Český Evektor představí inovativní elektrické hnací nápravy pro malá vozidla

redakce - 11 Březen 2014

Společnost Evektor z Kunovic představí v Brně na veletrhu AMPER 2014 ucelenou řadu elektrických hnacích náprav TAPIO, která bude vystavena na stánku č. 2.40 v pavilónu F včetně její aplikace v podobě elektrického vozidla.AUTO EVEKTOR motor Amper 2014

Nový elektromotor společnosti Evektor
foto: Evektor

TISKOVÁ ZPRÁVA

Vývoj elektrických hnacích náprav zapadá do celkové filozofie společnosti Evektor – přinášet inovativní řešení a pokrokové technologie, které jsou provozně ekonomické a šetrné k životnímu prostředí.

„Elektrické pohony a elektricky poháněná vozidla představují jasný trend budoucnosti. Proto jsme se v Evektoru rozhodli vyvinout unifikovanou řadu univerzálních elektrických hnacích náprav, které v současnosti na trhu chybí,” říká vedoucí vývojového týmu TAPIO Ing. Miroslav Běhávka.

“Naším cílem bylo nabídnout širokou škálu pohonů, které najdou uplatnění u malé mechanizace, např. manipulační techniky nebo u malých vozidel, např. golfových vozíků. Po průzkumu dostupných možností pohonů jsme se rozhodli, ve spolupráci s odborníky z elektrotechnické fakulty VUT v Brně, vyvinout vlastní, technicky inovativní pohon vybavený mikroprocesorovým řízením a systémem rekuperace elektrické energie. Výsledkem několikaletého úsilí týmu vývojářů je kompaktní a energeticky úsporná pohonná soustava,“ prohlásil vedoucí vývojového týmu TAPIO Ing. Miroslav Běhávka.

„Evektor je známý svými pokročilými technickými řešeními a orientací na nové technologie. Výsledek vývojového úsilí týmu TAPIO reaguje na celosvětový trend ekologické dopravy, přičemž nabízí ekonomické, robustní a přitom kompaktní konstrukční řešení,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Evektor Ing. Václav Zajíc, MBA.

TAPIO představuje ucelenou řadu unifikovaných elektrických pohonů vozidel od nejmenších, až po vozidla s maximálním výkonem 6 kW při nominálním napájecím napětí 48 V.

Konstrukčně jsou nápravy koncipovány jako monobloky se silovou elektronikou s volitelnou funkcí rekuperace energie při brzdění. Pomocí sběrnice CAN lze monitorovat a nastavovat parametry pohonu.

Pohonná jednotka na bázi spínaného reluktančního motoru disponuje vysokým kroutícím momentem při rozjezdu vozidla z klidu a účinným chlazením, zejména při nízkých otáčkách.

Použitý princip elektromotoru nepotřebuje ke svému chodu permanentní magnety, čímž se šetří výrobní náklady a zvyšuje robustnost pohonu. Nápravy TAPIO se vyznačují kompaktní konstrukcí, nízkými provozními náklady a šetrností vůči životnímu prostředí.

Dodavatelem softwarového vybavení používaného pracovníky projektu TAPIO je společnost COGRAS, spol. s r.o., distributor CAD/CAM/CAE systému Creo od společnosti PTC, sady strojírenských a technických výpočtů MITCalc for Creo a renderovacího programu KeyShot na 3D fotorealistická zobrazení.

Společnost Evektor, spol. s r.o. byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity v leteckém a automobilovém průmyslu. V současné době se společnost Evektor profiluje i jako průkopník v oblasti elektrických pohonů letadel a malých vozidel.

Projekt č. TA01011060 „TAPIO“ je řešen s finanční podporou Technologické agentury ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol