Česko spouští Modernizační fond jako první v Evropě, potřebuje ale doladit

redakce - 03 Prosinec 2020

Od pondělí mohou investoři nabídnout své projekty pro oblasti modernizace soustav zásobování tepelnou energií, nové obnovitelné zdroje v energetice a zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU ETS.Modernizační fond má pomocí 150 miliard korun dekarbonizovat českou energetiku.

Modernizační fond má pomocí 150 miliard korun dekarbonizovat českou energetiku.
foto: Couleur, licence Pixabay

Předregistrační výzvy mají podle Ministerstva životního prostředí sloužit k zefektivnění nastavení jednotlivých programů. Právě to kvůli rozporům, na které upozornil Svaz moderní energetiky v minulém týdnu, může pomoci k otevřenému a transparentnímu nastavení klíčového programu pro českou energetiku.

“Stále platí, že základní programový dokument, podle kterého se má Modernizační fond řídit, obsahuje rozporuplné pasáže, ze kterých není jasné, zda budou mít podporu také projekty solárních parků na brownfieldech nebo dalších zemědělsky nevyužitelných plochách. Přesto jsme vyzvali investory do solární energetiky, aby ministerstvu nabídli i takové projekty. Věříme, že právě představení konkrétních projektů solárních parků povede k vyjasnění situace a Ministerstvo životního prostředí se přestane bát velké fotovoltaiky,” okomentoval spuštění výzev Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Zástupci sektoru moderní energetiky proto vítají, že přímo MŽP ve své tiskové zprávě uvádí, že od předregistračních výzev očekává vyjasnění sporných témat.

“Právě fotovoltaika budovaná a provozovaná na bývalých uhelných dolech nebo skládkách představuje nejlevnějším typ projektů, které má Česko k dispozici pro snížení podílu uhlí v české energetice, a právě tyto projekty by měly být základem nové etapy obnovitelných zdrojů v Česku,” dodal Martin Sedlák s tím, že své místo v Modernizačním fondu mají již dnes také střešní instalace, které jsou také důležitým prvkem dekarbonizace na lokální úrovni.

Modernizační fond začne v rámci klíčového programu na podporu nových obnovitelných zdrojů podporovat také akumulaci energie. Ta může být součástí projektů nových výroben fotovoltaiky nebo dalších zelených zdrojů elektřiny.

Skutečnost, že jde společně s nedávno zveřejněnou novelou Kodexu přenosové soustavy (ČEPS) o první systémové přihlášení Česka k rozvoji bateriových systémů, vitá Asociace pro akumulaci a baterie AKU BAT CZ.

“Obnovitelné zdroje a baterie k sobě v rámci konceptu moderní energetiky patří. Akumulace energie může z fotovoltaiky udělat zdroj, který bude dodávat energii stabilně po celý den. Baterie proto dávají smysl právě u solárních parků,” vítá zavedení podpory pro akumulaci Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci a baterie AKU BAT CZ, který je také zároveň členem představenstva Svazu moderní energetiky.

“Česko však potřebuje dohnat další státy, kde již spotřebitelé těží ze spojení těchto nových prvků několik let. Ovšem deklarace možnosti získat podporu není to klíčové, co provoz akumulačních systémů u nás posune. Jak jsme v minulosti upozornili, baterie by se na trhu začaly prosazovat i bez dotací, nicméně impuls ve formě alespoň investiční dotace rozvoji této technologie společně s fotovoltaikou určitě pomůže. Klíčové je však co nejdříve dokončit novelu energetického zákona a legislativně ukotvit provoz baterií, protože bez licence se stanou jen nefunkčním přívěskem k obnovitelným zdrojů,” doplňuje další potřebné kroky Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci a baterie AKU BAT CZ.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jan Veselý

Off Topic: Podle IEA přibude letos okolo 200 GW instalovaného výkonu elektráren z obnovitelných zdrojů, což je 90% všeho v roce 2020 uvedeného do provozu.
A tady se furt sní o nějakém "Hip, hop, atom", kvůli kterému se NUTNĚ musí ještě aspoň 15-20 let držet při životě hnědouhelné elektrárny :-P

Obrázek uživatele runner42

To jako že ty dvě za humny, o kterých mám alespoň nějaké povědomí, teda běloruská jaderka a německá uhelka, jsou pětina VŠECH zbývajících výkonů uvedených do provozu?

Zbytek celého světa jen 16GW?

Sorry, ale tomu se fakt nedá věřit.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Trochu jsem to pročetl více a jaderné elektrárny tam nejsou vůbec zahrnuty z nějakého důvodu.

https://www.iea.org/reports/renewables-2020#

Jinak v té Běloruské spustili jen první blok 1,1 GW což by výsledek ovlivnilo o cca 0,5 %.

Možná s tím vůbec nepočítali, protože se na světě odstavuje více reaktorů než připojuje.

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/behem-roku-2019-bylo-odstaveno-vice-jadernych-reaktoru-nez-kolik-jich-zahajilo-provoz

Obrázek uživatele runner42

Aha, takže klasický svazácký zelený slint ve formě selektivní statistiky. Dle předpokladu.
Každopádně díky, že jste to přečetl, já tyhle Komsomolské Pravdy nejsem schopen pozřít.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Věřte si čemu chcete. Třeba v genialitu toho oranžového paňáci.

Obrázek uživatele runner42

Vylhané vypíčené statistice věřit nebudu. Užij si ji sám.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Svet se riti do zahuby. Meli se zeptat v Cezku, to by koukali. Hlavni energetik z LDN Lany by je osvitil.

Má někdo z vás představu, v jak dalekém časovém horizontu bude možné v ČR postavit velké komerční bateriové úložiště ( 10-20 MWh )a obchodovat s elektřinou za reálné tržní ceny? Uvažuji v budoucnu o pořízení Tesla Megapacks + Autobidder software ( až zde bude k dodání )

Příští rok by měl vyjít nový energetický zákon tak tam už by to snad mělo být. Ale není mi úplně jasná ekonomika takového úložiště.
Tesla Megapack 20MWh bude stát odhadem 250 Megakorun. Když každý den nabijete v noci 20 MWh a ve dne prodáte za dvojnásobek tak vyděláte ročně 5 Megakorun. To vypadá sice lákavě ale návratnost bude 50 let a tak dlouho to určitě nevydrží. Za tržní ceny se to nemůže vyplatit, to by muselo být brutálně dotované.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Možná by to nemuselo vycházet až tak špatně.
Jedna kWh v současném powerwall 2 vychází na cca 400 USD což vychází u 20 MWh na cca 170 mil Kč. Za 2-3 roky to určitě trochu zlevní a u Megapacku bude ještě lepší cena. Nabití nebo vybití trvá cca 3 h, takže za den by s ohledem na více špiček šlo stihnout i dva plné cykly a možná i trochu více. Pokud by rozdíl nákupní a prodejní ceny byl 1 Kč/kWh, tak za den to je 40000 Kč a za rok cca 14 mil. Návratnost něco přes 10 let. :)

Jenomže dva cykly denně bude za 10 let 7300 cyklů. To už je docela dost. I kdyby to vydrželo tak to bude teprve zaplaceno. Vydrží to ještě další cykly na tvorbu zisku?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Správná poznámka. :)
Těžko říct. Pokud už použijí ty na chemické bázi 4680, tak by mohlo. Musíme brát také v potaz, že stacionární mají lepší podmínky pro nižší degradaci kvůli stabilnější teplotě a pomalejšímu vybíjení/nabíjení.
Ta nákupní cena může být taky třeba jen 120 mil. Kč a rozdíl prodejní a nákupní ceny může být i více a hned je ekonomika návratnosti někde jinde.

Uvidíme za pár let.

Tesla autobidder umi poskytovat regulacni/stabilizacni energii, kterou normalne poskytuji zalozni zdroje ktere cekaji jen az prijde spicka a vyrabi za vysoke ceny. Tomu se rika real time market.
https://www.tesla.com/support/autobidder

Regulacni energie se prodava za hezke ceny. Zapomente na 2 Kc/kWh. Kratkodoba stabilizace je safra dobre placena.

To ano ale on se ptal na reálné tržní ceny. Ceny za regulaci budou vyšší ale nevím jestli ti hoši mezi sebe někoho připustí. No jsem zvědav na ten zákon.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Realne trzni ceny interpretuji jako urvat vse co trh nabizi. A ta regulace/stabilizace nabizi smetanu.

Tady clanek ze srpna. Nevim zda se uz neco zmenilo. Ale jako odrazovy mustek to mozna pomuze.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obri-baterie-v-cesku-dostanou-sanci-chysta-se-zmena-zakona-116985

Off.Japonsko zvazuje zakaz novych spalovaku 2035. V Norsku a Holandsku odjizdi 2025 prvni vlak a pak hromadny odjezd po celem svete. Fandove vyfuku by si meli objednat aspon 2 auta do zasoby, vycep se bude zavirat.

Obrázek uživatele runner42

"Dne 17. listopadu 1960 schválilo Národní shromáždění zákon o pětiletém plánu. Konečnou verzi plánu ovlivnily maximalistické představy o dosažitelných cílech hospodářského rozvoje v 60. letech. Do konečné podoby byly zahrnuty i takové ukazatele, které přesahovaly reálné možnosti ekonomiky."

"Výsledky pětiletky
Za období 1961-65 se efektivnost hospodářství zhoršila."

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Kuk

Běhna, expert na budoucnost = kašpar současnosti. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zpetne jste k vykonum vaseho milovaneho systemu dost kriticky. Odhaduji, ze i na spalovaky budete zpetne vzpominat jen v nejhorsim.

Na Tvém místě, Skopčáku, mlčím, ani nedutám... Helmuti a komouši si historicky co do počtu prasáren nemají co vyčítat. Bohužel, Helmuti ještě s prasárnami neskončili. Takže stáhni ohon mezi nohy a kušuj.

ono 2035 je za 15 let, ještě v minulém století byla populační generace 20 let, teď to bude tak 25 let, takže to je za 60 - 75 procent obměny populační generace...vyjádřeno v autech jsou to 2-3 generace aut to se vše ještě mnohokrát změní...ono i těch pět je daleko a dost času na vzetí siláckých prohlášení zpět...a až to někdo za těch pět až sedm let zkusí, tak se zjistí jak a jestli to je..

---

Jen si zpivejte v temnem lese. Pomaha to pred strachem.

Podle mne má PeaK pravdu. A strach může zachránit život. Kdežto upozorněním na sebe o něj spíše přijdete.

PeaK si ale v tom lese zpiva. Utesuje se tim, ze za 15 let se vsechno muze zmenit. Timto akorat zahani strach. Vyjadroval se proti Euro 7. To ukazuje, ze se boji prijit o spalovaky.

Já se nijak neutěšuji a naprosto otevřeně přiznávám, že s postupem EURO 7 v současném znění nesouhlasím a považuji ji za paskvil. Nicméně juchat teď, že za pět deset patnáct let skončí někde prodej spalovacích aut...to jucháte, že jste přeskočil a ještě nevidíte, jak široká díra bude pro skok.

---

Nekdo predpovida obrovskou propast a nekdo uz davno bezpecne presel pres most a jezdi jen na elektrinu. Tak to bylo, je a bude porad. Lidi si sami umele blokuji cestu.

Tak jsem rád, že vnímáte i sociálně - ekonomickou problematiku, kterou taková změna zlomením přes koleno přinese a máte v kapse řešení všech rizik včetně lokálního skokového zvýšení nezaměstnanosti, stěhování lidí do jiných regionů a systému rekvalifikace zaměstnanců, kteří přijdou o práci a zároveň vzdělání nových odborníků. Věřím, že to pak vysmahnete správně z rukávu, ve firmách a společnosit bleskuryhle zavede a samozřejmě získáte poprávu nemalou odměnu. Mimohodem, když už to máte, tak rozmyšlené, můžete pomoci armádám se syndromem změny náboje - je to podobná problematika - rády a dobře zaplatí

---

Nechci znovu rozvirit minulou diskuzi o prechodu z parnich lokomotiv na elektricke a naftove. Zadna bida do Evropy neprisla a vsichni jsou spokojeny. Mozna par lidi to nezkouslo dodnes, ale takovy je zivot.

Obrázek uživatele ozana

Jen malý má malé cíle.

---

Путин — хуйло!

dlaždič taky

jojo hlavně když někdo musí dělat bububu..a straší asi tak vtipně jak na stezce odvahy na dětském táboře..budete si taky svítit batetkou do obličeje až se budete pitvořit?

---

To jsou ještě tři pětiletky daleko. To je asi jako když XVI. sjezd KSČ v roce 1981 plánoval co se bude dělat v roce 2000. A jaká pak byla realita, že ?

Zacatek se uz docela blizi. V Evrope vam moc casu uz nezbyva. Nebo zijete v Japonsku? Tak uz objednavejte do foroty jako ty klasicke zarovky.

Žárovky jsou ale na trhu pořád.

Ale spousta pitomcu je kupovali po krabicich.

A už je to někde v Evropě opravdu uzákoněné ? Nebo to jsou pořád jen kecy ? Talk is cheap.

Obrázek uživatele runner42

Sakra předběhl jste mě :D

Ale nelze si paralely nevšimnout, když z jeho příspěvku neomarxismus doslova stříká.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Kdyby radši ty peníze nacpali do dotací na FVE na střechách firem a rodinných domů udělali by líp. Navíc by to přispělo k decetralizaci sítě. Zároveň by mohli zrušit to diskriminační účtování po fázích.
Jenže u nás se to vždy musí dělat tak, aby na tom nějací kamarádíčcci ve velkém vydělali.

Vypadá to, že se na zrušení podvodného měření po fázích nechystají. V nové vyhlášce která bude platit od 1.1.2021 je to pořád a od roku 2027 tak budou účtovat i spotřebitelům (těm to ale nijak nevadí).
Nevím jak to vysvětlíme dětem ve škole, že už neplatí zákon o zachování energie když distributor naúčtuje ve městě víc energie než do něho přivedl.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Jedine reseni teto prasarny by bylo predelat dum na ostrov a jako zdroj pouzit baterii superkondensatoru ktere by se dobijely z FVE a pri nedostatku i ze site. Kondensatory by nemusely mit moc velkou kapacitu, jen pro kratkodobe vyhlazeni spicek. Zpet do site by nic neteklo a fazove uctovani by nevadilo. Bohuzel kvuli jednomu statu na svete se vyrobci takovych systemu nepretrhnou.

Obrázek uživatele Radovan

Aneb klasická česká třetí korupční cesta.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele runner42

"a dalších zemědělsky nevyužitelných plochách."

Jj, šup s tím do Babiččina údolí.
Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

bohužel máme to tu kousek - z pole udělají další fabriku, nebo sklad a tam, kde stála fabrika, tak dělají rekultivační projekt...rozdíl, to pole je o dva kilometry blíž k dopravní tepně.

---
Obrázek uživatele Radovan

Jo, jo, to mi povídejte. U nás roste na bývalých polích v okolí konečné tramvaje Vřesinská směr Klimkovice další mega logistický park k tomu již stávajícímu. Paradoxně je FVE vybudovaná jako takový oukropeček v nevyužitém rohu vedle něj, střechy i zdi jsou prázdné. A nový megapark na to bude bohužel asi podobně. Holt křížení D1 a rychlostní komunikace Rudná Havířov-Opava pár set metrů od vjezdu do areálů.
Přitom si projdete mapu Ostravy a najdete mraky ploch, kde by to bylo lepší. Ale jak jsme konstatovali na Hospodářské komoře, většina ploch s ekologickými zátěžemi a rozdrobeným vlastnictvím, někdy dokonce částečně restitucemi.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ale jo, chápu, že logistické parky musí být - nic proti nim a v době, kdy letí nahoru e-komerce, tak samozřejmě jich je potřeba víc, ale myslím, že by bylo racionální, aby každý nově vzniklý takový park měl povinnost vzniknout prioritně tam, kde už něco bylo a vždy by měl mít povinnost mít na střeše FVE a vsakování dešťové vody, aby netekla bez užitku dopryč.

---
Obrázek uživatele Radovan

Právě si online rozšiřuji obzory - Ekoinovační fórum: Boj proti suchu – zelená města, zdravá krajina a inovativní zemědělství https://www.facebook.com/obnovitelne.cz/videos/4783731345032137
Náplň: Sucho je negativním fenoménem posledních let. Letošní rok měl být nejsušší a zdá se, že místo toho přicházely bleskové povodně a celkové ochlazení. Je nenávratně narušen malý vodní cyklus a budeme svědky velkých změn globálního klimatu bez šance na zmírnění jeho negativních dopadů? Jsou cestou adaptační a mitigační opatření? Umíme je efektivně plánovat a realizovat v krajině, ve městech? Budeme dost rychlí a využijeme tyto oblasti pro hospodářský rozvoj, inovace? To jsou témata, která rámují webinář věnovaný inovativním přístupům a praktickým aplikacím v oblasti modrozelené infrastruktury, obnovy krajiny i lidského přístupu k životnímu prostředí.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Radovan

Pokud by Vás to zajímalo, tak právě to běží a bude i záznam celé akce. Program je:
10:00 – 11:30 - Boj proti suchu
Od trendu k suchu, přes diagnostický a informační systém Intersucho, po vývoj adaptačních opatření
- Pavel Zahradníček, výzkumný pracovník, Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe)
Ekosystémové služby: budoucnost pohledu na ekonomiku environmentálních inovací
- Jiří Schneider, děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU
Co může městům a obcím přinést spolupráce s akademickou sférou - příklady spolupráce Katedry geografie PřF UPOL se státní správou a samosprávou
- Kristýna Křištofová, Katedra geografie, Přírodovědecká fakulta UPOL
Prolomit sucho aneb adaptace ČR na klima
- Jiří Malík, předseda, Živá voda
11:30 – 13:00 - Zelená města, zdravá krajina a inovativní zemědělství a lesnictví
Zastavme sucho - efektivní strategie v adaptaci obcí a měst na změnu klimatu
- Martin Vokřál, jednatel/CEO, ASITIS
Družicová data - nejlepší přítel moderního a šetrného zemědělce
- Jan Labohý, CEO, World from Space
Precizní zemědělství v době internetu věcí v praxi: moderní technologie v ekologizace českého (nejen) zemědělského sektoru
- Vojtěch Malina, CEO, CleverFarm
Ekologická opatření pro města a kraje v programu Smart Parks For Future (snižování negativních klimatických dopadů, zavádění prvků modrozelené infrastruktury apod.)
- David Petr, ředitel odboru podnikatelské lokalizace, CzechInvest
Program LČR – Vracíme vodu lesu - příklady konkrétních realizacích plošného zadržování vody
- Petra Počtová, vedoucí Odboru výzkumu a projektů, Lesy České republiky
Webinářem bude provázet Marie Bastlová (CNN Prima News).
Akci pořádá Svaz moderní energetiky, BIC Brno a Inovační centrum Olomouckého kraje. Generálním partnerem je agentura CzechInvest. Záštitu Ekoinovačnímu fóru udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Olomoucký kraj, Technologická agentura ČR, Technologické centrum AV ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace.
Tento webinář je realizován za finanční podpory v rámci projektu Smart Akcelerátor Olomouckého kraje II.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

díky nezajímalo...nemám čas si chodit povídat s povídálky, co se chodí na takové konference klepat po ramenou, jak jsou skvělí... to je jak demostrace proti vládě..tam se sejdou lidi, co už se přesvědčovat nemusí..

---
Obrázek uživatele Radovan

To co popisujete právě tady není. Tady se berou praktické a fungující věci a služby.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ale, Brebťulko. V praxi jde jen o to v té změti asociací se pokud možno nepozorovaně přisát na cecík dotací a dojit a dojit a dojit.... A čím víc chčije, tak tím více dojit v rámci programu intersucho a vice versa

Obrázek uživatele Radovan

Nebyl jsi tam chudáčku sprosťáčku.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele runner42

Svatá pravda.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

bohužel z vlastních opakovaných zkušeností musím souhlasit :(

---

fajn, tak si případně seženu sborník :) a pokud nebude, tak se taky nic nestane.. není moc konferencí na světě, kde by nebyl největší přínos navázat kontakty s někým, koho můžete v budoucnu pracovně potřebovat, případně získat nějakej riv bodík na další akademickou hodnost...

---

Přesně mezi těmihle ohony a asociacemi bych Tě Radovánku hledal. Arogantní egoista chytře akcelerující pokud možno do vlastní kapsy....

Obrázek uživatele Radovan

Sprosťák opět nepřekvapil.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Tomu zoufalci neodpovidam ani kdyby zde byl jediny diskuter.

Obrázek uživatele Radovan

Každý si vybere, co si pod tím představit, podle sebe.
Fakt je ten, že hovoříme třeba o bývalých skládkách, nerekultivovaných výsypkách po těžbě, odkalovacích plochách, bezprostředním a většinou do hloubky jedy promořeném okolí továrních hal, které se na povrchu tváří jako tráva či keře, obslužných jen částečně zpevněných komunikacích vedených jako ostatní půda atd., máme jich tady třeba na Ostravsku mraky. A najdou se v každém městě. V obcích jsou to pak povětšinou malé areály, sklady a bývalá JZD a státní statky a jejich okolí. Třeba to, kde se v provizorních betonových vanách skladovala močůvka, kejda, siláž, betonovými panely vydlážděných obslužných plochách atp..
Jen v malé Ostravě-Plesné s tisícovkou obyvatel jde o areál bývalého lihovaru v rozkladu s nyní již desítky let nefunkčními 6 rybníky nebo areál bývalého vodního mlýna s dalšími 2 rybníky.
Areál bývalého JZD už developer srovnal se zemí, vyčistil a plánuje prodej na rodinné domky. Právě buduje komunikace. Podobně dopadl areál bývalé Mototechny, viditelný na příjezdu z Opavy z ulice Rudná, kde stály za komančů stovky (většinou) škodovek na jen štěrkem zpevněném poli. Už se na něm bydlí a další domy rostou.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Radovan

Aneb práce kvapná, málo platná. Vláda odporníků v praxi. Novelu energetického zákona potřebujeme, ale velmi se obávám druhého čtení v poslanecké sněmovně, kdy může vzniknout něco ještě fosilnějšího, než současný stav.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Přesně tak Radovane, taky se obávámm, jak kreativní budou poslanci zaúkolovaní od lobbistů. A jak píše Leodendula, pod "dohledem" totálně zblblých ovčanů, si tam mohou připsat cokoli.

Nastesti si nemuzou udelat co chteji. Penize budou pod kontrolou EK. Zlodeji si sice nepozorovane neco ukradnou, ale nepujde to tak snadno. Doufam ze na decentralizaci a komunitni energetiku zustane dostatek penez.

Obrázek uživatele Radovan

Bude muset ta bolševická banda Ano, bude hůř+ČSSD+KSČM uplatnit oblíbenou taktiku rozkrademe to doma a pak budeme brečet, že nám to zlý Brusel nechce zaplatit, a Havlíček (za ANO) bude opakovat že se to došetří i doma, padni komu padni, a pak se to zahraje do autu. Popisuji dotace na inovaci v Penamu a DEZA z Agrofertu, obojí Bruselem zamítnuto.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Dekarbonizace v pojeti MPO je hlavne zavedeni jadra. FVE je pro vladu a poblouznene spoluobcany sprosta a neferova konkurence. Agitace jaderne lobby je podobna trumpovske povolebni kampani. Luza na takove kecy rezonuje.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol