Česko se vzdá uhlí před rokem 2038, budoucností jsou obnovitelné zdroje a zejména solární elektrárny

Solární energetika zažívá po celém světě nebývalý boom, stále více států ji vidí jako klíčovou součást svých budoucích energetických koncepcí.

Minulý pátek proběhl už pátý ročník Solární konference 2021, největší události roku zasvěcené solární energetice a akumulaci.
foto: RoyBuri, licence Pixabay

Hlavními tématy Solární konference 2021 byla budoucnost fotovoltaiky v České republice a dopady klíčové legislativy, novely zákona o podporovaných zdrojích energie a novinky, které přináší. Mimo zájem diskutujících nezůstaly ani nové zdroje financování, konkrétně Modernizační fond a Národní plán obnovy, nebo postoj k systémům velkokapacitních úložišť.

„Vše naznačuje tomu, že Evropská unie zvýší své cíle v oblasti zelené energetiky. Nové obnovitelné zdroje elektřiny mohou i v Česku do budoucna umožnit výrobu třeba zeleného vodíku a pohánět elektrické automobily. Solární průmysl je připraven zastávat klíčovou roli ve změně energetiky. Nepůjde to ale za současného nevyzpytatelného investorského prostředí, bez stability a jasného politického závazku. Místo toho, abychom plánovali budoucnost, v Česku řešíme jedenáct let staré záležitosti kolem přiměřenosti podpory starých zdrojů,“ říká předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

V podobném duchu nahlíží na budoucnost fotovoltaiky i první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš:

„Klimatická neutralita už dávno není pouze tématem pro Evropskou unii. Závazek dosáhnout uhlíkové neutrality oznámily Čína, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Velká Británie a nejnověji i Spojené státy. Administrativa nového prezidenta Joe Bidena zdůrazňuje, že investice do nových technologií přinesou významný stimul pro ekonomiku. Výrazně rostoucím segmentem budou globálně obnovitelné zdroje, v Česku klíčovou úlohu sehrají fotovoltaické elektrárny na střechách, brownfieldech a průmyslových plochách.“

Po letech, kdy se žádné elektrárny nestavěly, zažívá fotovoltaika v Česku nebývalý boom. „V loňském roce víc než kdy jindy domácnosti a firmy přemýšlely o energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Instalační firmy z řad našich členů staví čím dál tím víc střešních elektráren,” potvrdila výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.

„Vidíme i první projekty zcela bez dotací, které jsou ve zbytku Evropy běžné, pro které ale u nás chybí aktivnější trh a stabilní investiční prostředí. Další impuls přinese nepochybně Modernizační fond, zároveň ale celý sektor obnovitelných zdrojů brzdí kontroverzní novela zákona o podporovaných zdrojích, kterou v současné době projednává Poslanecká sněmovna,” říká výkonná ředitelka Solární asociace.

Česká vláda původně plánovala oficiálně schválit definitivní odchod ČR od uhlí v roce 2038. Na nátlak ekologických organizací tak ale neučinila. „Nenašla sice odvahu, aby stanovila dřívější datum odklonu od uhlí, ale shodla se na tom, že se musí v budoucnu více prozkoumat dřívější varianty,“ píše v tiskové zprávě hnutí Greenpeace. Konečné rozhodnutí o konci uhlí tak ale nakonec bude muset udělat nová vláda vzešlá z podzimních voleb.

tisková zpráva

69 Comments on “Česko se vzdá uhlí před rokem 2038, budoucností jsou obnovitelné zdroje a zejména solární elektrárny”

  1. Vidím, že dole se živě diskutuje o tom, jak stříbro
    Vidím, že dole se živě diskutuje o tom, jak stříbro zabrzdí rozvoj FVE instalací. Nazabrzdí, protže růst cen bude plošný. Tedy pokud zdražuje celé spektrum materiálů a i energie, není zdražení stříbra problém. Navíc stříbro zdaleke nezdražuje tolik, jako vidíme například u dřeva, emisních povolenek.. atd. Tedy se nejedná o žádný objev 🙂 Stačí, že se bude zvyšovat spread mezi FVE a například stavbou JE a plynových zdrojů. Stejně z hlediska budoucí regulace sítě vypadnou uhelné elektrárny a později i plynové a ruguleci převezme akumulace v bateriích, přečerpávačkách a v zeleném vodíku. JE se pro regulaci sítě nehodí, bude základním výkonovým zdrojem ( byť drahým ).

  2. Stříbro jako netradiční důvod zdražení fotovoltaických
    Stříbro jako netradiční důvod zdražení fotovoltaických panelů?
    https://www.solarninovinky.cz/stribro-jako-netradicni-duvod-zdrazeni-fotovoltaickych-panelu/

    Panely zdražují, to může solární boom ohrozit.

    Expert: Éra stále klesajících cen solárních panelů je u konce
    https://www.solarninovinky.cz/expert-era-stale-klesajicich-cen-solarnich-panelu-je-u-konce/

  3. FVE je zajímavá technologie v létě.
    Ale v zimě není moc

    FVE je zajímavá technologie v létě.
    Ale v zimě není moc efektivní.

    Takže výsledek celého tohoto bude rozdělení lidí na dvě části.
    – jedna zainvestuje do FVE a jejich cena za odběr elektřiny ze sítě bude stejná jako teď
    – druhá nemá možnost zainvestovat do FVE – no a těm se cena za odběr elektřiny výrazně zvedne.

    Koho zajímá proč? No je to proto, že se bude muset vybudovat a udržovat v provozu velká výrobní kapacita na plyn (dnes se tomu říká výkonová rezerva sítě), která pojede s utilizací cca 10% aby byla elektřina v době kdy FVE (a VTE) nevyrábí kvůli počasí.

    Jinak se tomu také říká energetická chudoba

    1. Nejsem odborník a spíš to berte jako dotaz. Myslím si, že
      Nejsem odborník a spíš to berte jako dotaz. Myslím si, že elektřina je komodita, kde rozhoduje cena. Pokud v zimě chybí, tak se prostě koupí jinde, kde se dá vyrobit levněji. Pokud je FVE 10x levnější (velké parky)na výstavbu než JE, tak proč jí nepředimenzovat ať je víc na zimní měsíce. Místa je a bude dost, tohle bych řešil až to nastane (já bych klidně zastřešil všechny dálnice). Mě dávají panely v lednu 15-20% oproti nejsilnějším jarním/letním měsícům.

      1. Problém je v tom, že aktuálně to vypadá na to že nebude
        Problém je v tom, že aktuálně to vypadá na to že nebude kde koupit elektřinu. Německo ruší uhlí a jádro, Polsko je tlačeno na zbavení se uhlí, Rakousko je v zimě deficitní a slovensko bude „jen“ soběstačné.
        Přenosové vedení budují němci už od roku 2012 a pořád jsou ve fázi sporů s majiteli pozemků.

        Ohledně toho předimenzování – ano všechny studie OZE považují předimenzování výkonu na 400-500% spotřeby + baterie za nejlevnější řešení, jenže tohle řešení má drobný problém. 400% v ČR znamená výkon FVE 80GW peak. Při výkonu 180W/metr čtvereční by to byla plocha 450km2 – Praha má 496km2. Navíc ani takhle obrovská FVE by neřešila třeba týden pod mrakem v zimě – elektřina by nebyla

    2. Výsledek bude větší poplatek za jistič. Dále větší
      Výsledek bude větší poplatek za jistič. Dále větší poplatek za výkonovou rezervu. Žijeme v sociálním státě a musí být zachován sociální smír. Vláda se bude snažit, aby dopady na chudé obyvatelstvo byly co nejmenší. Soláry si pořizují většinou movitější, takže ti peníze mají a větší poplatek za jistič utáhnou. Nemůže se stát, že zvýšení cen energií dopadne na důchodce, který si elektřinou topí v bytě.
      Sociální je nyní Babiš a pokud budou vládnout piráti, tak ti mají ještě sociálnější a rovnostářštější nápady.
      Babiše volí důchodci. Piráty volí mladí v nájemních bytech. Obě skupiny mají hluboko do kapsy.

      1. No jo, jenomže kdo má soláry s baterkou tak může dát
        No jo, jenomže kdo má soláry s baterkou tak může dát menší jistič, v ideálním případě žádný. Takže zvýšení poplatků za jistič by nejvíc postihlo ty chudé. Současné zdražování je důsledek zdražení emisních povolenek. To zvýšilo cenu silové elektřiny na burze. S tím se nedá nic udělat leda, že by to sociálka za ty chudé platila.

        1. Chudým je cena za jistič u zadele, chtějí levnej mobil a
          Chudým je cena za jistič u zadele, chtějí levnej mobil a sociální sítě, fastfood, chlast, cigára, chtějí sociální dávky a především dovolenou v chorvacku, protože je přece nějakej covid nebude omezovat v tom na co maj právo a národ a co bude za rok jim je šumák, když Baveš tohle vše naslibuje a nějak splní, tak to, že je pak někdo svleče na elektrice z kůže jim je jedno, pač na to přece budou sociální dávky.
          ČR dávno není stát se sociálním cítěním – ČR je naprosto programově rozkrádána a tunelována politiky, aby si koupili hlasy lumpen proletariátu, s tím, že kdokoli, kdo neparazituje na státu a snaží se o sobe postarat to zaplatí.

          1. S tím, že kdokoli, kdo neparazituje na státu a snaží se o
            S tím, že kdokoli, kdo neparazituje na státu a snaží se o sobe postarat to zaplatí naprosto souhlasím. Je to tak v celé EU a bude to ještě horší, pokud se vlády ujmou piráti. U nich už začínají prosakovat nápady typu zdanění nemovitostí, podpora kolektivní dopravy oproti individuální, někteří jejich členové veřejně předčítají Marxe a když hlasovali o Tožičkovi, tak pro piráty nebyl problém, že říkal, že kapitalismus je zločin proti lidskosti.
            Nicméně už nyní je část odběratelů elektřiny zvýhodněna. Člověk, který nemá možnost nízkého tarifu a přesto má vysoký odběr, zaplatí více než člověk, který má výhodnější tarif.

            1. Nejsem příznivce pirátů a nebudu – rok a půl jsem se
              Nejsem příznivce pirátů a nebudu – rok a půl jsem se pravidelně vídal s jedním z jejich poslanců v době, kdy ani zdaleka nebyli ve sněmovně, takže jsem o iluze přišel dávno.
              Nicméně – daně z nemovitostí se zvýšit musí – současné jsou směsné, když jsem platil letošní, tak mi to přišlo jako vtip – to utratím víc měsíčně na DPH než za rok za nemovitosti.
              Nicméně bojím se u pirátů zcela jiných nápadů, co jaksi zapadají:
              1) nepodmíněný příjem
              2) danění prodeje firem
              3) danění zisku z investic (bez ohledu na to, jak dlouho běží)

              To, že je někde někdo zvýhodněn, to tak bude vždycky – už jen to, že se narodí někdo silnější (ne tlustý, ale schopný přenést větší břemeno), nebo chytřejší, nebo do rodiny, která ho víc nutila do vzdělání, či s nějakým talentem, tak už je zvýhodněn a ponese si to celý život a řekvapivě někdo vydělává víc a je taky zvýhodněn… po rovnoprávnosti a rovných příležitostech, tak většinou volá v nejlepším případě šedý průměr, nebo spíš podprůměr, který si nějak svoji situaci uvědomuje a nechce, nebo neumí (byť spíš nechce) s tím nic dělat a chce se mít lépe. Ono totiž paušálně za vším je deset procent pokory, rozumu, racionality, pět procent talent, deset procent schopnosti žít sám se sebou, pět procent schopnosti si stanovit reálné cíle a 70 procent dřiny.

              1. Souhlas jen ohledně daní z nemovitosti. Například v USA
                Souhlas jen ohledně daní z nemovitosti. Například v USA mají vysoké daně z nemovitostí, ale zase mají jiné daně nízké – například na benzín nebo DPH.
                Pirátský návrh (pracovní verze) s 1% daní z hodnoty nemovitosti by znamenal u menšího pražského bytu poplatek 5 tisíc měsíčně a to je hodně. Daně z nemovitostí u nás nejsou vysoké, ale musí se zohlednit i další daně.
                Další model je například v Holansku, kde se nedaní zisk z investic, ale hodnota aktiv. K 1.1. daného roku se zjistí hodnota aktiv – akcií a dalších finančních aktiv, nemovitostí a pak podle výše majetku se progresivně daní.
                Každopádně piráti u nás zastupují nejchudší část obyvatelstva, která většinou ani nemá vlastní byt, takže je jasné koho budou chtít zvýhodňovat.
                Ve vašem výčtu bych dal více procent na talent. Geny nás určují více než si myslíme.

                1. je uzasne jak se porad v diskuzich objevuje priklad s Prazskym
                  je uzasne jak se porad v diskuzich objevuje priklad s Prazskym bytem, pritom ta dan se ma tykaj jen komercnich nemovitosti neurcenych k bydleni, tedy bytu se to tykat vubec nema, ani bytu ktere se pronajimaji 😀

                  zijeme v uzasnem svete plnem HOAXu co si zijou vlastnim zivotem

                2. Já mluvím o té první pracovní verzi vydané na
                  Já mluvím o té první pracovní verzi vydané na pirátských listech. Pro piráty je pracovní verze hoax. Já bych spíše používal termín pracovní verze než hoax.

                3. v te pracovni verzi se psalo primo o komercnich nemovitostech
                  v te pracovni verzi se psalo primo o komercnich nemovitostech neurcenych k bydleni

                  citace primo z piratskych listu……
                  „I když po zrušení daně z nabytí nemovitých věcí má Česká republika nejnižší efektivní zdanění nemovitostí v Evropské unii do 0,04 % ročně, tak Piráti chtějí ve svém připravovaném programu ponechat výši daně z nemovitostí určených k bydlení i nadále v gesci samospráv.“

                  navic ten clanek v piratskych listech psala pouze zajmova skupina a nikoliv pirati jako takovi, a sireni tohohle HOAXu je jen krasna ukazak jak vytrhnout z kontextu jeden odstavecek z elaboratu o nepodminenem prijmu, a udelat na nem velke halooo s moznym zvedanim dani z nemovitosti 😀 a ke smule siritelu toho HOAXu se obavam, ze to stejne nepomuze a ve volbach to Piratum nijak hlasy neubere, teoreticky jim to hlasy mozna jeste prida 😀

                4. Mně nevadí DPH ani nic ostatního, ale daňový systém
                  Mně nevadí DPH ani nic ostatního, ale daňový systém musí být nastaven tak, aby se každému vyplatilo dobře pracovat – tedy za mě je klíč ve zdanění práce a samozřejmě je třeba v daních myslet na opravdu kritické lidi – tedy někoho, kdo chce pracovat, ale musí pracovat na zkrácený úvaek, protože se objektivně stará o své rodiče a nezaopatřené děti.
                  Piráti, co vím, se nezaměřují jen na sociálně slabé, které chtějí zvýhodňovat – za mě je třeba jim přičíst i nějaké plus jako je třeba uvědomění si, že práce v kolbence na osmičku denně a práce pro jednoho zaměstnavatele a s dřepingem v kanclu už je dneska fakt minulost a je třeba to změnit a efektivně využít jednak technologické možnosti – aniž bychom se staly jejich otroky a zároveň konečně docílit rozumného life balance mezi pracovním a soukromým časem – na což se bohužel taky často zapomíná.

                  Ohledně talentu – ano je to často diskutované, ale moje zkušenost je taková, že pokud přijde skutečná příležitost – a to už je takové spíš štěstí (musí se zpravidla sejít, zdraví – jak fyzické, tak dobrá psychická kondice, rodinná situace, motivace atd), aby to všechno klaplo, tak průměrně až podprůměrně talentovaný dříč je ve výsledku úspěšnější, než super talentovaný lenoch a druhá moje zkušenost je taková, čím větší talent, tím menší ochota do toho jít naplno a totálně dřít – samozřejmě jsou výjimky potvrzující pravidlo, ale jsou to výjimky.

                5. Obecně čím nižší daně, tím je vyšší ochota
                  Obecně čím nižší daně, tím je vyšší ochota pracovat. Stejně tak čím nižší dávky, tím je vyšší ochota pracovat. Dnes se některým skupinám obyvatel pracovat nevyplatí. Kdyby nebyly dávky, tak by pracovat začít museli nebo by šli do jiné země, kde by dávky dostali.
                  Za mne by byl ideální stát, který by zajišťoval jen bezpečnost a vynutitelnost práva. Možná ještě školy. Něco jako před více než 100 lety, kdy byl den daňové svobody v půlce února. Ekonomice se tenkrát dařilo dobře.
                  Piráti chtějí vše digitalizovat, ale úředníky vyhazovat nechtějí, takže stát neušetří. Ano kromě sociálně slabých mladých volí piráty i lidi, kteří pracují pro politické neziskovky a další lidé jejich příjem je závislý na existenci evropské unie – různé dotace, granty, fondy a administrativa kolem.

                6. Ve fungování státu se úplně neshodneme. Za mě by měl
                  Ve fungování státu se úplně neshodneme. Za mě by měl stát přímo podnikat v následujícím: měl by vlastnit infrastrukturu jako jsou silnice, kolejiště, letiště, rozvodnou soustavu energií atd a na to pouštět provozovatele, kteří již státní být nesmí dále by měl stát řídit základní povinná pojištění, stát by se měl podílet na školství a zdravotnictví. Naopak bych třeba zdravotní pojištění a důchodové pojištění rozkouskoval mnohem víc na komerční služby, aby měli lidi větší zodpovědnost za sebe sama a začali chápat, že nic nepadá z nebe a samozřejmě by to snížilo jejich odvody státu – a bylo by jen na konkrétním člověku, jestli snížené odvody prožije, zhodnotí do budoucna investicemi či spekulacemi, nebo investuje do komerčních služeb svého budoucího zajištění.
                  Ohledně státních úředníků jsem přesvědčen, že pokud necháte každého úředníka hodit panna orel korunou a na konci si hodíte sám a co padne, tak tu skupinu na hodinu propustíte, že si nikdo ničeho fakticky nevšimne, krom snížení výdajů státní kasy a nárůstu nezamětnanosti těžko zaměstnatelných.

                7. S těmi úředníky souhlas, ale bohužel vyhazování
                  S těmi úředníky souhlas, ale bohužel vyhazování úředníků jsem neviděl v programu žádné ze stran.
                  Tam, kde není fyzicky možné mít konkurenci, typicky sítě (voda, kanalizace, elektřina, …) a silnice, tak tam musí být vlastník stát, popřípadě tam musí být regulace. Obecně stát by měl regulovat a rozbíjet monopoly. Co se týče zdravotnictví, tak jsem rozhodně pro větší podíl občanů, třeba jako v USA před Obamou. Lidé bez pojištění mají totiž větší touhu pracovat a pojištění si tak získat.

              2. A jakou máte představu o jejich zvýšení? Aktuálně
                A jakou máte představu o jejich zvýšení? Aktuálně tvoří daň z nemovitostí 10 mld z celkových 1700 mld, které stát celkem vybere.

                Možná by stálo pouvažovat, jak jednodušeji a bezbolestněji přijít k řádově více penězům… třeba operační programy EU nabízí pro ČR tuším 260 mld

                1. Akceptovatelné optimum bych viděl dvoj až trojnásobek
                  Akceptovatelné optimum bych viděl dvoj až trojnásobek současného stavu.

                2. Jenže část daní je na zemědělské pozemky a tam
                  Jenže část daní je na zemědělské pozemky a tam zvyšovat daně příliš nejde.

                3. na zemedelske pude se dnes plati vetsi dan nez kdys tam stoji
                  na zemedelske pude se dnes plati vetsi dan nez kdys tam stoji hala a okolo travni porost

                4. Takže nasereš v podstatě každého a v celkovém součtu
                  Takže nasereš v podstatě každého a v celkovém součtu prd, i když se to zdraží i zemědělcům. Spíš bych uvažoval o tom ty daně zcela zrušit. Žádnou viditelnou díru do rozpočtu to neudělá (loňská sekera je 500 mld.), stát přestane otravovat lidi a ušetří se za provoz celé té šaškárny.

                  Stojím si za heslem: Co není, se nepokazí, tak v případě státu to je: Co není, tam se nepodvádí a nekrade.

                5. Daň z nemovitosti prakticky neexistuje – za všechny
                  Daň z nemovitosti prakticky neexistuje – za všechny nemovitosti rodiny platíme letos daň, že za jeden měsíc zaplatíme větší distribuční poplatky za rozvodnou síť elektřiny s těch samejch nemovitostí, tak se prober!! Za blbé 4ha pole v hodní dolní jsme zaplatili třetinu daní z nemovitostí a to je zadarmo (rozuměj za ekvivalent daně) pronajímáme místnímu ZD a jsme rádi, že je obhospodařuje – celkově je to neprodejné, pač je to štráfek tady, štráfek o kilometr dál, podle toho, jak se prodávalo a co si předci mohli dovolit.
                  O státu si nedělám iluze, co předvedli za poslední rok má za mě jediné řešení – Baveš a jeho nemehla sesadit, ve věci řízení státu během pandemie zbavit imunity a k soudu s osobní odpovědností, pač mají podíl na smrti 10 – 15 tis lidí a jak to vypadá, tak vědomě nezákonně omezovali ekonomiku.

                6. Jo číslo je obrovské, ale bez iluze 10 – 15 tis životů by
                  Jo číslo je obrovské, ale bez iluze 10 – 15 tis životů by nás to stálo tak jako tak :(, ten zbytek je následek kombinace předvánočního ¨rozvolnění -které Andrej Babiš jako premiér musel podepsat, aby bylo platné a nezodpovědnosti antirouškařů a popíračů covidu (Babišova pátá kolona, byť se ze všech sil proti němu vymezují, ale přitom mu nahrávejí svojí hloupostí na smeč, pač před volbami se dozvíme: „já dělal co se dalo, ale když máte plný národ oponentů, co to zlehčují, tak ti za to můžou“.) a smutné je, že řada lidí z této páté kolony – jsou něčím jako influencery a strhávají na svoji stranu nezanedbatelnou část stáda.

  4. uhli skonci mnohem driv, po 2030 bude i v CR paberkovat,
    uhli skonci mnohem driv, po 2030 bude i v CR paberkovat, povolenky poletej strmne nahoru jeste vic nez ted, takze se z uhli stane bezcennej sutr

    nejen u rodinnych, ale i bitovych domu bych ocekaval ze do 5 let nastane doslova masakralni poptavka po fotovoltaikach, mensich vetrnikach vetrnych turbinach a tepelnych cerpadlech, protoze elektrina a teplo pujde cenove nahoru do nesmyslu

    ja jiz mam u bytu hotovy projekt na fotovoltaiku na balkon, tim ze mam zrekonstruovano a komplet hlavni osvetleni v LED, tak me staci vesmes mala investice na to odstrihnout jednu cast rozvodu uplne od verejneho rozvodu

    1. Tak to jste frajer. Akorat nevim, co budou delat lide ve
      Tak to jste frajer. Akorat nevim, co budou delat lide ve starych nezateplenych baracich v Praze, kde pamatkari ani nepovoli vymenit okna.

      A jeste dva dotazy budete to energii davat do lednicky, nebo ji budete zavarovat?
      A ty domy jsou 1bitove, 8bitove, nebo 16bitove, nebo dokonce 64bitove.

      PS: za osvetleni je to naprosto marginalni castka, pokud elektrinou topite

      1. tu elektrinu budu skladovat v male rackove skrini ve ktere
        tu elektrinu budu skladovat v male rackove skrini ve ktere bude 4,8kWh baterie s managementem, rack jiz je na miste, baterie s managementem objednana a hlinikova konstrukce pro nas balkon se jiz vyrabi

        nejde me o to kolik usporim, jde me o to postupne u daneho bytu snizovat energetickou zavyslost, zjistit jak moc bude nasledne problem prevest i dalsi casti rozvodu, a vysledovat si data pro instalaci vetsi fotovoltaicke elektrarny na 1/6 strechy domu, a nejslabsi cast rozvodu je nejsnazsi na to prevest

          1. 4,8kWh bude prvni stupen, v racku bude misto jeste na 6
            4,8kWh bude prvni stupen, v racku bude misto jeste na 6 stejnych a da se zapojit paralelne az 15 kousku, navic balkonova instalace bude mit jen dva panely cca 1,1kWp, takze i tech 4,8kWh bude vice nez dostacujicich, prozatim jsem do toho vic nez 50k davat nechtel, to az u stresni instalace kde muzu uvazovat az o cca 8kWp pro dany byt, pak bude mit i smysl pripadne dokoupit baterie, teoreticky ten system muze mit az 72kWh v jednom zapojeni, ale to je nesmysl ted resit, z apar let to bude o poznani levnejsi a tedy rozsireni bude levnejsi

                1. Musím se zeptat jestli ještě má a jaká je cena. Naposledy
                  Musím se zeptat jestli ještě má a jaká je cena. Naposledy jsem něco objednával před rokem. Měl to na Redditu, teď to nemůžu najít. Ale mám na něho telefon

                2. Neco ma Samsungs 29E E7 is for 1,49€ in modules 7S20P. A pak
                  Neco ma Samsungs 29E E7 is for 1,49€ in modules 7S20P. A pak lepsi Samsungs 30Q nebo LG MH1 za 2,46€/pcs

        1. Držím palce s budováním energo nezávislosti, a nechápu,
          Držím palce s budováním energo nezávislosti, a nechápu, proč všichni tuhle investici vidí striktně jen přes finanční návratnost. Vidím investici do soběstačného bytu nebo ještě lépe do větší chaty na svém pozemku jako ideální zabezpečení na důchod. To, že ČEZ u nás na vesnici letos už 2x na 16 hodin zcela odpojil elektřinu bez jakékoli snahy o vysvětlení důvodu, podporuje smysl podobných investic.

            1. vyrobce uvadi DOD 10-80 na 6000 cyklu pro pokles na 70%
              vyrobce uvadi DOD 10-80 na 6000 cyklu pro pokles na 70% puvodniho nominalu, coz je mezi novejsima kosukama jeste docela celkem pesimisticka hodnota, starsi modely od toho vyrobce maji OZE systemy nekterych nasich klientu kterym jsem navrhovali barak a po cca 6 letech co tam zahrnujeme i OZE a cca 180 kusech baterypacku za celou tu dobu se zatim neresil ani jeden problem s tema baterkama, ty starsi maji kapacitu 2,4kWh a pak 3,6kWh

              ja osobne si planuju nastavit DOD 20-80, tedy budu aktivne vyuzivat 60% kapacity baterie, dany byt ma denni peak 6,2kWh (rozni prumer lehce pod 5kWh na den, je to za cca 5 let aktivniho vyuzivani), samotne sviceni ma denni peak cca 0,7kWh, takze nez se dostanu na dalsi fazi cos zabere treba 1-2 roky, tak ta baterie bude mit cca 1 cyklus za 4-5 dny, zivotnost v takovem rezimu tedy teoretickych a nesmyslnych 65 let, realne ta baterie spise moralne zastara behem nejakych 20 let a bude vhodna spise nekde na chalupu kde se nebude resit misto

      2. No, každý nebydlí v Praze v památkovým paneláku.
        No, každý nebydlí v Praze v památkovým paneláku. Většina lidí bydlí buď v baráku nebo v paneláku, který je zateplený a nemá vůbec žádnou památkovou hodnotu.

        A právě ty paneláky mají centrální dodávku tepla a vody, nemají vlastní kotle, takže jim fakt stačí pár panelů na balkóně na jedné fázi s malou baterkou a je vymalováno. I s LEDkama a spol. Ta spotřeba bude minimálně 1,2 MWh. Takže dva panely a máte 700 kWp, takže 700 kWh ročně ušetřeno, když se to nastaví tak, aby to spotřebovalo většinu rovnou bez přetoku.

          1. U takhle malé instalace bych se zas nebál. Já mám
            U takhle malé instalace bych se zas nebál. Já mám stabilní odběr 100 Wh. Když tam bude baterka, tak by to určitě šlo. Záleží byt od bytu, když je člověk doma na HO nebo RD, tak to spotřebuje. Taky záleží na orientaci, aby se preferovalo svícení odpoledne.

          1. Ekologii pomohou i ti chudí tím, že už si nedovolí
            Ekologii pomohou i ti chudí tím, že už si nedovolí kupovat myčky, sušičky a podobné žravé spotřebiče. A nakonec ani auta. Tak to bylo na světě vždy. Ještě před 20ti lety jsem viděl v Řecku mladou ženu prát prádlo na valše. Přitom obchody byly plné automatických praček. Ti lidi na to prostě neměli.

Napsat komentář