Česko zaostává v moderní energetice, potřebuje nový plán - Novou energii Česka

redakce - 09 Duben 2019

Svaz moderní energetiky představil kampaň nazvanou Nová energie Česka, která otevírá prostor pro rozvoj moderní energetiky během příštího desetiletí. Představení kampaně Nové energie Česka si nenechal ujít ani přední světový klimatolog a zakladatel Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu Hans Joachim Schellnhuber.

Představení kampaně Nové energie Česka si nenechal ujít ani přední světový klimatolog a zakladatel Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu Hans Joachim Schellnhuber.
foto: Svaz moderní energetiky

Cílem plánu je prosadit podmínky pro růst obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti budov nebo podporu elektromobility. Nová energie Česka také připraví půdu pro nástup inovativních řešení v oblasti digitalizace či podporu startupů, které nabídnou nástroje pro chytré domácnosti, města a firmy.

Česko v připravenosti na proměnu energetiky zaostává za vyspělými státy. Podle srovnání Světového ekonomického fóra jsou před námi Slováci, Rumuni i pobaltské státy. Hůře na tom je z ekonomicky vyspělých zemí pouze Řecko.

Česko se řadí mezi státy, jako je například Arménie nebo Thajsko. Bez transformace se neobejde ani významná část českého hospodářství - automobilový průmysl, na který připadá 9 % českého HDP.

“Česko potřebuje sebevědomý plán, který nám zajistí postupnou nezávislost na spalování fosilních paliv. Právě moderní energetika je klíčem k čisté, dostupné a levné energii. Během příští dekády může podíl zelené složky elektřiny vyrůst na celou jednu čtvrtinu, a to díky produkci nových solárních panelů, větrných turbín, kotlů na biomasu nebo bioplynových stanic,” představuje jeden z hlavních cílů kampaně Nová energie Česka Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

“Stát připravil velmi dobrou Inovační strategii ČR k roku 2030 a nová energetika může být její integrální součástí. Nová energie Česka je podaná ruka vládě ze strany průmyslu moderní energetiky,“ dodává Martin Sedlák.

Kampaň Nová energie Česka má podobu charty (www.novaenergieceska.cz) se čtyřmi základními pilíři, které staví na prosazení progresivní vize české energetické politiky. Jedním z vytyčených cílů je dostat Česko mezi leadry inovací.

Moderní energetika je cestou k prosazení českých firem na trhu s technologiemi pro chytré budovy, inteligentní sítě, nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily, výrobu baterií a jejich integraci do sítí s vyšším podílem obnovitelných zdrojů. Dále si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 a podpořit energetickou nezávislost domácností, která je nejjednodušším řešením proti pádu do energetické chudoby.

V neposlední řadě je zapotřebí nastartovat čistou dopravu. Doprava je totiž jedním z hlavních faktorů znečištění ovzduší ve městech. K cílům kampaně se bude moci přihlásit kdokoliv z široké veřejnosti a podpořit tak rozvoj moderní energetiky v Česku. Svaz moderní energetiky bude také usilovat o vytvoření týmu ambasadorů, kteří budou pomáhat při realizaci kampaně a oslovování cílových skupin během první fáze kampaně.

Představení kampaně Nové energie Česka si nenechal ujít ani přední světový klimatolog a zakladatel Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu Hans Joachim Schellnhuber.

"Pro Českou republiku je důležitá energetická soběstačnost. Toho můžete dosáhnout pomocí obnovitelných zdrojů, digitalizace, akumulace a dalších moderních řešení. Česko by však také nemělo zapomínat na dopravu. Ta je důležitou součástí německého i českého průmyslu, ale také zodpovědná za značnou část emisí. Současné spalovací motory nevyřeší náš problém s emisemi. V tomto případě je třeba přejít na efektivnější způsoby dopravy. Elektrické motory mají více než 90% účinnost, nejvýkonnější spalovací motory se dostanou na maximálně 27 %," uvedl několik rad pro Českou republiku Hans Joachim Schellnhuber a na závěr dodal: „Příležitostnost pro českou ekonomiku je také energetická transformace, která se dnes děje všude kolem nás."

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vlhké sny o jaderkách si nechte zajít. Jeden blok stojí tolik, co představuje tržní hodnota čezu. To za předpokladu, že by se podařil dostavit podle plánu a bez zpoždění. Jenže to se nikomu od Temelína nepodařilo. Mochovce mají osm let zpoždění, z Anglie investoři utekli od rozestavěných bloků....Energie z jádra je nejdražší možný zdroj, nikdy se nezaplatí, zisky jdou na provoz, a co úložiště vyhořelého paliva? A co teprve až každý dům bude mítbsolární panely a bude energeticky soběstačný? Kdo tu energii z jádra bude kupovat? Navíc se nedá nijak řídit, nemůže nijak reagovat na výkyvy....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

:D jasně proto v německu stavi plynovod, protoze musi nahradit jadernou, skoda ze vlkej sen co mas, ze jadernou nahradi vetrema a svetlem,, je pouze v pohadkach a vlkych slipech kdyz se probudis :D

Plynova elektrarna ma sice vyssi emise CO2 jak jaderna v celem zivotnim cyklu na TWh ale zase daleko nizsi produkci SO2. Takze ja jsem pro plynove + flora. Navic plynove budou skvele doplnovat (doregulovavat) rozsirujici se OZE, to JE neumi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně tak! Plynová elektrárna je několikrát levnější a rychleji postavená než jaderná. Taky se dá regulovat výkon pro vykrytí špiček, což u jádra jaksi nejde. Takže si to spocitej z druhé strany než začneš psát o slipech.

Přesně tak, zapomeňme na sny o nových JE a směřujme úsilí a osvětu k lokálním zdrojům, neplýtvání a soběstačnosti!

Tak je to správně a to je ta cesta, která se navzdory ČEZu a politikům stejně prosadí.

Bude nás to stát ale hodně peněz a vždycky za to budou moct jen OZE (tedy se to tak bude prezentovat, stejně jako dosud).
:)

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Ne, to není. Pokud chceme zachovat průmysl, civilizaci, atd.
A ano, OZE za ten nárůst cen může. OZE hýbe se sítěmi, do oZE jdou desítky miliard ročně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je lež, že je to drahá energie. Vše záleží na financování. Pokud se vezme drahý úvěr, je drahý produkt. Pokud se platí z průběžných zisků, je velmi levná. ČEZ má dost velké zisky, aby šel druhou cestou. Nepotřebuje úvěry.
Úplně live vidím, jak panelák s 54 byty má na střeše slunečníky a barák je soběstačný. :-D Nebo třeba tramvaje. Bude jim stačit elektřina ze slunečníků na střechách? :-D

A hlavně, když už někomu vadí cena elektřiny z jádra, proč proďábla argumentuje jak kokot elektřinou ze slunečníků, která je ultradrahá?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

panelák s 54 byty má kromě střechy stěnu buď na Jih, nebo stěny na Východ a současně na západ. Kdo tohleto nepochopí s tím nemá cenu debatovat.
Protože slunečníky se viditelně dotují 10 let a dotovat se budou maimálně dalších 15 let. Potom lipa. Kdežto jádro se dotuje už 60 let a dle předpokládaných koncových cen se bude dotovat dalších 60. Kdo to nevidí je slepý, nebo je to demagog. To už vůbec nehovořím o plném komerčním provozu JE který není možný protože JE není pojistitelná. Dále decentralizace Ti nic neříká? Co tak Internet-tam Ti decentralizace zdrojů nevadí? Tak bojuj! A hlavně se podívej do obchodu co ty slunečníky stojí dnes chytráku. Je vidět že jsi v tom obchodě již dobrých 10 let nebyl. A jestli Ti ne.eblo do palice že po roce 2010 padaly ceny podpory FVE co rok to polovina původní ceny aby od 1.1. 2014 nebyla podpora žádná tak nevím proč tu diskutuješ.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A matiku ses naucil, když sipočital povrch vs byty vs spotřeba :D

Hele co kdybys koupil FVE, uloziste a ukazal jak to muzes provozovat? :D
Je videt, ze chces utracet jenom moje dane, na tvoje vlhke sny, proc radej nechces utracet svoje penize, kdyz je to tak skvele, kdyz se tolik usetri...
Pak bys me omlatil o hlavu jak su hloupej nebo mas holej zadek a vzdelani hum,inisticke, takze krome tlachani o svetlém zítřku, jak dělali komunisti nic neumiš :D

P.S. A jak skončili, nechcu aby lidi jako ty zase na muj ukor dělali revoluce, které končí v kanaléch...

Západní a východní strana je pokryta okny. Jižní je z jižní strany stíněna sousedním barákem, chytráku.
Do jádra nejdou desítky miliard každý rok. Kdo to nechápe a pořád srovnává nesrovnatelné, je mentálně retardovaný, nebo nepochopil studium prvního ročníku základní školy.
Decentralizace vůbec nic neřeší. Ne v energetice.
Slunečníky stále stojí výrazně víc, než jakýkoli jiný používaný zdroj. Ke slunečníkům totiž potřebuješ i zálohu/baterii, což ekofašos jako ty stále tupě zamlčují.
Lžeš. Podpora tu je pořád. Ve formě placení zálohy, kterou neplatí slunečníkoví tuneláři, ale všichni v ceně za elektřinu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Samotná stavba se nikdy nezaplatí, zaplatí se jen náklady na provoz a ty nejsou malé. Fotovoltaiku nemusí nikdo hlídat, nepředstavuje riziko výbuchu. Obecně je elektřina z jádra 6-10 x dražší než z FV. To , že si bývalí politici a nyní solární baroni nastavili vysoké výkupní ceny není problém té technologie, ale problém voličů, kteří si tyhle zloděje zvolili. Teď nás to stojí 43 mld ročně. Nicméně nové panely už jsou tak levné, že se vyplatí provozovat bez dotaví. Plánují se montáže i na svislé stěny, protože cena je tak nízká, že může být i nižší účinnost.Dále je proszor k větrným ev a kdo říká, že nefouká, at přijede na jižní moravu. Stačí jet 30-40km jižně, kde v Rakousku tyto vetrné parky mají a táhnou se dál na jih. Nebo někdo chce tvrdit, že v Rakousku fouká a za hranicemi se to zastaví :-)

Lžeš.
Počítej slunečníky s bateriemi, nebo jinou zálohou a pak se můžeme bavit.
S větrníky je to úplně stejné - záloha!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lžeš. Nejlevnější elektřina i v Česku je dnes z Dukovan, domácí uhlí je taky docela levné, ale tam neúprosně porostou ceny povolenek, všechno ostatní je při našem počasí daleko dražší.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nelže. Jen započítává dotace směrem k huhlí, které každý platíme do zdravotního pojištění a současně náklady státu na rekultivace, důlní škody, reklvalifikační programy pro horníky..... Náklady sociálního pojištění které končí u horníků kteří jdou oprávněně dříve do důchodu.....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takze bez uhli budeme mit levnejsi zdravotnictvi? OK, ale co pak pocita u te jaderky, ktera neskodi a nerekultivuje se. To je dobra pi*ovina.

Nechapu, proc ta vulgarita. To si jako myslite, ze vystavba, provoz a likvidace JE vubec nicemu a nikomu neskodi? Tak proc ma vyssi externality jak plynova elektrarna (slajd 73) V jake jaderce pracujete?

Tyhle externality jsou očividně ve prospěch jádra.

https://i.imgur.com/0R2fmWC.png

Pochopil jsme spravne, ze tam je definovane pouze umrti a navic u JE pouze z havarii? A co umrti spojena na produkovane SOx a pripadne horke zalohy (uhelne)?
Priznam se, ze vice verim svemu uciteli, opravdu chytry chlap a pritom velice hodny a vlidny.

OZE, nebo uhelné elektrárny taky potřebují horké zálohy.
A asi se to blbě počítá...

Jo a cena zničeného zdraví a krajiny za pálení uhlí je zase dost VYSOKÁ. A prachy v kapsách uhlobaronů...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jenze nezapomeň, že Dukovany jsou na konci životnosti, takže si na sebe vydělaly. A ted budou potřebovat cca 20mld na prodloužení životnosti do roku 2045. Aby se dostavba vyplatila, musela by být cena silové energie stabilně nad 70 euro za mwh. Dnes se pohybujeme okolo 45-50 za mwh, před rokem byla cena silovky 20mwh. Přitom v Anglii byla požadovaná garantovaná cena z novych bloku na 85eur za mwh minimálně na 30let. To by nám vnuci poděkovali, když dnes solárním panelum stačí cena silové energie 50mwh aby se vyplatily bez dotací.

Slunečníci by měli platit i za zálohu. Pak by se viděla reálná cena, která je nejvyšší ze všech používaných zdrojů.
Cenu JE dnes prodlužuje nesmyslně komplikovaný a dlouhý povolovací systém, který logicky prodlužuje i dobu půjčky. Ta je pak logicky drahá. Kdyby to ČEZ platit průběžně ze svého zisku, bylo by to podstatně levnější. Ale to už je politikum, protože některé kruhy lidí to odmítají.

Tento graf ukazuje, ze treba VTE je lacinejsi jak JE, dokonce i nektere plynove jsou lacinejsi jak JE. Navic jak VTE tak plynove se daji daleko lepe regulovat. VTE vlastne naprosto skvele, protoze muzete odstavit presne tolik vetrniku, kolik potrebujete, nikdy jsme nedelal v JE, ale prijde mi to u ni nerealne.
CEZ to nebude platit ze zisku, protoze neni vylucne vlastnena statem a i tam bych zapochyboval. Slovo "kdyby" lze pouzit i u OZE :-)
Jeste jsem nasel jeden obrazek porovnavajici JE s uhelkama a plynovkama. Jsem rpesvedcen, ze stavet nove JE je spatna volba. Dokud to bude rentabilni, vyuzijme nase stavajici a rozvijejme nove technologie jak na vyrobu tak skladovani elektriny.

A cena za regulaci a zálohy OZE?

Podle me je idealni mit OZE na takove kapacie, ze regulace bude delana umelou spotrebou (E2G, P2F) a v mene castych pripadech to otocit. Doufam, ze na mori je mista dost a na Sahare pro elektrarny na tomto principu. Ted uz jen ty supravodice a izolanty :-)

Od toho jsme ještě kurevsky daleko, takže pořád by mě zajímaly ty ceny za zálohy.

Tohle jsou spalovače ptáků. Tam, kde je to možné, bych spíše stavěl energy towers.

My v CR jsme zpatecnicke brzdy, co ale treba Nemci? Pokud budou pokracovat s vetrnikama jak doposud, budou muset neco delat s tou prebytecnou elektrinou. Jsou cisti vyvozci. Drzim jim palce, at mame od koho nakupovat :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V tej Englii, nebylo to náhodou 105 Éček?

Nejsem stavař, jaderný inženýr ani ekonom, ale selským rozumem si dovoluji odhadnout, že náklady na repasi jednoho bloku v Dukovanech či Temelíně uhlídám spíše než megatunel stavby nové JE. Už jen to, že kvůli tomu chtějí majetkově dělit ČEZ, schvalovat nové zákony atd., o něčem vypovídá. Na to se už lobbisti těší!

Megatunel je podpora OZE.
Ad dělení ČEZu - viz výše, někteří vlastníci nechtějí financovat stavbu JE průběžně ze zisku a tedy levně. Jde jim jen o co nejvyšší dividendy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Fouká málo a dost možná mohou větrníky v Německu za nízké srážky v ČR. Jak chcete zajistit elektřinu v zimě, při inverzi, tlakové výši, když nefouká? Takové situace nastávají zcela běžně.
U výpočtu ceny FVE se musí zohlednit poloha. Jinak se vyplatí na rovníku a jinak u nás. JE navíc ještě generuje teplo. FVE vydrží 20 let, JE 60 let.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kdo to teplo z toho Tunelína jako potřebuje? Na to teplo Ti sere Bílý Tesák. Zvlášť v době kdy už do budoucna nepostavíš jiný než energeticky nulový dům. To už nehovořím že FV panel odčerpává 15% ze sluneční energie která by se na střeše proměnila v teplo. Ano, potom se to v tom domě zase v teplo promění, ale mezitím vykoná užitečnou práci.

Kdo že potřebuje teplo? Tvoje představivost se limitně blíží nule. :-D

Ja nevim, nez nekoho urazite, zkuste si prispevek laskave precist 2x. Ale dobre, dle Vaseho prispevku mate lepsi predstavivost, reknete mi, prosim, kam se spotrebovava teplo vyrobene v JEDE a JETE. Dekuji.

"kam se spotrebovava teplo vyrobene v JEDE a JETE" Na tohe nedovedu odpovědět.

Ale dovedu odpovědět na "A kdo to teplo z toho Tunelína jako potřebuje? Na to teplo Ti sere Bílý Tesák." A odpověděl bych tak, jak jsem to udělal výše. A naprosto správně. Není třeba číst 2x.

A proč nemá představivost? No třeba proto, že nechápe, že v Budějicích žijí lidé. Fakt. A dokonce takoví, kteří potřebují teplou vodu a topení. Fakt nekecám. A nežijí v nulových domech. Přísahám! :-D

Ano, ziji tam lide, ktere teplo uz maji. Pokud by se vyplatilo tam dotahnout teplo z JE, tak uz by to davno udelali. Bydlim kousek od Trebice a vim, ze z Dukovan tam nikdy teplo nedovedou a to byly za komunistu plany na dotazeni do Brna. A jak vite, komunisti neresili kudy a kdyz to nevybudovali oni, dnes uz to nikdo nedodela. Dokonce to teplo z Dukovan se nespotrebovava ani ve vesnici Dukovany, proc? Proto chapu reakci, ze teplo z Tunelina nepotrebuje vubec nikdo. Pokud se postavi nova JE, dopadne to uplne stejne neekonomicky. Pritom by se u JE mohly postavit obri skleniky, mohlo by se akumulovat teplo do zeme (treba obrich zasobniku nebo do neceho pevneho) a v zime odebirat pomoci TC. Ale verte, ze pokud by se to vyplatilo, tak nejsou v okolnich mestech teplarny a nespaluji se dalsi a dalsi materialy misto vyuziti odpadniho tepla. Pro me je to silne nelogicke, ale je to tak.

http://www.teplarna-cb.cz/novinky/horkovod-z-temelina-do-budejovic-se-uz-stavi.html

A ze jim to trvalo, to neslo resit zaroven s dostavbou? Vyuzije se 100% tepla? A kdy se vyuzije teplo z Dukovan? Zvlast kdyz je chteji rozsirrovat...

Kdes na tom byl, že FVE vydrží 20 let!

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Josef

Panely možná vydrží víc (ale i těm stárnou konstrukce, zatéká do nich apod.), ale obslužná elektronika spíš ne.

Josefe, Josefe,
já vážně nemám čas a chuť ti odpovídat na každou blbost co napíšeš.
Ta atomka snad nestárne?
Tam ta údržba je podstatně ale podstatně dražší než vyměnit případně vadný panel nebo elektroniku v měniči, případně celý měnič.

Prostě ten panel vydrží daleko víc jak 20 let.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Josef

Ale no tak. Životnost FVE se neuvádí nadarmo jen 20 let. Stejně jako VtE se neuvádí nadarmo 15–25 let. Prostě to jsou hodnoty, po které se vyplatí je provozovat a pak je lepší je prostě hodit do šrotu, protože náklady na údržbu převyšují výnosy. Ono totiž výměna měniče je v podstatě hodnota skoro poloviny menší FVE. To samé platí o panelech. Pokud jich za 20 let dvě třetiny vyměním, je to jako bych měl skoro novou FVE. Poměr pořizovacích a údržbových nákladů nebo třeba poměr výkonu k údržbovým nákladům je ve prospěch JE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jde o čas kdy FV panely klesnou na 80% původní účinnosti přeměny energie. Nikoli o fyzickou životnost a to je rozdíl.

Obrázek uživatele Josef

Vážně? To bych netušil.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máme FVE 10let.zatim náklady téměř 0. Po celou dobu se to zajímám a sleduji to. Často zmiňovaná životnost 20 let souvisí pouze s 20 letou podporou v ČR. Životnost panelu je většinou odhaduje na min 30 let. Výrobce dává záruku na úbytek výkonu 20let 85%. Reálné panely stárnou ještě mnohem méně v Japonsku po 34 letech úbytek výkonu 10%. Jde spíše o jejich mechanické poškození a vlivy počasí.
Něco jiného jsou měniče v FVE ty mají životnost 10-15 let dle značky a typu. Mění se buď jejich výkonové části nebo celé. Jejich cena je tak 35% hodnoty FVE. Pokud se mění jen výkonové části odhadují tak 30% ceny nových měničů.

Hodně se tu porovnávají ceny silove elektřiny z FVE a jádra což moc nejde. Cena šikovky z FVE se někdy seobchoduje i se zápornou hodnotnou. Bez vyrovnávacích zdrojů se tyto komodyty nedají porovnávat.

Obrázek uživatele Josef

Já beru do úvahy spíš hybridní FVE. Připojené FVE do sítě vydrží spíš víc, to beru. Ale když se započtou náklady na regulátory, baterie, měniče, panely a vezme se v úvahu, že baterie vydrží reálně tak těch 20 let a zbytek se štěstím taky (zůstanou jen 20 let staré panely, které nebudou pravděpodobně ani za nulovou cenu konkurenceschopné, protože budou zabírat hromadu místa), tak je jasné, že to finančně nevychází.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kde jsi přišel že to finančně nevychází? Žádná čísla jsi neuvedl. 280Wp dnes stojí (koncová cena) 2242 Kč BDPH tedy necelých 2800 Kč včetně DPH.
ev-power.eu/Solar-Panels/Solar-module-CanadianSolar-Poly-280Wp-60-cells-CS6K-280P.html?cur=2
Za dvacet let v ČR vyrobí 0,28MWh*20=5,6MWh. Cena za kilowatthodinu je tedy 50 haléřů. No to mi tedy sakra nesedí s dnešní cenou nízkého tarifu D25d kde je cena pětinásobná!
Podobně u ceny akumulace kde jsem u LiFeYPO4 a počtu 6000 cyklů akumulace došel k ceně 1,8Kč/kWh zdroj akumulátory ze stejného webu - tedy za to že tu energii nemáš jen když svítí ale KDYKOLI! Což odpovídá ceně od ČEZu vysokého tarifu D25d nebo D02 kde platíš skoro 5Kč. Tak nemel že něco nevychází!

To jsou podstřelené údaje. Udělej ten výpočet znovu a tentokrát pořádně. A hezky to rozepiš. Pobavíme se.

Nebylo by fer k te cene panelu pripocist instalacni material a menice? A u ceny v nizkem tarifu zase pocitat jen silovou elektrinu? Prece jen se srovnava vyroba z FVE a JE, takze pouze castka za silovku, ne?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ino ticho. Na tvrdá čísla už soudruh ideolog Josef jaksi argument nemá! Kdo to nečekal? ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na jaka tvrda cisla? Uz jenom na prvni pohled chybi cena baterie a zalozniho zdroje, pocita pouze s tim, ze osatní zdroje ho musi dotovat, kdyz nesviti/nefouka, to je jako pocitat u auta pouze benzin :D

Holt, tvrda fakta si technik poredstavuje jinak nez humanista co chce zahranit svět...

A jak se to dela dnes, kdyz se na podzim ci v zime odstavi reaktor JE? Blackoutu jsme si v takovem pripade nevsiml.

Kde se prosím tě uvádí "životnost" 20 let.
To slyším poprvé.
Jestli je po 20 letech ještě účinnost panelů garantovaná výrobcem na 80%, tak to není žádný "šrot".

Napiš jaké máš náklady s vlastní FVE dosud.
Kolik jsi už vyměnil panelů a měničů ať se ujistím, že mluvíš z vlastních zkušeností a ne z blábolů na internetu a v hlavě.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Kuk

Von má staniolovou čepici, nohy v lavóru a všichni lžou. To je nemoc Jenjy a chcechty (realisty). Hoďte na něj síť.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tržní kapitalizace ČEZu je asi 300 mld Kč, cena jednoho bloku například v Maďarsku stojí 160 mld Kč.

osel.cz/10102-jak-je-to-se-srovnanim-cen-ruznych-energetickych-zdroju.html

Bohužel u nás v zimě slunce tolik nesvítí - výkon FVE jen na 10% a občas také nefouká. Pokud se nevymyslí jak skladovat elektřinu z léta na zimu, tak nic jiného než JE nám nezbývá.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale to není konečná cena a navíc je ta smlouva pro Maďary nevýhodná. Rakušáci podali odpor kvůli dostavbě a to stejné bude i u nás. Navíc se nikomu ještě nepodařilo postavit a zprovoznit žádnou jadernou elektrárnu, poslední dostavena a spuštěna v Evropě je Temelín. Všude ve světě jsou problémy, nikdo elektrárnu nedostavil v čase, a už vůbec nespustil. Stojí to další a další peníze, stačí se podívat na Mochovce, jaký mají skluz. Začali stavět něco, co už dnes je zastaralé.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jaderných elektráren se postavilo a spustilo po JETE celá řada.
Neexistuje takřka žádná středně velká stavba, která by se dokončila včas, přesně podle plánu a za původní cenu. O velkých stavbách, nebo dokonce o JE ani nemluvě. Takže ten "argument" je dětinský...

Chapu z Vaseho prispevku spravne, ze je lepsi postavit tisice malych FVE, kde se termin a cena dodrzi, nez JE, kde se termin i cena hodne presvihnou?
Mimochodem, je videt, jak jsou projektanti sikovni, kdyz to zadnemu nevyjde :-)

Ne. Bylo by lepší, kdyby se stavělo více menších JE.

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/male-modularni-reaktory-u-nas-ve-svete/

A kolik takova SMR stoji a jak dlouho trva stavba? Jaky je pomer cena/vykon? A co bezpecnost, nedopadne to jak s reaktorama na sovetskych ponorkach? :-(

1. Obrovskou výhodou SMR je to, že se montuje v továrně a na místo se jen převeze. To značně ulehčuje stavbu samotné elektrárny.

2. Je lepší škálovatelnost ceny. Začít s jedním reaktorem a pokud bude vše v pořádku, přidat další...

Naneštěstí se mnoho lidí snaží, aby do odvětví nešly žádné prachy a to ani do výzkumu, takže ačkoli jihoafrický reaktor(PBMR) byl vyvinut a měl se po roce 2004 začít stavět, ekofašos to fakticky zastavili.

Problémy s jadernými reaktory v ruských ponorkách vycházely z vojenského a hlavně ruského prostředí. Daleko náročnější BN-600 a 800 normálně fungují. Prostě se o to nestarají Serjoža s Voloďou, kteří věří tomu, že stakan vodky pomáhá proti radiaci...

Dobre, vynecham tedy mou nejapnou poznamku o bezpecnosti, dokazete mi odpovedet na zbytek (cenu, dobu vystavby, kolik za zivotni cyklus stoji 1 MWh)?
Pardon, ale nejsem clovek, ktery by veril na konspirace. Pokud by se to melo financne vyplatit, investice se jen pohrnou stejne jako se hrnou do baterii. Pokud se vyvoj zastavil nebo je velmi pomaly, hledejem daleko jednodussi reseni. Nebo mi chcete rici, ze kdyz se stale nedari vyvinout funkni fuzni elektrarnu, tak do toho vyvoje nejdou zadne penize?

Zrovna historie kolem PBMR je taková jedna velká konspirace. :-D

https://en.wikipedia.org/wiki/Pebble-bed_reactor#South_Africa

There is opposition to the PBMR from groups such as Koeberg Alert and Earthlife Africa, the latter of which has sued Eskom to stop development of the project.

Prostě je to fakt. Psychóza prolezla i do nejvyšších pater politiky a všichni mají strach to odklepnout.
Jinak takové reaktory samozřejmě existují jako vojenské aplikace nebo jako výzkumné(funkční a běžící) reaktory. Nejde o nic zázračně nového, ale jde o civilní a optimalizované využití, ke kterému kvůli psychóze ne a ne dojít.

Přesto se některé i staví. Třeba HTR-PM. Ruský olovem chlazený(nepamatuji si jméno), atd. Jen je toho málo na to, jaké možnosti s dnešními materiály umíme.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a která? Dostavba Mochovců začala v roce 85, plánovaná cena cca dvojnásobek puvodního odhadu. A co Hinkley Point v Anglii? Cena necelých 600mld, odstupuje finanční ředitel, problémy s technologií a s financováním. Nikde v evropě to nejde, jen u nás jdou takoví machři, kteří to zvládnou??? Tunel Blanka stál dvojnásobek, nemluvím o termínu. Ani dálnici neumí opravit v termínu a s rozpočtem. A tu kterou postaví, tak se zvlní...

Není pravda, že Blanka je 2x dražší. Jen momentálek může srovnávat cenu za hrubou cenu s konečnou cenou za celý komplex. Blanka se prodražila asi o 20%, což u takových staveb není nic zas tak neobvyklého(těžko někdo mohl předpokládat propady ve Stromovce a z toho plynoucí vícepráce).

JETE byl dostaven v roce 2002. Tady 2003-2018: http://tinyurl.com/y67orbhl

A to je konečná cena v Maďarsku a už vyrábí, nebo je osel jen větší osel než si myslí?

Místo JE raději plyn, pokud nebude něco lepší a levnější.

Jinak cena elektřiny je u nás velice levná a to je problém, že s ní nikdo nešetří!

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Josef

Aha, už to z vás leze. Hezky tu elektřinu zdražit, co na tom, že to spoustu lidí zruinuje, hlavně, že bude zelená z OZE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ukaž mi v ČR člověka kterého elektřina zruinovala. Nebo firmu. Jeden jediný příklad prosím!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

u nás dnes zataženo, přeháňky, přesto dvě a půl hodiny po obedě svítily světla v ulici. Stačí vybudovat úložiště, ne nové zdroje energie. Navíc máme obrovské rezervy, protože vše, co vorobí Temelín jde na vývoz. Chápu, je to obchod, na druhou stranu by se už dnes a x let zpět dalo omezit uhlí a tím i životní prostředí.

To je tupá lež. Neexistuje kabel z JETE jen do zahraničí. Takhle síť nefunguje. Ale těžko to vysvětlovat ekofašos.
Za druhé, zastavme vývoz jakéhokoli zboží. Tolik energie jsme do výroby vložili a celou tu energii vyvezeme!

A kdo to zbozi tady koupi? Jen Skoda vyrabi 1 milion aut rocne, nakoupite pulku? :-)
Ja teda pochopil, ze se vyvazi ekvivalent elektriny, kterou za rok produkuje JETE, okud to tak nechapete, tak neurazejte, prosim.

Ne, myslel jsem to zcela obecně. Na jakékoli zboží. Když je špatné vyvážet elektřinu, nevyvážejme ani zboží, které bylo pomocí elektřiny vyrobeno.

To jste neco spatne pochopil. Vyvazet / prodavat nezpracovanou surovinu ci prvotni komoditu je vzdy nejmene vyhodne. Nejvyhodnejsi ze vseho je vyvazet / prodavat je finalni produkt, ktery si koupi koncovy spotrebitel. To samozrejme az po sluzbe, kterou nikdo nepotrebuje, ale vsichni ji chteji :-)
Proto je nevyhodne prodavat elektrinu a sakra vyhodne prodavat produkty lidem (ne mezivyrobky firmam). Porovnejte si produktivitu na hlavu v Nemecku a u nas a rozhodne to neni tim, ze by Nemci nekolikanasobne vice makali.

Ne, vy jste to nepochopil. Elektřina je produkt. Stejně jako třeba Fabie. Když si Rakušák svítí, prodáváme mu finální produkt. Víc "finálnější" už být nemůže.

Ale muze, muzete vzit tu elektrinu a pretransformovat ji prave do auta, leku, potravin, vodiku. Elektrina je produkt s nizkou pridanou hodnotou a takova by se prodavat nemela, mela by se idealne nakupovat a s jeji pomoci produkovat vyrobky a sluzby s vyssi pridanou hodnotou a ty zpenezit.

Můžu, ale nemusím. Je to i konečný produkt.

Jde prave o tu pridanou hodnotu. Neprodavat neo s malou, ale konvertovat do vyrobku a sluzeb s velkou pridanou hodnotou. O to presne jde. Mam priklad s lithiem. Pokud budeme prodavat surove lithium, dostaneme za nej susnu, pokud baterie, bude to uz uplne o necem jinem (nejen v cene, ale i v tom, ze da praci vice lidem).

Ty víš nejlíp co ze mne leze! :)

Cena elektřiny je politická záležitost a já na ní mám pramalý vliv, ale aspoň příště můžeš říct při dalším zdražení, že za to můžu já. :))

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chtělo by to zvednou u nás daně na dovozovou naftu, ale nemůžeme, přotože třeba špinavci z Rakouska (co do letoška s Němci podvodně okrádali naši elektrickou přenosovou soustavu), co si tam běžně ve Vídni hostí kartelovou organizaci OPEC, nabízejí i svým 3x lépe placeným občanům poměrně levnou motorovou naftu a superlevnou topnou naftu.

Kdo nás okrádá? Někdo jim kapacitu naší přenosové soustavy musel poskytnou a taky za to dostal zaplaceno, ne? A chudáky naše uhlobarony co pálí uhlí a exportují elektřinu také někdo okrádá?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Právěže ne, ti zloději se tvářili, že elektřinu z Německa do Rakouska i přez slabost vedení ve středním Německu nekonečně teleportují. A teprve když jsme teď za miliardy dostavěli my a Poláci na hranicích superspeciální zařízení, tak to omezili.

To není žádné superspeciální zařízení ale jen upravené nebo chcete-li speciální trafo, které reguluje průtok proudu.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Právě že nedostává zaplaceno. To už se nehovoří o ztrátách v soustavě zvláště při případných regulacích toku a kdo tyto platí! Dnes když máme PST je to lepší, ale i tak děláme DE a A charitu. O prodávané energii z našich huhelných elektráren a kdo platí související poškození zdraví občanů ČR ani nehovořím.

Obrázek uživatele Alien5

No tak ja nevim sef skoda energo rikal jak jsme na tom lepe nez nemecko kde nemaji 3 faze a mi ano a tady se pise ze jsem na tom hur nez armenie ? tak kde je pravda :)

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže ani u nás polovina ČR bydlící v bytech ten třífáz nemá a k ničemu jej nepotřebuje. Naopak již nemálo RD s FVE na střeše jasně nad třífázem zaplakalo a pláče. Jó že těch cirkulárek na vesnicích máme jako máku. Jen co je pravda.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Svaz moderní energetiky má plán - stát má dávat dotace firmám, které se zabývají stavbou FV el. tedy svazu moderní energetiky. Plán chci pod heslem prachy zadarmo zachraňuji planetu stojí 1 bilion korun a je o ničem...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rozhodně to stát formou dotace nikomu platit nemá. Má to platit ten kdo se nestará a nevyrábí, jen sosá, parazituje na nízkých cenách a v diskuzích p.čuje. Milej zlatej každý za svý a pokud nejsi schopen tak plať jak mourovatej! Zvlášť pokud se zoveš Světlík, Mital nebo k této průmyslnické verbeži také patříš.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ty bys měl skončit v jeskyni, chlapče, za ty dementní kecy o průmyslu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak se Ty chytráku projdi po Vítkovicích vevnitř areálu! Aby Ti náhodou nevypadly voči jak se tam šetří s energií! Vysklené jednoskelné okna a světlíky, rozbité cihlové zdi kterými fučí a uvnitř budovy, přímotop který fouká horký vzduch aby technologie nenavlhla vysráženou rosou! A co Ty dáš jako protiargument? Jenom to že mám dementní kecy? Tak to jsi se zrovna díval do zrcadla a nepoznal jsi koho tam vidíš ty chytráku! To máme rádi kancelářské darmožrouty kteří nic jiného než tužku v životě neviděli! Ale hlavně že mají díky občance právo na názor. A co je ještě smutnější, že mají i volební právo.

Do jeskyně s tebou. Žádný internet, žádné průmyslové výrobky, žádná medicína, nic. Pak budeš mít právo vulgárně napadat průmyslníky. Do té doby jsi jen tupý troll.

Obrázek uživatele Josef

To víte. Dneska je to děsně moderní nadávat na průmysl, který fakticky všechny vytáhl z bahna středověku. A ti lidé si neuvědomují, kdo ty sítě zpočátku vlastně platil. Byl to totiž ten průmysl, který umožnil lidem svítit si doma žárovkou a nechodit spát se slepicema. Miluju ty lidi, kteří svoji ideologii promítají do pohledu na svět a vydávají to za řešení čehokoliv, přičemž je to jen uspokojení jejich vlastního ega.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi do 20. roku 20. století a to jen někde. Průmysl si elektřinu zařizoval sám a města si ji zařizovala sama. Občas nějaké propojení bylo, ale to rozhodně nelze brát jako "průmysl zaplatil". To že lide mohli doma svítit elektricky ze začátku s průmyslem moc nesouviselo, ale souviselo to s požadavky lidí na vyšší komfort a reakcí obcí/měst buď budováním vlastní elektrárny, nebo dohodou s místním podnikatelem/živnostníkem, velmi často mlynářem. Písek, Brno, Křemže, Přerov, Břeclav, Nejdek/Lednice, Bechyně, Luhačovice... A stovky dalších obcí měly elektrické osvětlení roky před tím než se z elektroenergetiky zformovalo průmyslové odvětví.

Ve 20. pak začíná výstavba veřejných elektráren a je dohledatelná cena proudu pro maloodběr a pro průmysl, který si tou dobou stejně ještě celkem dost velkou část elektřiny zajišťoval vlastními elektrárnami. O době po 2. světové se nemá cenu bavit pro zločinnost režimu po 48. roce. A ještě dost dlouho po válce stála síť spíš na závodních elektrárnách a ne na velkoelektrárnách. Na celé Moravě jste měl 4 veřejné parní elektrárny, Oslavany, Brno, Přerov, Třebovice, a výkon byl proti poptávce mizivý, zbytek byly průmyslové které se napojily "když už to tedy jde kolem", ona ta síť totiž stejně nebyla s to ten průmysl utáhnout.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

krásně shrnuto, díky Carlosi. A pokračoval bych tím jak se najednou karta obrátila a distribuci až do dneška místo těch kteří odebírají 80% elektrické produkce (podniky+vývoz) platí v podstatě Bába Dymáková - podívejte se na cenu distribuce na hladině NN oproti VN (Světlíkové, Mitalové a další průmyslnická verbež) a VVN (vývoz). Bába ještě navíc dotuje skrze státní rozpočet onu verbež (narozdíl od verbeže ona nemá možnost daně optimalizovat) na poplatcích OZE místo aby je platili ti co elektřinu z OZE odebíraj (bába svítí v noci až se vrátí z kolbenky narozdíl od fabrik). To se nám to krásně po socialisticku přerozděluje od chudých směrem k bohatým, že? Máme tam nahoře pěknou postsocialistickou kliku - myšleno tehdy vládní ODS, 9TOPek a všechny ty co pro tuto krádež daní v parlamentu hlasovali. Kde jsou sliby pravičáků že "za svoje"? Nějak si ale nenechají zbytečně rozkutálet ty svý zlaťáčky a co chudí - ti přece nepoznaj že jsou ještě chudší! Du blejt.

Teď ses hezky odkopal, bolševiku. Nebo zelený bolševiku? :-D
Vždyť ty lžeš jako když Rudé právo tisklo!
80%? Lháři bolševický!

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/spotreba-elektriny-v-cr-loni-vzrostla-na-rekordnich-73-8-twh/r~688d7a705f3011e8bbdd0cc47ab5f122/?redirected=1555317048

Obrázek uživatele Josef

Jo, ten tunel schválila ČSSD za Paroubka. Ale jinak jste se s tou ODS a Top09 určitě trefil. Další převlečenej komunista, kterej nenávidí pravičáky a rád by to těm bohatejm osolil.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže Ty neumíš číst nebo ze sebe schválně děláš debila. Já se neopírám o průmysl nýbrž o tu verbež která to tam vede od desíti k pěti, okrádá stát o peníze které by měli za energie platit (kolem 20mld. ročně protože si zastropovali platby za OZE) a vysmívají se nám ostatním jací jsou oni geroji. Ale jelikož se jich zastáváš tak jen konstatuji že svůj k svému sedá.

Napsals to dost jasně, bolševiku. Problém je, že realita je zcela jiná a ty jsi jen bolševický lhář. Nic víc.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No hlavně ČEŽI už NEKRÁST a NEKORUMPOVAT :))))))))))))) Tahle země je se s poskomoušskejma rádobypodnikatelama ztracená, je nutno počkat ještě 20 let než vychcípají :))))))))))))))))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Že je ten článek nějaký divný ....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Pro Českou republiku je důležitá energetická soběstačnost. Toho můžete dosáhnout pomocí obnovitelných zdrojů, digitalizace, akumulace a dalších moderních řešení"

Nedava to moc smysl, obnovitelne zdroje jsou v nasich podminkach jen stripkem do skladacky a hlavni slovo v te energeticke skladacce ma hrat JADERNA ENERGIE. Solary,vetrniky ani hydro na nasem uzemi nidky nepokryji budouci spotrebu.

Zajimavy je ze o osobni dopravu se stara kazdy odbornik, ale o leteckou a lodni dopravu to asi nikdo, rad bych se zeptal jak zefektivnime chemicky,zemedelsky,vyrobni prumysl tak aby byl CO2 neutralni a nezili jsme kvuli tomu zaroven ve stredoveku. Rad bych to vnimal jako budouci vyzvu a cas na inovace ale bude to pekna shitshow za par desitek let jestli neprijdeme na to jak zastavit vypousteni CO2...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím kde máte vaše území, ale u nás v ČR kryje mou spotřebu FVE plně. A to bydlím v bytě, nikoli RD. Takže pindíka z5 pod poklopec a hurá makat. Jinak se planými kecy k soběstačnosti v životě neprobojuješ!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V bytě a soběstačný ze slunečníků? Neuvěřím, dokud neuvidím. Kde máš slunečníky? Místo oken a balkonu? Ani to by nestačilo. Pokud to není RD, ale bytový dům, tak jen lžeš.

Obrázek uživatele Kuk

Chudáčku, všichni ti lžou. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ty jsi duševní mrzák, že nejsi schopen reagovat jako alespoň podprůměrně inteligentní améba?

Obrázek uživatele Josef

Vždyť má pravdu. Co tu do něj všichni tak ryjete? Normální domácnost s dětmi a běžnými potřebami z FVE nevyžije a to ani když má na střeše 20 kWp a v garáži 60 kWh baterku. Zvlášť ne, když má i elektromobil. Klidně ti to experimentálně spočtu na příkladu u nás doma. Jasně, když je někdo sám, nemyje se, nemá děti a stačí mu kafrat na netu a občas si dojde na kafe nebo čas do kolbenky, tak to pak jo. To je soběstačnej až na půdu.

Obrázek uživatele Kuk

O 100% soběstačnosti OZE pořád nejvíc vykřikujou zastánci totálních řešení čili jádra. Vždyť to ví i dvouletý dítě že v noci a když jsou mráčky sluníčko nesvítí a když nefouká tak se větrník netočí. Tak co mi tu chceš počítat? :))) To jenom nukleární zabedněnci z toho nemůžou v noci spát :)))
Normální lidi vědí že jim OZE dá jen třeba 70% sobestačnost a na zbytek žádný nový jádro opravdu nepotřebujou. :D I kdyby jsme měli z OZE jen 50 % tak je to pro energetiku úleva jako prase!!! A o to tu jde a ne o to vaše totalitní nahrazování jedné technologie druhou a výstavbu tunelínů. To je fakt pomatenost. Vy jste z toho jádra fakt nemocný.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Pomatený totalitní kuk. Nebo spíše vykuk.
Očividně nechápe psaný text. Jinak by nepsal takové ocasoviny.

100% souhlas s Kukem, nové jádro nepotřebujeme.

Čím nahradíme fosilní paliva? Větrníky nikdo nechce. Slunečníky zastavět další zemědělskou půdu? Plus baterie, či přečerpávačky?

1) To mi chcete rici, ze lide radeji budou mit za humny JE nez farmu VTE? Kde mate takovy pruzkum?

2) Mame FVE na vsech vhodnych strechach (nejen domu, ale predevsim prumyslovych objektu a bochodu)? Mame FVE na vsech nekrytych parkovistich?

3) Zda se mi pro pudu ale i ovzdusi daleko prinosnejsi, kdyz na orne bude FVE s travou (mensi eroze, nizsi odpar), nez kdyz se po poli prohani stroje proto, aby se uroda pouzila v biplynkach, coz je v mem okoli hojne pouzivane.

4) Na precerpavacky lze vyuzit napriklad uhelne doly. Rekl bych, ze napr. panorama na vychod od Mostu by se vyrazne zlepsilo.

1. Napsal jsem: "Čím nahradíme fosilní paliva? Větrníky nikdo nechce. Slunečníky zastavět další zemědělskou půdu? Plus baterie, či přečerpávačky?" To je dotaz s jedním malým faktem, že protesty a obstrukce proti větrníkům tu jsou. Nic víc.

2. Měly by být. Ale to podle všeho nestačí.

3. Raději jen tu trávu.

4. Neznám to tam, nedovedu posoudit. Ale na Dlouhých stráních jsem byl a je to úchvatná podívaná.

1) Co se tyce CR, tak zastavam "jedine dovozem elektriny". Dnes dovazime spoustu energie, nic by se nezmenilo. A snazil bych se o pridanou hodnotu v elektrarenstvi - levne nakoupit, draze prodat (a uz ani nemusime pozdrzovat platbt :-) ), takze vhodnou akumulaci do cehokoliv. Jsem rpesvedcen, ze krom FVE ve svem okoli nikdo nechce zadnou cizi (nevlastnenou) elektrarnu.

2) Snazme se a zbytek nakupme

3) Nejradeji FVE, travu a kozy / ovce, at je z pudy co nejvetsi uzitek a nemusi tam jezdit traktor a sict. :-)

Z fleku bych dal 100kKč na malý reaktor kousek od bytu. Jen je to trošičku málo.
Ale nedal bych ani korunu na větrník. Stačilo, že jsem vedle jednoho takového měsíc v Německu bydlel.

Z fleku bych si na svych polich postavil VTE, jen je mam v doliku :-(

Obrázek uživatele Josef

Dobře, dejme tomu, že OZE utáhne 50 % spotřeby (dle mě velká utopie, ale budiž). Čím dohradíme ten zbytek? Ruským plynem?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na ten zbytek si tu klidně necháme JEDU a JETE v jejich stávající podobě, je tu fůra vodních zdrojů pro jejich stabilizaci a ten Slavíč není důvod nevybudovat. Domácí a průmyslová akumulace bude růst jako houby a ano, plyn je také řešení. A pokud se vyplatí jej mít z Ruska, tak z Ruska. Pokud se to z jakýchkoli důvodů nevyplatí tak odjinud. Ekonomické hledisko také považuji až za to poslední. Klidně můžeme využít i ten syntetický plyn natlačený do zásobníků v létě. A věř tomu, že na našem území je zásobníků fůra. Jen je uhlídat aby plyn v nich byl primárně určen pro ČR.

Obrázek uživatele Kuk

Ze zbytku ukrojíme dalších 25 % které beztak vyvážíme ven za pakatel a pak ješte pěknou porci co spolknou ropný rafinérie. To se ty nároky na produkci pak o dost smrsknou. Na ten zbytek už by moh plyn stačit. Musí být nutně jen ruský? Maj nějakej i Norové, nebo někdo z Azie? Ruskej bych nezavrhoval, ale narad bych byl závislej jen na nich.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Nikdo nic neuřízne. To si myslí jen tupí ekofašos. Tu energii někdo potřebuje. Pokud ji nedodáme my, dojde k blackoutu, nebo ji musí vyrobit někdo jiný. V našem regionu tedy nejspíše polské uhelné elektrárny. To je podle ekofašos asi lepší.

Pokud ji nedodame, doda ji nekdo jiny. Tohle vyresi trh, pokud se elektrina zdrazi, tak se nekomu vyplati postavit nejaky (jakykoliv) zdroj.
Muzete mi rici, kdyz mate na vse odpoved, jak je to s tema stabilnima alektrarnama v prubehu roku, kdy v lete je mensi spotreba jak v zime? A co je tzv. horka zaloha?

Ano, dodají ji polské uhelné elektrárny.
Nemám na vše odpověď, nelži.
Čemu nerozumíš? Proč se v létě spotřebuje o něco méně elektřiny než v zimě?

A co s tím má co společného horká záloha?

Ona se ale dlouho nevyplati vyrabet elektrinu z uhelek, jelikoz (nejen) EU tuto moznost reguluje emisnima povolenkama.
Jaktoze v zime neni blackout, kterym argumentujete, kdyz se vetsi spotreba?
Dle me logiky horka zaloha znamena, ze se vlastne do ozvdusi vypousti daleko vice skodlivin (tepelne elektrarny topi naprazdno) z obavy, ze nejaky velky zdroj prestane dodavat. Neni to zbytecne plytvani? Pocitate tyto zalohy JE do jejich emisi?

Šetl jsem pěkný článek, kde si čvýcarští regulátoři sítě stěžují, že před lety museli zasahovat několikrát do roka. Dnes ovšem několikrát do týdne. Díky OZE v Německu. Zatím jsme to ustáli.

Ano, proto jsem zastánce spíše malých reaktorů. Ale díky bloku Vltava, Dlouhým stráním(a asi i jiným zdrojům) a díky propojenosti sítí s okolními zeměmi je nutná uhlená/plynná horká záloha minimální. Myslím, že je to jeden blok v Dětmarovicích. 150MW? Tak nějak.

Obrázek uživatele Josef

My se bavíme o 100 % potřeby. Žádných 25 %, které vyvážíme díky uhlí, neuřízneme.

Obrázek uživatele Kuk

No to je vlastně pravda, nakonec ten velkej díl tý přebubřelý a předimenzovaný český energetiky vlastně vůbec nepotřebujem :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zase neumíš číst, nebo nechápeš psaný text. Šup do první třídy ZŠ abyste četli Honzíkovu cestu a poté se dobrali o čem čtený text pojednával. Napsal jsem, že FVE kryje roční spotřebu. Ne že vyžiji bez zálohy. Zatím v podobě distribuce, do budoucna v podobě třeba plynové elektrocentrály nebo redox akumulace. Žádné militantní řeči o odpojování nehoň. Vše se uvidí na cenách. Zatím drtím vše v nízkém tarifu. A potřeba distribuce je u mne menší než 10% tam a z5. Takže se svými padesáti se jdi bodnout.

100%? V bytě? Povídali, že mu hráli.
RD možná, byt ne. Jedině že by to byl nějaký střešní byt a všude kolem bych měl slunečníky.
Jinými slovy - buď lžeš, nebo to dokaž.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Samotný člověk nepotřebuje FVE, stačí když dorazí domů s nabitým EV a vše utáhne z něj.

Obrázek uživatele Josef

To jo, akorát když pak bude týden nemocnej, že nebude moct vstát z postele, tak to bude celkem opruz, bez elektřiny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano těch modelových situací najdeme hodně, například když je záplava, vichřice strhne elektrické vedení a tak dále a tak dále

Obrázek uživatele Josef

Já vám nevím, ale nemocnej sem častěji, než chodí vichřice, která by nás zbavila na týden elektřiny. Taková tu ještě nebyla, máme totiž NN v zemi a VN má solidní ochranná pásma.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Měl byste s tím něco dělat já jsem nebyl nemocný 10 let.

Obrázek uživatele Josef

Zřejmě nemáte děti. Ze školky každou chvíli přinesou nějakou chuťovku. Dokud jsem je neměl, tak jsem byl taky furt zdravý jako řípa.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Děti sice mám ale už jim je přes 30 :) ovšem bavili jsme se o situaci kdy člověk žije sám.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže nejen že neumí číst a nechápe psaný tet, ale ani si nepamatuje co on sám napsal. Inu také diagnóza.

Obrázek uživatele Josef

OK :-)

Nové JE nechci! A ty dtávající určitě vydrží dost dlouho, než se OZE posunou dál. A třeba se zjeví i zázračně bezpečná JE s neškodným odpadem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já zas třeba nechci platit v ceně elektřiny podporu OZE. Pokud si někdo chce postavit solár nebo větrník, ať si postaví pro svoje potřeby a za své a pokud chce dodávat do sítě, tak za tržní cenu stejnou jako dodávají ostatní výrobci el. energie. A pak se ukáže, jak je ten který zdroj efektivní a použitelný.

Tady už to umí:
e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/dubaj-bude-mit-nejlevnejsi-solarni-elektrinu-na-svete-1326178

Ale dávat dotace na výrobu elektřiny ze slunce u nás, kde moc nesvítí a nejsou na to podmínky? To můžeme stejnou logikou dotovat zemědělce, kteří tady budou chtít pěstovat banány nebo pomeranče :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak neplať OZE, postav si co chceš ale za svý. Ale hlavně plať ze svého všechny externality. Ne že my co nechceme platit Ti děláme ručitele v případě havárie. Pěkně si najdi pojišťovnu která Ti spočítá rizika. To je krásné když můžeš kapitalizovat své zisky - nízkou cenu energie - a socializovat mezi ostatní náklady, že? Jenže konec. To zase platit nebudu já. Schválně kdo z nás déle dožije vychcánku s ostatními?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když odebírám elektřinu, tak musím OZE platit, chci nebo nechci. A to je špatně. Proč mám já platit nějakému zmrdovi, který si postavil FVE a dodává do sítě elektřinu za několikanásobek její tržní ceny? To je v pořádku? Ne, není, nechci živit fotovoltaické zmrdy.

Klidně ať do elektřiny započítají všechny externality (pokud už nejsou), budu je platit, ale nechci platit FVE.

Co na tom nechápeš, blbečku?

Obrázek uživatele Kuk

A koho si volil?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Marek_

Nikoho, nemůžu volit.

---

Lexus GS 450h Premium

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neposunou. I kdyby slunečníky a větrníky byly zcela zdarma, tak náklady na záložní zdroje ji zdraží zase na nejdražší zdroj energie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

sem s výpočtem. Pro mne je levnější elektřina z FVE než elektřina z distribuce. Nahoře si najdi výpočet. Opakovat jej nebudu.

Zase neumíš číst, bolševiku? :-D Že mě to nepřekvapuje.
Krom toho, že s největší pravděpodobností lžeš o svém 100% slunečníkovém bytě, tak nechápeš, že slunečníková energie je dražší, kvůli záloze. Aneb dokaž své cinty, ukaž celý výpočet ať se můžeme pobavit i my ostatní. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud se bude omezovat vice a vice energie ziskana z uhli, ropy, plynu nezbyde vam zadny jiny zdroj pracujuci 24/7 ktery je schopen vykryt velkou poptavku i v obdobich kdy vam obnovitelne zdroje nebudou pracovat ( typicky v noci, za sucha, v zimnim obdobi apod.).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale my máme elektřinu z OZE i v noci. A tu trochu co nutně potřebuji v zimě si klidně vyrobím v plynové elektrocentrále. Rozhodně na to ČEZ nepotřebuji.

Obrázek uživatele Josef

A odkud máš ten slavný plyn? A kolik je vás v domácnosti? A čím topíš? A myješ se?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když nefouká, tak nemáš. Nelži. Máš je z baterií, nebo záložních(tedy fosilních, nebo jaderných) zdrojů. Potřeba mít tyto záložní zdroje je cena za OZE. Proto je skutečná cena elektřiny z OZE nejdražší vůbec.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?