Desítky elektromobilů pojedou přes Jeseníky k největší baterii v Česku

redakce - 28 Květen 2020

Turistům v Jeseníkách se o víkendu při troše štěstí naskytne originální podívaná na kolonu elektromobilů. auto elektromobil nabíjecí stanice ČEZ Mercedes-Benz EQC

Elektromobil Mercedes-Benz EQC u nabíjecí stanice ČEZ
foto: ČEZ

Elektromobily se vydají na cestu z Ostravy k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně, jejíž horní nádrž je největší baterií na uchovávání elektřiny v Česku.

„Trasu symbolicky zakončí ve sportovním areálu Kouty v Loučné nad Desnou, kde je také infocentrum přečerpávací elektrárny. Tam své vozy také vystaví,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Takzvanou eJantarovou cestu se Skupinou ČEZ projede v sobotu 32 vozů, většinou různých typů elektromobilů Tesla.

„Pravděpodobně přijede i Tesla Model Y, která se dostala k prvním zákazníkům letos v březnu, a také Audi e-tron, takže to bude velký zážitek pro všechny, kteří se elektromobilitou zabývají. Elektromobily zájemcům v sobotu odpoledne představíme na náměstí sportovního areálu v Koutech, v některých vozech bude možné projet se po okolí,“ řekl Milan Rajchl, který letos pořádá moravskoslezskou dvoudenní ekotour s názvem eJantarová cesta už počtvrté, vždy s jinou cílovou destinací.

Netradiční putování není jen zábavou, ale hlavně osvětou. „Chceme přesvědčit lidi a hlavně politiky, aby se k naší planetě začali chovat ekologicky, aby zdravý rozum nakonec zvítězil. Planetu Zemi jsme nedostali darem od svých předků, máme ji jen zapůjčenou a musíme ji v budoucnu předat našim dětem v co nejlepší kondici,“ řekl Rajchl.

„Dynamický vývoj táhne rostoucí počet elektrických aut v Česku a zároveň rozšiřování sítě veřejných dobíjecích stanic ČEZ. Předpokládáme, že při akceleraci současného rozvoje elektromobility v České republice bychom příští rok mohli výrazně překročit hranici tří milionu kWh načerpané energie,“ řekl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ. Aktivní elektromobilisté v té souvislosti energetiky někdy naopak kritizují.

„Rozmístění není rovnoměrné. Někde je několik rychlonabíječek vedle sebe, ale například v Jeseníkách není jediná, takže vozy s kratším dojezdem musí jet přes Olomouc,“ vysvětlil Milan Rajchl.

V České republice je aktuálně registrováno více než 4000 čistě elektrických aut. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektrických aut, loni 789 elektromobilů a letos jen za první 4 měsíce roku celkem 1 068 elektromobilů.

Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Postupný pád největších bariér (omezená nabídka, vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) a v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD atd.) by měl znamenat rychlé dosažení 20% podílu na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR.

Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Původně jen budovala a provozovala veřejné dobíjecí stanice, dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO).

Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele jurazhor

bylo to tam bezva,zvlášť poděkování od mých dětí majiteli
Tesla X za dance
elektromobily v Koutech

---

jurazhor

Fajn setkání.Ubytování,strava a vše ostatní spojené s tímto srazem za velmi příjemnou cenu.Děkuji panu Rajchlovi za tuto akci. Už teď se těšíme na příští ročník.

Obrázek uživatele Radovan

Pro všechny, kteří teď litují, že akci prošvihli nebo o ní nevěděli (na FB docela dost lidí), jen doplňuji - To nevědění je o nekoukání na www.asep.cz, visí to tam už od ledna.
A pokud jste sledovali loňský ročník na Pustevnách, tak tam už bylo datum taky řečeno. Jenže pak do toho vletěl čínský netopýr a ještě 14 dní před akcí nebylo jisté, zda to vláda povolí (zkraje šly jen akce do 10, pak do 30 osob). Pak nebylo jisté, zda se rozjede resort Kouty. Pak už jel, ale zase se sháněli lidi na obsluhu. Přeci jen ubytovat přes 60 lidí a pak je i 2 dny krmit chtělo hodně personálu. Na srazu se nakonec sjelo 31 elektromobilů s osádkami až 4 osob. Kvůli limitovanému ubytování jsme museli další zájemce odmítat.
I na hybrid.cz informace o eJantarové cestě 2020 vyšla jen díky tiskové zprávě ČEZu, jako jednoho z podporovatelů.
A stálo to za to. Probrali jsme co se dalo, večer dali rautík, zhlédli mj. úspěšný start Space X s Dragon s lidskou posádkou směr ISS a stihli i další věci (sedačkovou lanovkou nad Kouty, autobusem k Dlouhým stráním, prohlídka, sjezd 17 km dolů na koloběžkách, v neděli v dešti pak třeba návštěva Balneo provozu Karlova Studánka, whirpool, vyhřívaný slaný bazén s protiproudy a perličkovými lehátky, tepidárium, sauna....).
Proto pro všechny, co nemohli, připomínám následující velkou akci v Olomouci, přeložený sraz EV na Horním náměstí v sobotu 13.6.2020 9-17 hodin, přihlášky a informace viz https://www.asep.cz/akce-asep

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Škoda, to se ještě nepřidám... Elektricky začnu jezdit až od půlky června. Tak snad co nejdřív na jiné akci si popřejeme krásný energický den :)

---

Hyundai Kona 64kWh

A v čele pojede bílá Technicky slabá ozdobená vavřínem, na kapotě přilepenou monstranci a eOslíci všech světa stran budou eHýkat, eKlanět se a eHázet na tu spanilou jízdu okvětní lístky růží... A ti psychicky méně odolní budou eBrečet a chtít hned umřít pod koly jedoucích proroků budoucnosti. eAmen.

Obrázek uživatele Kuk

A ty budeš zase doma prdět do židle v poslintaným nátělníku nadávat na prostatu a na starou.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Já spíš doufám, že dlazdič bude vysazovat nové stromy a bude si užívat to krásné lesní ticho.. A když náhodou lesem projedou burani na hřmicich motorkách a čtyřkolkách tak si povzdychne proč jen ti burani nejezdí na elektřinu :-)

:D

Obrázek uživatele jurazhor

konečně akce,kterou mám skoro u baráku :)
nevíte někdo nějaký přesnější odhadovaný čas příjezdu do koutů?
děkuji

---

jurazhor

V sobotu 14 - 18, v neděli 9 - 12 na náměstí v Koutech před kasou lanovky.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol