Čeští vědci vyrábí z odpadů alternativu zemního plynu

redakce - 16 Září 2014

Čeští vědci vyvinuli unikátní zařízení Purgaz, které dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Biometan, plyn podobný zemnímu plynu (), vzniká z čistírenských kalů, zbytků jídel i z živočišného odpadu. Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, který vzniká při rozkladu organické hmoty.

Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, který vzniká při rozkladu organické hmoty.
foto: Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i.

Principem separace plynů je rozdílná rozpustnost jednotlivých složek ve vodě. Proti dosavadním technologiím má Purgaz mnoho výhod – je jednoduchá, levná, jednokroková a flexibilní. Vznikla jako výsledek základního výzkumu v Ústavu chemických procesů AV ČR v Praze.

Technologie má velmi jednoduchou koncepci – bioplyn je natlakován na cca 5,5 baru, dovlhčen a případně temperován na potřebnou teplotu, a pak přechází na separační jednotku.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak ať vyvinou malé domácí jednotky, které mohou zpracovávat fekální odpad a případně i např. po čočkovém obědě i plyny z domácnosti. Druhý den se na tom plynu může uvařit a cyklus se tím uzavře.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nič netreba vyvíjať, také jednotky vyrábali Číňania už dávno, v podstate to nie je nič zložité. inforse.dk/europe/fae/OEZ/biomasa/bioplyncina.jpg
Tu ide o to, že vzniknutý bioplyn má nízku kvalitu, veľa sírovodíka, teda sa nedá miešať s kvalitným metánom - zemným plynom a ani jednoducho spaľovať v kogeneračných jednotkách, musí najskôr prejsť úpravou a táto nová metóda slúži práve na úpravu bioplynu. Pokiaľ však chcete tento bioplyn používať len pre vlastné spaľovanie v horáku nieje treba ho upravovať.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale pouze za předpokladu spalování, kdy bude zabráněno "čichovému" vjemu (ať dál od domu nebo filtr), jinak bude smrad, že se to líbit nebude

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

SUhlasim s vami. Tak by sa realne mohla stat kazda domacnost sebestacna. Problem je v tom, ze potom by nemali urcite spolocnosti zisky. Dufam, ze sa ceski vedci zameraju aj na domacu vyrobu bioplynu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebude, spočítej si kolik 4 členná domácnost vyrobí odpadu (nezapoměň v práci chodíš na velkou nešetřís si to nadoma), nedokážeš vyrobit dost odpadu na samostatnost.

Je to řešení pro obce, které tím sníží energetické vstupy, s konbinací i jiných technologií, ale pro domácnost jak naznačujete vy, je to nepoužitelné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To zavisi od toho, aka je ta domacnost velka. Netreba pocitat len s ..., ale aj s roznou inou "fermentovatelnou" biomasou, napr. opadane ovocie, odpad zo zberu zeleniny, obcas nejake pomyje opadane listie. To by malo stacit s bioplynom minimalne na varenie, plus ako zalohu krb na pevne palivo na prekrytie zimneho obdobia. Mozna tiez nejaky slnecny kolektor skombinovany so solarnymi panelmi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý, ale stejně jako Power to gas to má v ČEZku jednu chybu. Ač jsou v ČR obrovské zásobníky na plyn, tak plynová mafie a Vitásková nikdy nedovolí tlačit plyn do plynovodu obyčejným lidem za rovných podmínek. To je kšeft jen pro vyvolené.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pěkný, zajímalo by mě, jestli by to vyšlo levněji, než těžba..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rabovaní je vždy nejlevnější.

Vypadá to zajímavě. Jenom, že z obrázku není patrné, kde je ten metan. Ani jedna molekula CH4 není jaksi v dohledu. I když funkce je zřejmě srozumitelná, sirovodík, voda a oxid uhličitý "propadnou" k dusíku. :-)

---

hariprasad


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.