Daimler v Berlíně předal prvním zákazníkům elektrické dodávky Fuso eCanter

Jan Horčík - 19 Prosinec 2017

Minulý týden se v bývalém poštovním nádraží v Berlíně odehrálo předání prvních kusů elektrických dodávek Fuso eCanter zákazníkům. Mezi ty patří globální společnosti jako DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser.auto daimler-trucks-mitsubishi-fuso-ecanter-elektromobil-nakladni

Daimler Trucks připravuje kompletní elektrifikaci celé produktové nabídky nákladních vozidel a autobusů FUSO pod produktovou značkou E-FUSO. Letos Daimler Trucks vyrobí 150 kusů eCanter (po 50 pro Japonsko, USA a Evropu). Do roku 2019 jich má být vyrobeno 500.
foto: Daimler Trucks

Daimler Trucks předal 14. prosince 2017 první nákladní vozidla FUSO eCanter se zcela elektrickým pohonem zákazníkům. Renomované globální logistické společnosti DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser sází ve svých vozových parcích na sériově vyráběná zcela elektrická lehká nákladní vozidla.

Při doručování zásilek v městském prostředí a při rozmanitých úkolech v oblasti spedice se vozidla FUSO eCanter ve službách uvedených společností stanou důležitým příspěvkem k trvale udržitelnějšímu řízení vozových parků.

FUSO eCanter jako alternativa

V závislosti na nástavbě a druhu provozu má eCanter užitečnou hmotnost podvozku až 4,5 tuny. Elektrický hnací řetězec vozidla zahrnuje šest vysokonapěťových lithium-iontových akumulátorů, z nichž každý má napětí 420 V a kapacitu 13,8 kWh (celkem 82,8 kWh).

auto daimler-trucks-mitsubishi-fuso-ecanter-elektromobil-nakladni

foto: Hybrid.cz

Místo vznětového motoru pohání zadní nápravu výkonný elektromotor s permanentním magnetem o výkonu 129 kW (175 k) prostřednictvím jednostupňové převodovky.

Díky maximálnímu točivému momentu 285 N.m dosahuje nákladní vozidlo s celkovou hmotností 7,49 tuny zrychlení téměř jako osobní automobil a tato hodnota točivého momentu je k dispozici od okamžiku rozjezdu. Můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti - auta jsme si mohli v Berlíně krátce vyzkoušet.

Nejvyšší rychlost modelu eCanter je stejně jako u všech vozidel této hmotnostní třídy omezena na 80 km/h. Akumulátory o hmotnosti asi 600 kg umožňují dojezd více než 100 km a překonávají tím v mnoha případech vzdálenost, kterou vozidla obvykle ujedou za den v lehké rozvážkové dopravě.

auto daimler-trucks-mitsubishi-fuso-ecanter-elektromobil-nakladni

foto: Hybrid.cz

MFTBC reaguje zcela elektrickým lehkým nákladním vozidlem na trvale rostoucí poptávku po vozidlech s nulovými emisemi a minimální hlučností pro rozvážkovou dopravu v centrech měst.

Model eCanter je přitom pro zákazníky nejen ekologický, ale také nákladově efektivní a hospodárný. V porovnání s konvenční vznětovou verzí lze tak na provozních nákladech ušetřit až 1000 eur na 10 000 km.

Světoví zákazníci

Společnost FUSO již v říjnu letošního roku potvrdila představením produktové značky E-FUSO své zaměření na alternativní pohony. V nadcházejících letech budou všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů rozšířeny o variantu s elektrickým pohonem.

Marc Llistosella, vedoucí divize Daimler Trucks Asia: „S modelem FUSO eCanter jsme dnes dodali našim zákazníkům v Evropě první zcela elektrické nákladní vozidlo. Více než 90 000 kilometrů v každodenním zkušebním provozu je zárukou, že našim zákazníkům předáváme spolehlivé a hospodárné vozidlo. S naším vozidlem FUSO eCanter se budou naši zákazníci pohybovat v centrech měst nejen tiše a bez lokálních emisí CO2, ale také ušetří v oblasti provozních nákladů. Je to budoucnost městské rozvážkové dopravy.“

auto daimler-trucks-mitsubishi-fuso-ecanter-elektromobil-nakladni

foto: Hybrid.cz

Všichni zákazníci pocházejí z odvětví logistiky, plánované používání vozidel je však velmi různorodé. Vozidla budou u všech zákazníků používána k plnění úkolů, které jsou jinak realizovány vozidly s konvenčním druhem pohonu.

Při rozhodnutí pro FUSO eCanter hrají roli různé faktory, jako je snížení hluku a emisí, trvalá udržitelnost vozového parku, ale i ekonomické faktory. Budoucí řidiči vozidel FUSO eCanter budou k jejich řízení patřičně proškoleni.

Zákazníci získají vozidla v rámci dlouhodobého pronájmu na dobu 24 měsíců prostřednictvím společnosti CharterWay, která se v rámci koncernu Daimler AG specializuje na pronajímání užitkových vozidel.

Deutsche Post DHL bude provozovat šest vozidel ve dvou důležitých podnikových oblastech. Dvě vozidla zajistí pro berlínskou pobočku divize DHL Freight doručování zásilek firemním a soukromým zákazníkům v centru města. Budou to například těžké kusové zásilky, jako jsou elektrické nebo velké domácí spotřebiče.

auto daimler-trucks-mitsubishi-fuso-ecanter-elektromobil-nakladni

foto: Hybrid.cz

DHL Paket nasadí čtyři vozidla v centru Berlína pro doručování zásilek firmám a velkým zákazníkům. Elektricky poháněná nákladní vozidla budou přitom kompletně integrována do podnikových procesů a na příslušných trasách nahradí dosud používaná vozidla s konvenčním pohonem.

Společnost DB Schenker se záměrně rozhodla pro FUSO eCanter. DB Schenker má s novým modelem možnost testovat v reálných provozních podmínkách sériově vyráběná vozidla s elektrickým pohonem v městské logistice. Jedno ze tří vozidel nalezne uplatnění mimo jiné při doručování a vyzvednávání kusových zásilek v centru Berlína.

V koncernu Rhenus, globálním poskytovateli logistických služeb, podpoří tři vozidla FUSO eCanter divizi Home Delivery. Zcela elektricky poháněná nákladní vozidla budou z centrálního skladu v Hoppegartenu rozvážet zákazníkům v centru Berlína nábytek, hnědé a bílé zboží, stejně jako větší sportovní pomůcky a náčiní.

Další dvě vozidla FUSO eCanter naleznou uplatnění u dopravní společnosti Dachser. Jejich úkolem bude přeprava kusových zásilek na „poslední míli“, tzn. dodávání palet s průmyslovým zbožím buď do mikroskladů, nebo přímo zákazníkům, jakož i vyzvedávání zboží a jejich přepravu do poboček Dachser. Nabíjení zajistí silnoproudé nabíjecí stanice, které pobočky vybudovaly ve svých provozních areálech.

Zákazníci profitují z bohatých zkušeností

Po letech rozsáhlého vývoje a provozních zkoušek je výroba vozidel FUSO eCanter kompletně integrována do procesu montážní linky konvenčního modelu FUSO Canter. V červenci letošního roku byla zahájena výroba v portugalském Tramagalu, kde jsou vyráběna všechna vozidla eCanter pro evropský a americký trh.

Dne 14. září 2017 se v New Yorku uskutečnilo uvedení modelu FUSO eCanter na globální trh. Je to první sériově vyráběné zcela elektrické nákladní vozidlo na světě. Během následujících let plánuje dceřiná společnost koncernu Daimler, Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), dodat vybraným zákazníkům celkem 500 nákladních vozidel této generace.

Velkosériová výroba je plánována na rok 2019. V USA jezdí vozidla FUSO eCanter již pro logistickou společnost UPS, v Japonsku zařadil 25 vozidel eCanter do svého vozového parku řetězec supermarketů Seven- Eleven Co., Ltd. a stejný krok se rozhodla udělat také společnost Yamato Transport.

FUSO využívá dlouholeté zkušenosti s hybridními a elektrickými pohony a od roku 2005 prodává model Canter Eco-Hybrid, nákladní vozidlo s hybridním pohonem, zákazníkům v Evropě a Asii. V roce 2010 představila společnost FUSO na veletrhu IAA Užitkové vozy v Hannoveru první prototyp elektricky poháněného modelu Canter.

V roce 2014 byla zahájena předsériová výroba pro zkušební účely. Při vývoji nové sériové verze modelu FUSO eCanter byly využity veškeré zkušenosti a poznatky z různých zkušebních provozů u zákazníků s předsériovými vozidly v Portugalsku a Německu, které byly realizovány v letech 2014 až 2017.

Kompletní elektrifikace celé produktové nabídky FUSO

Společnost MFTBC oznámila na letošním Tokijském autosalonu, který se uskutečnil koncem října, záměr kompletně elektrifikovat všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů značky FUSO. S novou produktovou značkou E-FUSO je MFTBC prvním výrobcem s vlastní značkou pro elektricky poháněná nákladní vozidla a autobusy.

V nadcházejících letech budou všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů FUSO rozšířeny o verze s elektrickým pohonem. Tyto modely budou uváděny na trh v závislosti na jejich příslušné technické realizovatelnosti a hospodárnosti.

FUSO významně profituje při elektrifikaci svých nákladních vozidel a autobusů z rozsáhlých zkušeností a pokroku ve vývoji koncernu Daimler, který investuje do elektrické mobility ve velkém stylu. Daimler přitom důsledně využívá synergií mezi divizemi osobních a užitkových vozidel.

Deutsche Accumotive – rovněž dceřiná společnost koncernu Daimler – dodává pro nákladní vozidla E-FUSO akumulátory. Mercedes-Benz Energy – specialista na stacionární systémy pro ukládání elektrické energie – vyvíjí aplikace pro druhý životní cyklus akumulátorů.

Daimler kromě toho drží podíly ve společnosti ChargePoint, největším poskytovateli nabíjecích stanic a příslušné infrastruktury na světě, a izraelském start-upu StoreDot, který vyvíjí nové technologie rychlého nabíjení akumulátorů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a co takhle nějaký trapný video místo těch reklam

youtube.com/watch?v=R_irPduZXs0

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ten dejmlejn je fakt trapný, hned jsem mu dala negativ

Obrázek uživatele Kuk

"S naším vozidlem FUSO eCanter se budou naši zákazníci pohybovat v centrech měst nejen tiše a bez lokálních emisí CO2, ..."
No ty foe a vo tom, že ty náklaďáky už konečně nebudou prskat jedy, prach a rakovinu všude kudy jedou budeme svorně mlčet dál protože se nám to nehodí do krámu?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Co je to za znak na těch autech? Není to Mitsubishi?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo ale nákladní Mitsubishi koupil Daimler(Mercedes) na rozdíl od osobáků, které ovládl Renault-Nissan.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sem říkal Japka fpytli jedou Bitcoin ;) a vytápění na zimu už máte?? :))
youtube.com/watch?v=ryInEJaiAHw
shop.bitmain.com/inner.htm
finance.google.com/finance?q=btc

no neber to žejo teplo zadarmo a ještě ti za to zaplatí ;) To je jako s germánskou elektřtinou z větrníku v neděli v noci za cenu -€80/MWh :))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

novinky.cz/internet-a-pc/450906-japonsko-usnadni-obchody-s-kryptomenami-korea-je-zprisni.html

Obrázek uživatele Kuk

Stejně jako Volvo tahače a auta nebo Škoda lokomotivy, trolejbusy a auta. Nebo taky Saab Scania, Saab stíhačky a ... už nic.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

... VW Saab Scania ;) uvádějme věci na pravou míru :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To už je co říct, když má někdo skoro ještě pomalejší náběh výroby než Tesla.
Tak alespoň má šanci i Avia, ta by mohla mít v roce 2019 podobnou výrobní kapacitu.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?