdikezdismus? Proč by měl řešit ostrov? Protože to říkáte? On snížil spotřebu. Takže nepotřebuje nové zdroje, naopak mu nevadí že některé zdroje které již zaplatil a dožily, půjdou do kopru. Ten co však chce zdroje nad svou nynější potřebu, případně nad potřebu toho co bude dožívat tak ať platí. O nic jiného nejde. Každý za své. Socialismus skončil a budeme mít dost starostí se sociálním systémem. Ne ještě nějaké záruky a platby z daní za nové elektrárny. Elektřina není základní životní potřeba.

Obrázek uživatele Josef

Odezdikezdismus? Ne, jenom není moc hezké říkat to, co on říká, a pak využívat distribuční síť. Očekával bych, že pokud řekne každý za své, tak že nebude využívat něco, co zaplatili i jiní. Jenže ono to není tak jednoduché, že?

Obrázek uživatele Radovan

Ano, ale já píšu o tom, že tady stále je dost lidí, co volají po tom, abychom my řešili jejich potřebu. Když šéf fabriky prohlásí, že se mu nelíbí, jak mu stát nezajišťuje dost elektřiny, tak sorry jako, ale tohle je fakt úlet. Proč už mu stát rovnou nezajišťuje všechno ostatní, to mu není divné, že si to objednává komerčně nebo řeší vlastními silami? Stále vyvážíme ročně +-16 TWh našeho zdraví, celou produkci Temelína a doma nám spalují uhelky u nás nakopané uhlí, ač by nemusely. Takže dostavět další Tunelín, aby mohlo pár frajerů vydělávat a my dále kopali a pálili uhlí? Asi cítíte, jaký je to nesmysl....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aha, takže parazit. Normální sprostý zloděj. Fuj.

Takže milej pane, mně vaše soláry vůbec nezajímají. Laskavě si plaťte své účty jinak, než z mých penež o které mě okrádáte svou fotovoltaikou. Já je musím platit každý měsíc, tak tím bych začal jako první.

Co mě zajímá jsou Nošovice, protože bez nich by mnoho mých kamarádů nemělo kde pracovat.

Čistý vzduch si z jaderky užiji stejně jako z vaší fotovoltaiky. A daleko raději, protože budu mít elektřinu když potřebuji a ne když zrovna svíti.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale zajímají Tě pitomečku. Uvědom si, že nemít on fotovoltaiku tak platíme pokutu za nesplněný podíl OZE na mixu. Takže to že nadáváš na Radovana, který prodává svou investici když už stát nezajistil to samé levněji, aby peníze zůstaly v ČR, ukazuje pouze tvou (mo)mentální psychickou nedostatečnost. Opravdu mne takovýto materiál nebaví. Už deset let melou pravičáky naučenou mantru místo aby si zjistili fakta. Du blejt.

Musim se Radovana zastat. Zlodej je nekdo jiny. Pokud uz byste povazoval nekoho ze solarniho byznysu zlodejem, pak spis lidi s FVE na polich a ne na strechach. Bavil jsem se spousty lidma, co nenavidi ekologicky poplatek za vykup elektriny z obnovitelnych zdroju, ale u instalaci na strechach jsou k nemu smirlivi. Neverim, ze pan Radovan loboval v Parlamentu ci Vlade o tento vykupni bonus.
Omyl, ucty za elektrinu platiti nemusite. Poridte si vlastni elektrinu.
JE sice neprodukuji skodliviny primarne, ale sekundarne docela hodne SOx

Obrázek uživatele Radovan

Děkuji. Tohle ovšem tomu agresivnímu nadávači těžko vysvětlíte. Když si myslí, že uran roste na stromech nebo padá z nebe a provoz JE je čistý jako lilie, tak to potom je fakt o ničem.
Už jenom taková málokdy zmiňovaná maličkost (tedy loni se při vedrech ve Francii objevila, ale jinak je ticho), že JE otepluje vodu v řece kolem ní, protože ji používá na chlazení, a že to zrovna nedělá dobře říčnímu životu. A takových maličkostí je hodně.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Klídek, diskuze s blbcem je možná pouze pokud spadneme na jejich úroveň což se doufám nestane. Máme totiž méně zkušeností s argumentací na jejich úrovni takže by nás svým jazykem snadno utloukli. Dostat se do takového stavu by nebylo dobré.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Všechno je na ukor lidí... Za co myslíš, že máš baterky? že na ukor lidí bude někde vykopaná jáma, třeba na tom cinovci a lidi okolo budou mit zivotni prostredi v prdeli, ale ty se budes být v prsa, ze si ekolog, pritom diky tobe je priroda v prdeli, jako kdyz s ekope uhli na mostecku...

Ale je pravda, vy nechcete vysvetlovat, protoze vy pisete stylem "je to tak a kdyz nesouhlasis tak si blbec coi tomu nerozumi" :D

co se naucit matiku a uvedomit si ze napr,. strecha panelaku je tak mala, ze FVE tim neuzivis, ale to bys musel pouzit rozum, ne ten tvuj styl, ze mas ty a pouze ty osobne velkej barak z velkou strechou a muzes treba uzivit domacnost, kdyz se omezis, ALE uz nedokážeš zařídit, že ten tvuj elektromobil každej den nabiješ, protože to v současnosti nejde, přilizeš jk zasuvce a nabijíš to pomocí jaderné elektrárny, ale tomu se říká farizejství, v hospodě, že jsi fanatik co dělá z ostatních blby, tedy kážeš vodu ale piješ víno...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Střecha je sice malá ale ten panelák je vysoký a fasáda může být od 3m výše celá z FV panelů. Tak si tu plochu spočítej mudrlante. Také si uvědom že lidí v panelácích není polovina národa. A to že někdo bydlí v paneláku má zase jiné výhody (úspory tepla ....). Nikdo nemůže mít vše. Aspoň se ukáže zda paneláky nejsou socialistický přežitek. Mimochodem i na paneláku existují FVE. Netvrdím že to je ideál, ale možnosti jsou.
forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1316

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Uhlí se vykope, spálí, a pak už ho nelze na rozdíl o lithia recyklovat (vyrábět ho zpátky z CO2 je ekonomický nesmysl).

Obrázek uživatele Radovan

Anonym je obyčejný troll. Tady nám bude psát o jámách po vykopání surovin, jež se dají recyklovat a slouží desítky let, aniž by jakkoli poškozovaly životní prostředí. Samozřejmě se nezmíní o uhlí ani uranu ani ropě, že se vykope/vyčerpá, upraví, spálí a vše co po tom zbude je jen po nás potopa, ostatně každý se na to dnes může na vlastní oči podívat.

Zajímavé je, jak pořád každému nadává, nyní už stejné nadávky vkládá do úst ostatním a hned na to reaguje.

Opět používá oblíbené a stokrát vyvrácené nesmysly jako že bohatí mají baráky a mohou si dovolit fotovoltaiku, zatímco chudáčci v paneláku jsou odsouzeni k energetickému živoření, což dokládá plochou střechy paneláku. Má ty prostoto! Ty plochy na střeše a na zdech, co má panelák k dispozici, jsou obrovská elektrárna. Ty domy mohou fungovat blízko ostrovnímu režimu, dá se s nimi dělat spoustu věcí. Jen chtít. Denně kolem jednoho takového se zasklenými pavlačovými balkony, fotovoltaikou na střeše v zástupu a tepelnými čerpadly jezdím. A elektromobil? Ten si mohu nabít sám. Už ze stávajících přebytků.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Globální snížení emisí skleníkových plynů, které je podle drtivé většiny vědců nezbytné, chceme-li zpomalit oteplování Země"

Jak jste přišli na tohle?

Obrázek uživatele Kuk

off

Jak moc ja Saudi Armaco veliké?
https://youtu.be/NJErwswGIZQ

To jsem zvědav kdy a jak moc je konkrérně zasáhne nástup elektroaut? Pokud vůbec.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

Bloombergové předpovídají, že cena ropy začne kolabovat až si EV uhryznou dostatečně velký kus poptávky po ropě, což bude dle nich okolo 2023-2025.
Tony Seba na období po nástupu elektromobility, tj. 2025-2030 odhaduje tržní cenu ropy na 25 USD/barel (cena nutná pro vytvoření rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou). Za této situace je sice Aramco jeden z těch mála producentů ropy, který bude schopný prodávat se ziskem, ale ten zisk rozhodně nebude stačit k naplnění rozpočtu Saudské Arábie a k exportu wahábismu.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Dánská firma Vestas vyrábějící větrné elektrárny dodává na trh více "náhrady fosilních paliv" než celý globální jaderný průmysl. Trina Solar se to podaří asi letos taky.
A celý byznys jim utěšeně roste.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A pak čtu o německém výrobci co pomalu krachuje :D

Ale nikde jsi nenapsal, o kapacitach a zeme co to kupuji, jak jsou na tom bilancne, tedy z nakupem elektriny ze zajhranici, neco jako nemecko, co tech vetrnych nakoupilo , ale zaroven se dostalo do zavislosti na vyrobe z okonich statu...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Jo, krachuje, protože ho likvidují Vestas, Siemens-Gamesa a Enercon, kteří jsou prostě lepší.
A mimochodem, "odborníku", Německo loni mělo exportní bilanci +50 TWh, exporty vrcholily v únoru během špičky spotřeby během velkých mrazů, kdy to bylo až k 10 GW. Na čem že jsou závislí?

Obrázek uživatele Radovan

Tak šup sem s odkazem a proč krachuje.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Pojď mi hop.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

Aha, miliony keců, ale nakonec se ukáže, že to je zase jen PR od Michaela Schellenbergera. Doufám, že v tom dubnu se těch projaderných aktivistů sejde více než tehdy v Mnichově (~100 lidí, týden po bavorských státních volbách, kdy Die Grüne dostali 3 miliony hlasů).
Jinak naprosto souhlasím s Carlosem, smysl má držet v provozu jak jen to půjde současné JE, ale výstavba nových je ztráta času a peněz.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takze se postavi plynovky? To bude prdel, az se bude projednavat eja a prijdou pak do jednani ekologove :D

Chapes, ze jaderna neni na vecnost, ale musi se obcas postavit nova jako nahrada? Chapers ze porad nesviti a nefouka a jaksi prumysl potrrebuje vic nez pouze jednou za tyden zapnout pracku a v zime leden unor, kdy pomalu nevyperes, protoze nesviti*-nefouka, musi prumysl stale jet...
Chapes, ze napr. takovou malickost, ze vodarny a i kanalizace bez elektriky jsou v podstate mrtve :D

Boze, a toto se taky naziva clovek, oni proste zijou v domeni, ze si daj na strechu FVE a svet bude krasny a vesely, vschni se budou drzet za ruce a tancovat za zpevu "cerveny satetcku" :D Takovy novodobi bolsevici, kdo nejde snami jde proti nam co ekologove...:D

Obrázek uživatele Kuk

Za posledních 20 let jsme veškerou produkci jádra vyvezli. Co tam máš dalšího, ty rozumbrado? :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Nejvice fouka na podzim a v zime. Existuji solarni elektrarny, ktere funguji i v noci. mame velky potencial v uspore energie a rozvoji obnovitelnych zdroju.
Postavit jaderku je beh na dlouhou trat a uz dnes se silne tusi, ze se nevyplati, technologie ukladani elektriny a obnovitelnych zdroju bude za 25 let uplne nekde jinde. Najdete mi, prosim, pripad stavby JE, kde se nenavysil planovany rozpocet. Navic od chvile, kdy jsem absovoval tento predmet (slajd 71, 73), tak jsem proti JE. Nesmite pocitat jen provoz (bez tezby, upravy, prepravy, likvidaci paliva), ale i samostnou stavbu a likvidaci elektrarny.
Dle meho nazoru nemusime byt ve vyrobe elektriny samostatni, stejne jako dnes nejsme samostatni ve zdrojich energie (pocitam k elektrine ropu a plyn), meli bychom se stat zemi, ktera bude ukladat levnou elektrinu z doby, kdy je ji prebytek a pouzivat ji, kdy bude nedostatek.
Nastudujte nejnovejsi technologie a uvedomte si, ze behem vystavby JE prijdou nove lepsi.
Nekdo jeste argumentuje nastupem elektromobility, ze bude potreba vice elektriny. At mi ten nekdo rekne, kdy se bude nejcasteji nabijet a jaka je v te chvili spotreba elektriny vuci spicce a kolik, takze kolik km se za tu dobu da ziskat. O snizeni spotreby utlumeme rafinace ropy se tu uz mnohokrat zminovalo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, existuji solarni elektrarny fungujici i noci. Konkretne ve Spanelsku tyto elektrarny vyrabeji spoustu proudu. Ma to jednu vadu na krase, je to proto, ze elektrina je dostovana a vyplati se jim zanout generatiry na naftu.

Ale jinak clovece, co to je za matros. To je fakt sila.

Tak to pekne kecate!

Obrázek uživatele Kuk

https://theecologist.org/2010/apr/16/spanish-nighttime-solar-energy-fraud-unlikely-uk

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ale ja posilal odkaz na uplne jinou technologii. Na ni mi bylo odpovezeno, ze pouziva generatory na naftu a to je blbost. Toto s mym odkazem nema nic spolecneho, toto jsou lide ne technologie.

Celé Kanárské ostrovy používají naftové elektrárny, to patří do Španělska.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Maji co napravovat


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?