Sněmovna dnes schválila kontroverzní pozměňovací návrhy ministerstva financí k energetické novele, před jejichž negativními důsledky varovala řada organizací. Reálně totiž mohou mít likvidační dopady na obnovitelné zdroje, mezi jejichž majitele patří jak větší elektrárny, tak školy, nemocnice, obce či menší firmy. Návrhy jsou v rozporu s českou a evropskou legislativou, nalomí podle expertů důvěru investorů a výrazně zpomalí rozvoj nových obnovitelných zdrojů energie. Celá věc má i mezinárodní rozměr – první zahraniční investoři oznámili arbitráže, tématu už se věnují i zahraniční média, například deník Financial Times. Návrhy ještě musí posoudit Senát.
„Tímto krokem – údajně pravicové – vlády dojde k naprostému nalomení důvěry podnikatelů a investorů ve stát. Je zcela absurdní, že se vláda snaží zaplátovat díry v rozpočtu tím, že poruší závazky státu vůči investorům, české a evropské právo. Státu kvůli tomuto kroku hrozí miliardové ztráty, ohrožení konkurenceschopnosti firem a bezprecedentní šok pro banky. Tři zahraniční investoři už dokonce chystají arbitráže. Vládě a poslancům je to zřejmě jedno, doufejme, že si význam předvídatelného podnikatelského prostředí a právního státu uvědomuje Senát,“ komentuje Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.
„Šokující je podle nás tvrzení ministra financí Zbyňka Stanjury, které dnes pronesl na půdě Poslanecké sněmovny. Doslova řekl, že sektorové šetření sice proběhlo, ale že podle něj nedopadlo uspokojivým způsobem. Ministr financí členské země EU tedy přiznává, že stát firmy zkontroloval, ale nic se nenašlo, tak se nyní bude kontrolovat znovu. Jak takové kontroly dopadnou, si asi všichni můžeme představit. S důvěryhodností státu a investorskou stabilitou tohle nemá nic společného,” kritizuje Krčmář.
Proti záměru se postavila například Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Svaz měst a obcí. Jako výrazně problematický jej vnímají také zemědělské organizace, stejně tak řada ekonomů.
„O návrhu informoval už například deník Financial Times. Celý svět, včetně zahraničních investorů, se tak dozvěděl, že česká vláda porušuje své sliby. Proč by u nás měl nyní kdokoliv investovat? Nejde totiž o boj proti všemožným dotacím, jak vláda tvrdí, ale o nesplácení již vzniklého dluhu vůči investorům, což je závažný problém,“ zdůrazňuje ekonom Petr Bartoň.
Návrhy navíc zavádí pro většinu subjektů nesplnitelné byrokratické požadavky pod pohrůžkou ztráty podpory a pokut až do výše 50 milionů korun.
„Vláda tvrdí, že zlepšuje kontrolu. Ve skutečnosti ale zavádí byrokratickou past na provozovatele obnovitelných zdrojů, kdy jim dává nesplnitelný úkol s cílem jim sebrat podporu. Návrhy absurdně zatíží i menší provozovatele jako školy, obce, zemědělská družstva, nebo malé a střední podniky. Vláda jim ukládá bizarní povinnosti, kdy by například ředitelka mateřské školy měla vědět, kolik bude po roce 2030 stát na trhu v Evropě elektřina a bude muset dohledat tisíce faktur a dokladů, nebo jí hrozí pokuta až 50 milionů a kompletní ztráta podpory,” upozorňuje Jan Krčmář s tím, že stát již jednou kontroly v letech 2019-2021 provedl. A už tehdy měly stovky subjektů obrovské problémy dát dohromady tisíce faktur a dokladů, které jsou pro výkaz zapotřebí.
Každý výkaz má v sobě totiž zhruba 400 položek, které musí provozovatel vyplnit a na každou takovou položku může být 10 až 100 různých faktur podle jejího typu. Celkem tak jde u jednoho výkazu o kontrolu tisíce faktur. Pro účely těchto individuálních kontrol se tedy zjevně bude muset zvýšit počet úředníku Státní energetické inspekce, kteří budou výkazy provozovatelů kontrolovat.
Ostře se vymezili také menší majitelé solárních elektráren jako nemocnice v Hranicích na Moravě nebo starosta obce Hrušovany u Chomutova, na které by nové povinnosti těžce dopadly. „Změny v podpoře provozu elektrárny navrhované ministerstvem budou znamenat významný zásah do finanční kalkulace našeho původního investičního záměru, který musel být řešen úvěrem. Současně se projeví snížením finančních příjmů v řádu statisíců korun ročně a naruší úsilí o vyrovnané hospodaření. Důrazně podotýkáme, že je to v době, kdy rostou výrazně osobní náklady na zajištění zdravotnických pracovníků, což může vést ke zhoršení dostupnosti a kvality zdravotní péče,” uvedla nemocnice.
Starosta zmíněné obce Hrušovany Petr Šmíd zaslal poslancům klíčových výborů Sněmovny otevřený dopis, v němž mimo jiné uvádí: „Rozhodli jsme se pro investici s vědomím existence zákona, který garantoval podporu pro vlastníky fotovoltaických elektráren po dobu 20 let. Na základě tohoto zákona jsme šli do značného rizika a dnes díky výnosům z těchto elektráren podporujeme rozvoj obce, zejména zájmové činnosti našich dětí a místních sportovních klubů.(…) Proto si Vás dovolujeme vyzvat k jasnému odmítnutí změn, neboť mohou retroaktivním způsobem ohrozit investice. Děje se tak navíc bez předchozí odborné diskuze – de facto potajmu formou přílepku k nesouvisejícímu zákonu. Pokud by návrhy prošly, byla by podle nás porušena zásada předvídatelnosti práva a právní jistoty.”
„Nemluvě o tom, že tímto opatřením ministerstva financí a průmyslu překračují stávající mantinely, které jsou zakotveny v notifikačním rozhodnutí Evropské komise. Navíc stát obrací důkazní břemeno: místo toho, aby stát kontroloval výrobce, budou muset majitelé elektráren každý rok prokazovat svou nevinu, aby mohli podporu i nadále čerpat,” vysvětluje Krčmář problémy.
V některých případech jsou navíc individuální kontroly prakticky neproveditelné. Například pokud došlo v minulosti k prodeji projektu, elektrárna je financována formou leasingu nebo došlo-li k fúzím a podobně. V takových případech nemohou kontroly postihnout skutečné hospodaření a majitelům hrozí, že budou automaticky trestáni, neboť nebudou schopni požadované výkazy vyplnit.
Dalším problém pak je, že schválením přílepku o zavádění individuálních kontrol začne systém trestat řádné hospodáře. Tedy ty, kteří se snažili minimalizovat náklady, například budovali elektrárny svépomocí a pečlivě se vlastními silami o projekty starají. „Naopak paradoxně odmění špatné hospodáře, kteří koupili předražené pozemky a o své elektrárny se tak efektivně nestarají. V praxi se pak návrh na individuální kontroly může promítnout zcela absurdními dopady: čím dráž jste svou fotovoltaiku postavili a čím dráž ji provozujete, tím větší podporu pak dostanete. Pokud jste naopak postavili levně a o elektrárnu se staráte svépomocí, o podporu přijdete, třeba hned od 1. 1. 2025. Místo, aby stát maximalizoval výrobu čisté elektřiny, která posiluje českou energetickou bezpečnost, ohrozí existenci výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a zlikviduje nejefektivnější výrobny,” uzavírá Jan Krčmář.
Dva příklady výrobců | |
Zodpovědný podnikatel:•Šetřil při výstavbě•Stavěl svépomocí•Nevyplatil si obrovské odměny•Stará se o svou elektrárnu•Chce, aby elektrárna dobře vyráběla | Majitel předraženého projektu:•Koupil předraženě projekt nebo pozemky•Provedl špatně instalaci, nevybral správnou technologii•Neinvestuje příliš do údržby•Elektrárna vyrábí méně, než by měla |
Má IRR 8,7 % a bude potrestán ztrátou obratu 90 % | Má IRR 8,4 % a bude pochválen a podporu bude pobírat dál |
zdroj: tisková zpráva
Problém vznikl okolo roku 2010, kdy úřednická vláda nesnížila podporu za OZE, i přesto, že ceny solární panelů výrazně klesly. Nahrabali si mimo jiné i politici. Návratnost byla tenkrát 7 let. Nyní po skoro 15 letech mají své FVE dávno zaplacené. Sama obec přiznává z článku, že z provozu FVE financuje další činnosti, to si naběhli, místo toho měli říkat, že z provozu FVE splácí úvěr na FVE.
Podporu jim sice nezruší, ale hodí jim to toho takovou administrativu, že se na to asi hodně FVE vykašle, také řešení.
Ja si take myslim, ze za tu dobu to maji vsichni hezky zaplacene. Akorat maji na to vedene uvery aby mohli pobirat dotace. Ty zahranicni subjekty to je ucelovka. Vlastni to porad stejni lide, akorat zalozili nejake dubiozni firmy kdo vi kde a pomoci ruznych konstrukci se neda zjistit kdo za tim stoji. Tim si zajistili paku na CR v podobe arbitrazi. CR se zase ukazuje jako bananova republika. Nasledky komunistickeho rozvratu spolecnosti a divoka privatizace pomateneho klause nas budou doprovazet dalsich 50 let.
Za komunistický rozvrat ČSR můžou němčouři a západní Evropa. Nebýt WW2, žádný komunismus by u nás nebyl.
Nebyt 1918, zadna CSR by nebyla a nebyla by ani WW2. A nebyli by ani komunisti v teto zemi.
Bernstein zveřejnili analýzu, ve které v příštím roce očekávají velký celosvětový pokles prodejů elektromobilů. Výroba má reagovat na nezájem spotřebitelů a očekává se redukce o 50% v USA a o 29% v Evropě.
Odhad nezahrnuje oznámení Španělska z minulého týdne o nutnosti zásadně omezit či zrušit dotace BEV, kterým se připojí k Německu a Francii.
To máte z toho, že business model stavíte na dotacích. Pak čumíte s otevřenou hubou na nové podmínky, jak německé automobilky na odbyt elektromobilů.
S hulvátem, který navíc ničemu nerozumí, je zbytečné se bavit.
Nejhorší na tom je, že následky ponese až další vláda ( doufám, že tato pro Českou republiku katastrofální vláda už po volbách u moci nebude)
Hele, predchozi vlady to take okrouhaly a nic nebylo. Nejvic sebrani dotaci na FVE pozadoval zeman a babis. Tak drz pysk. babis je to nejhorsi co nasi republiku muze potkat.