Dánsko podpoří rozvoj elektromobilismu

Jan Horčík - 30 Březen 2008

Nám nejbližší skandinávský stát chystá po vzoru Izraele revoluční krok. Ve spolupráci s izraelskou společností Project Better Place hodlá dánská vláda razantím způsobem podpořit rozvoj elektromobilismu. Do roku 2011 chce na parkovištích a poblíž bytových oblastí vybudovat rozsáhlou síť dobíječek, mělo by jich být až 20 000 po celé zemi. Dánsko i Izrael mají výhody v tom, že jde o velmi malé státy. Výlety na vzdálenosti větší než 200 km jsou spíše výjimečné. Dojezd dnešních elektromobilů běžně dosahuje 150 km až 200 km (např. elektromobil Think City).

Elektromobily a Dánsko

Dánská vláda nabídne na elektromobily (a obecně ZEV) daňová zvýhodnění, Project Better Place zajistí infrastrukturu a angažuje partnerské společnosti v podobě Renaultu pro samotné elektromobily a Nissanu pro dodání lithium-iontových baterií. Renault chce první elektromobily (nejspíše Renault Megane a Renault Kangoo) začít v Dánsku prodávat v roce 2011. Přitom Nissan, Mitsubishi, Subaru a další automobilky mají v plánu uvést na trh své nové městské elektromobily ještě dříve. Nissan Cube by se měl prodávat už v roce 2010.

Elektromobily Renault

Dánsko dnes patří mezi přední evropské státy v oblasti alternativních zdrojů energie. Výrazně jsou v zemi rozšířené větrné elektrárny (dodávají 20% celkové energie), a právě tato energie by měla s elektromobily fungovat v dokonalém souladu. Větrné elektrárny totiž generují nejvíce elektřiny právě v noci, kdy se vzduch ochlazuje, jenže elektrická síť nemá v noci zdaleka takový odběr, takže je třeba ji přesměrovat. Automobily, resp. elektromobily v noci také jezdí jen málo, spíše čekají v garáži - kde se mohou dobíjet.

zdroj: plentymag, shaiagassi, channel4

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

S bateriemi to bude tak drahý,že by si to u nás skoro nikdo nekoupil i kdyby se tu takový projekt rozjel.Což je v tomto kocourkově dost nepravděpodobné.Vzhledem k nulové podpoře elektromobilů naší vládou (viz. strana "zelených") a jejímu nepochopitelnému odporu k jádru.Solár je u nás téměř nepoužitelný vzhledem k podnebí a větrným elektrárnám se taky kdekdo brání.Takže smůla.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebuď pesimista, jezdíme tu na elektriku již 20 let, přidej se k nám. www.elektromobily.org

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co neni ted, muze byt klidne za rok za dva...
Pristup vlady i verejnosti se meni pomalu, velmi pomalu, ale meni se. Pozitivni pristup k alternativam se tlaci na povrch. Je jasne, ze v teto oblasti nebudeme prukopniky, takze mam jen prani, abychom nebyli brzdou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Už aby to bylo i v ČR! Jen doufám že si budeme moci koupit elektromobil i s bateriemi a nebudeme si je muset pronajímat, tak jak to plánují v Izraeli.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station