Czechbus 2012: autobusy na CNG prezentovali Iveco a Stratos

Daniel Kunz - 03 Prosinec 2012

Autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn byly na veletrhu Czechbus 2012 oproti elektrobusům v početní nevýhodě. Přesto se těšily velkému zájmu odborných návštěvníků i autobusových fanoušků. Hlavním lákadlem byl model Irisbus Citelis Hybrid, který jako jeden ze sedmi modelů reprezentoval flotilu výrobce Irisbus Iveco.autobus Irisbus Citelis 12M Hybrid

12metrový hybrid - autobus Irisbus Citelis Hybrid
foto: Martin Plačko

O tomto autobusu jste si již několikrát mohli na Hybrid.cz přečíst zajímavé informace, proto se spíše podíváme na námi dosud „neprozkoumaná“ vozidla.

Zastavili jsme se u stánku společnosti SKD Trade a.s., jež se kromě náhradních dílů pro kolejová vozidla a trolejbusy zaměřuje také na přestavbu minibusů Iveco Daily. Ty sjíždění z výrobní linky v čáslavském závodu pod značkou Stratos.

Letošní novinku, elektrický minibus STRATOS LE 30 E, jsme si již v rámci prezentace na veletrhu Czech Raildays představili. Podívejme se tedy nyní podrobněji i na model STRATOS LE 37 , který dělal elektrobusu a dieselové verzi Stratosu na Výstavišti v Holešovicích společnost jako třetí do party.

autobus Stratos L 37

foto: SKD Trade

Na úvod je důležité zmínit, že se nejedná o jediný plynový autobus, který má Stratos ve své výbavě. Na přání zákazníka může SKD Trade dodat jakýkoliv model minibusu v provedení CNG.

„Pokud se tedy takto zákazník rozhodne, je mu dodán CNG minibus se zážehovým spalovacím motorem o výkonu 140 HP,“ poodkryla přítomná zástupkyně SKD Trade.

Zákazníci odebrali již 8 plynových Stratosů. Setkat se s nimi můžeme například v Havířově a tři vozy STRATOS LF 33 CNG má ve vlastnictví i dopravce COMETT PLUS, který uvádí spotřebu vozů ve svém provozu mezi 18 – 20 kg CNG / 100 km .

Téměř osm metrů dlouhý minibus pojme 24 sedících a 12 stojících cestujících. Sedadla typu INTAP EcoLIDER odpovídají konstrukcí a rozmístěním zvýšenému nároku na pohodlí. Cestující ocení také to, že v meziměstské verzi jsou nad sedadly pod střechou ustalovány zavazadlové prostory o objemu 0,8 m3.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil