ČEZ a Rolls-Royce budou spolupracovat na rozvoji malých jaderných reaktorů, uplatní se v Česku?

redakce - 10 Listopad 2020

Společnosti ČEZ a britská Rolls-Royce podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů. Podobné dohody už česká energetická firma uzavřela i se společnostmi NuScale a GE Hitachi.

Takhle si Rolls-Royce představuje budoucnost jaderné energetiky - jako malé modulární jaderné reaktory. Podobné dohody jako s Rolls-Royce už česká energetická firma uzavřela i se společnostmi NuScale a GE Hitachi.
foto: Rolls-Royce

Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v České republice. Rolls-Royce patří ve vývoji malých modulárních reaktorů mezi světové lídry. Rovněž ČEZ se malým modulárním reaktorům řadu let intenzivně věnuje, a to především prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.

Relativně malé, snadněji přepravitelné a vysoce bezpečné energetické zdroje o výkonu desítek, maximálně nižších stovek megawattů. Tak vypadají malé modulární reaktory. Výhodou je jejich předpokládaná sériová výroba a montáž přímo ve výrobních závodech. Zároveň je možné soustředit větší počet modulů v jedné lokalitě.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s Rolls Royce i dalšími světovými společnostmi je pro nás proto logické,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"Přestože intenzivně pracujeme na novém jaderném bloku v Dukovanech, zapojujeme se do těchto projektů s ohledem na další rozvoj jaderné energetiky, jejíž pozice v energetickém mixu naší společnosti bude dál růst," vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Koncept UK SMR představuje standardní malý tlakovodní reaktor, s plánovanou dobou provozu 60 let a instalovaným výkonem 440 MWe. Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout pět let. Britská společnost projekt připravuje přímo s ohledem na potenciální partnery, kteří by se mohli podílet na dodávkách až 80% technologie.

Tom Samson, pověřený řízením britského konsorcia SMR, upřesňuje: „Jaderná energie je z našeho pohledu klíčovým prvkem při řešení změny klimatu a hospodářského oživení po celém světě. Cenová dostupnost a rychlost, s jakou dokážeme sestavit celou elektrárnu, ji bezpochyby učiní pro ČEZ velmi atraktivní volbou. Víme, že se orientuje na bezemisní zdroje energie. A těším se na rozvoj tohoto důležitého vztahu.“

Společnost ČEZ provozuje šest komerčních reaktorů v elektrárnách Dukovany a Temelín, které bezpečně a bezemisně produkují více než třetinu veškeré elektřiny v České republice. Na základě smlouvy se státem prostřednictvím své dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II aktuálně pracuje na stavbě nového bloku v lokalitě Dukovany.

Stávající bloky hodlá ČEZ provozovat po dobu šedesát let. Výzkumem a vývojem v oblasti jaderné energetiky se zabývá především prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež, respektive Centra výzkumu Řež. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

.

OT: Další externalita pro JE Temelín za 50MCZK
(samozřejmě + provozní náklady této laboratoře)

https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/temelin-zmodernizoval-laborator-ktera-kontroluje-materialy

.

OT: KOVACO - Elektrický nakladač ČR/SK vývoj a výroba

https://www.kovacoelectric.com/cs

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$firma?nazev=kovaco

Pěkný jen škoda těch olověných baterek to není moc eko.

Akorat by me zajimalo, kde bude ten operator kdyz bude prset. Jinak paradni vec, klobouk dolu.

Paráda! Přeji jim úspěch.

Pred par dny o tom Robert Llevellyn natocil epizodu do Fully Charged.
Skoda, ze tam nikde nezminili, ze se to dela na Slovensku.
https://youtu.be/tATfs1DjTr8

Taky mne napadlo, že to není zrovma malý reaktor. A copak to jako má být na fotce? Něco rélné a funkční? Také je zajímavé, jak plánonovaná životnost JEDU a JETE ( 30 let s možností prodloužení "až na 45let") je naráz a v pohodě 60 let. To bychom vlastně neměli důvod ke stavbě nových bloků.

Bloky Temelína a Dukovan mají trochu vyšší výkon než desítky nebo maximálně nižší stovky MWe.

Bloky v dukovanech mají 510MW, tedy 1,275x více než než v článku zmiňovaný "experimentální malý tlakový reaktor". Jsou tedy řádově stejného výkonu. Dle článku tedy Dukovany používají MALÉ reaktory??? Pokud vím, tak článek pojednával o "malých modulárních reaktorech", co jejich nadšení propagátoři tvrdí, že za pár desítek let budounv každé fabrice a na každém sídlišti. Já tedy chladicí věž z Dukovan na sídlišti nechci. A vůbec, žádné jádro nechci.

Já proti chladícím věžím nic nemám a jaderka za barákem mi nevadí. Na rozdíl od těch vetrných nesmyslů, co hyzdí celou ČR místo jednoho místa, kde stojí elektrárna. Každý to holt vidíme jinak.

Kolik tech vrtuli mame v CR?

O čem vím minimálně 5 lokalit se zničeným výjhledem včetně skvostů v horách, jako v blízkosti Ramzové, v Oderských vrších a milion dalších. Hnus velebnosti. Jaderky máme dvě na republiku.

OT: Jaderná elektrárna, kterou v sobotu spustil Lukašenko, má poruchu

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jaderna-elektrarna-kterou-v-sobotu-spustil-lukasenko-ma-poruchu/1956773?utm_source=rss&utm_medium=feed

Made in Smejd.

Slyšel jste výraz zkušební provoz?Bezpochyby je před námi stále hodně práce, než bude reaktor moci začít s komerčním provozem.https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/belorusko-se-pripojilo-k-zemim-vyrobou-elektricke-energie-jadra

Jo, po par hodinach provozu se musi vymenit spousta vadnych dilu. Tomu se rika try and error. Takove smejdy chce ruska luza postavit i tady.

Vy jste asi nikdy neslyšel o tom jak probíhá zpouštění jakéhokoliv nového velkého provozu.Jak dlouho trvalo např. Tesle rozjetí trojky, a kolik tam bylo odstávek atd?

Doufam, ze se rossatom neridi podle Tesly. Tam par vyhorelych baterii byla okrajova zalezitost.

Zkuste se trochu zamyslet než něco plácnete, už vám to tady někdo psal, že se chováte jako 42.

Obrázek uživatele Marek_

Jo, to je taky fanatismus a zaslepenost. Akorát je to z druhé strany, z té elektromobilní a to je tady ta dobrá strana, takže je to v pořádku :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Kdyz vidim tu nenavist odpurcu elektromobility a sireni ubohych lzi na ruznych serverech, tak si myslim, ze moje komentare nejsou fanaticke a zaslepene. Pouze reaguji na utoky ze strany spalovacich magoru. Demagogicke kampane automobilek jeste nejsou zapomenute. Lzive utoky vodikove a ropne mafie jsou podle vas v poradku?

Obrázek uživatele Marek_

Každý fanatismus je špatný, i ten co tady prezentujete vy - nenávist vůči spalovacím autům a tlak na svobodnou vůli jednotlivce vybrat si, co mu vyhuvuje. I když jste přesvědčený, že ten váš fanatismus je ten správný a prospěšný, i tak je to špatně. Víc respektu k názorům jiných.

---

Lexus GS 450h Premium

Nejsem Jezis abych dostal facku a nastavil dobrovolne druhou tvar. Vsichni spalovaci hrdinove zde, kterym moje komentare tak strasne vadi by se pri utokum ktere jsou vedeny proti EV jiste zachovali cestne a jen tise trpeli. Vase argumentace je smesna.

Obrázek uživatele Marek_

Nemusíte nastavovat druhou tvář. Ale argumentovat se dá i bez nenávisti, bez fanatismu a pak vás možná i budou lidi brát vážně a ne jako dalšího cipíska nebo jenju :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele runner42

Kyselé hrozny...

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Uz dlouho nic nebouchlo, tak to muzeme brzy ocekavat.

Obrázek uživatele runner42

Takže s časem stoupá pravděpodobnost? :-D

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ano. Nic netrva vecne. A cim vic jich je, tim vetsi pravdepodobnost poruchy.

Obrázek uživatele runner42

Aha, tak to jo.
Já už totiž myslel, že "už dlouho nic nebouchlo" podle vás znamená, že stoupá pravděpodobnost nehody ;-)

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Tak je to správně. Reaktorek do každé vesnice. Úložiště jaderného odpadu bude pod kompostem. Obsluhovat to bude topič z kulturáku. "Sakra Franto, nevytahuješ ty grafitový tyče moc rychle"?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

+1

skoro bych řekl, že je jich čím dál míň.

Obrázek uživatele Kuk

Kdo koho uplatí?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

Akorát, že malý modulární reaktor má podle představ Rolls-Royce 400MW.
Budiž to názornou demonstrací megalomanie jaderného průmyslu.

... takové máme čtyři v Dukovanech. Malé modulární reaktory VVER 440 213 :D

Já věřím v rychlé reaktory chlazené solemi, ať už v tom jede thorium, urany, plutonia, anebo vyjeté palivo z PWR, myslím, že je to cesta vpřed pro základní zatížení. Nerozumím, proč se rvou miliardy do výzkumu fúze, když tu máme už relativně zvládnuté tohle řešení za zlomek nákladů a času..

Firmy jako Terrestrial Energy, Moltex energy, ThorCon Power, Elysium energy, Flibe energy... to je budoucnost jádra.

Povezte, kam se bude cpat elektrina v noci kdyz ji je uz ted nadbytek a nikdo ji nechce. Ted nemyslim jen obdobi covidu, ale dlouhodobe.

No, když vidím jak se budují obrovské elektrolyzéry na výrobu vodíku.... tak bych se nebál o spotřebu.

Vodik se da cerpat primo z jaderneho reaktoru. To bylo videt ve Fukusime. Sice to byla jednorazova akce, ale bylo to poucne. Elektrolysery jen z prebytku FVE. Nejdriv je ale nutne ty fve prebytky vybudovat.

Doufám, že ten dotaz nemyslíte vážně?

V CR jsou mesta v noci osvetlena mnohem vic nez v zahranici. Je to zpusobene tim, ze CEZ protlacil tento nesvar aby se nejak zbavil nocniho proudu. Pamatujete dotace na primotopy po dostavbe Temelina? Co je vedlo k tomu nesmyslu?

Dneska fakt nemáte den na logické uvažování.

Zkuste se podívat do vlastní garáže, a znásobit to počtem elektromobilů které tu doufejme budou za 5-10 let plus elektrodoprava.

Elektromobilita nespotrebuje nejake zavratne mnozstvi elektriny aby to vyzadovalo dodatecne bloky. A moje EV jedou casto na fve.

Nápověda:uhelné bloky.

Z blata do louze.

Ty SMR jsou podle mě do budoucna jako náhrada uhelných a následně velkých plynových el. a vytápěcích zdrojů slibná náhrada, hlavně v oblastech jako náš stát, pokud tedy v zimě nechceme "svítit svíčkama"

Ty planovane bloky v Dukovanech jsou ale stare kramy. O smr nema cenu ted mluvit, protoze jeste nejsou.

Ty nové(ten váš plk o starých krámech je úsměvný) bloky v dukovanech budou zapotřebí za cca. 15 let, a pokud vyžíhají reaktorovou nádobu tak 25-30let.Do té doby podle mě ty SMR budou běžně dostupné.Logická otázka, proč myslíte, že se v tom máš stát tak angažuje?

Protoze nekdo ma z toho kseftu financni prinos a take politicky. Zeman protlacuje rossatom. Proc asi?
To jako ze v Dukovanech budou stavet smr?

Pane bože, o čem se tady celou dobu bavíme Plho, podívejte se na titulek, vy jste dnes vážně mimo.

V prubehu diskuse se fokus prenesl na planovanou vystavbu Dukovan. Chapu, ze uz mate potize se sledovanim, tak si radeji vse poradne proctete.

Tak ještě jednou:Koncept UK SMR představuje standardní malý tlakovodní reaktor, s instalovaným výkonem 440 MWe. Doba výstavby celého zařízení by neměla přesáhnout pět let. Dukovany mají instalovaný VVR 440. Stát začal spolupracovat a Rolls-Royce.Jestli ty souvislosti stále nechápete, tak už teda opravdu nevím.

To vim od zacatku diskuse. Pozdeji prisla rec na zbytecnou vystavbu Dukovan, protoze co bude Cez delat z nadbytecnym nocnim proudem. A pak jste zacal michat smr a JEDU. Ja se opetovne ptam, kde se uplatni nocni proud z tech novych bloku?

Tak ještě jednou:odstavení uhelných elektráren a tepláren, poté to samé u velkých zdrojů na plyn.Pokud to myslíte s elektrifikací veškeré dopravy vážně, tak nechápu, že se můžete takhle ptát.Kdy asi myslíte, že se bude převážně dobíjet, ve večerní nebo ranní špičce?Závěrem mluvím o horizontu 10 a více let.Už to proboha chápete? PS nezapomeňte na zimní období.

Tak teď jste si naběhl na vidle, protože to je velá nnevýhoda obnovitelných zdrojů A jaderná elektrárna umí výkon v přiměřené řídit, zatímco zda fouká/nefouká svítí/nesvíti řídit neumíme.

Ale na rozdíl od větru a slunce, jaderka má předvídatelný výkon, takže akumlovat energii potřebujete tak max 16h. Ale inverze, tedy nefouká a nesvítí může být dva týdny.

Obrázek uživatele ozana

O kolik umí snížit výkon? O 60% to asi nepůjde.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Cca 50 procent, k tomu pár přečerpávaček a máme vyřešeno. Dlouhé stráně jsou nádherné, klidně by v Jeseníkách mohli uělat ještě jednu, ten seříznutý kopec vypadá luxusně. Doporučuji navštívit venek i vevnitř.

V létě se jaderné bloky běžně planovaně odstavují-údržba, výměna paliva atd., u SMR o menších výkonech by neměl být prolém jich třeba polovinu utlumit.

Snahu vam nejde uprit, ale uz toho nechte. Jste cim dal vic v koute.

Něco konkrétního by nebylo?

Lidi mějte se rádi nebo vás oba dva klepne pepka...
Stejně si to ti nahoře rozhodnou podle sebe..
Leo se může akorát modlit aby zase někde bouchla nějaká JE a ostatní zase aby to bylo co nejdál od Čezka...

V pohodě je to jenom výměna názorů.Ti nahoře se také občas dívají dolů, tedy hlavně před volbama.Pokud se nenaučíme přes léto naakumulovat energii např. ze solárů na celou zimu, tak se bez JE neobejdeme, pokud tedy chceme snižovat emise.

Jako jo. Spotřeba elektřiny stále roste, ale ten růst je už takřka nulový. Za posledních 12 let vzrostla spotřeba asi o 5 %. Až 2016 jsem se dostali na hodnotu z 2008 a letos bude kvůli kovidu citelný pokles. Všude se šetří a zavádí se úsporná opatření. Ani nástup EV to moc nezmění, takže možná rok 2019 byl rekordní a bude překonán až za několik let jestli vůbec.

To jestli se spotřeba el. bude zvyšovat, je otázka, v dlouhodobém horizontu podle mě ano, tady jde hlavně o nahrazení stávajících zdrojů el. a tepla něčím stabilním, což soláry a pod. bez akumulace hlavně v zimě zatím nejsou.To co tady řešíme je ale otázka 10 a více let.

Pokud by se doopravdy ty nove bloky dokoncily, musel by stat najit nejaky zpusob jak se nocni elektriny zbavit. Bud by musel razantne dotovat elektromobilitu, nebo prilakat nejakou firmu na vyrobu hliniku do CR. Nocni proud je uz dnes zbytecna komodita.

koupí si jí země, co si překopou energetický mix z klasiky na závislý na okolních jevech.

---

To je teda obchodni model. A kdyz bude foukat a svitit, tak se ty slavne jaderky budou nafukovat az prasknou. Jste jeste naivnejsi nez jsem se obaval.

toho se nebojím - než ta doba nastane, tak reaktory, co v tomhle desetiletí lidstvo postaví budou na konci životnosti, přes všechna úsporná opatření, spotřeba elektřiny roste a BEV jí taky neušetří

---

Až bude pravidelně svítit v noci, tak budeme mít opravdový problém.

Ale nebojte se, uděláme z Lipna termály, tam se pár GWh ztratí. A turisti se jen pohrnou. :-)

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Zrovna toto psát na webu převážně o elektromobilech. :-D

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

Spotřeba stále roste.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Já se k tomu stavím, že by bylo fajn, kdyby to fungovalo. Ale myslím si, že je hloupé čekat dalších 20 let a doufat, že z toho něco bude.
Rychlé reaktory mají bohužel za sebou 50 let nenaplněných očekávání.

Ja mluvim o rychlych reaktorech, chlazenych solemi . Nemluvim o reaktorech, chlazenych sodikem, olovem/bismutem, se kterymi jsou zkusenosti, ale byly obcas ztrpcene problemy spojenymi s chladive primarniho okruhu..

Solne reaktory po ukonceni experimentu v ORNL v roce 1969 sanci nedostaly, maji obrovsky potencial a ocekavani jsou velike a doufam, ze budou brzo naplnene.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ale jo, já jim přeju hodně štěstí. A zase zdůrazňuji, ještě nemají ani prototypovou jednotku, jen spousty plánů. Jestli se jim to povede, dobrá. Mezitím má příštích 20-30 let smysl investovat do něčeho jiného.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.