ČEZ a Komerční banka budou společně stavět solární elektrárny

Skupina ČEZ a Komerční banka dnes oznámily strategické partnerství pro udržitelnost. Největší česká energetika a jedna z největších českých bank budou spolupracovat na snižování své vlastní klimatické stopy i snižování emisí svých zákazníků.

Pomohou tak České republice na cestě ke splnění evropských klimatických cílů 2030, jejichž přísnější verzi předložila Evropská komise letos v létě. Obě společnosti mají v této oblasti ambiciózní plány: Komerční banka se chce stát uhlíkově neutrální do roku 2026, Skupina ČEZ zase plánuje do roku 2030 omezit využívání uhlí na minimum a nahradit ho při výrobě elektřiny nízkoemisními a obnovitelnými zdroji. Prvním krokem spolupráce těchto společností je inovativní model instalace střešních fotovoltaických elektráren u zákazníků. Komerční banka také začíná od ČEZ ESCO odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů. 

„Skupina ČEZ přeřadila v dekarbonizaci na vyšší otáčky: do konce tohoto desetiletí skončíme s uhlím v našich teplárnách a budeme z něj vyrábět jen minimum elektřiny v těch nejmodernějších elektrárnách. Místo toho postavíme 6 000 megawattů obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme vyjít vstříc i našim zákazníkům, kteří se rozhodnou pro vlastní zdroj čisté elektřiny. Jsem rád, že díky partnerství s Komerční bankou budou moderní technologie dostupnější,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

„Komerční banka se dlouhodobě hlásí k principům udržitelnosti. Cíleně podporujeme projekty, které pomáhají bojovat proti změnám klimatu a současně omezujeme financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí. Chceme jít příkladem, a tak od ČEZ začínáme odebírat čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme společně odstraňovat bariéry, které brání rychlejšímu rozvoji obnovitelných zdrojů u našich zákazníků,“ vysvětluje Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky

Slunce na střeše 

Odborná veřejnost se shoduje, že největší potenciál z obnovitelných zdrojů v České republice má právě solární elektrárny, resp. fotovoltaika. K dosažení striktních evropských cílů budou potřeba zejména velké pozemní zdroje, nicméně i solární elektrárny na střechách domácností, podniků a veřejných budov mohou výrazně pomoci.

V kombinaci s trendem využívat prioritně lokální zdroje a také se zájmem zákazníků snížit účty za energie, jsou fotovoltaiky volbou číslo jedna. To dokazují i statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO: letos tyto dceřiné společnosti ČEZ instalovaly již 900 střešních FVE o výkonu 6,8 MW, což je téměř o třetinu více než za celý loňský rok. 

ČEZ a Komerční banka zahájily spolupráci jak u střešních fotovoltaik pro domácnosti, tak pro obce a firmy. ČEZ Prodej (instalace pro domácnosti) poskytne klientům Komerční banky, kterým bude instalovat střešní fotovoltaickou elektrárnu, výhodu jednoho solárního panelu zdarma. ČEZ ESCO ve spolupráci s Komerční bankou a SGEF umožní obcím, firmám a dalším větším spotřebitelům pořídit si fotovoltaiku zcela bez počátečních investičních nákladů.

zdroj: tisková zpráva

38 Comments on “ČEZ a Komerční banka budou společně stavět solární elektrárny”

  1. Komerční banka nic financovat nebude. To jsou jen ozvěny minulosti.
    Zaprvé Francie následuje osud Itálie s tím rozdílem, že tohle už nikdo nezatáhne. A Komerční banka je Societe General – všechny zisky půjdou na záchranu matky.

    Zadruhé inflace, zdražování úvěrů a energii nevyhnutelně, stejně jako v minulé krizi, způsobí krizi hypotečního a následně realitního trhu. A to bude KB existenčně ohrožovat, protože kromě vazby na průmysl si z dob stavebního spoření a překlenovacích úvěrů nesou zátěž více rizikových hypoték.

                1. To jistě dokáže, problém je ve ztrátách převodu z nějakých cca 380V ss na dobíjení 12V olověné baterie, která pomocí kdejakého střídače generuje 230V střídavých, pro napájení „čehokoli“ na 230V střídavých.
                  Fungovat, to jistě bude, otázka ovšem zní: není to náhodou to opovrženihodné plýtvání energií ?
                  Díky ztrátám, což je plýtvání energií.
                  Jen aby jsme dokázali, že to jde……….

                2. Každopádně, nehleděně na mnou uvedené – respekt pane.

                3. FVE samozrejme ano.
                  Puvodne bylo tema uplne o necem jinem. Ted to zakroutil Leodendula tak, aby se gulas ohrival z baterky z auta.
                  K tomu ja muzu rict tak akorat ano, ale ne z meho.

                4. to napalmm: Určitě by bylo výhodnější mít měnič ze 400V na 230. Ale to jen tak běžně neseženu ani nechci v autě něco drátovat když je v záruce. Ale i z těch 12V to funguje dobře, samozřejmě s větší ztrátou. Mám měnič 3 kW čistý sinus. Nemám v úmyslu nabíjet u Lidla a napájet z toho barák. Je to myšleno jako nouzovka při výpadku sítě. Táhne to pět ledniček, plynový kotel a nejnutnější spotřebiče. Vydrží to určitě týden. Je to lepší než nechat blafat elektrocentrálu.

              1. Karotka: proč by se neměl ohřívat guláš na/v autě? Několikrát v životě jsem na outdoor akcích ohříval guláš na motoru spalovacího auta/motorky a v Africe se na tancích dělala vajíčka – pod ni na Sahaře to bylo slušně rozpálené – to jen e-lidi objevují příslovečnou ameriku, to chce klid, další bouře ve sklenici vody ;o)
                Naopak je třeba se na to podívat racionálně – se spalovacím autem na tu přípravu večeře, potřebujete jen ten guláš v konzervě a dobře umístit – s BEV si musíte vzít dobíjecí adaptér, co to umí, pak nějakej vařič/rychlovarku atd… mimochodem i vařič s výkonem rychlovarky si na turistiku se spalovákem můžete vzít a překvapivě dělají se i benzínové (včetně schopnosti spálit směs pro 2t motory)…takže i máte v obou případě adekvátní řešení vehicle energy to use. A popravdě, pokud ještě někdy pojedu někam, kde jsou taková řešení opravdu potřeba – tak jsou to za mě místa a aplikace, kdy při vší úctě k elektromobilitě, má nezastupitelné místo spalovací motor. – Protože ono pár dvacetilitrových kanystrů s palivem v tu chvíli může mít pro účastníky cenu zlata.

                1. Kdyz uz tak si vemte sebou par solarnich panelu a mate vystarano. S temi kanystry to bude taky brzy pravda, az nebude tolik benzinek, bude mit pro vas plny kanistr cenu zlata.

            1. Chtel jsem si poridit lodni container jako externi sklep, ktery uz nestaci. Pred rokem staly tretinu co stoji dnes. Tak z toho nic nebude. Svet se uplne zblaznil. Bud je to giganticka globalni spekulace, nebo co je pravdepodobnejsi, ze vsichni experti co predpovidaji ekonomiku, jsou uplny de-bilove.

                1. Bohuzel ted uz je asi pozde. Misto nejakych fondu jsem mel vse vrazit do TSLA.

Napsat komentář