Čína láme rekordy a s nimi i vlastní elektrorozvodnou síť

Radomír Dohnal - 18 Červenec 2017

Tempo, s jakým Čína překonává teď už jen své vlastní rekordy v počtu a výkonu solárních instalací, bere dech. Překonané rekordy se však neobejdou bez komplikací.auto solární panely elektrárna Ascension Island

Solární energetika v Číně extrémně rychle roste. Za rok 2016 přidala 35 GW výkonu solárních elektáren. Letos možná toto číslo ještě překoná.
foto: tpsdave, licence public domain

Jen pro porovnání: za první tři měsíce tohoto roku se podařilo zprovoznit o 80 % více slunečních elektráren, než za stejnou dobu loni. Problematická je ale čínská energetická infrastruktura, která zatím jednoduše není na tak velké dávky nové energie připravena.

Poddimenzovanost sítě, nebo její faktická nepřítomnost v místě realizací solárních projektů, pak vede k poměrně paradoxním situacím. Proto se u většiny medializovaných čínských projektů obnovitelných zdrojů dozvíme jen o instalovaném výkonu, a nikoliv o skutečné kapacitě, kterou dodávají do sítě.

Dost často se totiž stává, že ohromující solární farmy nejsou připojené a v provozu, a jen čekají, až budou konečně zapojeny. V důsledku pak právě za takové situace vznikl i letošní „rekord“ z prvního kvartálu. Navýšení o 80 % bylo dosaženo právě proto, že se podařilo připojit k síti elektrárny, které byly vystaveny loni.

Zmíněných 2,3 miliard kWh čisté solární elektřiny totiž v 89 % pochází z lokalit ve střední a východní Číně, které dosud nebyly připojeny na síť. Zdaleka ne všechny čínské rekordy jsou tedy úplně zasloužené. Přesto si pozornost zaslouží.

Za první tři měsíce tohoto roku se Číně podařilo (tentokrát skutečně) instalovat a zapojit solární elektrárny o výkonu 7,21 GW. Tím se celková kapacita solární energie v Číně zvýšila na 85 GW, a znovu se tím potvrdila dominantní pozice této země na poli světové distribuce OZE.

Dosažený úspěch v sobě ale nese hořkou pachuť toho, kolik solárních farem v zemi ještě nefunguje, přestože jsou již hotové. Obnova a rozšíření stávající infrastruktury je proto podle agentury NEA čínskou prioritou.

Zpět na HybridPřidat komentář

Existuje taková jednoduchá poučka, která říká že výkon FVE x1000 hodin rovná se přibližně množství energie vyrobené za rok. 85 TWH je přibližná roční spotřeba v ČR. Nejde sice o rovnoměrnou výrobu, ale i tak je už hodně...

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

instalovaný výkon je hezký, ale přepočteme-li to na obyvatele zjistíme, že Čína má 3x menší instalovaný výkon než my. A u nás jsou FV panely nicotný zdroj energie. Jinými slovy FV panely se instalují, ale z hlediska celkové energetické spotřeby v Číně neznamenají nic.

Neres absolutni cisla jak nejaky jeliman. Tady jde o trend, to je to co musis videt, aktualni cisilka jsou pro prostacky, uspesni lidi vidi trendy a podle toho se zarizuji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no a ten trend je takový, že jedou asi 5x pomalejším tempem než kdysi my. Co z toho vyplívá ? Že FV panely budou v Číně naprosto nicotným zdrojem i za 15 let. Podobně jako jádro, impozantní výkony, jenže k tomu 1.35 mld. obyvatel,takže výsledek je nějaké 3% el. energie z jádra. Celé OZE (bez vody) v číně jsou 380 TWh - což je cca 5x více než se u nás výrobí el. energie celkově, jenže jen letos stoupla v Číně spotřeba el. energie o 328TWh to v Číně naistalovali za 6 let. Jinými slovy pokud vezmete jen trendy, pak od roku 2010 je to jen 16% každoročního přírůstku spotřeby el. energie. V ostatních sektorech jako doprava energetické teplo se podíl těchto zdrojů blíží k nule. V celé ekonomice hrají prim fosilní paliva, roste závislost na dovozech plynu a ropy. Pokud chcete vidět čísla v našich měřítkách vydělte si údaje 130 a mate poměr k obyvatelům ČR. Například čínský jaderný program vyrábí cca 18x méně el. energie na obyvatele než český, takže je o ničem. Čína udělala impozantní ekonomický růst a dostala své obyvatele z absolutní chudoby , ale stále je ještě pořád relativně chudá a z valné části zaostalá země bude trvat nejméně 10 let než se přiblíží zemím jako je Rumunko a 30 let než bude podobně vyspělá jako my.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže ten skutečný podstatný trend z tohoto vývoje je, že Čína opravdu konečně najela na samospotřebu, a Západ už reálně pro obchod nepotřebuje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čína právě prožívá v instalování solárů český rok 2009.
Naštěstí pro ni už za nižší než poloviční ceny, když my jsme byli na 12x násobku úhrady běžné elektřiny.
Ale je jasné, že pokud by někdo takto trendově tenkrát posuzoval ČR, tak by s předpovědí dnešního stavu úplně a totálně mimo.
Pro dlouhodobě udržitelné trendy je lepší sledovat instalování solárních panelů v Africe, kde na ztrátové dotace nemají ani krátkodobě, a zároveň tam mají největší komerční praktický smysl speciálně u vesnic a farem nepřipojených na centrální síť.

Obrázek uživatele Radovan

Tak, tak, i se všemi omyly ve stylu mrskneme to na plochu, stejně tam nic neroste nebo se to nevyplácí pěstovat. Sladění výroby se spotřebou přijde až v druhém sledu a ve třetím pak možná začnou osazovat střechy budov a do budov ve čtvrtém sledu strkat baterky.
Čínští soudruzi neudělali chybu. Kopírují rychle, ale se všemi nedostatky a moc u toho nepřemýšlí. Asi tak, jako kdysi okopírovali českému výrobci minimotorku, a protože to bylo na výstavišti a předváděcí stroj, tak ho vyrobili jako nový i s těma sjetýma pneu. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele PaRi

Vždy se začíná od nuly...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (10000 km)


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol