Česká HE3DA začne s Australany na Cínovci těžit lithium

redakce - 31 Březen 2017

Zdá se, že vývoj a výroba nového typu baterií HE3DA vstupuje v Česku do další fáze. Dlouho diskutovaná těžba lithia na Cínovci by měla brzy odstartovat.auto HE3DA Jan Procházka podpis memoranda o těžbě lithia na Cínovci

Jan Procházka a další zástupci společnosti HE3DA podepisují s australskou společností memorandum o těžbě lithia na Cínovci
foto: HE3DA

Dne 14.3.2017 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi australskou akciovou společností European Metals Holdings, českou firmou Geomet a českou společností HE3DA.

Hlavním důvodem, proč společnost European Metals Holdings vstupuje do tohoto kontraktu je projekt Magna Energy Storage (MES). Tento projekt se zabývá výrobou stoprocentně recyklovatelných li-ion baterií na základě technologie HE3DA a reaguje tím na čím dál tím větší celosvětovou poptávku.

Pro výrobu těchto baterií je však třeba alkalický kov lithium. Tato komodita neustále na světových trzích cenově stoupá, a tak si projektem MES společnost HE3DA zajišťuje dostatečné dodávky tohoto kovu pro budoucí růst a přístup na světové burzy a Australané zase odbyt lithia na českém území.

Projekt MES bere výrobní kapacitu 1 GWh jako startovací, nikoliv konečnou. Management společnosti MES má už dnes podstatně vyšší cíle a plány. Obavy, že lithium bude vyvezeno v surové formě z Čech a Česko dodá pouze levnou pracovní sílu, lze tímto krokem vyvrátit.

Snahou je využít tohoto cenného alkalického kovu zde v Čechách pro české firmy a jejich výrobky jako jsou například právě baterie s vysokou přidanou hodnotou.

Společnost HE3DA se rozhodla podepsat memorandum na žádost veřejnosti a některých zástupců vlády a díky projektu MES bude v budoucnu schopna zajistit odbyt veškerého vytěženého lithia do baterii vyrobených v Čechách.

Vzniknou tím i další pracovní místa mj. též v návazných oborech např. v chemickém průmyslu, ve výzkumu a vývoji, kde se dá očekávat veliký rozkvět.

Z ekonomického hlediska je jednoznačné, že z lithia bude profitovat především Česká republika, protože společnosti zapojené do projektu jsou registrované v ČR, takže veškeré zisky plynoucí z lithia včetně licenčních poplatků budou daněny zde. Česká republika takto může získat miliardové každoroční přijmy do rozpočtu.

Cínovec skrývá tuny nerostného bohatství

Mezi všemi aktéry byla zmíněna i společnost Geomet. Kdo je tedy firma Geomet? Tato společnost byla založena v roce 2007 čtyřmi českými geology s dlouholetou zkušeností v oboru ložiskové geologie a geologického průzkumu.

Geomet vytipoval bývalé ložisko Cínovec jako projekt, který by mohl poskytovat tzv. kritické suroviny pro český a evropský průmysl budoucnosti. Jedná se o tyto komodity: cín, wolfram a zejména lithium. Geomet požádal o povolení k provádění průzkumných prací a po jeho obdržení na Cínovci od roku 2010 geologický průzkum provádí.

Geologický průzkum je však nákladné a riskantní podnikání, které za minulého režimu prováděl stát. A proto se po transformaci hospodářství v roce 1989 průzkum zastavil, jelikož vyschly zdroje státního financování a nestátní sektor neprojevil o průzkum žádný zájem.

Geometu se podařilo navázat na tradici a obnovit geologický průzkum kovů v ČR, který je nyní financován právě Australany. Geomet je v současné době částí australského holdingu European Metals Holdings (EMH), který je akciovou společností, zabývající se výlučně průzkumem ložiska Cínovec.

Dubí s těžbou souhlasí

Město Dubí, pod které Cínovec spadá, se záměrem těžby lithia nemá problém. „Důlní těžba do Cínovce historicky patří. Dubí a okolním obcím by navíc přinesla peníze a pracovní příležitosti, kterých je v regionu s vysokou nezaměstnaností nedostatek," uvedl již dříve svůj postoj starosta Dubí Ing. Petr Pípal.

Ministerstvo životního prostředí souhlasí s těžbou lithia v okolí Cínovce na Teplicku. Vyplývá to z jeho stanoviska v rámci posudku vlivu na životní prostředí (EIA).

Ministerstvo stanovilo 50 podmínek, které musí být před a během těžby dodrženy. Při těžbě vzácného kovu, využívaného zejména pro výrobu baterií, mohou vzniknout stovky pracovních míst, které tento kraj nezbytně potřebuje. Doposud téměř všechno lithium se těží v Jižní Americe. Tudíž těžba v ČR by byla velmi strategická a přínosná.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Klobása, jakou svět neviděl....

To mě pobavilo. Takže teď bude vycházet deset let jednou týdně článek že už už se začíná těžit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nechápu tu zlatou horečku pro lithium, neříkal elon,že to je jedna z nejmenších starostí,že lithia je tam jednotky procent a že nikl a rafith je mnohem obsaženější?

Obrázek uživatele ozana

grafit

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jsem opravdu zvědav co se z tohoto nakonec vyklube...
Aby to ve finále nebyl megapruuuser

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli koncem minulého roku spustila HE3DA výrobu, může mi někdo napsat, kde se dá ta baterie koupit?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

OK, zeptám se jinak :
Existuje někdo, kdo má fyzickou zkušenost s HE!!!DA baterií ?

Obrázek uživatele Kuk

Pan Horčík už pár piksliček nálepkou HEJ DEJ viděl na vlastni kukadla ;D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

v záložce E-SHOP ;) 2018??

https://www.he3da.cz/

---

TM3 hén*ole : https://youtu.be/NZQNkUWacoo?t=322
https://www.youtube.com/watch?v=7Ww-VlucEWc&t=01s
https://www.tesla.com/sites/default/files/model_3_owners_manual_europe_cs.pdf
https://kcc-hho.webnode.cz/tesla/tesla-model-3/

Obrázek uživatele Kuk

Čéče ta záložka E-SHOP je tak imaginární, že jí nevidím :))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

faq - Prodávají se vaše baterie i maloobchodně?
V první fázi prodáváme pouze prototypy 1 kWh baterie pro další testování. Tyto prototypy lze zakoupit po osobním jednání.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, 1 kWh prototypy lze zakoupit po osobním jednání, větší baterie pak po jednání nákladním.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pridat zalozku e-shop ma Dr. Prochazka ve svem ctvrtecnim dennim planu jako bod 42 hned po naucit se portugalsky. :o)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Baterii lze koupit jen od pana Procházky.
Má je zamčené ve svém tajném skladu s hlídá si jej dnem i nocí se svým věrným samopalem pod polštářem.
Důkaz, že má pan Procházka samopal, je na youtube:
youtube.com/watch?v=zXXHAx323P0

Extrakcia litia z odkaliska ako aj hlbkova tazba je totalna blbost a na tu temu bolo v CZ spracovanych niekolko dobrych publikacii a prednasok takze ak vsetky data hovoria o tom ze to je pri dnesnej cene Li neekonomicke tak zrejme ide o podvod. Len pre zaujimavost Ruska federacia po prudkom zvyseni ceny litia otvara svoje zavrete mega doly na litium a to len preto ze uz tam infrastrukturu ma.

Dalej litium je extremne lahke 0.53 g/cm3 pricom polystyren cca 1.04 g/cm3 dalej hmotnostny pomer Li v Li2CO3 je 18.79% co je zase dalsi problem ekonomiky dopravy.

Dalej ak chcete produkovat svoje vlastne materialy musite zakupit licenciu napr. pre LR NMC potrebujete od ANL a dalej musite riesit syntezu ktora je stale problemom (up-scale) aj pre tak velkych hracov ako Samsung, LG....

Obrázek uživatele ozana

OT: Co říkáte na akumulátorové články na bázi skla?

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No bacha na to srovnani s polystyrenem - tu hmotnost mate pro polystyren "bez vzduchu" - v takove forme by ani neplaval na vode...

Obrázek uživatele EKOLO

ta hmotnost polystyrenu platí pro těžký polystyren? Lithia je v celé baterii pouze několik jednotek %.

---

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo takhle se věci mají. HE3DA jako zástěrka pro vydrancování zásob lithia. Stát finančně podpoří doly, lithium zmizí za hranicemi i s těmi co na něm vydělali a stát potom bude za naše asanovat důlní škody. Klasický scénář

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

... Společnost HE3DA se rozhodla podepsat memorandum na žádost veřejnosti a některých zástupců vlády ... aaahhh konečně to dává smysl. Jak se v celé podivnosti začne objevovat slovo vláda tak to hned začne dávat smysl. Takže tunýlek jako obvykle.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Super ze zustane lithium v cechach . Alspon ze nekdo nekeca a neco pro to dela.

Může mi někdo říct jak udržíte lithium v čechách?? Ty baterie se nebudou exportovat? Dle mýho je to jen zavádějíci informace aby smázla nějakou tu obavu.

Obrázek uživatele Josef

Tak cílem je udržet v Čechách surové lithium. Jednoduše nevyvážet za levno surovinu, ale za draho výrobek s přidanou hodnotou. Ideálně několikrát, takže vyrábět třeba rovnou elektromobily.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, naivní kecálista Josef ví, co je cílem.
Jistě také věří, že pan Procházka je špičový vědec a vynálezce a jeho baterie jsou převratnou novinkou.
V reálu je to tunel, na jehož konci je banda vysmátých hajzlíků, povalujících se v luxusu a stát, platící z kapes obyvatel prohranou arbitráž.

Obrázek uživatele Josef

Mistře, k panu Procházkovi a jeho nesmyslům se vůbec nevyjadřuji. Odpovídal jsem pouze na příspěvek výše. A ten cíl by měl býti cílem našeho státu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, měl by býti cílem. Jak patrno, není.

Obrázek uživatele honza.t

Za mě Držím palce.
Uprostřed Radomír Prus Český investor .
http://pravednes.cz/PrusRadomir.profil

Netvrdil pan Prochazka porad, ze zadne baterie vyrabet nebude a ze bude prodavat licence a vyrobni linky do zahranici?
Ten pan rika kazdou chvilku neco jineho a porad kde nic tu nic. Kdo jsou vubec ti Australane? Asi neco podobneho jako Prochazka :-( Jen aby to nedopadlo jako Diag Human. Oba projekty se nejak podobaji a jednou nas to muze stat spoustu penez.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Procházka je podvodník.
Bohužel, zaplatíme to všichni - čekají nás prohrané arbitráže...

Obrázek uživatele Kuk

lol

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tito pánové na Cínovci nic těžit nebudou, prozatím jediná společnost která má na Cínovci povolení k těžbě je Cínovecká deponie, a povolení je prozatím pouze pro odkaliště.

Celý článek působí dojmem PR pro Jana Procházku, a asi jako kdyby někdo pořídil louku a prohlásil že tam začne stavět baráky, i bez toho aniž by daná půda byla určená k výstavbě a dotyčný neměl ani stavebního povolení.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Brzy uvidíme video, jak fake robot nabírá rudu a kamsi strká:)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebo jak robot vyfakuje danove poplatniky. :o)

Už se nemohu dočkat na he3du na mé elektrokolo za poloviční cenu baterie Bosch 500 W za 22 000 kč nebo že by ne .... ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ccc bafang 1000w a baterka za 11000 23ah 48v s 3a nabijeckou v cene rulezzzz.

Tomu po takej dobe ešte dakto verí?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jitrnice, jakou svět neviděl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

HE3DA?
Ta partička podvodníků?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chytrých podvodníků:).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já jsem chytřejší - odhalil jsem je.
Ne už ale blbečkové z ministerstva a další pomazané hlavičky, za vydatné mediální podpory hloupých novinářů.
Horčík sice není významný, ale sežral to také.


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol