Cyklistika v Londýně na rekordních úrovních

Jan Horčík - 04 Únor 2015

Starosta by rád Londýn a zejména tamní dopravu významně proměnil. Mimo jiné silně podporuje rozvoj cyklistiky. Jízda na kole v britské metropoli stoupla na rekordní úrovně.auto jízdní kola Londýn veřejné půjčovny

Jízdní kolo se během poslední dekády stalo běžným způsobem dopravy po Londýně
foto: TfL

Londýnský dopravní podnik (TfL) začal s měřením cyklistiky ve městě teprve v roce 2000. V posledních pěti čtvrtletích počet jízd na kole v Londýně neustále stoupal, až se v posledním čtvrtletí dostal na absolutní rekord.

Za rok 2014 bylo v Londýně uskutečněno 10 023 987 cest na kole, což bylo o 25 % víc než v roce 2013. Extrémně oblíbené jsou veřejné půjčovny jízdních kol. Boris Johnson navíc potvrdil, že i nadále bude podporovat rozvoj "cyklistických superdálnic" napříč Londýnem.

Londýnský dopravní podnik navíc začal měřit i oblíbenost, resp. využití kol přímo v centru města, kde se vybírají poplatky za vjezd. Odhalil, že každý den se tam uskuteční na 170 000 cest na kole. To je zhruba 16 % veškeré dopravy v centrální části Londýna.

Ben Plowden, šéf strategie a plánování pozemní dopravy TfL potvrdil, že cílem podniku je udělat z cyklistiky integrální součást londýnské dopravy - tak jako se to daří ve Vídni, Paříži a dalších kontinentálních metropolích.

Výsledkem jsou enormní investice do infrastruktury pro cyklisty, které nejenže pomáhají zlepšit dostupnost, pohodlí a bezpečnost, ale navíc dále podporují růst oblíbenosti cyklistiky. Klíčové je také vybudování dvou cyklistických superdálnic z východu města na západ a ze severu na jih.

Tyto dálnice pro jízdní kola budou nejdelší cesty vyhrazené pouze pro kola na světě. V Londýně je dnes ve více než 700 veřejných půjčovnách k dispozici přes 10 000 kol. Další stovky stanic a tisíce kol mají přibývat v následujících letech.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

co ine maju robit, ked im znemoznili inu individualnu dopravu ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mylsím, že v Londýně je to zrovna docela na místě. Mají dobře propracovaný systém hromadné dopravy a kdyby si každý z okolí Londýna, nebo z jeho okrajů usmyslel, že pojede do centra autem, tak by to tam asi byl jeden velkej štrůdl. Naopak když jsem byl v Londýně, tak me překvapilo, kolik aut v centru jezdí.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?