Chytré elektrické vozítko Toyota Smart Insect vás nejen pozná, ale i poslechne

Ivo Hradil - 09 Říjen 2012

Souběžně s probíhajícím se mnoho kilometrů dál na východ konal největší japonský veletrh elektroniky a informačních technologií zvaný CEATEC. Na něm nechyběla ani domácí automobilka Toyota, která zde předvedla svůj nový, elektronickými vychytávkami prošpikovaný elektromobil Smart Insect.Toyota Smart Insect

Toyota jako detektor pohybu využívá zařízení Kinect od Microsoftu.
foto: theverge.com

Pojmenování Insect vychází z anglických slov „Information Network Social Electricity City Transport“, neboli městský dopravní prostředek propojený s informační a sociální sítí. Autoři konceptu zde ovšem vtipně inklinovali i ke slovu Insect (v překladu „hmyz“), které zcela vystihuje miniaturní rozměry jednomístného elektromobilu.

Podobu s nepříliš oblíbenými tvory ještě vozítko umocňuje po otevření tzv. gullwingových dveří, vídaných především v segmentu a zvučivý zvuk elektromotoru.

Toyota bohužel neuvedla žádné bližší informace o samotném pohonu , ale leccos se dá vytušit, neboť Smart Insect vychází z jednomístného elektromobilu COMS. Ten je schopen dosáhnout rychlosti až 60 km/h a při plném nabití baterií, jež zabere asi 5 hodin, může bez přestávky ujet asi 50 km.

Čím však diváky veletrhu zaujala, bylo technické vybavení vozítka souhrnně nazvané Toyota Smart Center.

Toyota Smart Insectfoto: theverge.com

Velké technické představení začíná už ve chvíli, kdy se řidič přiblíží k vozu. V tomto okamžiku pohybový senzor automaticky rozpozná majitele, přátelsky ho pozdraví zablikáním světel a sám mu otevře dveře. Po vzoru hollywoodských filmů z budoucnosti vozítko řidiče po nasednutí hlasově uvítá a zeptá se na cíl cesty.

Systém dokáže využívat aktuální údaje z informační sítě a v případě potřeby navrhnout vhodnou alternativu trasy v závislosti na dopravní situaci. Po určité době ovšem Smart Insect sám pozná kam má asi řidič namířeno a navrhne průběh trasy automaticky. Návdavkem mu ještě naladí jeho oblíbenou hudební stanici.

Navíc si velmi dobře rozumí s chytrými telefony, s jejichž pomocí dokáže ovládat majitel vozu svůj dům. Během nerušené jízdy do místa bydliště tak řidič může například regulovat teplotu v domě.

Další neobvyklou zajímavostí je schopnost Smartu Insect vyhledat a komunikovat s obdobnými vozítky v blízkém okolí. Není proto žádný problém se během jízdy s někým seznámit a popovídat si. Po příjezdu domů si pak ještě sám otevře vrata garáže příjemně klimatizovaného domu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mě se líbí, že jednomístné vozítko má dvoje dveře. Jestlipak taky samo pozná který má otevřít? :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že otevře vždy oboje, aspoň na videu to tak vypadá. Nicméně dvoje dveře určitě usnadní výstup a nástup do vozu ;-)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol