České radiokomunikace šetří díky CNG

redakce - 07 Srpen 2015

České Radiokomunikace (ČRa) zařadily přesně před rokem jako první z velkých firem do svého vozového parku model Škoda Octavia G-TEC, auto s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).auto České radiokomunikace CNG auto Škoda Octavia G-TEC

Vozidla na CNG neprodukují prachové částice (PM10) a již mnoho let plní emisní normu EURO6, která začala platit od září 2014. Vzhledem k tomu, že je CNG skladován v silnostěnných tlakových lahvích a má pojistky úniku plynu, je zcela bezpečný.
foto: Škoda Auto

TISKOVÁ ZPRÁVA

Nyní mají ČRa těchto vozů již přes 30 a podíl aut s  tak dosahuje ve vozovém parku 20 %. Po roce provozu vyhodnotily ČRa úsporu za pohonné hmoty, dosahuje půl milionu korun ve srovnání s provozováním stejných vozů s motorem TDI.

Kromě úspory finanční šetří vozy ŠKODA Octavia G-TEC také životní prostředí, produkují o 25 % až 35 % méně CO2. Vozy ČRa s pohonem na CNG mají průměrný měsíční nájezd 3100 km, což celkově každý měsíc představuje více než 93 000 km. Ročně tedy přes jeden milion km.

„V první vlně jsme zatím vyměnili 30 vozů. Prokázané úspory nás přesvědčily o výhodnosti tohoto typu automobilů a v obměně vozového parku budeme nadále pokračovat. V horizontu dvou let bychom měli mít naprostou většinu aut s pohonem na CNG,“ říká Tomáš Sova, Head of Procurement & PMO.

„Zaměstnanci jsou s vozy s pohonem na CNG spokojeni. Obavy, například z bezpečnosti, panovaly spíše z neznalosti a vlastní provoz je zcela rozptýlil,“ doplňuje Tomáš Sova.

V porovnání s podobně výkonnými benzinovými agregáty dosahují motory na CNG o více než čtvrtinu méně emisí CO2. V případě mnohem škodlivějších uhlovodíků jsou sledované emise nižší dokonce až o 80 %.

Výhodou je i jeho vysoká zápalná teplota oproti jiným palivům. Volně se navíc rozptyluje a lze snadno odvětrat, takže nehrozí, že by kontaminoval půdu nebo byl rizikem v garážích.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je kolem toho celkem dost zbytečný humbuk. Každý, ať si koupí, co mu vyhovuje a co chce. Pokud někdo chce elektromobil, ať kvůli tomu, že s ním ušetří nebo protože se mu líbí, tak ať si ho koupí. Pokud někdo chce CNG, proč ne. Všechno bude, místa je na trhu dost.

Obrázek uživatele Radovan

Když si vezmu interval obměny podle průměrného stáří aut v ČR 15 let (čerstvá statistika), tak při téhle rychlosti nahrazování TDI CNG všemi možnými firmami a institucemi máme zaděláno na docela slušný CNG skanzen ještě v roce 2030.
Je vidět, že když se spojí plynaři a výrobci aut, tak dokáží mnoho. Kdyby to s výrobci aut uměli stejně uhrát i "elektrikáři", měli bychom tady elektromobilní budoucnost. Ale nemáme a mít nebudeme. To neberte jako že bych něco haněl, jen prostě konstatuji fakta. Po době benzínu nastoupila doba TDI, dnes žijeme dobu CNG.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stále je potřeba si uvědomovat, že se ročně vyrobí a uvede do provozu 80 - 90 miliónů nových aut. A z tohoto počtu je prozatím zanedbatelná část aut na CNG a naprosto mizivá (téměř nulová) část elektrických aut.

A tak to bude ještě hodně dlouho jen s tím rozdílem, že počet vyrobených aut stále poroste a poroste i podíl CNG spalovacích motorů. Nechejme se překvapit - ve kterém roce bude do provozu uvedeno 10 miliónů nových elektromobilů (10-ti procentní podíl roční produkce).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, ale je to myslim jen diky tomu že ještě není el-auto v nabídce za rozumnou cenu s rozumným dojezdem.. tesla s je super.. kdyby stala jako oktavka tak by se jiné auta už neprodavaly..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale je to i tím, že infrastruktura dobíjecích stanic výrauzně pokulhává za sítí plnicích stanic CNG (zvláště u nás v ČR) přestože naopak dobíjecích stanic musí být mnohem více, protože u té elektromobily tráví čas v hodinách (u rychlodobíjecích v desítkách minut) zatímco u plnicích stanic CNG je to v minutách stejně jako běžné tankování.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, souhlas s těma nabiječkama je to taky bída.. tady by to chtělo větší aktivitu ze strany statu a velkych firem. Jenže moudry prospěšny krok ze strany naši vlády.. no sami víte všichni co tam jsou za ....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To by museli elektrikáři vzít za správný konec tak jako to udělali plynaři, dá se říci vládě navzdory. Protože vláda dosud nebyla schopná například rozumně vyřešit nesmyslné zákazy parjkování vozidel na CNG v garážích, ale plynaři udělali kus práce a prolomili začarovaný kruh.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Keci, češi jsou zaprodanci a vazalové, to je celý problém. Je jen na vás jakou budoucnost si vybudujete nebo přijmete ;)
Já fandím americký Tesle ať si německá Šáde pindá co chce!


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station