České celebrity přichází na chuť pohonu na plyn

Martin Singr - 22 Duben 2014

Stále více příznivců má pohon aut na stlačený zemní plyn (CNG) a stranou nestojí ani mediálně známé osobnosti. Nově budou s vozem Opel Zafira Tourer na plyn jezdit herec Roman Vojtek a miss Denisa Domanská.auto na plyn stlačený zemní plyn celebrity

Roman Vojtek a Denisa Domanská zkoušejí auta na stlačený zemní plyn ()
foto: RWE Energo

Během roční zápůjčky budou porovnávány provozní náklady automobilu na naftu a na stlačený zemní plyn. Nejekologičtější van roku 2014, Opel ZafiraTourer 1,6 CNG Turbo ecoFlex, zapůjčí společnost CNG expert.

Celebrity budou mít k dispozici vůz Opel ZafiraTourer 1,6 CNG Turbo ecoFlex, který má výkon 150 koní a sedmisedadlový interiér. Spotřeba CNG, které je uloženo v lehkých kompozitových lahvích, je 4,7 kg/100 km v kombinovaném cyklu a dojezd činí 680 kilometrů.

S emisemi 129 CO2 na kilometr se jedná o nejekologičtější van letošního roku. „Navíc si osobně myslím, že pro zlepšení vzduchu ve městech by nás měla zajímat hlavně produkce pevných částic a v tom jsou auta na CNG nepřekonatelná. Za autem na zemní plyn nikdy neuvidíte dým a to je to hlavní,“ uvedla Markéta Schauhuberová z RWE Energo.

Úspora desítek tisíc

„Ročně by měli Denisa Domanská i Roman Vojtek najet každý přibližně 50 tisíc kilometrů, což by při porovnání naftového a CNG pohonu mělo pouze na palivu představovat úsporu nejméně 40 000 korun,“ říká Pavel Bartl, jednatel společnosti RWE Energo, která se bude podílet na tankování vozů. Očekávané náklady jsou kolem koruny na kilometr, tedy poloviční oproti konvenčním palivům.

Herec, zpěvák, tanečník a moderátor Roman Vojtek (např. hlavní postava seriálu Vyprávěj) je známý zálibou v autech na alternativní pohon. Jeho předchozím vozem byl hybrid, nicméně s autem na CNG už absolvoval i rodinnou dovolenou v Itálii.

„Rád objevuji nové věci a nové technologie. Provozu na CNGjsem se ze začátku bál, ale hned první natankování plné nádrže za pár korun mé obavy rozptýlilo,“ říká Roman Vojtek a věří, že se jedná o budoucnost dopravy.

Miss Denisa Domanská loni zkusila několik automobilových novinek, ale nejvíce ji oslovil právě stlačený zemní plyn a proto ho bude využívat následujících dvanáct měsíců.

Celebrity přitahují širokou veřejnost

Spojení známých osobností s pohonem na stlačený zemní plyn ale není nic nového. „V minulosti na zemní plyn jezdila například Eva Aichmajerová, Martin Dejdar či Pavel Nový. Se všemi byla spolupráce vždy na jedničku,“ chválí Markéta Schauhuberová z RWE Energo a dodává: „Musím říct, že mne vždy mile překvapí, jak kladně celebrity na tento pohon reagují. Je radost s nimi pracovat a všem samozřejmě moc děkuji.“

Předchůdcem Dominiky Domanské a Romana Vojtka byl Vlasta Korec, který loni testoval VW Passat TSI Ecofuel. Byl od začátku nadšený a dokonce si od RWE vyžádal brožurky o CNG, které pak rozdával kolegům z rádia i dalším motoristům. Celkem ujel za rok skoro 55 000 km, úspora tedy byla okolo padesáti tisíc.

„V současné době jezdí vlastním autem na CNG, které si nedávno pořídil, a tak se nám potvrdilo, že pokud si jednou CNG zkusíte, už nic jiného nechcete,“ usmívá se Schauhuberová.

Mohlo by se zdát, že výhodnost CNG ani podporu celebrit nepotřebuje, vždyť kdo by nechtěl jezdit za poloviční náklady? Zatímco o této výhodě vědí zejména ti, kteří se aktivně zajímají o alternativní paliva, podpora osobností dostane toto téma blíže všem ostatním.

Tento fakt potvrzuje i Schauhuberová, když říká: „To, že tento pohon propagují známé osobnosti, pak dostane CNG do podvědomí široké veřejnosti. Lidé dají spíše na charizmatického Romana Vojtka či Martina Dejdara, než na Schauhuberovou z RWE.“

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dejdara znam. Ostatni jmena mi nic nerikaji.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol