Dny pasivních domů letos překvapí, navštivte je i vy!

O víkendu 8. – 10. listopadu se otevře okolo 60 rodinných domů po celé republice a poprvé proběhnou komentované exkurze ve veřejných pasivních stavbách, kam jen tak laická veřejnost nevstoupí.

V rámci Dnů pasivních domů bude možné navštívit pasivní školku oceněnou v soutěži E.ON Energy Globe, největší pasivní základní školu u nás, komunitní centrum pro seniory, rezidenci 15 pasivních bytů anebo UCEEB – moderní multioborové pracoviště se špičkově vybavenými laboratořemi.
foto: Centrum pasivního domu

Inspirovat se obrázky v katalogu anebo na internetu je určitě přínosné při hledání představy o svém vlastním bydlení. Ale vidět domy naživo, osahat si prostor a technologie, mluvit s jejich majiteli, jak se jim v takových domech žije, jak fungují, jak ho stavěli, zda skutečně dosáhli podpory ve formě dotací, anebo co by udělali jinak… tak to žádný sebekrásnější obrázek nenahradí.

Jedinečnou příležitost pro sdílení takto cenných informací z první ruky nabízí každý rok na podzim „Dny pasivních domů“. I letos se druhý listopadový víkend otevřou desítky pasivních domů po celé České republice.

Návštěvníci mohou bezplatně navštívit již postavené domy, nebo i ty, které se teprve staví anebo jsou těsně před dokončením, inspirovat se architekturou, vnitřní dispozicí, konstrukčními systémy či technologiemi. Mohou získat informace přímo od majitelů, architektů nebo stavitelů těchto domů.

Pokud přemýšlíte o zdravém a úsporném bydlení, je to ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při navrhování či stavbě pozor. Můžete se na vlastní oči a uši přesvědčit, že pasivní dům je domov, kde chytré technologie slouží, šetří a hýčkají.

Veřejnosti se otevře jedno z nejzajímavějších multioborových pracovišť u nás se špičkově vybavenými laboratořemi – UCEEB / Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. Anebo pasivní školka oceněná E. ON Energy Globe, která je spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů.

Bude možné také nahlédnout do největší pasivní školy v ČR Amos v Psárech, určené pro 540 dětí a slavnostně otevřené letos v září. Společnost JRD otevře rezidenci 15 pasivních bytů citlivě spojující neopakovatelnou atmosféru tradičního místa s životním stylem 21. století.

Inspirativní bude bezpochyby Komunitní bydlení pro seniory – soubor budov, permakulturní zahrady a parku – pro pohodlný a důstojný život s odpovídající péčí nejen pro seniory.

A v Ostravě bude možné zavítat do Výzkumného a inovačního centra NDK, jehož hlavním cílem je dlouhodobé monitorování a vyhodnocování fyzikálně-technických vlastností stavebních konstrukcí a vnitřního prostředí celé budovy za reálných vnějších podmínek.

Dny pasivních domů pravidelně pořádá Centrum pasivního domu (CPD). 8. – 10. 11. 2019, 10:00 – 18:00, celá ČR.

tisková zpráva

2 Comments on “Dny pasivních domů letos překvapí, navštivte je i vy!”

  1. Je to fajn akce a doporučuji všem, není nad pokec s lidmi,
    Je to fajn akce a doporučuji všem, není nad pokec s lidmi, kteří v tom denně bydlí. A pokud máte elektromobil a oni ještě ne, tak si můžete hned ty zkušenosti vyříkat vzájemně. Jen je už na to blbé počasí, v 5 odpoledne tma jako v ranci.

    1. Přesně tak. Nejlepší zkušenost je projít si pár
      Přesně tak. Nejlepší zkušenost je projít si pár pasivních domu v okolí a vyzpovídat majitele co v tom bydlí.
      To je nejlepší způsob jak se vyvarovat chyb, kterých by pak člověk litoval celý život.
      Sám mám pasivní dům a vím, že právě návštěva několika lidí co v nich žila mne přesvědčila o tom, že nic jiného nechci. A po 2 letech bydlení vím, že to byla ta nejlepší volba co jsem mohl udělat.

      O to víc mne štve, že v okolí staví stále domy s komíny a bez větracích jednotek s rekuperací, nemusí to být pasivní dům, stačí postavit jakýkoliv dům, s jakým koli názvem, ale s větrací jednotkou a s dostatečnou izolací.

      A teď jak začali topit v těch kamnech všeho druhu, je opět venku smrad, smog a popílek z komínů a ze spalování všeho možného. Výmluvy sousedů, že topení dřevem je přece „eko“ a ničemu to nemůže vadit, že vadí jen to topení uhlím je směšný. Je to jen výmluva, topení dřevem je sice o poznání „lepší“, než uhlí, ale čistý vzduch v zimě to nezajistí. Ten je díky jim pořád nedýchatelný, stejně jako předtím.

      A přitom co se týká peněz by je to stálo skoro stejně. Místo peněz na topení, dřevo, radiátory, a všechno okolo s tím topením související, by ty peníze dali za větrací jednotku s rekuperací a trochu víc izolace na barák. Už tak si tam dali 15-20 cm, stačilo přidat ještě 10 a stačilo by jim to na pasiv.
      Navíc by získali automatické větrání, takže by měli dýchatelno celý den a nemuseli by ráno hekat jak mají v ložnici těžký vzduch
      a teprve až když otevřou okno a vyvětrají ten vydýchaný vzduch za „čistý“ smogový vzduch ze svého vlastního i ostatních komínů, tak zjistí, že je to něco jiného a hned se lépe dýchá, teda pokud jim tam soused nezadusí ten svůj kotel a nepošle jim do jeich okna svůj kouř. To pak je žůžo.

Napsat komentář