Na jaře řidiče i cyklisty každoročně straší silnice plné výmolů. Na jejich opravu se mnohdy čeká i dlouhé měsíce. Rychlé a levné řešení oprav nabízí česká technologie INFRASET určená pro potřeby měst a obcí. Díky využití speciálního infrazářiče umožňuje opravy asfaltových povrchů celoročně za jakéhokoliv počasí. Nespornou výhodou je také rychlost, jeden metr čtvereční asfaltu zvládne opravit za 12 minut s cenou materiálu začínající na 40 Kč.
V průběhu zimní sezóny vzniká v asfaltu působením nehostinných přírodních podmínek množství trhlin a výtluků. Na jaře tak silnice zpravidla bývají plné výmolů znepříjemňujících cestování, na jejichž opravu je v extrémních případech nutné čekat i dlouhé měsíce.
Česká technologie INFRASET nabízí řešení, které může jejich opravu výrazně urychlit. Oprava jednoho čtverečního metru trvá s jejím využitím 12 minut a stojí 40 Kč, zařízení přitom nevadí ani zima.
„Naším cílem je poskytnout samosprávám měst a obcí možnost okamžitě opravit jakékoliv defekty asfaltových povrchů v jejich správě. S naší technologií tak mohou opravy provést kdykoliv během celého roku bez ohledu na počasí a za pouhý zlomek ceny služeb stavebních firem. Podle našich propočtů dokáže INFRASET obcím snížit náklady na opravu až o 70 %. V kombinaci s nebývalou flexibilitou se jedná o velmi atraktivní řešení, přičemž na obsluhu zařízení není zapotřebí odborný personál,“ vysvětluje Antonín Koplík ze společnosti MORAM, dodavatele zařízení INFRASET.
Základem úspěchu je speciální infrazářič
Technologie INFRASET je dodávána jako kompletní řešení. Pro opravy povrchu vozovky umožňuje využít namísto nového materiálu i recyklovaný asfalt získaný frézováním, který by byl jinak považován za toxický odpad a obce by se jej musely řízeným způsobem zbavovat.
Zásadní roli hraje speciální infrazářič, který dokáže za jakéhokoliv počasí během několika minut vysušit podloží a rozehřát výtluk. Po nanesení penetrace a recyklátu asfaltu a následném zadusání je díky využití infrazářiče dosaženo dokonalého bezespárového propojení nového povrchu se stávajícím asfaltem, které znemožní vodě nebo jiným látkám napáchat další škody. Při ohřevu navíc nedochází k uvolňování toxických látek.
„Tato technologie nám opravdu výrazně usnadňuje práci, obzvlášť pak v zimních měsících. Namísto zdlouhavých výběrových řízení představujících zbytečnou administrativní zátěž nyní můžeme výmoly opravovat sami, jakmile vzniknou. Ve srovnání s využitím služeb externího dodavatele za jeden metr čtvereční ušetříme i 500 korun,“ vysvětluje Bohumil Rataj, ředitel TS Benešov u Prahy a Předseda svazu komunálních služeb.
Technologie sklízí úspěchy i za hranicemi
Zařízení INFRASET získalo díky využití recyklovaného asfaltu 3. místo v kategorii inovace, technologie a energie cen SDGs 2022 oceňujících naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN v Česku. Jedná se o průmyslově chráněný výrobek splňující certifikaci Strojírenského zkušebního ústavu.„Naše řešení je pro mnoho samospráv atraktivní i díky možnosti využití recyklovaného asfaltu, kterého by se jinak musely pracně zbavovat. Už nyní jej využívají desítky českých obcí. Nezaměřujeme se však pouze na tuzemský trh. Naše technologie pomáhá s opravou silničních povrchů ve více než 80 maďarských městech a obcích,“ říká Antonín Koplík.
zdroj: tisková zpráva