Defikopter – ambulanční dron, který umí zachránit život

Ambulanční dron Defikopter, vyvíjený na švédském Karolinska Institutet ve spolupráci se start-upem FlyPulse, má zachraňovat životy přímo v terénu.

Při záchraně života jde o vteřiny. A ambulantní dron Defikopter je šetří.
foto: Digital World

Švédský Karolinska Institutet je poměrně svéráznou vědeckou organizací. Prakticky z žádného jiného místa na světě totiž dosud nevzešlo tolik laureátů Nobelovy ceny za medicínu, jako odtud. Tady se už po desetiletí vyvíjejí a zkouší ty nejmodernější přístupy v medicíně. A nedávno tu začali řešit i lékařské využití dronů.

Ambulanční dron má zachraňovat životy v případě zástavy srdce, která je průvodním jevem například u infarktů nebo závažných dopravních nehod. Problém, který švédští zdravotníci řeší, je totiž nedostatečná rychlost zásahu. A ta bohužel v případě zástavy srdce rozhoduje o tom, zda pacient přežije.

Defikopter by ale mohla dokázat výrazně zkrátit dobu, s jakou pomoc na místo nehody nebo události dorazí. Je totiž mobilním defibrilátorem, připraveným k akci. Tento automatický externí defibrilátor by pak na místo zásahu vyrážel po vlastní ose.

Jak ukázaly první testy, dorazil by do cíle zhruba čtyřikrát rychleji, než výjezdovka rychlé záchranné služby. Lidé z FlyPower provedli ve spolupráci s Karolinska Instituet celkem osmnáct vzletových testů, při nichž Defikoptéra vyrážela na signál do lokací vzdálených v průměru 3,2 kilometrů.

Ano, většinou v přeplněných městech. A proto asi nepřekvapí, že průměrná doba, než dorazila na místo, činila 5 minut a 21 vteřin. Jen pro srovnání: záchranka byla schopná dorazit do této pozice v průměru po 22 minutách.

A to už by jí ani většinou nebylo zapotřebí. „Poměr lidí, kteří přežijí zástavu srdce mimo prostředí hospitalizační jednotky, se pohybuje okolo deseti procent,“ dodávají lidé z Karolinska Instituet. „V takové situaci pak rychlý dolet pomoci skutečně zachraňuje životy.“

Původní kritické výtky, že většina běžných smrtelníků viděla práci s defibrilátorem jen v nějakém televizním seriálu, a neumí s ním pracovat, přitom FlyPulse řeší poměrně elegantně. Do každé Defikoptéry je zabudována webkamera a mikrofon. Zdravotníci „na lince“ vás tak budou krok za krokem navigovat, abyste jej mohli použít. Lékaři i lidé z FlyPusle připouští, že k realizaci bude zapotřebí ještě řada testů a optimalizací.

Stejně tak bude nezbytné překonat legislativní bariéry, stejně jako překážky v základním vzdělání první pomoci u obyvatel. Jisté ale je, že Defikopter na místo skutečně může dorazit rychle a jako první.

NewAtlas.com

One Comment on “Defikopter – ambulanční dron, který umí zachránit život”

Napsat komentář